Wybiorą hańbę?

Obrazek użytkownika Rybitzky
Świat

 

Siedemdziesiąt lat temu, we wrześniu 1938 roku, przywódcy Zachodu zezwolili Niemcom na bezkarne ograbienie Czechosłowacji z terytorium Sudetów. Każdy uczeń uważający na lekcjach historii wie, dlaczego tak się stało: francuscy i brytyjscy politycy obawiali się reakcji przepełnionych pacyfizmem obywateli swoich państw. Nie chcieli ryzykować konfliktu z Niemcami. Postanowili więc oddać Hitlerowi Sudety - tym bardziej, iż faktycznie zamieszkiwała je niemieckojęzyczna większość. Już rok później Układ Monachijski był symbolem hańby i krótkowzroczności. Wehrmacht rozpoczął wojnę, a Niemcy śmiali się z naiwności europejskich polityków.

Wydawać by się mogło, iż Monachium czegoś Zachód nauczyło - lecz nic z tego. W 1945 roku, podczas konferencji w Poczdamie wysłannicy demokratycznych krajów nie mieli żadnego problemu z oddaniem Stalinowi połowy Europy. Powód uległości był w 1945 roku dokładnie taki sam jak w 1938 - niczym nieuzasadniona wiara w porozumienie z imperium, dla którego liczyła się jedynie siła. Efekt poczdamskiej hańby to już nie wojna światowa, ale trwający wiele dekad konflikt. Groził on dosłowną Zagładą całej ludzkości.

Sytuacja Niemiec w 1938 oraz ZSRR w 1945 była bardzo podobna. Państwa Zachodu posiadały nad nimi miażdżącą przewagę - zarówno gospodarczą, jak i militarną. W 1938 Wehrmacht praktycznie nie posiadał jeszcze nowoczesnych czołgów, a budżet Rzeszy zbliżał się do załamania. W 1945 Sowieci nie posiadali broni atomowej, a Armia Czerwona dojechała do Berlina na amerykańskich jeepach.

Zachód nie zamierzał jednak wykorzystywać swej przewagi. Oddawał swoim brutalnym partnerom co tylko chcieli. Wiązało się to z krzywdą milionów ludzi i nieuchronną koniecznością obrony przed zagrożeniem płynącym ze strony rosnących potęg.

Dziś przywódcy Zachodu muszą kolejny raz decydować - zatrzymać agresję, gdy jest to jeszcze możliwe, czy też haniebnie podporządkować się woli agresora. Opinie europejskich polityków przed szczytem UE wskazują, iż Zachód ponownie wybierze hańbę.

Brak głosów

Komentarze

zarówno socjalista Blum jak i socjalista Chamberlain nie mieli woli przeciwstawić się Hitlerowi. Ale jak to socjaldemokraci czy demoliberałowie, to oni mieli wdrukowane w pojmowanie świata ślizganie się przed silniejszymi i potencjalnie niebezpiecznymi. Wszyscy wiemy, jak to się skończyło.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Vote up!
0
Vote down!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#3360

że wybiorą hańbę! jestem pewien.

http://innewidoki.wordpress.com/

Vote up!
0
Vote down!
0
#3361

w radiu przedstawiono oczekiwania Rosji, jestem prawie pewien, że dalej, niż Rosja pozwala, UE dziś nie pójdzie, odkładając decyzje na listopad, czyli nigdy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#3365