Komu wadzą patriotyzm i nacjonalizm
Patriotyzm to praktyka, nacjonalizm to teoria działania politycznego. Żeby przetrwać musimy w praktyce społecznej kierować się patriotyzmem, a w teoretycznej analizie rzeczywistości kierować się nacjonalizmem, żeby móc przeciwstawić się obcemu szowinizmowi.
Patriotyzm daje nam naturalną, bezkosztową odporność immunologiczną na kierowane wobec naszego kraju wrogie działania prowadzone w ramach wojny psychologicznej, które nie są w stanie przeniknąć przez tę tarczę ochronną.
Nacjonalizm daje nam teoretyczny wgląd w polityczne i społeczne podziały i interesy na scenie międzynarodowej i uczula na zjawiska rozbieżności interesów.
Dlatego też można zauważyć starania zmierzające do pozbawienia nas tego narzędzia analizy jakim jest nacjonalizm oraz tarczy ochronnej jaką stanowi patriotyzm. Bez tych dwóch czynników działalności politycznej naród ślepie i traci kierunek.
Jak widać z obserwacji wydarzeń na forum politycznym najbardziej atakowane przez agenturę wpływu są patriotyzm i nacjonalizm i znamienne jest milczenie na temat szowinizmu, choć to własnie szowinizm jest naprawdę groźny dla dobrych stosunków międzynarodowych. Z tego należy wyciągnąć jednoznaczny wniosek, że propagandzie nie chodzi o potencjalną groźbę, jaką mógłby stanowić nieistniejący polski szowinizm,i o właściwy model stsounków międzynarodowych, lecz jej celem jest osłabienie wewnętrznej, politycznej i narodowej sruktury polskiej państwowości poprzez likwidację patriotyzmu i nacjonalizmu.
Tymczasem patriotyzm to najskuteczniejszy mechanizm spolecznej integracji - patriotyczny obywatel nie ma problemów z wyborem właściwych polityków a patriotyczni politycy nie mają kłopotów z ustaleniem co to jest polska racja stanu czy polski interes narodowy. Zbędny jest cały aparat kontrolny sprawdzający stopień poszanowania prawa i sensowności podejmowanych decyzji. Nie wszystkim jest to na rękę.
Należy więc przede wszystkim mieć na uwadze, że patriotyzm, nacjonalizm i szowinizm to są zupełnie odmienne sfery, lecz komuś zależy bardzo na pomieszaniu tych pojęć. Bez pojęć nie da się bowiem racjonalnie postrzegać ani mysleć.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 765 odsłon
Komentarze
Moja definicja patriotyzmu jest inna
22 Kwietnia, 2013 - 22:41
Patriotyzm u mnie jest najwyżej na skali wartości. Oznacza on miłośc do Ojczyzny szeroko rozumianej, nie tylko w sensie realnym, do ojczyzny istniejącej, ale wyśnionej, związanej też z krajobrazem, przyrodą, tradycją, historią. W patriotyźmie zawiera się definicja państwa oraz narodu, ale także społeczeństwa. W polskich warunkach patriotyzm, względnie nacjonalizm otwarty łączę z ideą jagiellońską, a więc specyficzną, acz ciągle gubioną, zdolnością do współdziałania z innymi narodami wobec wspólnych nieprzyjaciół. W ujęciu patriotycznym, obowiązkiem Polaka jest tworzenie własnej nie tyle sub-cywilizacji, ale wręcz czegoś w rodzaju pragmatycznej "cywilizacji", w oparciu o zasoby cywilizacji zachodniej i wschodniej.
Nacjonalizm jest wg mnie węższym ujęciem patriotyzmu, sprowadzającym się przede wszystkim do ludzi, współrodaków, którym przyznaje się ściśle okreslone cechy rozpoznawcze, mające identyfikować ich jako członków narodu. Powiedziałbym, że jest to ujęcie bardziej plemienne. Podkreśla się przynależność Polski do cywilizacji zachodniej, co automatycznie wyklucza mozliwość tworzenia własnej cywilizacji (Polska w ujęciu nacjonalistycznym jest wschodnią basztą Zachodu, Przedmurzem).
Obie te drogi mają swoje zalety i wady. Nacjonalizm pomaga się integrować w chwilach zagrożenia substancjalnego, ale utrudnia otwarcie ofensywne, jest odtwórczy. Patriotyzm jest natomiast bardzo skutecznym narzędziem budowy soft-power, ale tylko pod warunkiem, ze liderzy mają ku temu talent i predyspozycje, a naród nie boi się ryzyka związanego z otwarciem.
W sumie wejście Polski do UE spowodowało wzrost nacjonalizmu, ponieważ w Polsce nie ma pomysłu ofensywnego wykorzystania możliwości jakie daje UE. Jedynie Lech Kaczyński próbował to robić.
alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
Re: Moja definicja patriotyzmu jest inna
22 Kwietnia, 2013 - 22:52
Podstawowa różnica między patriotyzmem a nacjonalizmem jest taka, że patriotyzm jest uczuciem skierowanym na Ojczyznę, podczas gdy nacjonalizm, genetycznie, jest teorią politologiczną z XIX w. zastosowaną zarówno do działalnośći teoretycznej jak i praktyki politycznej.
zetjot
22 Kwietnia, 2013 - 22:57
Tak. Patriotyzm jest postawą dla ludzi obdarzonych dużym talentem twórczym i intuicją, natomiast nacjonalizm jest na tyle prosty, że trafia do mas. To jest moim zdaniem podstawowa różnica.
alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
Patriotyzm i nacjonalizm
22 Kwietnia, 2013 - 23:39
wadzą tym, którzy dążą do likwidacji państw narodowych mając w tle lansowaną i wyimaginowaną narodowość europejską.
Pozdrawiam
Szpilka