MAŁY BIAŁY DOMEK [5]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Folia grzewcza

 

Folia grzewcza na podczerwień, bądź inaczej folia grzejna to najwyższej klasy produkt, który sprawdzi się niemal w każdym przypadku. Idealnie nadaje się, jako ogrzewanie powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania podłogowego, sufitowego oraz ściennego. Folia grzewcza jest elektrycznym systemem ogrzewania niskotemperaturowego (ESON) przeznaczonym dla budynków i pomieszczeń mieszkalnych, użytku publicznego czy przemysłowych. Folie oferowane są w rolkach o różnych szerokościach – można łatwo dopasować je do każdego miejsca, a ich montaż przebiega zawsze szybko i sprawnie, ponieważ nie wymaga prac mokrych. Można śmiało stwierdzić, że jakość wykonania w połączeniu z szeroką funkcjonalnością sprawia, iż jest ona niezastąpiona w swojej dziedzinie. Grubość folii wynosi jedyne 0,338mm dzięki czemu nie podnosi ona poziomu podłogi.

 

Jak zbudowana jest folia grzewcza i jak działa

 

Na odpornej na ciepło folii PET nałożone są paski pasty grafitowej, srebra i miedzi. Grafit służy jako materiał przewodzący ciepło. Do zasilania grafitu wykorzystane są paski miedziane umieszczone po każdej stronie folii. Wykończenie wierzchnie stanowi folia Laminex. Folie grzewcze są bardzo cienkie, dzięki czemu mogą być zamontowane w niemalże każdym miejscu, na przykład pod panelami podłogowymi lub za lustrem łazienkowym. Nie powodują podwyższenia posadzki przy montażu podłogowym jak w przypadku instalacji wodnych.

Ciepło w folii grzewczej jest generowane za pomocą zjawiska rezystancji elektrycznej. Gdy węgiel produkuje ciepło, emitowana jest podczerwień daleka (od 3000 nm do 1 mm). Promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza bezpośrednio jak w przypadku standardowego ogrzewania – powoduje ono ogrzanie obiektów i osób, które następnie oddają ciepło do przestrzeni. Właśnie dlatego ogrzewanie wykorzystujące promieniowanie podczerwone można porównać do działania promieni słonecznych.

Ponadto promieniowanie dalekiej podczerwieni i emitowane aniony eliminują zjawisko konwekcji, czyli cyrkulacji powietrza i kurzu, więc jest to zdrowe ogrzewanie dla alergików. Dodatkowo niwelują liczebność drobnoustrojów, zapewniając zdrowe środowisko, a ponadto zwiększają metabolizm człowieka, co wpływa na komfort życia.

Przykłady zastosowań są niemal już kosmiczne: domy, mieszkania, biura, hale produkcyjne, hale sportowe, kościoły, hotele, kontenery, kioski, kampery, łodzie. Dodatkowe zastosowanie poza budownictwem: to nawet ogrzewanie luster łazienkowych (antypara), podesty grzewcze, terraria, ciepłe stoły i szuflady.

 

Nowoczesność i zdrowie

 

Szybki i łatwy montaż – w przypadku domu o metrażu 100 m2 montaż trwa jedynie 2-3 dni. Do montażu nie trzeba prowadzić prac mokrych. Z kolei nagrzewanie podłogi liczone jest jedynie w minutach, a nie w godzinach – dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu termoregulacji pomieszczeń (zdalne programowanie temperatury) Znacząco zwiększa komfort cieplny mieszkania, domu czy biura, dodatkowo połączenie jej z inteligentnym sterowaniem umożliwia regulację każdej strefy grzewczej osobno. Sam system ogrzewania kontrolować można za pomocą Wi-Fi przez telefon lub komputer.

