Bolkowo - filmowo

Obrazek użytkownika Budyń78
Kraj

Wczoraj, w sposób tajemniczy, wyszedł na światło dzienne film "Tajne spec. znaczenia" jaki telewizja TVN nakręciła o Lechu Wałęsie. Od jakiegoś czasu TVN Wałęsę delikatnie podszczypywała

(choćby poddając w wątpliwość słynny skok przy okazji rocznicy wydarzeń sierpniowych). Teraz zaś dostajemy (jako owoc zakazany) film, którego stacja nie może wyemitować, choć gotowy jest od kilku miesięcy.

Film pojawia się na youtube i po chwili z niego znika, jednak z miejsca znajduje się na podobnym, tyle, że rosyjskim portalu. Ponoć już go tam nie ma, ale niechybnie za chwilę wypłynie gdzie indziej, a po drodze zapewne już obejrzało go kilka tysięcy osób, a kilkaset ma go już nawet na swoich komputerach. Jeżeli za takim ruchem stoi sama stacja, jest to sprytne - trudno wytoczyć proces o coś, czego nie ma, a "misja" została zrealizowana. Skąd film w sieci pewnie się na razie nie dowiemy, ale sam fakt powstania takiego obrazu jest niewątpliwie ciekawy.

Oczywiście "Tajne spec. znaczenia" to film trochę łagodniejszy w wymowie, niż filmy Brauna, nie mówiąc już o książce Zyzaka, niemniej należy go uznać za ważny. Widzimy tu pewną troistość zachowania Wałęsy: w roku 70-tym i następnym jest on szkodzącym kolegom konfidentem i prowokatorem, by później stać się szczerym opozycjonistą i bohaterskim przywódcą strajku (tu uwaga pierwsza: w filmie słowa nie ma o przyznaniu się Wałęsy do współpracy z SB przed działaczami WZZ, choć ci się w filmie pojawiają), na koniec zaś człowiekiem, próbującym zacierać ślady pierwszego etapu. I ten ostatni etap pokazany jest jednak dość łagodnie, choć nie można powiedzieć, że Wałęsa wychodzi z niego obronną ręką. Mamy nerwową kwerendę akt, mamy ginące papiery, mamy wreszcie, co może być dodatkowym skutkiem filmu, złapanego na kłamstwie Konstantego Miodowicza. Miodowicz bowiem, będąc jednym z ludzi przejmujących w 1992 roku papiery UOP na temat TW Bolka podpisał listę, na której wymieniona była kluczowa karta E-14, w filmie twierdzi zaś, zę taki dokument nie istniał. Albo więc podpisał dokument przedstawiający fałszywy stan rzeczy, albo - co moim zdaniem bardziej prawdopodobne - kłamie, rozmawiając z twórcami filmu.

Najmniej moich wątpliwości budzi sposób przedstawienia pierwszego okresu aktywności Wałęsy, choć i tu brak kilku ważnych szczegółów, jak choćby wystąpienia w oknie komendy w roku 1970. Większym problemem jest jednak opis karnawału "S" i stanu wojennego. Zachowanie Wałęsy w tamtym okresie bywało, przyjmując najżyczliwszą dla niego interpretację zdarzeń, dość dziwaczne i też budziło niekiedy wątpliwości. W filmie nie ma na nie miejsca, mamy tylko bohaterskiego przywódcę, tego samego, którego znamy z medialnych przekazów ostatnich lat i starych legend. W całym filmie nie pada ani razu dla wielu kluczowe w sprawie nazwisko Wachowskiego. Z drugiej strony, co jest pewną nową jakością, pojawiają się w nim jako świadkowie historii Gwiazdowie i Wyszkowski. Tyle, że akurat te ich wypowiedzi, które znalazły się w filmie, nie dotykają w zasadzie najbardziej dramatycznych spraw. Podobnie jest z wykorzystanymi w filmie fragmentami "Nocnej zmiany". Jednak, niezależnie od tego zarzutu należy uznać za plus, że założyciele WZZ nareszcie pojawiają się na wizji (a przy okazji mówi się, ze to Wałęsa dołączył, początkowo jako postać drugoplanowa, do innych - to nowość w dzisiejszym mówieniu o historii w głównym nurcie), zaś "Nocna zmiana" okazuje się być dokumentem, pokazującym inne, też jednak ważne, wydarzenia.

