Dzieci z podwórka Internet

Obrazek użytkownika Wiktor Smol
KawiarNIA

 

Do pozostania na Niepoprawni.Pl nakłonił mnie Bibrus, który napisał do mnie list. To zdecydowało, że warto robić swoje. Tyle tytułem wstępu.

Prowadzenie bloga przypomina mi trochę dzieciństwo, zwłaszcza kiedy ma się „fajnych” znajomych, nawet takich, których się nigdy na oczy nie widziało – ważne, że są w sieci, tak jak koleżanki i koledzy z podwórka pochowani w swoich mieszkaniach w dzień niepogody. W dobrą pogodę wszyscy stawiają się przed piaskownicą lub trzepakiem przed blokiem. Wystarczy rzut oka, aby stwierdzić czy są wszyscy, czy może kogoś brakuje. Jeśli kogoś nie ma, nie przyszedł, zaraz snują swoje przypuszczenia, że coś musiało się stać, że chory, albo ma zakaz wychodzenia na dwór. Zawsze się ktoś znajdzie, kto pierwszy poleci zapuka do drzwi i zapyta. To ważne, aby wiedzieć i nie strzępić daremnie języka, kiedy czas na wspólną zabawę ucieka. Kiedy już wszystko wiadomo, że dajmy na to, Jacek dziś nie przyjdzie, bo ma karę, a Agatka katar, to dziatwa dzieli między siebie zadania i po chwili już wiadomo, kto pierwszy będzie szukał, a reszta się chowa.

Zgoła inaczej ma się rzecz, kiedy po podwórku lotem błyskawicy rozjedzie się wiadomość, że któreś z dzieci wyjeżdża lub przeprowadza się do innego miasta, a nie daj Boże za granicę.
Wtedy dziatwa siada w swojej ulubionej kryjówce z dala od widoku dorosłych i w skupieniu rozprawia na ten temat tak długo, jak ważny dla grupy był kolega lub koleżanka.
Jeśli podwórko jest pełne dzieci, to jedna strata aż tak bardzo nie boli, chyba, że był to ktoś, kogo wszyscy lubili i darzyli największym z możliwych zaufaniem. Inaczej to wygląda na pustawym podwórku, gdzie z rzadka uda się zebrać kilkoro dzieci i zabawić w gonionego. Tutaj strata staje ciosem w samo serce.
Ale od czego w końcu jest serce i od czego dusza, jak nie od przeżywania ciągłych strapień i uciech.

W tych podwórkowych większych i mniejszych paczkach bywa, jak w każdej prawie społeczności, że znajdzie się lider, za którym reszta poszłaby nawet w ogień; znajdzie się też ofiara losu – popychadło, z którego naigrywa się reszta. W każdej grupie jest też samotnik – myśliciel o bardziej lub mniej artystycznej duszy lub filozoficznym usposobieniu. Zanim dziatwa zrozumie, że to ktoś wyjątkowy, to wpierw  nazywają takiego dziwadłem.

Podwórkowe podjazdy i rozgrywki, a potem ulica na ulicę; dzielnica przeciwko dzielnicy, itd..
Zawsze się znajdzie uważny „selekcjoner”: jego zadaniem jest obserwacja i podkupywanie co ważniejszych zawodników celem wzmocnienia własnej drużyny.

Są też i tacy, którym to własne podwórko nie pasuje, albo tak bardzo zbrzydło, że zaczyna zerkać w kierunku innych: wpierw zajrzy i niby od niechcenia wejdzie, a potem zagada raz i drugi i gdy stwierdzi, że tutaj też bawią się w to samo, ale zupełnie inne obowiązują reguły, to zagadnie, zaczepi i, jeśli zaproszą, zostanie.

Często bywa też i tak, że kiedy zbliża się termin ważnych rozgrywek pojawia się ktoś, kto podkupuje inne dzieci z mocniejszych podwórek obiecując, że zagrają w jego drużynie i też dostaną medal. Zaczyna się wojna nerwów, kompletowanie zespołów za wszelką cenę, aby tylko wypaść jak najlepiej w turnieju, by wygrać…

Byłem już na kilku podwórkach, po których dziś ledwo ślad został: jedni dali się porwać, inni sami sobie dokądś poszli, a jeszcze inni, kiedy zrozumieli, że nie tędy droga, że dzieleniem małego na jeszcze mniejsze nic się nie zbuduje, zaprzestali w ogóle wychodzić; siedzą gdzieś w swoich eremach i medytują w ciszy nie zwracając uwagi na spory, kto kogo podkupił, kto gdzie poszedł, a kto zdradził.

Uczymy się współczesnego świata, uczymy się na własnych błędach i dobrze jeśli z tych błędów potrafimy wyciągać właściwe wnioski, gorzej, gdy dajemy się urabiać niczym ciemna masa plastykowa, a jeszcze gorzej, kiedy rozum zastępuje owczy pęd. Myślę, że warto uważać na przewodnika, który prowadzi stado w kierunku urwiska. Warto umieć odróżnić głos od beczenia barana, warto czasem zatrzymać się na chwilę, stanąć obok i przyjrzeć się dokąd podąża to stado…

 

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Bywają jednostki silne, wybitne, opiniotwórcze, potrafiące zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Jednakowoż co mógłby zrobić, bez istnienie oddanej wspólnoty, Aleksander Wielki, Władysław Jagiełło, Jan Paweł II i wielu, wielu innych, niewiele lub nic.
Znakomity profesor Zybertowicz, wręcz zachęca nas do tworzenia formacji, frakcji, stowarzyszeń, bo tak jesteśmy nie tylko silniejsi i trudniejsi do pokonania, ale tworzymy coraz mocniejsze więzi, struktury, stajemy się internetową wspólnotą.
Pozdrawiam z "10" w tle.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#398032

Ja też się cieszę z tego powodu.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#398035

W Twoim wywodzie o tworzeniu sie grup zainteresowan, czy interesow jest wiele racji, jeczcze wiecej w uwadze, ze nie kazdy przewodnik prowadzi we wlasciwym, dla grupy kierunku. Najczesciej jest to kierunek, ktory jemu odpowiada, jego interesowowi. Dlatego krytyczne spojrzenie na przewodnika jest zawsze wazne, by nie dac wpedzic sie w populizm typu "Kult jednostki", czy "Ein Volk ein Führer". I pozwolmy krytykom krytykowac! Dyskusje moga tylko poprawic nasz horyzont poznawczy, lepiej rozumiec tak przewodnika jak i cel do ktorego zmierzamy.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4
#398053

Cieszę się z Pańskiej decyzji.

Dzięki, Bibrusie!

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Lotna

 

#398079

Jak wiele w nas jeszcze dziecięcej niewinności, skoro podaną argumentację tak łatwo pojąć...

Pozdrawiam serdecznie :)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5
#398155

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#398166