Radio WNET - Serwis Info 2021-06-28

Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

W Rogalinie pod Poznaniem, w pałacu rodziny Raczyńskich, obradują wspólnie ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Bałkanów Zachodnich. Gospodarzem jest szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Wśród najistotniejszych tematów konsultacji są: polityka rozszerzenia Unii Europejskiej, wzmocnienie partnerstwa regionalnego w świetle sygnałów politycznych płynących z Brukseli, Berlina i Paryża oraz współpraca w kontekście pandemii COVID-19 i odbudowy postpandemicznej.

x x x

Wezwana rano do MSZ izraelska charge d’affaires Tal Ben-Ari Yaalon nie przedstawiła żadnych nowych informacji - poinformował po spotkaniu wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dodał jednak, że Polska liczy na zmianę podejścia ze strony Izraela i podkreślił, że politycy izraelscy wciąż odwołują się do Holokaustu, a przecież, ani w ustawie, ani w wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie ma nic o Holokauście. Świadczy to tylko dobitnie o nieznajomości faktów.

x x x

Specjalistyczna jednostka Castorone rozpoczęła układanie rur gazociągu Baltic Pipe na dni Morza Bałtyckiego - poinformowała spółka Gaz-System. Prezes spółki, Tomasz Stępień, zapewnił, że do końca roku - jeśli nic nie stanie na przeszkodzie - zespawanych i ułożonych na dnie zostanie 275 kilometrów gazociągu, który połączy brzegi Polski i Danii. Natomiast Piotr Naimski - pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej - powiedział krótko: okoliczności i pogoda bywają róże, ale my robimy swoje i nie zwalniamy tempa.

Baltic Pipe ma być ukończony i uruchomiony z pełną przepustowością w przyszłym roku.

x x x

Korzystając z obecności w Białym Domu uważanego za “miękiszona” Joe Bidena, rosyjski tandem Władimir Putin - Siergiej Ławrow podejmuje próbę politycznego meblowania świata.

Putin konferował dzisiaj wirtualnie z chińskim przywódcą Xi Jing-pingiem. Oficjalną okazją do zdalnego telespotkania była 20 rocznica podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i współpracy, ale jak podało biuro prasowe Kremla obok okolicznościowych gratulacji wymieniono także poglądy na najważniejsze kwestie stosunków dwustronnych i sytuacji międzynarodowej oraz przedyskutowano kierunki strategicznego partnerstwa Chin i Rosji.

Konkretne zmiany strategiczne w układach globalnych zaproponował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w artykule opublikowanym dzisiaj przez dziennik Kommiersant oraz w dwujęzycznym (rosyjsko-angielskim) czasopiśmie Rosja w Polityce Globalnej.

Ławrow podkreślił, że Rosja “prowadzić będzie nadal suwerenną, niezależną politykę zagraniczną” i powołując się na “tysiącletnią historię Rosji” zaproponował między innymi:

  • “osiągnięcie równowagi interesów osadzonych mocno w prawie międzynarodowym”,
  • “wytworzenie kultury stosunków międzynarodowych opartych na bazie nadrzędnych kanonów sprawiedliwości”,
  • skonstruowanie “uniwersalnych platform, który pomogą wykreować bardziej trwałe i solidne porozumienia możliwe do obiektywnej weryfikacji”.

Przykładem takie platformy jest, według Ławrowa, blok gospodarczy G20, który potrafi “tworzyć powszechnie akceptowane porozumienia”. Natomiast ONZ ma poważną wadę w postaci Rady Bezpieczeństwa z “nadreprezentacją” państw zachodnich. Trzeba tę wadę wyeliminować i dla osiągnięcia równowagi dokooptować do Rady przedstawicieli Azji, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej.

Ławrow powtórzył w tym kontekście propozycję Putina zwołania szczytu pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa aby - mówiąc językiem zwykłych ludzi - podzielić świat na strefy wpływów.

x x x

Biuro prasowe Kremla odrzuciło jako bezpodstawne zarzuty, że w Republice Afryki Środkowej rosyjscy instruktorzy wojskowi mordują cywilów i grabią domy lokalnych mieszkańców. Zarzuty takie postawili w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Dzisiaj szef prasowy Kremla Dmitrij Pieskow uznał je za “kolejne kłamstwa mediów zachodnich”.

Według agencji TASS w bogatej w surowce republice około 500 instruktorów rosyjskich szkoli żołnierzy lokalnych sił zbrojnych. Według meldunków sił pokojowych ONZ, umundurowani Rosjanie łupią ludność i uniemożliwiają obserwatorom ONZ pełnienie obowiązków.

