ORLIM LOTEM....

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Doprawdy ze świecą dziś można szukać po Zamościu chłopca, czy dziewczynę w mundurze zucha, czy harcerza. Owszem honor polskiego harcerstwa w stolicy Roztocza ratują jeszcze okolicznościowe święta, gdy pojawią się tu i ówdzie warty harcerskie, a czasami nawet zastęp. Szary, powszedni dzień, to coraz większe masy młodzieży, które całymi godzinami przesiadują codziennie na zamojskiej Starówce, sącząc leniwie piwo i klejąc słowo o słowo z nadzieją, że upłynie kolejny, podobny do innych dzień. Zadziwiające, iż napisałem ten krótki felieton 6 września 2002 r. jeszcze w Zamościu, a obecnie tylko rozpisałem Lecz czy coś stracił na aktualności i to pomimo pandemii koronawirusa?! Ktoś mógłby wtedy i dziś słusznie zapytać: oki-doki, a jaką ty masz receptę bracie?

Jak wszystko, także wypoczynek aby był udany trzeba się trochę, paradoksalnie napracować, bowiem zwykła posiadówa jest dla wszelkiej maści leniów, malkontentów, no i dla owych minimalistów. Już od dawna wiadomo, że nawet najlepsze towarzystwo i program rozrywkowy nic nie pomoże, jeśli zabraknie humoru i dobrych chęci. Kiedy tych nie brakuje trzeba tylko dobrze je sprzedać i zabawa gotowa. Tajemnica więc tkwi w metodzie, po prostu w formie, w jakiej nasze dzisiejsze harce będą przebiegały. Powie ktoś słusznie ilu ludzi, tyle pomysłów. Owszem tylko, że nie wszystkie są dobre i powiedzmy sobie otwarcie: mądre, wystarczy przejrzeć kroniki policyjne.

Właśnie takiej grupce młodych chłopców, wałęsających się bez szczególnego celu ulicami Londynu, pewnego dnia pewien starszy pan zaproponował przygodę życia. To było zaledwie 113 lat temu. Otóż Gen. Robert Stephenson Smyth Baden-Powel zaproponował, że zabierze ich na parę dni na wyspę i pokarze kilka ciekawych sztuczek. Jeśli będą się nudzić jak dziś na ulicy, wrócą do domu i nie będzie im więcej zawracał gitary. Co ciekawe, Ci młodzi ludzie wyrazli szczere zainteresowanie i wzięli udział w tej wyprawie. Tak odbył się pierwszy obóz skautów angielskich w 1907 r. na wyspie Brownsea, na południe od Londynu. W krótkim czasie, jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać organizacje skutowe, prawie w całej Europie.

Gen. Baden-Powell (Bi-Pi) postanawia na stałe zająć się pracą wychowawczą wśród młodych chłopców. W 1908 roku wydaje książkę "Scouting for Boys" ("Skauting dla chłopców"). W 1910 roku pod wpływem dużego zainteresowania tematyką książki wśród młodzieży Bi-Pi kończy swoją służbę wojskową w stopniu generała i poświęca się skautingowi. W ciągu roku do jego organizacji przystępuje 100 tysięcy członków. W 1909 roku rozpoczyna swą działalność ruch skautek - dziewcząt. W 1910 roku Robert Baden-Powell prosi o pomoc w prowadzeniu żeńskiej organizacji swoją siostrę, Agnes. W 1912 roku Baden-Powell bierze ślub z Olave St. Clair Soames. W 1920 roku skauci podczas pierwszego Jamboree obierają Roberta Baden-Powella Naczelnym Skautem Świata.

Nawet w Polsce, która od przeszło 100 lat pozostawała pod jarzmem obcych zaborców, już od 1911 r. organizowały się b. sprawnie, pierwsze zastępy i drużyny. Skauting przyjął się w Polsce nadzwyczaj szybko. Za symboliczną kolebkę polskiego skautingu uważa się miasto Lwów. Początki datować można na rok 1910, kiedy Andrzej Małkowski przetłumaczył na język polski podręcznik Roberta Baden-Powella „Scouting for boys”.

