Nielegalne kwiaty, zakazany krzyż

Obrazek użytkownika Peacemaker
Kraj

Kto by pomyślał, że ta pieśń Jana Pietrzaka z czasów stanu wojennego stanie się w dzisiejszych czasach aktualna?

http://janpietrzak.pl/uploads/piosenki/nielegalne_kwiaty/01-nielegalne_kwiaty.mp3
[quote]
Nielegalne kwiaty, zakazany krzyż,
Co dnia wyrastają z betonowych płyt.
Ludzie je składają, wierni sercom swym,
Co w nadziei trwają przeciw mocom złym.
[/quote]
Powstała pod wpływem wydarzeń mających miejsce w Warszawie w rocznice wprowadzenia stanu wojennego, kiedy to ludzie przynosili kwiaty i układali z nich krzyż w miejscu, w którym z ust Jana Pawła II padły prorocze słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi - tej ziemi".
Oczywiście gest ten był wyjątkowo niebezpieczny dla systemu. Dlatego kwiaty usuwano, zaś składające je osoby spotykały niewspółmierne represje.
[quote]
To najdroższe kwiaty, jakie widział świat,
Można za nie płacić w celi parę lat.
Można stracić zęby za goździki trzy,
Liczyć krwawe pręgi, długo łykać łzy...

Takich drogich kwiatów co dzień świeży stos,
Niosą warszawiacy, kiedy mija noc.
Ciemna noc dla tamtych, dla nas jasny dzień.
Z nami słońce prawdy, z nimi zdrady cień.
[/quote]
A jak jest dzisiaj? Rozkaz "zgasić pamięć!"
W nocy z 10 na 11 służby porządkowe usunęły z Krakowskiego Przedmieścia jeszcze palące się białe i czerwone znicze, ułożone w symbole przypominające czas walki z komunizmem: krzyż, powstańcza kotwica (symbol Polski Walczącej). Na śmietnik trafiły także wieńce, zdjęcia Pary Prezydenckiej.
http://www.youtube.com/watch?v=Zvb47wLbn10
Gdy sytuacja wywołała zrozumiałe wzburzenie i reakcję (bardzo wyważoną jak na zaistniałą sytuację) ze strony Jarosława Kaczyńskiego, wówczas Prezydencki doradca Tomasz Nałęcz tłumaczył, że takiego działania nie inspirował nikt z Kancelarii ani władz Warszawy.
[quote]"W naszej kulturze widok gaszonych i wrzucanych gdzieś tam do worka czy do śmieciarki zniczy, to jest widok zawstydzający. To nie powinno mieć miejsca. Natomiast to się na pewno nie dzieje w wyniku jakiś inspiracji władz Warszawy, przecież to jest poza podejrzeniem. To jest pewna taka bezduszność, która bierze się pewnie z chęci, że ekipa sprzątająca chce mieć z głowy to sprzątanie".[/quote]
http://www.tvn24.pl/12690,1696050,0,1,a-gdyby-zdjecia-pana-bliskich-trafily-na-smietnik,wiadomosc.html
Przy okazji prewencyjnie zaatakował ludzi przychodzących w to miejsce w miesięcznice Smoleńska. Zrobił to tym bardziej cynicznie, że pod pozorem obrony pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
[quote]"wszystko, co na Krakowskim Przedmieściu się dzieje tego dnia (10 dnia każdego miesiąca - red.) jest urągające pamięci Lecha Kaczyńskiego"
"W imię kultury i pamięci o Lechu Kaczyńskim: znicze powinny być zapalne nad jego grobem. Czy potrafi pan wskazać inne państwo, gdzie pod miejscem pracy pali się znicze?"[/quote]
Ktoś na forum trafnie odpowiedział na jego pytanie: USA "Strefa 0", czyli miejsce po budynkach World Trade Center. To też było miejsce pracy.

"...z nimi zdrady cień" - dziś te słowa wywołałyby skandal

[quote]"Z nami słońce prawdy, z nimi zdrady cień."[/quote]
Mocne słowa, prawda? Jednak Jan Pietrzak w czasie jednego z najciemniejszych rozdziałów komunizmu miał odwagę je napisać. Gdyby napisał je dziś pewnie byłby zewsząd obrzucany błotem i musiał się z nich ostro tłumaczyć (pewnie jeszcze bardziej niż z "Ballady Smoleńskiej").

Próbowałem o całym tym incydencie rozmawiać z młodszymi kolegami z pracy. Jeden z nich bezkrytycznie kupił tekst o miejscu pracy próbując mi wmawiać, że gdybym zapalił znicz pod gabinetem naszego Szefa dla upamiętnienia ś.p. Szefa itp. itd...