Mimo więc licznych uwag, wydaje mi się, że dobrze się stało, że film powstał. Zawsze to krok w dobrym kierunku i okazja do postawienia lub przypomnienia kilku pytań. Ponoć jednym z powodów zwlekania z emisją było czekanie na nagranie wypowiedzi samego Wałęsy. Nie sądzę jednak, by miał do powiedzenia coś nowego, ponad to, co usłyszeliśmy już wcześniej, w "Plusach dodatnich, plusach ujemnych".

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

ten film to nic innego jak przeciek kontrolowany. TVN i PO dokładnie działa tak, jak działały komunistyczne służby. I dobrze o tym wie Bolek. Nie wierzy się TVNowi, i Tuskowi, i komuchom. Akcja filmu się rozwija...tego w realu. Skrupulatne sprawdzanie Drzewieckiego i Palikota przez CBA ogarnia mnie pustym śmiechem, tak samo pustym śmiechem ogarnia mnie KONTROLOWANY przeciek tego filmu.
Ten przeciek ma pokazać Bolkowi, że on musi trwać dalej w kłamstwie.
A co do samego filmu....nic specjalnego, czego ludzie nie wiedzą. Jedyną sentencją, która jest warta uwagi to rozmowa z SBekami i tyle.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

halibuter

#86226

społeczeństwo zapomniało , jak od czci i wiary TVN odsuwała Gontarczyka i Cenckiewicza , Brauna i Zyzaka? Chyba nie.Czy społeczeństwo zapomniało, że TVN hołubi L.Wałęsę czyli tzw. TW"Bolek"- chyba nie. To trzeba się zastanowić, po co TVN nakręciła taki film. Taki film stawiający swojego "bohatera" w tak niekorzystnym świetle.
Przepraszam, że odpowiadam na dwa razy, ale to wina netu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

halibuter

#86227

a ja myslę że autor artykułu ma racje...To że TVN w pewnym czasie krył Wałęśe i niszczył tych którzy o Bolku pisali i mówili prawde , niczego nie zmienia...Trzeba sobie zdac sprawę, że od poczatku tzw.transformacji istnieje konflikt pomiedzy środowiskiem skupionym wokół GW i środowiskiem skupionym wokół TVN.. To pierwsze miało od poczatku swoja geneze i oparcie w SB, drugie zas w WSI..Ten konflikt ma swoj poczatek jeszcze w czasch PRLowskich, czyli  konflikt wewnatrz PZPR, pomiedzy  tzw Natolińczykami i Puławianami.. Taka kłotnia w rodzinie kto ma reprezentowac Polske jako wasal ZSRR a obecnie wobec Rosji..Dlatego w obliczu trzeciego, czyli ruchów patriotycznych polskich, ci dwaj sie jednoczyli i wtedy pojawiały sie takie imprezy jak Poznan 1956, Grudzien 1970 albo jak obecna tragedia smoleńska..Rezulatatmi kłotni pomiedzy GW-SB a TVN-WSI było odstrzelenie Rywina przez Michnika..W odwecie zas TWN-WSI odstrzeliło Michnikowi Maleszke poprzez emisje filmu "Trzej kumple"..Cały cichy konflikt w PO pomiedzy Tuskiem i Komoruskim to tak na prawde konflikt pomiedzy GW a TVN...Jest wiadomym, iz Wałęsa jest zwiazany z Michnikiem i jeśli TVN chce wyemitowac filmik o Bolku kompromitujacy go, to znaczy że środowisko Komoruskiego cos chce ugrac u Tuska..Taka typowa zagrywka w stosunku do Tuska było pare miesiecy temu , zaraz po 10 kwietnia opublikowanie w  ruskiej prasie informacji iz dziadek Tuska był w SD oraz opublikowanie zdjecia dziadka w samochodzie..Jesli Ruscy to zrobili, to znaczy że cos od niego chcieli...To sa skutki  Grubej Kreski i braku ustawy lustarcyjne..Takimi gów.nami bedziemy sie borykali bardzo długo!! A kto na tym skorzysta? ano jak zwykle Niemcy i Rosja którzy polską kartą rozgrywaja rózne sparwki pomiedzy sobą...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#86233