Nadto atrakcyjność metod skautowych oraz ich przydatność do celów wyszkolenia wojskowego, a także wartości pedagogiczne skautingu, bardzo szybko zostały odkryte przez niektóre z organizacji młodzieżowych takich jak: Organizacja Młodzieży Niepodległościowej „Zarzewie”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Ruch Etyczny „Eleusis”.

26 lutego 1911 na spotkaniu członków największych organizacji młodzieżowych została podjęta decyzja o stworzeniu skautingu na ziemiach polskich. Uzyskanie poparcia naczelnika „Sokoła” dr. Kazimierza Wyrzykowskiego pozwoliło na zorganizowanie w okresie od marca do maja 1911 pierwszego kursu instruktorskiego. 21 maja 1911 powstaje Komenda Skautowa we Lwowie. Dzień później Andrzej Małkowski wydał rozkaz, którym powoływał pierwsze lwowskie drużyny skautowe. We Lwowie mieściła się też prężna redakcja dwutygodnika „Skaut”. Czasopismo to już w 1912 roku wydawane było w 6 tys. nakładzie i poprzez rozpowszechnianie znajdowało swoich odbiorców wśród polskiej młodzieży we wszystkich trzech zaborach.

Drużyny skautowe powstawały w wielu miastach na ziemiach polskich. W czerwcu 1913 r. skauci spod trzech zaborów wystąpili pod jedną, biało-czerwoną flagą na zlocie skautowym w Birmingham.

Olga Drahonowska-Małkowska, wdowa po Andrzeju Małkowskim, w 1955 r. w audycji Radia Wolna Europa wspominała, że dla wielu młodych ludzi harcerstwo było szansą na poprawę losu. Dała takie oto żywe świadectwo: „Zawsze podziwiałam, jaki wpływ miał Andrzej na chłopców. Nie uznawał przy tym łatwizny. Pracy harcerskiej nie rozpoczął od młodzieży gimnazjalnej. Poszedł na przedmieścia Lwowa do uliczników pozbawionych opieki rodziców i szkoły. Rozpoczęła się zbiórka hałaśliwa i pełna werwy. W tych duszach wygłodniałych zaczęła się już budzić jakaś nowa solidarność i głębokie przywiązanie do komendanta”

Jak myślisz, czy tamte rzesze młodzieży mogły się pomylić? Dlaczego tamci chłopcy i dziewczęta, tak podobni w swych wydaje się bezideowych zachowaniach, chcieli bawić się w to, co przecież tak musiało odbiegać od ich dotychczasowego, luzackiego w końcu stylu życia. Otóż okazało się po raz kolejny, że ta wydawałoby się znudzona swoim życiem młodzież i to już na starcie, kryje w sobie to co jest jej niezwykłym fenomenem, czyli odwieczną potrzebę zmieniania tego świata. Zaczyn tego czegoś nowego, aby ów często skostniały świat, znów stawał się każdego dnia coraz lepszy, coraz bardziej klawy i interesujący. Z nadzieją, iż każdy następny dzień, będzie jeszcze jedną wielką szansą przeżycia kolejnej wielkiej przygody, mojej niezwykłej młodości.

Skauting nie tylko rozbudził te emocje i potrzeby, ale więcej: dał młodzieży realne poczucie siły i obecności w świecie starszych, którzy nie zawsze czują już świat młodych. Dziś jest podobnie, tylko niestety, ze smutkiem trzeba stwierdzić, że dzisiejsza młodziesz na własne życzenie, pozbawia się wypracowanych i niejednokrotnie sprawdzonych, już sposobów organizacji swojego odpoczynku.