Nie przekonał go nawet protest Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego:
[quote]"Bulwersujący jest nie sam fakt usuwania zniczy - znicze wypalone trzeba sprzątać. Bulwersuje to, że zdmuchiwano płonące lampki, jeszcze gorące znicze wywożono na śmietnik. Ponieważ zaś znaczna część z nich była ułożona w kształt powstańczej kotwicy, sprofanowano przy tym ważny narodowy symbol."
"Jest to także wspomnienie zachowania komunistycznych przywódców w latach stanu wojennego, którzy nakazywali niszczenie krzyży, układanych przez ludzi z kwiatów i zniczy na znak pamięci"[/quote]
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,To-byl-barbarzynski-akt---usuneli-znicze-sprzed-Palacu,wid,13228152,wiadomosc.html

Dla mojego "oświeconego" kolegi sam fakt, że oświadczenie, pod którym podpisało się 166 osób, głównie pracowników naukowych poznańskich uczelni pochodziła z Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego już ją dyskredytuje. Mówiąc brutalnie dla niego "moher" zawsze będzie fanatykiem, bez względu na liczbę tytułów naukowych.

Dla drugiego sam fakt ułożenia krzyża, ba nawet użycie słowa "krzyż" w piosence jest naruszeniem wolności religijnej ateistów, muzułmanów itp.

Oni po prostu tych symboli nie rozumieją.

Jednak my musimy o nich pamiętać. Musimy o nich rozmawiać. Musimy nauczyć się rozmawiać w sposób rzeczowy, bez nerwów i innych emocji, bez patosu, aby nawet w najmniejszym stopniu nie trącało to fanatyzmem. Musimy pamięć o tych nielegalnych kwiatach przekazywać następnym pokoleniom. Dlaczego? Żeby Polska była Polską

***

[quote]Ale takie kwiaty, jakie kwitną tu,
Na warszawskim placu – to prawdziwy cud,
Szpicle i armaty stoją przeciw nim,
Pałki, automaty, tresowane psy. [/quote]

Co się zmieniło od czasów komuny?
Władza "obywatelska" na błędach władzy "ludowej" nauczyła się tego, że tak przekornego narodu nie da się zniewolić pałkami, automatami, armatkami wodnymi. Dużo skuteczniej robi się to propagandą.
http://www.niepoprawni.pl/blog/961/hanba-wszech-czasow
Dlatego w rocznicę Smoleńska tam gdzie kiedyś stało ZOMO dziś stoi najgorszy odrzut skomercjalizowanego pokolenia - imprezowicze od Tarasa i Palikota.

W czasie stanu wojennego do ogłupiania społeczeństwa reżim dysponował dwoma kanałami telewizyjnymi i trzema radiowymi. W porównaniu z dzisiejszym arsenałem władzy była to totalna amatorszczyzna!

[quote]Niepodległe kwiaty, niezniszczalny krzyż,
Huczą gabinety i imperium drży,
Szydzi z generałów, nie lęka się wojska.
Nielegalny naród, zakazana Polska.[/quote]

Przerażenie jakie towarzyszyło emisji filmu "Solidarni 2010" i bezpardonowy atak na jego twórców pokazało, jak bardzo władza boi się tego, co rodzi się na Krakowskim Przedmieściu.
http://www.niepoprawni.pl/blog/961/solidarni-2010-osobiste-przemyslenia
Także akcja "gaszenia pamięci" w nocy z 10 na 11 marca świadczy o tym, że huczą gabinety i imperium drży. Tam w świetle białych i czerwonych zniczy budzi się, wstaje z kolan i podnosi głowę nielegalny naród, zakazana Polska.


[quote]
Nielegalne kwiaty, zakazany krzyż...

słowa i muzyka: Jan Pietrzak

Wiele polskich kwiatów rozkwitało już,
Pod Cassino maków, pąków białych róż.
Kwiatów, co czerwieńsze były niźli krew.
W wierszu i w piosence, i w okopów mgle.

Ale takie kwiaty, jakie kwitną tu,
Na warszawskim placu – to prawdziwy cud,
Szpicle i armaty stoją przeciw nim,
Pałki, automaty, tresowane psy.

Nielegalne kwiaty, zakazany krzyż,
Co dnia wyrastają z betonowych płyt.
Ludzie je składają, wierni sercom swym,
Co w nadziei trwają przeciw mocom złym.

To najdroższe kwiaty, jakie widział świat,
Można za nie płacić w celi parę lat.
Można stracić zęby za goździki trzy,
Liczyć krwawe pręgi, długo łykać łzy...

