Euro 2016: błyskawiczny sąd w Marsylii. Więzienie dla polskich kibiców?

Obrazek użytkownika Mieszczuch7
Kraj

Pięciu polskich kibiców zostało skazanych we Francji na od 8 do 12 miesięcy więzienia bezwględnego. Dla porównania: po angielsko-rosyjskiej bitwie 11 czerwca, w której było 35 rannych, w tym 2 z zagrożeniem życia, zostało skazanych trzech tzw. kibiców rosyjskich na rok do dwóch bezwzględnego więzienia, ale już złożono odwołania od tych wyroków. 

 W sumie ośmiu polskich kibiców zostało osądzonych w czwarek w błyskawicznych rozprawach w Marsylii za udział we wtorkowych zdarzeniach przed meczem z Ukrainą. Sąd karny orzekł kary od 1 miesiąca w zawieszeniu do roku bezwzględnego więzienia, z zakazem wjazdu na terytorium Francji przez okres 2 lat.  

Na czym polegały te "zdarzenia" w Marsylii? Z francuskich mediów można dowiedzieć się o kilku rzuconych butelkach i podpalonym śmietniku rzekomo przez polskich kibiców oraz "starciach" z policją. Natomiast nie doszukałem się nawet wzmianki o jakichkolwiek "starciach" z kibicami ukraińskimi, więc nawet jeśli doszło do jakichś przepychanek z nimi, to musiały być nieistotne, niegroźne. Francuska policja zareagowała nieproporcjonalnie mocno  kierując na tłum polskich kibiców armatki wodne i gaz łzawiący. Na filmikach załączonych do artykułów widać brutalne zatrzymania z udziałem gliniarzy w cywilu, ale z metalowymi pałkami, widać sterroryzowanych, płaczących od gazu ludzi, poszkodowaną dziewczynę, która nie może wstać z chodnika o włąsnych siłach i jej towarzyszy rozpaczliwie rozglądających się za jakąś pomocą...  

]]>Francuskie władze wytypowały mecze Polaków jako niebezpieczne, grożące chuligańskimi atakami. ]]>Na nasz mecz z Ukraińcami ściągnęły do Marsylii ok. tysiąca policjantów i żandarmów.  Ci byli nastawieni na wielką zadymę, nastawieni na zdecydowane spacyfikowanie "polskich chuliganów". Ale polscy kibice tylko pięknie się bawili, śpiewali. Niestety, rzeźni nie było! ]]>Powtórzę to, co już pisałem: z 30 tysięcy polskich kibiców udało im się upolować zaledwie kilku źle zachowujących się młodziaków.]]>  W ten sposób udowodnili swoją tezę o polskich niebezpiecznych chuliganach*. 

W moim odbiorze to polscy kibice zostali poszkodowani przez nadużywającą swej władzy i środków przemocy francuską policję, a polskie służby konsularne tradycyjnie zaniechały jakichkolwiek działań w obronie obywateli polskich za granicą. 

Nie powinniśmy siedzieć cicho w tej sprawie. Gdyby coś takiego przytrafiło się Francuzom w Polsce, byłoby totalne piekło. Mam takie pytanie do polskiego konsula, czy zainteresował się w ogóle, jak to było naprawdę, czy zbadał sprawę zatrzymań polskich kibiców, czy nasi "źli chłopcy" mieli w ogóle jakąś obronę w tych błyskawicznych procesach w Marsylii?

 

* Tezę tę usilnie wspiera również wysoko nakładowy dziennik "Fakt". 

 

]]>http://www.7sur7.be/7s7/fr/18161/Euro-2016/article/detail/2762354/2016/0...]]>

]]>http://www.leparisien.fr/sports/football/euro-2016/euro-2016-prison-ferm...]]>

]]>http://tempsreel.nouvelobs.com/topnews/20160623.REU9432/prison-ferme-pou...]]>

]]>http://www.fakt.pl/sport/pilka-nozna/euro-2016-kibice-z-polski-skazani-n...]]>

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (16 głosów)

Komentarze

tej "splatfusiałej" stajni Augiasza - kompletny brak pomocy ze strony polskich ambasad dla polskich obywateli - za granicą. Tę platfonsjerę też trzeba będzie "zrecyklingować". Oby jak najszybciej!

Vote up!
9
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1515376

Polskie sluzby konsularne nastawione sa glownie na... utrudnianie zycia  obywatelom polskim mieszkajacym poza granicami oraz na... obdzieraniu ich z pieniedzy - kazac sobie placic za kazda "czynnosc konsularna" stawki wielokrotnie wyzsze niz placone w Polsce (czy tez porownywalnie: w konsulatach innych panstw).

Podobnie jest z dostepnoscia do konsulatow: otwarte oczywiscie w "godzinach pracy" (najczesciej 10am-2pm), bez parkingu, bez mozliwosci szybkiego dojazdu i zalatwienia sprawy... W USA wprowadzono nie tak dawno internetowy system umawiania sie na wizyte w konsulacie... probowalem zarejestrowac sie z 10 razy... system odpowiada niezmiennie, ze nie ma wolnych terminow...

Tak to polskie wladze traktuja swoich obywateli - niezaleznie od tego, kto w Polsce rzadzi.

Vote up!
3
Vote down!
0

mikolaj

#1515398

cami!

Dokładnie tak jest! Mi właśnie przerąbali wyjazd na Maltę, nowy paszport miał być gotowy w miniony poniedziałek, do dziś go nie ma, a przedwczoraj miałam wyjechać. Wyrobienie - 120 dolców. Chyba z Marsa ściągają te sumy opłat... Na szczęście udało mi się odkręcić sprawę i przesunąć termin imprezy o miesiąc. Nawet nie chcę myśleć ile rekompensaty musiałabym zapłacić za niewywiązanie się z umowy. 

Mam też to szczęście, że mieszkam w stolicy i konsulat mam pod ręką.

Pozdrawiam.

Vote up!
4
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1515400

by to poprawić?

Vote up!
4
Vote down!
0

Jesteś Polakiem? Zastrzeliłbym się, gdyby w moich żyłach płynęła inna krew. W. Łysiak

#1515401

Niefrancuscy komentatorzy sportowi  przed meczem Polski z Ukrainą donosili z Marsylii, że miasto jest zachwycone paradą polskich kibiców i mile zaskoczone ich spokojem, a jedyną "ofiarą"  tych "zbójów" był  kontener na śmieci bo  stał na środku ulicy, którą maszerowali i oberwał parę kopniaków by się przeturlał do krawężnika gdzie jego miejsce. Żabojady nie sygnalizowały, że na Euro 2016  owszem welcomen ale od początku do końca w gumowych rękawiczkach i ze szczególnym szacunkiem i poważaniem dla ich śmietników... 

To się nadaje na skargę w UEFA. Qrna - żabojady przebiły nawet chamstwo buraka Ronalda na tym turnieju. 

Pozdrawiam.

Vote up!
9
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1515378

http://www.laprovence.com/article/faits-divers-justice/4000868/lourdes-peines-pour-cinq-polonais.html

(Dosc duzo miejsca w tym artykule zajmuje wydziwianie nad egzotycznymi dla tamtejszego ucha nazwiskami - czasem przekrecanymi...)

Streszczenie po polsku: http://edalward.salon24.pl/

Vote up!
1
Vote down!
0

all

#1516113