Jak długo potrwa epidemia koronawirusa?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Świat

Sądzę, że takie pytanie stawiane jest przez wielu Polaków, ale też mieszkańców wielu innych krajów nie tylko europejskich. I tak naprawdę nikt nie jest w stanie udzielić na nie odpowiedzi.

 

Oczywiście są jakieś szacunki tego okresu oparte na rachunku prawdopodobieństwa, analizach matematyczno-fizycznych czy socjologicznych. Wykorzystuje się do nich nawet prognozowanie ekonometryczne.

 

Niestety wszystkie te szacunki są mało przydatne ze względu na to, iż tak naprawdę nie znamy źródła pochodzenia koronawirusa i nie mamy na niego skutecznego antidotum. Musimy czekać aż sami tego wirusa pokonamy, tj. pokona go nasz organizm przy ewentualnym wsparciu medycznym. Trwają prace nad lekiem, ale to też musi potrwać z pół roku (ewentualnie 3-6 miesięcy).

 

W celu ograniczenia zakażeń koronawirusem niemal wszystkie kraje (w tym Polska) przyjęły tak naprawdę tylko jedną metodę: dobrowolną zbiorową kwarantannę a w przypadku podejrzeń zakażenia przymusową kwarantannę. Zamknięto granice państwowe, ustalono drakońskie kary za naruszenie przymusowej kwarantanny, zamknięto niemal wszystkie miejsca użyteczności publicznej - w tym szkoły, teatry, restauracje, puby, kina, ale też sieci handlowe, itd. Doświadczamy tego dzisiaj każdego dnia.

 

Jako Polska możemy być dumni z tego, że obecne nasze władze wprowadzały i wprowadzają środki służące do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa niemal jako pierwsi w Europie. Za nami podążają inni. Dodatkowo podobnie jest w przypadku pomocy dla przedsiębiorców i pracowników. Też zapewne za nami pójdą w tym obszarze inne kraje.

 

Wszystkie te działania nakierowane na zdrowie obywateli i jego ochronę powodują to, że mimo wszystko liczba zakażonych w Polsce w stosunku do jej liczebności jest w miarę niska a rośnie raczej liniowo a nie wykładniczo. To może napawać optymizmem, choć podobno jesteśmy jeszcze przed kulminacją zakażeń.

 

Takie rozprzestrzenianie się koronawirusa wynika też z tego, że jako społeczeństwo jesteśmy zmobilizowani i jak na razie w przeszło 95% poddajemy się obostrzeniom tego stanu epidemii. Mam nadzieję, że tak będzie dalej.

 

Tym niemniej wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację, że najszybciej w Europie (a nawet w sferze państw cywilizacji zachodniej z USA i Kanadą na czele) pokonalibyśmy koronowirusa, czyli liczba zakażonych by malała a liczba wyzdrowień rosła.

 

Co wtedy? Czy oznaczałoby to, że moglibyśmy powrócić do stanu sprzed epidemii? Czy w ogóle możliwy jest taki powrót?

 

Oczywiście, że nie! No bo cóż by nam przyszło ze zwycięstwa z koronowirusem, gdybyśmy znów otworzyli swoje granice dla krajów, w których epidemia dalej by się "panoszyła"? Czy moglibyśmy zrezygnować z obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny dla tych, którzy z zagranicy przyjeżdżaliby do Polski? Też nie! I tak jest w każdym innym przypadku.

 

Z tego jest tylko jeden wniosek. Na względną normalizację stanu rzeczywistego możemy liczyć dopiero w tym momencie, kiedy koronawirus zostanie pokonany w skali całego globu, a to - wedle rożnych szacunków - może potrwać nawet rok albo i dłużej. I w takiej perspektywie musimy myśleć o krajowych obostrzeniach związanych z tym wirusem. Ale nawet normalizacja po zwycięstwie nad wirusem nie przywróci już nigdy stanu tego jaki znaliśmy przed tą epidemią.