Folia grzewcza jest zdrową metodą ogrzewania. Emituje aniony i dalekie promieniowanie podczerwone, co sprzyja eliminacji drobnoustrojów, w tym bakterii, pleśni i grzybów, a także redukuje brzydkie zapachy. Co więcej, folie to ogrzewanie powierzchniowe niskotemperaturowe – temperatura powierzchni grzewczych nie jest wyższa niż temperatura człowieka i jest zbliżona do temperatury powietrza. Dostarcza ciepło na całej powierzchni, bardzo powoli unosząc je do góry. Nie wysusza dróg oddechowych i spojówek oczu, dzięki temu stanowi idealny wybór dla astmatyków i alergików. Do tego wszystkiego trzeba dodać Bezinwazyjny montaż i długi, bezpieczny okres gwarancji – 10-30 lat. No żyć nie umierać! Po prostu cieszmy się życiem.

 

Wizualizacja montażu folii grzewczej

 

Znakomita wizualizacja montażu ogrzewania podłogowego przy zastosowaniu folii grzewczej TERMOFOL pod panelami i deską podłogową. Więcej informacji na temat folii grzewczej znajdziesz na stronie producenta. Niezwykle cenny, pożyteczny filmik opublikowany 12 grudnia 2016 r. Termofol, a zatem:

 

P.S:

Przy opracowaniu powyższym korzystałem z treści opublikowanych na strinach: GRUPA TERMOFOL z Krakowa oraz Firmy LumenProf z Lublina, która jest m.in. dystrybutorem tego wiodącego producenta systemu ogrzewania.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)

Komentarze

Ten wpis jest wierną kopią utraconego tekstu po wielkiej drace, w której my niepoprawni blogerzy i blogerki straciliśmy wpisy z całego roku, oto notatka samego Gawriona z 3 Września 2021 r.: „(...) Witajcie. Na razie serwis mocno odbiega od ideału ale już działa. Pierwsza sprawa i najważniejsza - niestety straciłem backupy (powiem Wam jeszcze jak to się stało) i portal jest w stanie z maja 2020. Tak - wiem że to beznadziejna sytuacja. Jeśli macie wszystkie wpisy, treści to możecie je dodać ponownie i dać mi znać w komentarzu jakie daty poustawiać. (....)”.

Naturalnie trwale utracona została oryginalna ocena wpisu, pierwotne zainteresowanie wpisem, jak i b. wiele b. cennych, spontanicznych komentarzy blogerów, blogerek i naszych gości pod samym wpisem. Niestety! Kilka poniższych komentarzy......, odzyskać się udało ponownie. A oto i dane samego wpisu: MAŁY BIAŁY DOMEK [5] · Sławomir Tomasz Roch - 29 Stycznia, 2021 - 15:04. Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch. Kraj. Folia grzewcza. Treści z tagiem: GRUPA TERMOFOL | Niepoprawni.plniepoprawni.pl › tagi-z-blogow › grupa-termofol

Z góry dziękuję i pozdrawiam b. serdecznie Sławomir Tomasz Roch

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1637688

Czyli ogrzewanie w praktyce: otóż Folia grzewcza + Fotowoltaika = Koszt ogrzewania 0zł. Opinie dewelopera oraz użytkowników systemu grzewczego TERMOFOL. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie www.termofol.pl . Ciekawy filmik na najwyższym poziomie, opublikowany: 20 Nov 2019 r. przez Termofol:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1637689

Wywiad z Panem Łukaszem o Foliach grzewczych + Fotowoltaika. Pan Łukasz z Lutyni k. Wrocławia posiada właśnie nowy system Słonecznego Ogrzewania, czyli połączenie fotowoltaiki z foliami grzewczymi. Jakie są efekty tego połączenia? Wprost znakomite. Wywiad opublikowany 10 kwietnia 2019 r. przez Brewa:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1637690

Czyli o Foliach grzewczych raz jeszcze. Otóż elektryczne ogrzewanie Red Snake w połączeniu z fotowoltaiką, pozwali uzytkowniom właściwi ogrzewać dom za darmo nawet przez cały rok. Filmik opublikowany 5 września 2019 r. przez Instalacje Marciniak:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1637691

