Radio WNET - Serwis Info 10-05-2021

Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

W Bukareszcie odbywa się szczyt wschodniej flanki NATO. Inicjatorami są prezydenci Polski Andrzej Duda i Rumunii Klaus Iohannis. W obradach obok przywódców Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji i Węgier, uczestniczą prezydent USA Joe Biden i sekretarz stanu Antony Blinken oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. 

Gospodarze szczytu: Andrzej Duda i Klaus Iohannis biorą udział w dyskusji osobiście, a pozostali uczestnicy zdalnie. Głównym tematem jest przegląd stanu bezpieczeństwa regionu oraz perspektywy umocnienia więzi transatlantyckich, czyli stosunek nowej administracji USA do bezpieczeństwa krajów wschodniej flanki Sojuszu Atlantyckiego. 

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski spodziewa się, że „ten szczyt da bardzo silny sygnał o solidarności sojuszniczej, o potrzebie obrony w ramach koncepcji 360 stopni, czyli ze wszystkich kierunków”. 

Komentując w Polskim Radio zaplanowaną wymianę poglądów prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina, która ma się odbyć niebawem, Krzysztof Szczerski podkreślił znaczenie dzisiejszego szczytu, który daje sygnał, że „obecność NATO na wschodniej flance nie jest przedmiotem rozmów amerykańsko-rosyjskich”.  

Chcemy przy tym - kontynuował Krzysztof Szczerski, by najbliższy szczyt Sojuszu Atlantyckiego  dał jasny sygnał, że NATO jest gotowe do obrony w ramach artykułu 5. wszystkich swoich terytoriów. 

Oczekuje się, że w komunikacie po zakończeniu spotkania nie zabraknie odniesienia do kwestii bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i sytuacji na Ukrainie.

x x x

Zjednoczonemu Królestwu grozi rozpad. Szkocka Partia Narodowa wygrała wybory do parlamentu w Edynburgu i wraz z sojuszniczą partią zielonych będzie miała zdecydowaną większość. 

Teraz drugie referendum niepodległościowe w Szkocji jest raczej przesądzone. Liderka SNP, Nicola Sturgeon już ostrzegła polityków w Londynie, że dla tych co zamierzają stanąć na drodze do referendum ma dwie wiadomości: “po pierwsze to nie będzie walka z partią SNP tylko z demokratycznie wyrażoną wolą Szkotów i po drugie, że walkę tę przegrają”. 

x x x

Francuscy wojskowi oddali kolejną salwę medialną w kierunku prezydenta Emmanuela Macrona. Prawicowe pismo Valeurs Actuelles opublikowało drugi list krytykujący społeczną politykę władz, która zdaniem wojskowych grozi “wojną domową”. Tym razem list jest anonimowy - podpisany tylko “wojskowi w służbie”.  Na internetowych stronach czasopisma do tekstu listu dołączona jest ankieta i apel o poparcie. 

Zdaniem wojskowych niewybredna ministerialna krytyka emerytowanych generałów, którzy podpisali pierwszy list, opublikowany 21 kwietnia, to “tchórzostwo, oszustwo i przewrotność”.  Wojskowi uważają, że polityka prezydenta Macrona prowadzi do “rozpadu” Francji i ostrzegają przed zagrożeniem ze strony islamskich ekstremistów oraz “dziczą z przedmieść”. Ich zdaniem rząd “depcze” weteranów i “kala” ich honor, a przecież oni “mówią tylko prawdę”. Doskonale wiecie, że we Francji szykuje się wojna domowa - kończą wojskowi swój drugi list, a do godziny 15.00 ich apel podpisało od rana przeszło 145 tysięcy osób. 

x x x

W najbliższym otoczeniu kanclerz Angeli Merkel może działać rosyjski agent - ostrzegł dzisiaj Michaił Chodorkowski, były oligarcha i krytyk prezydenta Rosji Władimira Putina. Chodorkowski wystąpił po południu w Parlamencie Europejskim na forum komisji do spraw obcych ingerencji (INGE).  W jego opinii  Niemcy to państwo, gdzie ingerencje Kremla są najbardziej intensywne. Służby rosyjskie utrzymują kontakty z kilkudziesięcioma posłami do Bundestagu i wpływowymi działaczami społecznymi. Werbunek agentury wpływu Kremla wśród europejskich elit prowadzi zarejestrowany w Niemczech instytut o nazwie Dialog Cywilizacji założony przez Władimira Jakunina, byłego szefa rosyjskich kolei państwowych. 