Nie wykluczone, że obie strony mają słuszność. W Republice Afryki Środkowej działa bowiem osławiona Kompania Wagnera, czyli prywatna armia Jewgienija Prigożyna oligarchy zwanego “kucharzem Putina”. i związanego z prezydentem Rosji jeszcze od petersburskich czasów. Nie jest tajemnicą, że ubrani w rosyjskie mundury bez odznak żołnierze Kompanii Wagnera używani są zagranicą do “czarnych robót” na bezpośrednie zlecenia Kremla a w centralnej Afryce działają jako kontraktowi ochroniarze licznych kopalni.

x x x

Kampania wszystko jedno, kto wygra byle nie Ruch Narodowy znowu przyniosła rezultaty we Francji, gdzie ugrupowanie Marine Le Pen nie odniosło żadnego sukcesu w wyborach regionalnych. Pocieszeniem może być fakt, że jeszcze gorszy rezultat osiągnęła partia prezydenta Emmanuela Macrona. Być może dlatego Marine Le Pen stwierdziła zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników, że wybory regionalne przy fatalnej frekwencji to była “katastrofa i bałagan” a teraz trzeba się solidnie zmobilizować do przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

x x x

„Osoby zmieniające płeć są dla mnie obrzydliwe” – powiedział prezydent Czech Milos Zeman w wywiadzie dla telewizji CNN. Skrytykował przy tym radykalne bojowniczki o prawa polityczne kobiet, ruch Me Too, parady równości i osoby transpłciowe, które w jego opinii popełniają przestępstwo samookaleczenia.

Pytany o LGBT Zeman stwierdził, że jeśli ktoś jest członkiem mniejszości seksualnej, to jest to jego prywatna sprawa, ale „kiedy ktoś demonstruje, że ma taką orientację to wywyższa się ponad innych” – powiedział czeski prezydent i dodał, że gdyby był młodszy, to zorganizowałby wielką heteroseksualną demonstrację w Pradze.

x x x

Jak Korea Północna długa i szeroka słychać szloch i chlipanie, a łzy leją się strumieniami, bowiem Wielki Następca, Niepokonany Zwycięski Generał, Słońce Socjalizmu, czyli Kim Dźong Un wyraźnie schudł, co widać na rejestracjach video pokazanych w telewizji. Państwowa telewizja KRT (innej nie ma) nadaje rozmowy ze smutnymi mieszkańcami, którzy potwierdzają, że ludzie płaczą przed ekranami telewizorów “tak bardzo kruszy serca widok wychudzonego sekretarza generalnego.”

W północnokoreańskich mediach na próżno jednak szukać informacji, co powoduje chudnięcie pulchnego dotychczas przywódcy. Natomiast południowo-koreański portal NK-News, który bacznie obserwuje co się dzieje na północy, odnotował, że pasek zegarka Kim Dźong Una jest teraz zaciśnięty ciaśniej niż bywało.

Przypominają się czasy, kiedy najtężsi sowietolodzy oceniali sytuację w Związku Sowieckim na podstawie ustawienia polityków obserwujących rocznicowy pochód z trybuny na mauzoleum Lenina.

x x x

UFO istnieją i nie są wytworem chorego umysłu, ale są nadal, niewyjaśnione, niezidentyfikowane i wymagają dalszych studiów - taka jest konkluzja długo oczekiwanego raportu opublikowanego przez biuro amerykańskiego Dyrektora Narodowego Wywiadu.

Raport stwierdza, że brak twardych informacji “utrudnił wyciągnięcie niepodważalnych wniosków o charakterze i zamiarach” UFO.

Zdaniem autorów dokumentu liczącego 9 stron, istnieje “wiele” rodzajów UFO i każdy rodzaj wymaga “odrębnego wyjaśnienia w oparciu o ich wygląd i zachowanie opisywane w dostępnych doniesieniach”. Jedno jest wszakże niepodważalne UFO “stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego i mogą stanowić wyzwanie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych”.

Wspomniane zagrożenia wiążą się z zagęszczającym się światowym ruchem lotniczym oraz brakiem pewności, że UFO nie są platformami zbierania informacji przez potencjalnego nieprzyjaciela, a także brakiem dowodów, że UFO nie są świadectwem iż potencjalny nieprzyjaciel dysponuje “przełomową lub niszczącą technologią”.

Premiera: ]]>www.wnet.fm]]>

Brak głosów