Elektryczna mata grzewcza optymalnie rozkłada temperaturę podłogi, chroni panele podłogowe przed przegrzaniem. Mata grzewcza może być instalowana jako element ogrzewania podstawowego lub wspomagającego praktycznie w każdym pomieszczeniu. Do ogrzewania elektrycznego podłóg panelowych wykorzystuje się specjalnie opracowane elektryczne maty grzewcze z folii aluminiowej, która zapewniają równomierny rozkład temperatury na powierzchni podłogi, zabezpieczając ją tym samym przed uszkodzeniem. Minimalna grubość maty grzewczej (2 mm) nie podnosi poziomu połogi. Maty grzewcze instaluje się bezpośrednio pod panelami podłogowymi.

Do kontroli temperatury podłogi wykorzystuje się regulator temperatury z czujnikiem podłogowym lub ogranicznik temperatury. Zastosowanie w instalacji elektrycznego ogrzewanie podłogowego regulatora temperatury jest niezbędne.

Mata grzewcza przystosowana do montażu pod panelami podłogowymi składa się z jednożyłowego kabla grzejnego o niskiej mocy liniowej, izolowanego warstwą poliamidowo-teflonową grubości 2 mm. Kable grzejne są gęsto upięte pomiędzy płaszczem aluminiowym i specjalną siatką bawełnianą. Mata grzewcza przeznaczona jest do "instalacji suchej", czyli bez użycia kleju. Jej montaż polega na umieszczeniu mat pomiędzy pianką wygłuszającą a panelami podłogowymi (płaszczem aluminiowym do góry) i podłączeniu przewodów zasilających. Mata grzewcza ma moc 150 W/m².

Montaż elektrycznej maty grzewczej

Montaż maty grzewczej to pięć etapów prac:

1. Wyznaczenie miejsca montażu regulatora temperatury – instalacja. Urządzeniem przeznaczonym do kontroli temperatury podłogi jest elektroniczny regulator temperatury, wyposażony w czujnik podłogowy. Regulator temperatury zapewnia utrzymanie właściwej temperatury na powierzchni podłogi oraz zabezpiecza panele podłogowe przed przegrzaniem. Do zaprojektowanego miejsca instalacji regulatora należy doprowadzić linię zasilającą. Przygotowujemy otwór pod puszkę elektryczną. Od osi otworu, prostopadle w dół od podłogi, wykuwamy bruzdę, na tyle głęboką i szeroką, aby zmieściły się w niej rurka ochronna czujnika oraz przewody elektryczne zasilające maty grzewczej. Bruzdę wydłużamy w podłodze. Jej głębokość musi być taka, aby w trakcie układania paneli podłogowych rurka ochronna czujnika znajdowała się bezpośrednio pod dolną powierzchnią paneli. Górna krawędź rurki ochronnej powinna dotykać dolnej powierzchni podłogi.

Montujemy puszkę elektryczną. Czujnik wsuwamy do rurki ochronnej tak, aby dotarł do samego jej końca. Rurkę z czujnikiem układamy w przygotowanej bruździe. U góry rurkę łączymy z puszką podtynkową mocujemy w otworze przygotowanym pod puszkę i pozostawiamy do ostatecznego wklejenia z wykorzystaniem zaprawy klejowej.

2. Montaż warstwy izolacyjnej i wytłumiającej. Po montażu puszki elektrycznej oraz rurki z czujnikiem podłogowym, usuwamy z powierzchni podłogi wszelkie nierówności. Starannie czyścimy powierzchnię (najlepiej odkurzaczem). Przystępujemy do układania poszczególnych warstw podłogi. Od tego momentu instalacji należy postępować zgodnie z zaleceniami producentów paneli podłogowych. Niezbędne jest położenie: płyty (lub gęstej pianki) wytłumiającej i wyrównującej. Piankę docinamy, wypełniając puste miejsca, aby uzyskać idealnie równą powierzchnię, cienkiej folii metalizowanej na podkładzie styropianowym, która zapewnia skuteczną izolację termiczną od spodu maty grzewczej. Folia podnosi sprawność instalacji ogrzewania podłogowego i obniża koszty jego eksploatacji. W miejscu montażu rurki ochronnej wykonujemy nacięcia podkładu w taki sposób, aby rurka znalazła się pomiędzy poszczególnymi warstwami.