 

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Leszek1 nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

W Chinach fala zachorowan przeszla po ponad trzech miesiacach. Mysle, ze nalezy orientacyjnir przyjac ten termin.  Najbardziej niebezpieczne sa dwa - trzy pierwsze tygodnie, poniewaz ludzie nie wiedzac, ze juz maja wirusa, zarazaja innych. W Chinach to trwalo ponad cztery tygodnie - stad tysiace zmarlych. W kazdym razie nalezy przestrzegac scislej izolacji przez pierwsze trzy tygodnie, lecz nalezy byc przygotowanym, ze ten okres moze sie przedluzyc do trzech miesiecy.. Najbardziej ucierpia drobni przedsiebiorcy zmuszeni placic za wynajem lokalu i ZUS. Pozyczki bankowe i wstrzymanie oplat na ZUS nie rozwiazuja problemu, poniewaz trzeba to bedzie splacac spowrotem. Mozna przewidywac wielka ilosc bankructw i zachwianie rownowagi rynkowej. Najwieksze korzysci odniosa banki. Szkoda ze prezydent przeznaczyl dwa miliardy na propagande, zamiast wesprzec ta suma drobny przemysl. 

Pozdrawiam.

P.S.

Pan Michalkiewicz twierdzi, ze  "zgodnie z konstytucją pan prezydent nie ma żadnych kompetencji w dziedzinie finansów publicznych".

Czyzby rozdawal pieniadze Sorosa?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1622447

Na szczęście chyba będzie zwolnienie ze składek na ZUS przez okres 3 miesięcy: zwolnienie a nie odroczenie. A czy pieniądze rozdaje dziadek Soros? Jeżeli już to przez niego wychowani następcy. 

W jednym z ostatnich postów pytałem skąd się wziął ten wirus.... do tej pory nie wiemy a jak nie wiemy, to znaczy, że został wyprodukowany przez ludzi w laboratoriach. Szkoda...

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1622470

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Leszek1 został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

by tk byl, l d dzsj glch n tmt zwlnn z skldk ZS.

Pzdrwm.

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1622617

  Witam! W Chinach sobie nie poradzono, bo zwrotnie się mówi o dalszej eskalacji wirusa. Mniemam, że to tylko komunistyczna propaganda Chin. Podobnie, jak Rosja, która nie omieszka zarażonych wysłać na "białe niedżwiedzie" Nasz Prezydent, za dużo działa pozytywnie? Jakby nie działał, to Targowica by wrzeszczała, że się schował. 2 miliardy propagandy???. Przecież, to wreszcie Polskie media, o które za padalca Tuska walczyliśmy! Michalkiewicz, jak Braun, nie chce NATO w Polsce, więc dla mnie ci ludzie, to pasożyty i śmiecie zdrady naszej ojczyzny. Dzięki przytomnemu PISowi, nie mamy skali Włoskiej. Jakoś nie widać, aby Targowica teraz jeżdziła do Unii po pomoc. Pochowali się jak szczury. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

ronin

#1622567

- to duże zaludnienie i mobilność europejczyków po całym świecie przyczyniła się do światowego centrum zachorowań na koronawirusa w Europie.

To oczywiste że stan alarmu nie skończy się w trzy miesięce czy pół roku. Najgorsze dopiero przed całem światem a w szczególności w takich skupiskach ludzi jak Tokio (10 milionów mieszkańców) czy Pekin, Nowy York.

Lekarstwo na koronowirusa pilnie potrzebne. Bez tego nastąpi prawdziwa hakatomba którą spowodowali w laboratorium biologiczni Frankesztajni od broni biologicznej.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Pytanie dziejowe o najwyższym znaczeniu - czy działacze PiS-u i Zjednoczonej Prawicy za miliony ze SKOK-ów poświęcą niepodległość Polski ?

#1622468

Oczywiście, że masz rację. Mobilność Europejczyków jest na tyle wysoka, że przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Tym bardziej więc musimy sobie zdawać sprawę, że nawet jakbyśmy go zwalczyli u nas to środki przeciw niemu w Polsce musiałyby trwać aż do chwili, kiedy zostanie pokonany w całej Europie i na świecie a to potrwa. 

Co do źrodła wirusa. Też się zgadzam, że to ludzka ręka go stworzyła a nie żadne nietoperze czy łuskowce. 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1622472

Cytuję:

„1/ Wirus odkryty zostaje w Wuhan, gdzie znajduje się laboratorium zajmujące się badaniami nad bronią biologiczną, mutacjami wirusów, etc.