cyt."Trzeba sobie zdac sprawę, że od poczatku tzw.transformacji istnieje konflikt pomiedzy środowiskiem skupionym wokół GW i środowiskiem skupionym wokół TVN." można włożyć między bajki. To jest tak samo jak był konflikt między Urbanem a Michnikiem też na początku "transormacji" i na początku "transformacji" Kwaśniewski jeszcze z kimś tam chodził po osiedlu pijany drąc mordę , że będzie w jednej partii z Michnikiem i Kuroniem. A i też na początku "transformacji" pan Tadzio mumia wolności i jego towarzystwo chciał się pozbyć Bolka, a teraz grają w jednej drużynie. I takich "konfliktów" było i jest wiele.
Co do stacji TVN i "Trzech kumpli" i odstrzeleniu Maleszki. Maleszka dawno był odstrzelony przed filmem przez B. Wildsteina. TVN robi takie filmy by się uwiarygodnić! Dlatego posługuje się prawdą , półprawdą i kłamstwem. Poplątanie tych trzech przymiotów ma jej nadać maskę wiarygodności. Na tym polega cała rzecz. Tam , gdzie chodzi o rzeczy ze wszech miar istotne jest kłamstwo i hipokryzja. Tam gdzie chodzi o wiarygodność jest prawda i półprawda. Stare Sbeckie metody zaszczepione prosto z Łubianki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

halibuter

#86238

"pavo", to co piszesz jest prawdą...ale to co ja napisałem tez jest prawdą i wcale nie koliduje z tym co ty napisałeś...Za PRLu konflikt pomiedzy Natolinczykami czyli "chamami" i Puławianami czyli "żydami" był faktem...Chazarobolszewicka metoda polega na tym, aby byc wszedzie!! miec swoich ludzi na kazdym froncie aby móc kontrolowac i manipulować..Przecież komunę nie stanowili tylko chzarobolszewiki, ale równiez POlacy i to czasami z bardzo patriotycznych kregów..Chazarobolszewicy mimo iz byli razem , przy jednym stole, to jednak im nie dowierzali i viceversa..Ten konflikt wykorzystywali i nadal wykorzystuja Ruscy którzy w zalezności od sytuacji udzielali protekcji jednemu w stosunku do drugiego..Opisywał ten proces Kisielewski w swoich Pamietnikach..Pazdziernik 1956 i dojscie Gomułki do władzy, to było takie odsuniecie chazarobolszewików po latach stalinowskich przez tzw krajowych komuchów.. Pozniej kolejne wstrzasy na Wybrzezu, w Radomiu to były typowe SBeckie prowokacje w zaleznosci kto chcaił byc u góry i reprezentowac Polske wobec ZSRR..Owszem, niektóre im sie wymykały spod kontroli...To samo jest teraz..GW i TVN to jak najbardziej ta sama POstbolszewicka strona, ale jednak podzielona na dwie obcje nawzajem ze soba konkurujace kto ma z nich byc pośrednikiem w stosunkach z Niemcami i Rosja..Chyba nie jest tajemnica iz Tusk to opcja niemiecka a Komoruski to opcja rosyjska a razem jak wiemy tworza platforme pomiedzy Berlinem a Moskwą..Dlatego dogaduja sie tam gdzie sa zbiezne interesy Niemiec i Rosji i niedogaduja sie tam gdzie te interesy sie róznią!! A zawsze dogaduja sie w sparwie Polski, bo marginalizacja Polski i uzaleznienie wobec obu jest ich wspólnym interesem..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#86248