3. Układanie maty grzewczej

Sprawdzamy rezystancję maty grzejnej. Wartości rezystancji dla poszczególnych wymiarów mat grzejnych są podane w poniższej tabeli.

Na tak przygotowanym podłożu, zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem, układamy matę grzewczą. W opakowaniu znajdują się aluminiowe łączniki montażowe, które teraz wykorzystujemy do łączenia poszczególnych mat grzewczych. Łączniki mają na celu zabezpieczenie maty przed przesuwaniem się podczas montażu paneli podłogowych. Do mocowania łączników wykorzystujemy klej montażowy lub taśmę klejącą.

Przewody zasilające układamy pomiędzy matą a ścianą pomieszczenia. Nigdy nie prowadzimy przewodów zasilających pomiędzy poszczególnymi odcinkami maty grzewczej, ponieważ może to spowodować zetknięcie się żył grzejnych z przewodem zasilającym, a w efekcie przepalenie jednego z nich.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, to przedłużamy przewody zasilające przewodem o przekroju: - 2,0 mm².

Przewody zasilające łączymy z przewodem przedłużającym za pomocą łączników (zworek).

Przewód zasilający maty grzewczej (tzw. skrętka) musi być umieszczony pod zaciskiem sprężynowym łącznika.

Wszystkie połączenia dokładnie izolujemy, zaciski układamy na płasko tak, żeby zmieściły się pomiędzy podłogą a panelami. Jeśli pojawi się taka potrzeba, należy wyciąć fragmenty pianki wytłumiającej w celu schowania tych elementów. Przewody zasilające prowadzimy do puszki elektrycznej w przygotowanym kanale, wzdłuż rurki czujnika temperatury. W miejscu, gdzie znajduje się podłogowy czujnik temperatury nacinamy podkład maty. Należy uważać na przewód grzejny. Nadmiar podkładu wsuwamy pod rurkę ochronną czujnika podłogowego.

4. Układanie paneli podłogowych

Przystępujemy do montażu paneli podłogowych bezpośrednio na rozłożonej macie grzewczej. Przy montażu paneli nie chodzimy bezpośrednio po macie grzewczej - poruszać się można po rozłożonych pojedynczo panelach podłogowych. Po ułożeniu paneli zamykamy bruzdę w ścianie, w której znajduje się rurka z czujnikiem i bruzdę z przewodami zasilającymi, ułożonymi w korytkach instalacyjnych.

5. Podłączenie elektryczne maty i regulatora temperatury

Sprawdzamy ponownie rezystancję maty grzewczej. Następnie wykonujemy wszelkie niezbędne podłączenia elektryczne. Obcinamy nadmiar rurki, długość przewodów zasilających i przewodu czujnika temperatury dostosowujemy do adekwatnej montażowej długości. Łączymy przewody z regulatorem temperatury. Po sprawdzeniu prawidłowego podłączenia systemu grzejnego, przygotowaniu ściany i jej pomalowaniu, montujemy przyścienne listwy wykończeniowe.

Cały wpis jest dpstępny na stronie:

https://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/montaz-elektrycznej-maty-grzewczej-pod-podloga-panelowa-aa-zuPQ-AaCM-T1sY.html

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1637692

Płyta izolacyjna pod ogrzewanie podłogowe elektryczne pod matę grzejną / grzewczą - montaż Warszawa Raychem Isolecta. Ciekawy filmik opublikowany 29 sierpnia 2015 r. przez DOLEJSZ - montaż przewodów grzejnych:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1637693