Ulmowie, "sprawiedliwi" - inne spojrzenie

Obrazek użytkownika Muni
Kraj

W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni przeszliśmy przez prawdziwy kołowrotek oskarżeń o antysemityzm, wręcz sprawstwo holocaustu, ale i przez próby wygrania tego tematu przez nas i położenia kresu tym pomówieniom. Czemu akurat teraz? Kiedyś musiało nastąpić  przesilenie, to nieistotne. Istotne za to jest to, co w tle, a postrzegane jest powierzchownie, albo w ogóle nie rozważane. No, to rozważmy.
Zacząłem się zastanawiać nad koncepcją "Sprawiedliwych wśród narodów świata", tym słynnym żydowskim wyróżnieniu dla ludzi, którzy "z narażeniem własnego życia ratowali Żydów".
Weźmy to pod lupę.  Skoro bycie sprawiedliwym = ratowanie Żydów, oznacza to LOGICZNIE, że kto nie ratował Żydów, nie jest sprawiedliwy. Co więcej, jest tam dodatkowy warunek "z narażeniem życia". AHA! No, to nie wystarczyło pomóc Żydowi się uratować, trzeba było przy tym narazić własnie życie. Dopiero wtedy jest się "sprawiedliwym". Inaczej, jest się niesprawiedliwym, czyli złym.
Więc Żydzi i ci, którzy ich ratowali stoją razem, jako ci DOBRZY, a ty, skoro nie mogłeś ocalić żadnego Żyda, nie jesteś sprawiedliwym, "stoisz tam, gdzie Gestapo". Nieistotne jest to, czy siedziałeś wystraszony z rodziną w chałupie, czy też jechałeś na patrol autkiem z czarnym krzyżem na drzwiach i mauserem na kolanach, jesteś tak samo "niesprawiedliwy".
I nikt się o to nie czepia! Nikt nie bulgocze i nie obraża: "Jak to, ja jestem niesprawiedliwy? Wypraszam to sobie!"
To bardzo sprytny zabieg! Jakby na to nie patrzeć, sugestia jest taka, że życie Żyda jest nadrzędne, a każdy kto nie zaryzykował własnego i własnej rodziny żeby ocalić to żydowskie jest niegodny bycia nazwanym sprawiedliwym. Biorąc pod uwagę, że tych "sprawiedliwych" jest z Polski 6300 osób, to znaczy, że pozostałe 30 milionów... wiadomo. Stało tam gdzie Gestapo! Naziści!!!
Więc nadają te swoje tytuły "nie-żydom" jak swoistą volkslistę, ale czemu świat "gojów" rozkleja się z wrażenia nad tym wszystkim?
Wiadomo, że ratowanie życia jest dobre. Jeżeli możesz, uratuj kotka, pieska, człowieka już na pewno. Jeżeli możesz. Ale czy ratowanie kogokolwiek, nawet z rodziną kiedy ma się własną, a karą za to jest kula w łeb to dobra rzecz? Możliwość odwetowej pacyfikacji całej wioski, czy okolicy - to nie jest ważne?
Czy można powiedzieć, że pan Ulm, który zdecydował się na przechowanie w piwnicy rodziny żydowskiej mając w tej chałupie żonę, babkę i szóstkę małych dzieci zrobił dobrze?
Czy wolno mu było położyć na szali życie własnych dzieci żeby chronić życie kogoś innego, niezależnie od wyznania, czy narodowości? Czy miał prawo do tej decyzji, czyli praktycznie do wydania wyroku na własną rodzinę w imię... no, nie wiem czego - lepszego samopoczucia - szlachetności?
Uważam, że nie wolno mu było tego robić. Chodzi o to, że jego chęć poświęcenia się, choć według jednych czymś wielkim, według mnie była czymś albo głupim, albo próżnym. Była złem. Nie wolno kłaść życia bliskich, własnych dzieci, sąsiadów, wioski na szali dlatego, że komuś jest kogoś żal. To pewnego rodzaju branie decyzji o cudzym życiu we własne ręce, zabawa w Boga. Ojciec Maksymilian Kolbe oddał życie za innego więźnia, ale nie pociągnął za sobą innych ofiar. I nikt przecież nie powie, że był on jedynym "sprawiedliwym", a każdy kto czegoś takiego nie dokonał w obozie takim nie był. To by było zbyt duże świństwo wobec innych więźniów Auschwitz. A nam to robią i jeszcze bijemy brawo. Polaryzują nas i oceniają. Bezprawnie.
My sami, nasz rząd, wykorzystujemy tych Ulmów jako reklamowy gadżet, żeby wzruszyć świat i udowodnić, że jesteśmy właśnie "sprawiedliwi". Nie wiem, czy tędy droga.
Więcej nie piszę, bo w naszej nowej rzeczywistości zaczyna to być śliski temat. "Mamy wolność słowa, ale nie żeby od razu wszystko mówić", że zacytuję Wielkiego Elektryka.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