Takich drogich kwiatów co dzień świeży stos,
Niosą warszawiacy, kiedy mija noc.
Ciemna noc dla tamtych, dla nas jasny dzień.
Z nami słońce prawdy, z nimi zdrady cień.

Nielegalne kwiaty, zakazany krzyż,
Co dnia wyrastają z betonowych płyt.
Ludzie je składają, wierni sercom swym,
Co w nadziei trwają przeciw mocom złym.

Niepodległe kwiaty, niezniszczalny krzyż,
Huczą gabinety i imperium drży,
Szydzi z generałów, nie lęka się wojska.
Nielegalny naród, zakazana Polska.
[/quote]
http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=nd200750&nr=42

Brak głosów

Komentarze

Pięknie to Przypomniałeś. Tak trzeba. I nie ma trzeciej drogi. Pozwól, że zacytuję w tym momencie siebie, lecz słowami
Naszego Największego z Polaków, Który Prosił o Zesłanie DUCHA
BOŻEGO
I TA Ziemia Otrzymała TEGO DUCHA i pielęgnuje GO w Sercach Prawych Polaków i Mówi o Tym zapalając Znicze na Krakowskim i na Całej, TEJ Ziemi.....

Więc " NIE LĘKAJCIE SIE NICZEGO "
Dajcie Dla Polski Swoją Miłość
A wsparcie z Góry da wam NIEBO
I da wam Prawo i Sprawiedliwość....

Vote up!
0
Vote down!
0
#143851

Znowu zaczynają. Czują się pewnie. Są bezczelni i aroganccy. Zamienili hełmy zomo na czapki straży miejskiej, ale to ci sami. Tacy sami. TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE.

Vote up!
0
Vote down!
0
#143856

Mix

Nielegalna wolność, nielegalny znicz.
Tego nie da się wytłumaczyć w żaden sposób.
Ile jest tych zakłamanych dusz w naszym kraju.
Masz rację że tak dalej być nie może.
Historia zatoczyła koło.
Nie wiem tylko czy historia aby się nie powtórzy raz jeszcze.
Wtedy nikt już nie zapali znicza ani nie złoży kwiatów.

Vote up!
0
Vote down!
-1

Mix

#143870

dobrze napisany tekst. Przypomniał mi się krzyż na placu Zwycięstwa i moment w którym po ślubie mojej siostry zawieźliśmy tam wszystkie kwiaty które dostała młoda para. Krzyż urtósł o parę centymetrów... 8-)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#143889

lata temu jak wyjechalam zPolski komunistycznej mialam nadzieje,ze wroce i bede mogla zyc w mojej kochane i wolnej Ojczyznie.Teraz jak widze co sie dzieje /zaczyna byc jak dawniej/ czy kiedys bede mogla wrocic?do wolnego kraju tego teraz nie wiem.Wspieram calym sercem wszystki,ktorzy "walcza"o wolna polske,szkoda ze nie pome byc razem z Wami w tych ciezkich sytuacjach.A co do piosenek Pana Pietrzaka to one zawsze byly bardzo wymowne kiedys a teraz jeszcze bardziej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#143891

Mieszkam na Rakowcu,niedaleko jest cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej. Nic nie trzeba tłumaczyć ani chłodno rozmawiać. Jak ktoś nie rozumie symboli zapraszam. Niech sobie porówna z Krakowskim. Tutaj codziennie patrol policji pilnuje , wynajęta firma pielęgnuje a i tak pusto, zimno a setki gawronów i wron dbają o właściwą aurę miejsca.