ja myślę niestety innymi kategoriami. Ta Banda ,obojętnie jakby nie była podzielona zawsze pozostawała ta sama Ona ideologicznie była ta sama . I rozdrabniając ją na części z Twojej strony uważam za błędny tok myślowy. Ona zawsze była jedna. Współzależność Bandy między sobą nigdy nie mogła doprowadzić do jej podziału , bo to była metoda haków. Metoda haków została przyjęta w późniejszej "S" i metoda haków trwa po dzień dzisiejszy.
Abstrahując już od tego nieszczęsnego filmu TVNowskiego, zadaj sobie pytanie.......po co takiej telewizji stworzonej na bazie WSI było tworzenie tego filmu? "Bohater" pokazany w krzywym wymiarze. Pokazani ludzie którzy,,,,wydaje mi się mówią świadectwo Prawdzie. Ja ze swego punktu widzenia wiem jedno...ciąg kłamstwa i obłudy trwa nadal.Kiedy będzie przerwany? Nie wiem, ale się z tym nigdy pogodzić nie będę mógł.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

halibuter

#86337

A mianowicie wszystkich kombinacji operacyjnych, które podejmowano od pewnego momentu aby "czyścić" Bolkowi drogę do sukcesu, finalnie robiąc z niego głównego partnera.
Zdecydowanie najistotniejszy element układanki.

No bo jak to jest - mógłby spytać nie znający detali człowiek - marny, trudny do prowadzenia, nierzetelny, nielojalny kapuś i co, resort tnie w pień konkurentów, sufluje i chroni "niewidzialną ręką" ?
Po cholerę ?

; )

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#86231

Dziękuję za streszczenie.
Na razie nie mam czasu zająć się ściąganiem. Widziałam pierwszą część i poczułam rozczarowanie. Jeśli zna się Brauna, Zyzaka, Cemckiewiczi Gontarczyka, wypowiedzi Anny Walntynpowicz, Gwiazdów, Wyszkowskiego to trudno człowieka jeszcze czymś zaskoczyć w sprawie Bolka. ;)

Tak właśnie myślałam: to wersja dla lemingów.

Dlatego od wczoraj zmuszam znajomych do ściągania tego, podsyłam im co chwilę linki. Niestety na Brauna jest dla nich za wcześnie. ;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#86244

I co to będzie?!
Nie tylko Monisi z tej rozpaczy botox wylizie!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#86252

Niech juz tej Monisi nic nie wylazi...
Nieszczesc u nas dostatek...po co nam torsje do tego...

pzdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#86256

Monisia to raczej z butów wyskoczy. ;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#86258

"ale niechybnie za chwilę wypłynie gdzie indziej"

cz. 1
http://vimeo.com/14987931

cz.2
http://vimeo.com/14988015

cz.3
http://vimeo.com/14988064

cz.4
http://vimeo.com/14988162

cz.5
http://vimeo.com/14988230

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#86259

Dobrze, dobrze - niech lemingi oglądają.
Przeciek może i kontrolowany, zgadzam się, ale strącenie Bolka z piedestału pogromcy komunizmu też coś warte.
Małe - a cieszy :).
A ja złośliwy, bo, kto jak kto, ale Wałęsa swoimi popisami zalazł mi za skórę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#86266

 Moim skromnym zdaniem jest to przeciek kontrolowany i nasz Bolek moze przez to troszke ucierpi ale bardziej chyba chodzi o pokazanie go w swietle bohatera ktory mial lekkie potkniecie w drodze do chwaly, i o podtrzymanie tych "rewelacji" jako ostateczna prawda. Pozdrawim

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#86316