znakomity tekst

brawo

Vote up!
5
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1560789

Poświęcili życie, by ratować Żydów.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. „Czcimy bohaterów”

https://www.facebook.com/telewizjainternetowaitv4/videos/2043490765907104/

Vote up!
3
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1560794

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. W tym „święcie” chodzi o to by nauczyć metodą Makarenki głupich gojów do oddawania życia za żydów bez chwili zastanowienia. Jest to stara sowiecka metoda nauki „przez ćwiczenie”. Chodzi o to aby wbić w kod genetyczny chęć oddawania za żydów życia. Żyd się stawia w miejsce Boga. O to chodzi Panowie.

 

Vote up!
8
Vote down!
0

panMarek

#1560819

  Witam!  Zauważam fakt, że każda wypowiedż antyizraelska, postrzegana jest pokrętnie przez Żydów, jako antysemityzm. A co z antypolonizmem? Pozdrawiam!

Vote up!
4
Vote down!
0

ronin

#1560825

ratowanie życia żydowskiego za cenę życia własnego i jeszcze własnej rodziny, nie uważam za dobre ale za objaw skrajnej głupoty i dla mnie ten, który ratując żyda stracił życie a dodatkowo zamordował własną rodzinę, jest tylko i wyłącznie IDIOTĄ. Wyrażając tę opinię absolutnie nie nawołuję do nienawiści wobec żydów, ja jednak uważam, że większość z tej nacji należałoby usunąć z tej planety. I nie z nienawiści, bo czy może rolnik nienawidzić chwasty na własnym polu, on je uważa za nie potrzebne na tym polu i je usuwa ponieważ są szkodnikami. To samo jest z tą nacją, to są szkodniki na ciele wszystkich Narodów i jest pilna potrzeba usunięcia tego nowotworu. Mają swoje państwo, zapewnić im szybką i bezpieczną podróż do tego kolejnego nowotworu. I nie twierdzę, że my "goje" jesteśmy idealni, jesteśmy jacy jesteśmy, ale ta nacja to ewidentny twór rakowy, pasożyt i nic tu dodać i nic ująć. A nasz "rząd" w jarmułkach, świętujący chanukę, również wyposażyć w ekspresowe bilety i nie koniecznie pierwszej klasy, przecież to wszystko po okrągło stołowe wypłuczyny, w większości mający pejsy do samych kolan !!!!!

Vote up!
6
Vote down!
0
#1560849

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika kupidynek został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

W koronie królów wyglądam pięknie.

#1560854

Ulmowie, Kosiorowie z  Ciepielowa... i  wiele, wiele  innych  rodzin  zostało    w  strasznych  mękach  zamordowanych  za  pomaganie  żydom.

Czy   panu  Ulmie  wolno  było  ryzykować  życie  swoich  dzieci  i  Żony ?   Nie  wolno  było, bo każdy  odpowiada   za  powierzonych  sobie  bliskich. 

Jak na  moją ocenę to  był  to  człowiek  niezbyt    rozgarnięty   przyjmując   do  utrzymania  aż   osiem  osób. Tego nie  sposób  było  utrzymać w  tajemnicy. Gdy  się coś robi  trzeba  to  robić  z  głową. Samo  serce  to  za  mało. Po  to   Stwórca rozum człowiekowi  dał  aby   ten   go  używał.

Fakt , że  to  nie  Żydzi  zbudowali  i  utrzymują   muzeum  ku  czci   Ulmów   dowodzi   niższości cywilizacyjnej  i  moralnej  tej  nacji.  Kaczyńscy , którzy  " idą  z  Żydami"  są  zagrożeniem  dla  Polski  i  Polaków.

 

Vote up!
2
Vote down!
0

cover

#1560869

https://youtu.be/n5eNH_y1yWY

Vote up!
2
Vote down!
0
#1560871