Według Chodorkowskiego Rosjanie kupują też w Niemczech komponenty do broni masowego rażenia.  Transakcje te prowadza ludzie Jewgienija Prigożyna, zwanego “kucharzem Putina”, który należy od wielu lat do  bliskiego otoczenia rosyjskiego prezydenta. Prigożyn dysponuje prywatną armią najemników zwaną Grupą Wagnera, którą Putin wykorzystuje do zadań specjalnych poza granicami Rosji.  

x x x

Republika Czeska zamierza zażądać od Rosji miliarda koron (czyli około 40 milionów euro) odszkodowania za sabotażowe zamachy bombowe Jednostki 29155 GRU, które w 2014 roku zniszczyły magazyny amunicji w miejscowości Vrbetice. W zamachach tych zginęło dwóch czeskich pracowników. Informując o tym zamiarze, wicepremier i minister finansów Czech Alena Schillerova stwierdziła, że odszkodowanie ustalone według norm miedzynarodowych będzie dogodniejszym rozwiązaniem niż ciągnący się latami proces kryminalny, który stanie się wiecznym źródłem zadrażnień dyplomatycznych. Kiedy w kwietniu służby czeskie ustaliły, kto jest odpowiedzialny za sabotaż, Praga wydaliła 18 dyplomatów rosyjskich, a Moskwa w odwecie 20 dyplomatów czeskich.   

x x x

W nowojorskiej siedzibie ONZ zbierze się dzisiaj Rada Bezpieczeństwa by omówić sytuacje w Jerozolimie po kolejnych starciach palestyńskich demonstrantów z izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym. 

Dzisiaj Izraelczycy obchodzą Dzień Jerozolimy - rocznicę zdobycia wschodniej części miasta w trakcie Wojny Sześciodniowej w 1967 roku. Policja - chociaż to ramadan - zezwoliła nacjonalistom żydowskim na przemarsz przez muzułmańską dzielnicę Starej Jerozolimy. Z wiadomym skutkiem. Demonstranci palestyńscy obrzucali policję kamieniami, a ta odpowiadała granatami hukowymi i gazem łzawiącym. Według Agencji France Presse setki osób odniosły rany i obrażenia. Około 50 osób trafiło do szpitali. 

x x x

Przeciwnicy aborcji w Stanach Zjednoczonych zyskali odważnego sojusznika w osobie arcybiskupa San Francisco Salvatore Cordileone. W ogłoszonym niedawno liście pasterskim nie ukrywał, że jego zdaniem politycy, którzy aprobują aborcję winni być odsunięci od sakramentu Komunii.  Stanowisko to potwierdził w weekend w wywiadzie dla kalifornijskiej sieci telewizyjnej EWTN i zaapelował do polityków: “tym, którzy są za aborcją chcę powiedzieć - to zabójstwo. Proszę powstrzymajcie zabijanie. Zajmujecie stanowiska, na których możecie to uczynić.”

Arcybiskup Cordileone nie wymienił z nazwiska prezydenta Joe Bidena ani spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, ale media nie mają wątpliwości, że apel był do nich adresowany, bowiem oboje prezentują się w kampaniach wyborczych jako wierzący i praktykujący katolicy. Radykalna lewica wraz z tak zwanym katolewem wyją teraz i zarzucają arcybiskupowi San Francisco używanie Komunii jako narzędzia w walce politycznej.   

x x x

Gang cyber-szantażystów o nazwie DarkSide (Ciemna strona) jest najprawdopodobniej odpowiedzialny za zastopowanie najdłuższego w Stanach Zjednoczonych rurociągu, którym pompowane są paliwa. Prowadzi on z rafinerii w Teksasie na północny wschód, ma długość około 9 tysięcy kilometrów i zaopatruje w benzynę, ropę i olej opałowy całe Wschodnie Wybrzeże. 

Gang DarkSide pozuje w sieci na Robin Hooda, który blokuje systemy informatyczne wielkich korporacji, wymusza od nich krocie, a później sporą część okupu rozdaje organizacjom charytatywnym. Nie wiadomo ile zażądał od operatora rurociągu, firmy Colonial Pipeline, ale nawet jeśli okup zostanie szybko wpłacony, to minie kilka dni zanim tłoczenie paliw ruszy. 

Grupa DarkSide działa od sierpnia ubiegłego roku i uważana jest za najbardziej profesjonalnych cyber-szantażystów. Zapewnia, że nie atakuje szpitali, domów opieki, placówek edukacyjnych oraz instytucji rządowych. Rzecz charakterystyczna unika atakowania firm działających krajach post-sowieckich. Dziennikarze obeznani z ciemną stroną sieci twierdzą, że ponieważ cyber-szantażyści milczą, to albo negocjacje są mocno zaawansowane, albo okup już wypłacono. Eksperci z dziedziny bezpieczeństwa sieciowego mają nadzieję, że rozmiar strat i wysokość okupu może wreszcie przekonają wielkie korporacje, że nie opłaca się skąpić na ochronę swoich systemów komputerowych przed wrogą penetracją. 

Według telewizji CNN szantażyści mają powiązania z Moskwą.

Premiera: www.wnet.fm

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:9)

Komentarze

"Ruski biznes:

Milicja złapała faceta, który z kolesiami ukradli ileś tam litrów spirytusu:

Pytanie milicjanta, gdzie spiryt? Odpowiedź złodzieja:  sprzedaliśmy.

Pytanie milicjanta: gdzie pieniądze? Odpowiedź złodzieja: przepiliśmy!

Szkocja wybije się na niepodległość, aby wejść do Eurokołhozu! (ruski biznes, jak wyżej!)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1670959