Zamiast "Dnia Babci" - "Dzień Leminga"

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Czy ktoś będzie w stanie wjaśnić mi, jakie są rocjonalne powody obchodzenia "dnia Babci" ? Właściwie należałoby przeformułować to pytanie, bo zjawisko takie nie jest efektem starań oddolnych lecz jest produktem medialnym. To media wymyśliły i promują tego typu wydarzenia.

Każda babcia ma przecież swoje urodziny, imieniny, kiedy może obchodzić swoją własną spersonalizowaną uroczystość dotyczącą jej własnej, prywatnej, intymnej tożsamości, dodajmy - tożsamości bazującej jednoznacznie na więziach rodzinnych. Poza tym każda babcia posiada własny PESEL, więc po co babciom taki zbiorowy PESEL ? Toż to absurd.

Czemu więc służy odpersonalizowany, abstrakcyjny, oderwany od rodziny "dzień babci","dzień dziecka" czy "dzień kobiet" ? Mnożą się ostatnio te dni jak króliki i stają się coraz bardziej zastanawiające. Klucz do tej zagadki znajdziemy, jeśli przyjrzymy się dokładniej WOŚP. Przecież to nic innego jak dokładna analogia - dzień Owsiaka, dzień wzorowego "obywatela" postpeerelu, meldującego się na komendę do "prac społecznych". Są to zbiorowe ćwiczenia z zakresu zbiorowej manipulacji, inżynierii społecznej, kontrolowania i testowania nastrojów społecznych.

Czyżby chodziło też o pozbawienie prywatnych z natury uroczystośći ich indywidualnych tożsamości i podbudowy więzi rodzinnych i zastąpienie ich treściami zasugerowanymi odgórnie, medialnie służącymi do zarządzania zbiorowymi emocjami ? Jednak jak się okazuje i co nie powinno, dziwić, znajdują się ludzie, którzy kupują takie propagandowe gadżety ? Co to za ludzie ? Są to właśnie typowe lemingi, więc mam propozycję - ustanówmy Dzień Leminga, bo są one pozbawione swojego święta, a bardzo by się im przydało dla ugruntowania samoświadomości. Jaki termin byłby nastosowniejszy ?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Wiesz, Zetjot,bywa, przez okrągły rok nie mam głowy do jakiegoś specjalnego myślenia o moich Babciach i Dziadkach. Poumierali tak dawno, że zdarza mi się zapomnieć, przeoczyć te ich smutne rocznice. Może dlatego, że wolę pamiętać ich żywych.
W takie dni jak dzisiejszy, w ich święto, są ze mną od rana do wieczora.I tak mi miło. Tak ciepło...

A od paru lat, w Dzień Babci, wspominam jeszcze jedną Babcię, której nigdy nie poznałam osobiście, ale pomimo to jest mi szczególnie droga.
To ofiara z Hali w Katowicach. Babcia, która zdjęła z siebie sweter, by ogrzać zmarzniętego wnuka. Nie pomogło to niestety. Oboje zamarzli na śmierć w ciasnej szczelinie, pod gruzami zawalonego budynku. Temperatura na zewnątrz wynosiła wtedy -6 stopni Celsjusza.
Wiadomość o wydobyciu jej półnagiego ciała, z wtulonym w nie dzieckiem, poruszyło wielu. Mną wstrząsnęło.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#400723

Staram się przynajmniej na poziomie analizy werbalnej, być konsekwentny. Widżę, z dyskusji na innym portalu,że ludzie mają w tym względzie kompletny kisiel w głowie.

Babcia ma swój dzień imienin i urodzin niezależnie od tego,czy żyje czy zmarła. Ma imię,wiek,siwe włosy.

Babcia z dnia babci nie posiada żadnych cech.

Ale przeciętni internauci tego nie rozumieją. Nie są w stanie myśleć w sposób analityczny,sformalizowany.Dla nich wszystkie słowa mają taką samą wartość, a co gorsze, słowa utożsamiane są z rzeczami.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#400731

nie obejmujesz tego slowa swoim umyslem.
Tego ciepla,opiekunczosci ,wielkiej wiedzy,milosci,poswiecenia,spokoju, dania poczucia bezpieczenstwa i okazania dumy ze swoich wnuczat.

Moze Ty tego nie pozanales i jest to tobie obce.
Wlasnie w dniu babci my wnukowie ktorzy nie znamy czseto dnia urodzin czy imienin badz o nich zapominamy o dniu babci zawsze pamietamy.I jest to dzien podziekowania naszym babcia nie jakims tam jak Ty to okreslasz, ale szczegolnym tym co daly nam posrednio zycie.

Moje dzieci nie znaja tych swiat, ktore ty wymieniles, ale na dzien babci staraja sie zadzwonic i pare slow chociaz w powiedziec w jezyku poslskim.

Nie zabieraj babciom tej chwili szczescia bo juz i tak im tak niewiele zostalo zajmij sie likwidacja innych swiat dnia nauczyciela czy policjanta chociazby.

Bo babcia jest kobieta specjalna, ktora sie poswiecila dla rodziny i nie mozna wrzucac ich do jednego wora z innymi kobietami w tym samym wieku, co nigdy babciami nie zostaly,im zostaly tylko ich swieta, ktore wymieniles i te osoby trzeba wyrozniac i wlasnie upamietniac.

Ja moja babcie widzialem moze 4 razy w zyciu nigdy nie wiedzilaem kiedy ma urodziny czy imieniny ale zawsze myslalem o niej kiedy byl dzien babci,i teraz kiedy ten dzien jest cieplo moje babcie wspominam ipilnuje moje dzieci zeby zadzwonily z kraju gdzie babcie by chcialy miec takie swieto, a nie maja.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#400761