Żydówka skazana za obrazę Polski w 1939 r.

Obrazek użytkownika eni71
Kraj

A co by było dzisiaj?

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)

Komentarze

Witam i życzę udanego Roku 

Dzisiaj? Skazano by tych Panów, którzy doniesli na prokuraturę za antysemityzm i sianie nienawiści rasowej. A Żydóweczka byłaby na wolności i dalej lżyła Polske jak dzisiejsi niektórzy Żydzi w Polsce i za granicą. 

Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
7
Vote down!
0

krzysztofjaw

#1503667

również przedwojenna, tym razem - mojej Mamy.

Od roku 1929 do 1939 była dziennikarką lwowską, współpracowała z Lwowską Rozgłośnią Radiową, używając zamiast nazwiska - swego herbu - Nałęcz.

W którymś z ówczesnych magazynów ukazał się reportaż zatytułowany "Z kutrem rybackim na morze". Tekst, z błędem gramatycznym w tytule, roił się zarówno od innych błędów gramatycznych jak też składniowych. Był "dziełem" kiepskiego dziennikarza, za to - Żyda.

Mama - niezwykle wrażliwa na poprawność i piękno polskiego języka - "ośmieliła się" ostro skrytykować całość tego "utworu", z punktu widzenia językoznawcy.. Autor natychmiast zaskarżył krytykę do Sądu - zarzucając Mamie - antysemityzm.

Sędzia - podobnie "wyznania handlowego" - nie biorąc pod uwagę żadnych argumentów merytorycznych - skazał Mamę na wysoką grzywnę i ogłoszenie wyroku w szeregu czasopism.

Po apelacji (lecz głównie "za sprawą" żony mego Stryja, - lekarki,  Żydówki! - z prawniczej rodziny) - karę znacząco złagodzono, nie mniej - Mama sprawę przegrała. Ciekawe - jakby to wyglądało dzisiaj, np. za rzadów PO i - obecnie. Mam niejasne POdejrzenie że POdobnie.

Vote up!
6
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1503680

Smutne to, bardzo smutne. Jak widać draństwo - żydostwo ma się co raz butniej.

Pozdrawiam najserdeczniej.

Vote up!
4
Vote down!
0

eni

#1503749

Mamy było końcowe stwierdzenie, którego sens przytoczę, bo słów własnych już nie odtworzę (Mama zmarła przed dziesięciu laty).Otóż - że nie należy publikować podobnych tekstów, gdyż mają negatywny wpływ na kulturę językową polską, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Jeszcze wciąż nie możemy czuć się właścicielami własnego domu, w którym goście powinni dostosować się do obyczajów gospodarzy, a nie - na odwrót.

Mam nadzieję, że to się jednak zmieni!

Bardzo serdecznie pozdrawiam!

Vote up!
2
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1503950