Naturalnie nie wszystko stracone! Ja i Ty możemy to zmienić, jeszcze dziś, czy już jutro. Musimy mieć jednak w sobie tę dumę i odwagę orłów, które potrafią same wzbijać się wysoko, szybować ponad nieciekawym krajobrazem, ponad miernotą, szukając tego co w górze, a nie w dołach! Po temu choć spróbój wyostrzyć swój wzrok i spójrz mężnie raz jeszcze w swoją niepewną przyszłość, na onej przyblokowej ławeczce. Prawda, przyszłość niezbyt ciekawa, ale możesz lepiej i dzielniej, weź dla przykładu innnego, rezolutnego chłopaka i zgłoś się do najbliższej komendy polskiego harcerstwa. Ja osobiście polecam kontakt ze Stowarzyszeniem Harcerstwa Katolickiego "Zawisza". Przyjdzicie i wy, a wspólnie sprawicie, że to lato i następna jesień, będzie bardziej złota, niż w poprzedcnich latach. Czuj Czuwaj! Do bliskiego zobaczeia i usłyszenia! Sław

 

Film o niezwykłym "Eurojam 2014" w Normandii

 

Film został zrealizowany w St-Evroult-Notre-Dame-du-Bois w Normandii, Francja, w dniach 5-10 sierpnia 2014 podczas zlotu Eurojam 2014, zorganizowanego przez Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy (]]>www.uigse-fse.org]]>). W Eurojamie wzięło udział ponad 12 500 dziewcząt i chłopców z 21 krajów, w tym ponad 1700 z Polski. Bohaterami filmu są Franek i jego zastęp Niedźwiedź z 1. Puławskiej FSE oraz Asia i jej zastęp Jastrząb z 4. Warszawskiej FSE. Film zrealizowało studio filmowe Mindframe. Scenariusz i reżyseria: Skauci Europy. Kierownik Produkcji: Zbigniew Minda, DOP: Jan Sobierajski. Premiera filmu odbyła się w kinie Muranów w Warszawie w dn. 30 października 2014 r. Film opublikowany 14 listopada 2014 r. przez Skaut Europy:

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Ten wpis jest wierną kopią utraconego tekstu po wielkiej drace, w której my niepoprawni blogerzy i blogerki straciliśmy wpisy z całego roku, oto notatka samego Gawriona z 3 Września 2021 r.: „(...) Witajcie. Na razie serwis mocno odbiega od ideału ale już działa. Pierwsza sprawa i najważniejsza - niestety straciłem backupy (powiem Wam jeszcze jak to się stało) i portal jest w stanie z maja 2020. Tak - wiem że to beznadziejna sytuacja. Jeśli macie wszystkie wpisy, treści to możecie je dodać ponownie i dać mi znać w komentarzu jakie daty poustawiać. (....)”.

Oto i dane samego wpisu: ORLIM LOTEM.... | Niepoprawni.plhttps://niepoprawni.pl › blog › slawomir-tomasz-roch

17 cze 2020 — Doprawdy ze świecą dziś można szukać po Zamościu chłopca, czy dziewczynę w mundurze zucha, czy harcerza. Owszem honor polskiego harcerstwa w ...

Z góry dziękuję i pozdrawiam b. serdecznie Sławomir Tomasz Roch

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630467

Serwus Jestem jakim jestem. Dzięki za komentarz i za zainteresowanie. Gorąco polecam Tobie oraz niepoprawnym blogerom, blogerkom i naszym sympatykom ten krótki filmik, ukazujący wartość ponadczasową katolickiego skautingu. Oto właśnie Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego (FSE). Zainwestuj w swoją młodość i w młodych! W hart ducha i w radość prawdziwego życia z naturą i w naturze. Jeszcze dziś dołącz do nas do młodych orłów Europy i Polski. Postaw na żywy, aktywny skauting! W zdrowym ciele, zdrowy duch! A choćby przekaż ów 1% na poprawę świata. Filmik opublikowany 20 stycznia 2015 r. przez Pallotti TV:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630468

Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, Lord Baden-Powell (ur. 22 lutego 1857 w Londynie, Wielka Brytania - zm. 8 stycznia 1941 w Kenii). Kim był ten wielki, nietuzinkowy człowiek?! Godny podziwu szaleniec, aktor, żołnierz, bohater, pisarz, tytan pracy organicznej, twórca i założyciel oraz wybitna postać światowego skautingu. Człowiek rodzinny! Znany również jako Bi-Pi. Gorąco polecam archiwalne zdjęcia i filmy z życia tego wielkiego skauta świata, Europy. Filmik opublikowany 23 lutego 2008 r. przez Marcin Mucha, a zatem:

 

A tu Sir Robert Baden Powell mówi w oryginalnym nagraniu o sierpniowym Scout Jamboree na Wyspach Brytyjskich. Filmik opublikowany 21 lipca 2015 r. przez British Movietone:

Sir Robert talks about Scout Jamboree to be held in August.

 

Szczególnie bogate i interesujące jest to dokumentalne opracowanie: „The Story of Robert Baden-Powell”. Opublikowane 22 lutego 2014 r. przez Mike J., a zatem:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630469

Gorąco polecam znakomity reportaż filmowy zrobiony na prawdziwym Obozie harcerskim Zawiszaków w Lubelskiem w lipcu 2017 r. Bracie z osiedlowej ławeczki nim wychylisz tego wieczoru kolejną flaszeczkę, nim ukradkiem weźmiesz jeszcze jednego sztacha, zobacz to i uwierz, że jest jeszcze inny świat, inny niż to wszystko co lansują właśnie bezwzględni dilerzy pod Twoim blokowiskiem, inny niż to wszystko, co zapodają tasiemcami w mediach. Obraz innego życia, z innego świata, opublikowany 5 czerwca 2018 r. przez Vlog na Skale, a zatem:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630470

....inny, piękny świat ludzi, kultur i miejsc, który wydaje się nam, iż już nigdy nie wróci. To jednak kłóci się katarzyno,tarnawska z wciąż nieobaloną, wciąż przecież królującą niepodzielnie w nauce, ową teorią względności geniusza Alberta Einsteina. A ta zakłada, że kiedy pociąg czasu się przemieszcza i my razem z nim, to tak naprawdę tylko ciuchcia i wagony pędzą, bo my przecież wciąż tkwimy w onym miejscu na korytarzu, przy oknie życia. Dlatego będę się Tobą katarzyno.tarnawska wykłucał o więcej, o więcej wspomnień z tamtych wrocławskich wieczorów lwowskich, z tamtych kresowych spotkań harcerskich. Niestety, jakiś taki już jestem.... . Gorąco dziękuję i bardzo serdecznie pozdrawiam. Czuj czuwaj! Sław

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630471

Piosenki zostały nagrane przez Kluczborskie i Wołczyńskie Środowisko ZHR z okazji 90-lecia Harcerstwa. Opublikowane 2 września 2014 r. przez The right side of the Internet:

Płonie Ognisko i szumią knieje

 

Rzeka Historii

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630472

Piękny materiał dokumentalny „W Kręgu Ognia”, opowiadający o całych dekadach harcerzy z Hufca ZHP Bolesławiec na Ziemi Legnickiej. Opublikowany 17 grudnia 2017 r. przez sympatyków:

To już 70 lat minęło odkąd Hubert Bonin założył bolesławiecką jedynkę. W Kręgu Ognia to tytuł piosenki napisanej przez hm. Zdzisława Abramowicza. Tytuł ten zaciera różnice pomiędzy starym, a nowym. Tak jak i my - młode pokolenie. Tak i starsi harcerze robili wieczorami to samo! Siadali w kręgu ognia... . Harcerstwo się zmienia, ale jedno pozostaje niezmienne. Chwila, w której każdy z nas tworzy część okręgu. Okręgu wokół ogniska. A wiecie co łączy te wszystkie ujęcia? Wy moi drodzy... To Wasza zasługa - te 70 przeminiętych lat!