2/ Wirus dociera do Europy.

3/ USA zamyka granice z Europą z wyjątkiem WB!

4/ cała Europa ma kwarantannę z wyjątkiem WB.

5/ W WB Instytut Badawczy Pribright od 2014 r. prowadzi badania nad szczepionką na koronawirusa. 13 marca na Google Patenty pojawiła się informacja, że szczepionka została opatentowana i ma status „active”.

6/ Laboratorium Pirbright jest finansowane przez rząd WB, amerykańską Fundację Billa i Melindy Gates "Welcamme Trust”.

7/ Bill Gates odszedł z Microsoft i skupił się na badaniach „przeciwwirusowych”, ratowaniu świata i przeciwdziałaniu efektowi cieplarnianemu. Czyżby produkcja leków/szczepionek da większy zysk niż Microsoft?

8/ Bill Gates, Trump,  Rodshield'owie i inni należą do Grupy Bilderberg. Oni decydują co, gdzie i jak ma być w Świecie!

9/ USA podjęło próbę wykupienia z niemieckiego laboratorium dopiero co odkrytego leku na wirusa ?

10/ Jaki jest związek WB, Chin i USA ? Czy może chodzi tu o destrukcję finansową i gospodarczą Europy? O zadłużenie w Banku Centralnym Rodshield'ów?

Wniosek.

Jesteśmy pionkami/ zabawkami do testów i gierek polityczno – ekonomicznych! W obliczu światowych decydentów możemy pokiwać palcem w bucie! Rządzą nami tak jak chcą i możemy im naskoczyć!

PS

To nie jest tekst mający na celu zniesławienie konkretnej osoby, ugrupowania, rządu czy państwa! To są osobiste, subiektywne przemyślenia mające na celu wzbudzenia refleksji! Warto patrzeć na to czego nie pokazują nam media palcem!

Zapożyczone, z niewielkim skrótem, z FB” – koniec cytatu.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

casium

#1622572

USA zawiesiło loty do W.B

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1622584

Prezydent USA Donald Trump ogłosił restrykcje wobec osób przylatujących z Europy. Obejmą one 26 krajów strefy Schengen, ale nie będą dotyczyć np. Wielkiej Brytanii.

https://www.forbes.pl/transport-i-logistyka/koronawirus-odwolane-loty-zakaz-lotow-z-usa-do-europy/7y7s7dc

PS

16 marca zmienił decyzję co nie umniejsza wagi problemu bo padaczka z koroną trwała w najlepsze a Brytole latali do USA i z powrotem!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

casium

#1622595

Czym się różni Brytol od Amerykanina

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1622602

Bardzo cenie Twoje niezalezne, wnikliwe spojrzenie i komentarze odkrywajace nowe obszary wiedzy, a z ktorych trescia trudno sie nie zgodzic. Dziekuje.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1622618

Ja tam nie chcę straszyć, ale amerykańskim koszernym chyba się marzy globalny stan wyjątkowy przez co najmniej 18 miesięcy:
https://niezalezna.pl/317591-zatrwazajacy-raport-new-york-times-pandemia-ma-trwac-poltora-roku-i-wracac-w-kilku-falach

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1622480

Hmmm. Wiedzą, co mówią - niestety. 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1622507

Coś podobnego!

Przecież według opozycji w każdym innym raju poza Polską testuje się wszystkich na wszystko bez wyjątku! a tu krulowi Europy w Belgii nawet testu nie zaproponowano!

 

Tuskowi nie zrobili testu na koronawirusa, bo bali się, że jeszcze wyjdzie mu pozytywny wynik testu na zgodność bycia Niemcem.

 

8-))))))

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1622543

https://ripsonar.wordpress.com/tag/jane-burgermeister/

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1622560

Jakos trudno mi sie zgodzic z pogladami tej pani. Ona stwierdzila, ze nie ma i nie bylo wirusa HIV. Dlatego juz nie czytalem dalszego ciagu tej rozprawy. 