Vote up!
0
Vote down!
0
#143895

z Dużych Miast" i..zewsząd!!Jeśli..wybiórczy i od niechcenia..zakres nauczania historii Polski-obejmował czasokres komuszego ucisku;arogancji czasów komuszego schyłku-i..w zawstydzającym księgozbiorze historii..przewinęło się-z czasów arogancji władzy apogeum-jeśli przewinęło się nazwisko"Urban"-jako..tej arogancji inteligentnej..piekielnie i bez zahamowań wszelakich-arogancji szczyt;jeśli nazwisko po dziś dzień-dla DOUCZONYCH-stanowi synonim..bezczelności i pogardy-władzy dla Polaków-to..popatrzcie sobie na..nałęcza!!!Bo..to nie ,jak pisałam wcześniej-"Urban-reaktywacja";nie-bo..nałęczowi by pochlebiało porównanie do..inteligencji wybitnej i niezaprzeczalnej-owegoż..Rozpaczać można,że..był na tyle małym człowiekiem,by swej inteligencji używać w ..wiadomym celu i w zaprzedaniu..ludziom pogardy przez historię i potomnych-godnym..Jednakowoż spośród całej galerii..nowożytnych-po 89 roku-"demokratów";"czerwonych kiedyś-z konieczności"-Urban..pozostał,jako..trujący TĄ SAMĄ I NIEZMIENNĄ trucizną-ale..nie objawił się,jako..PRZEFARBOWANY LIS;pozostał wierny sobie;swoim poglądom i ideałom-jakie by nie były..Chyba..w galerii czerwonych pająków-pt""ale musieliśmy!naprawdę-nie chcieliśmy!Dziś jesteśmy..nowi!Demokraci!"-jeden Urban..zachował się-o gorzka ironio-honorowo..Wspomniany..żałosny nałęcz-to..popłuczyna po Urbanie..Oblizujący się nerwowo nadmiernym ślinieniem"co by tu jeszcze władzy zrobić..z pełnym smarowaniem..drogi do sukcesu"-ów rzecznik-jak ulał pasujący do swego pracodawcy-prześciguje się w..Urbanowi dorównywaniu..Wszystko jest..niemal tak samo..Takie same bezczelne wypowiedzi..człowieka o minimum honoru i przyzwoitości- wprawiające..w osłupienie i..wirtualnie opadniętą szczękę czytającego wypowiedzi..już nie rzecznika-lecz kogoś uprawiającego proceder,przy którym..lody i wszelki inny seks najniżej w zawodzie stojącej tirowej prostytucji-to..Olimp honoru; wzniosłości i szlachetności-wobec działalności rzeczonego nałęcza..Dziwnym trafem-choć może..nie dziwnym?-u kameleona czasów.."przefarbowanych miernot "postkomunizmu-co i rusz..natykamy się na kolejne krągłe zdanka,przyprawiające o..mdłości pogardy dla ust je wypowiadających-i..miernoty duchowej-na jaką..wychowała nałęcza rodzicielka..Jego..wypowiedzi-pożal się Boże-nasuwają wyobrażni..brzydkie skojarzenie z przemytem porcji narkotyków..Każdy.."bąbelek"zawiniętej heroiny-czy innego narkotyku-delikwent przed..połknięciem.."przymierza" do..wylotu"z drugiego końca";czy..będzie w stanie swój połknięty skarb..oddać zamawiającemu..Takoż samo zda się bywać..ze zdankami nałęcza..Widok..przymierzanej wypowiedzi-najpierw do.."drugiego końca"-aż się nasuwa..słuchając podłości i bezczelności..rzecznika polskiej głowy państwa!Już się nie oburzam..Wszystko jest w najlepszym porządfku i właściwie! TA głowa-i TEN rzecznik-pasują do siebie idealnie-i..są siebie warci..Rozdrobnię się-i..na durną argumentację ,że.."nigdzie nie ma zniczy na chodnikach"..niech ten tępy były aparatczyk-pojedzie za moje podatki(O!zgrozo!!!) do Londynu i w rocznicę śmierci księznej Diany-skomisjuje swoim tępym mózgiem-widok chodnika przed Pałacem Buckingham..

Vote up!
0
Vote down!
0

Patria Opressa

#143896

Znalazłem na Niepoprawnych rewelacyjny zbiór filmów, zdjęć i wypowiedzi uczestników wydarzeń jasno pokazujący, że akcja ta nie była czymś przypadkowym, jednostkowym, wynikającym z wygodnictwa firmy sprzątającej, jak mówił Nałęcz.

NAŁĘCZ KŁAMIE JAK TUSK!!!
I TO KŁAMIE W IMIENIU SAMEGO P.REZTDENTA!!!

Akcja ta wpisuje się w celowy, systematyczny, konsekwentny schemat powtarzany od 14 sierpnia 2010. Palące się znicze wielokrotnie były wyrzucane, zaś zmęczeni ostatni pikietujący siłą lub podstępem usuwani i rozpraszani.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: http://www.niepoprawni.pl/blog/2062/pamiec-gaszona-od-sierpnia

Peacemaker

Vote up!
0
Vote down!
0
#144053

Rok temu nikt z nas by nie przypuszczał, że piękna pieśń Jana Pietrzaka wybrzmi tak boleśnie aktualnie. Rok temu była nostalgią. Dziś znów jest odniesieniem do rzeczywistości.

Niepodległe kwiaty, niezniszczalny krzyż, Huczą gabinety i imperium drży, Szydzi z generałów, nie lęka się wojska. Nielegalny naród, zakazana Polska.

Piękny wpis. Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#144085