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1622619

się zgadzać lub nie z czymś czego się nie wzięło pod rozwagę :-) .

Nie wydając przedwcześnie osądów, zachęcam do przemyślenia całości i zapoznania się z działalnością tej pani, bo ewidentnie nie jest głupią gęsią. |A o samym HIV też jakoś przycichło, a pamiętam jak  w stołówce studenckiej  zrobiło się pusto ,bo ponoć zbiorowe żywienie groziło śmiercią z powodu HIV.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1622638

inne spojrzenie, ale  nie musi się wykluczać ze świadomym  wywołaniem pandemii - podobieństwa do obecnej sytuacji same się narzucają...

https://naukaitechnologie.plportal.pl/artykuly/doswiadczenia-nauka-przyroda-medycyna-wiadomosci/eksperyment-calhouna-zwany-mysia-utopia

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1622639

Zapoznalem sie z tym bardzo interesujacym eksperymentem z myszami.  Mysle, ze nie tylko "przeludnienie" bylo przyczyna zaglady. Uwazam, ze glownie brak aktywnosci. zniszczyl myszki.  Na tej samej stronie jest tez godny polecenia artykul  gentlemena, ktory twierdzi, ze sol kuchenna sklada sie z 1/3 szkla, 1/3 piasku i 1/3 soli. Warto przeczytac. :-)

https://naukaitechnologie.plportal.pl/artykuly/medycyna-aktualnosci/ujawniamy

-szokujaca-prawde-rak-nie-jest-choroba-ale-bardzo-dochodowym

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1622657

"Zapoznalem sie z tym bardzo interesujacym eksperymentem z myszami.  Mysle, ze nie tylko "przeludnienie" bylo przyczyna zaglady. Uwazam, ze glownie brak aktywnosci. zniszczyl myszki."

Co do przeludnienia czy też "przemyszenia"  mamy podobne wnioski. Podobieństwa  w pokręceniu ról społecznych, zadań płci   i ogólnie konsumpcyjny styl życia bardziej mi się narzucają. Zresztą to zdanie  o "przeludnieniu" to komentarz autora artykułu, a nie wnioski z badań.

Co do HIv to już wczasach "mody" na niego moja  ciocia z doktoratem z nauk medycznych  pokazywała mi artykuły naukowe sceptyczne w tym temacie. A to ,że niedożywienie i narkotyki osłabiają organizm nie jest chyba tajemnicą..

Nie wiem,czy mam siłę na badanie składu soli, właśnie się dowiedziałam, że Hiszpanii i Włoszech miałabym  jeszcze jakie takie szanse na leczenie, ale już niezbyt długo, a potem to najwyżej na  pożegnanie się rodziną...

Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1622737

No ja też jeszcze jako 52 latek miałbym jakieś szanse we Włoszech.... Koszmar...

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1622742

iz nie sposob odniesc sie sprawiedliwie, do czegos, czego sie nie zna. Akurat, dosyc dawno temu, widzialem na wlasne oczy w Hamburgu, grupe mlodych ludzi - chyba okolo kilkunastu osob. Oni lezac na trawniku wystawiali do slonca swoje zaropiale owrzodzone ciala. Wygladali na hippisow. Nie byl to przyjemny widok, ale mial ta zalete, ze uwierzylem w wirusa HIV. Obecnie, jeszcze nie znamy ani rozmiarow, ani przyszlosci tej broni bakteriologicznej. Dlatego powstaja najbardziej fantastyczne teorie budowane na bazie - a mnie sie wydaje. Dlatego nie jest dla mnie dostatecznie wiarygodna dama, ktora neguje istnienie wirusa HIV. Osobiscie bardziej wierze bakteriologom niz tej pani, a na czytanie wszystkich plotek szkoda mi czasu.

Przepraszam i pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1622652

Koronawirus, g.17:00 - liczba osób zarażonych (UE+CH) :
- 59138 Włochy
- 28603 Hiszpania
- 27246 Niemcy
- 14459 Francja
- 7230 Szwajcaria
...........
- 627 Nasza Polska
Tymczasem w Polsce po staremu...
Rząd i służby walczą z koronawirusem, Opozycja z Rządem, a Warszawa spaceruje

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1622731