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630473

Niepowtarzalny obraz młodości ubranej w piękne szaty przyrody i w harcerskie mundury. Nadto piękna muzyka i śpiew. Gorąco polecam w każdy cichy, wieczorny czas, przy onej filiżance gorącej kawy, kto wie może coś się w nas zbudzi, jakaś głęboko ukryta tęsknota za naturą i wolnością, której nie może dać ten medialny świat.... . Reportaż opublikowany 8 października 2015 r. przez Kuźnia Kuźnia:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630474

Przepiękna pieśń harcerska: „Gdzie jestescie Rudy, Alku, Zosko?!”, opublikowana 4 lutego 2014 r. przez Harcerstwo na Białorusi:

1.O czym marzyłeś druhu młody depcząc stopami granie Tatr? a d E a

Jakie marzenia i przygody wyśpiewał ci tatrzański wiatr? a d E a

Jak piłeś radość kroplą rosy i jak ogarniałeś sercem świat? a d G a

I jak na przyszłe twoje losy rzuciłeś czynu trwały ślad? a d E a

 

Ref.Gdzie jesteście Rudy, Alku, Zośko? \ a d

Gdzie jesteście ,gdzie twe dzieci Polsko?\ 2x G a\G a

 

2.O czym marzyłeś druhu młody gdy nagle pękł twych marzeń świat? a d E a

Jakie tęsknoty w chwili trwogi rozwiał okrutny dziejów wiatr? a d E a

Jak wybrnąłeś z toni wojny i jak uciekałeś od swych snów? a d G a

Jak stało się że tak spokojny odszedłeś aby wrócić znów? a d E a

 

3.O czym dziś myślisz druhu młody stojąc gdzie krzyży białych ślad? a d E a

O czym dziś myślisz i co chciałbyś zachować w sercu z tamtych lat? a d E a

Jak to się dzieje że pamiętasz, jak to się dzieje że ich znasz? a d G a

A może tobie o nich śpiewa odwieczną pieśń echo tatr? a d E a

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630475

Dokument poświęcony jest członkom Szarych Szeregów. Pod tym kryptonimem Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) działał w konspiracji podczas II wojny światowej. Organizacja wychowywała młodzież poprzez udział w walce z okupantem oraz tajne nauczanie i samokształcenie. Jedną z grup organizacji były skupiające młodzież powyżej siedemnastego roku życia Grupy Szturmowe. Wchodzące w skład formacji jednostki, np. bataliony "Zośka" i "Parasol", wykonały wiele akcji bojowych. Harcerze wysadzali mosty kolejowe, odbijali więźniów, a także likwidowali funkcjonariuszy aparatu terroru. Dokument opublikowany 23 Marca 2017 r. przez Marka Kutyłowskiego:

 

Gorąco polecam też to piękne wykonanie, tej pięknej pieśni: „Szare Szeregi” przez polską młodzież z Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów z okazji nadania imienia i wrączenia sztandaru 27 września 2013 r. w Oleśnicy. Występ artystyczny opublikowany 17 grudnia 2013 r. przez Agnieszkę Grondową:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630476

Pieśni są jednym z najważniejszych elementów polskiej tradycji, folkloru i kultury. Na przestrzeni wieków powstały tysiące pieśni, które wychwalały Boga, motywowały do walki, czynu, pracy, zabawy, odpoczynku na łonie natury. Bogactwo polskiej pieśni jest tak duże, że nie sposób ich dokładnie zliczyć. Do czasów nam współczesnych przetrwało tysiące pieśni o charakterze ludowym, religijnym, patriotycznym, harcerskim, młodzieżowym. Żadna kultura nie ostoi się bez muzyki i pieśni, dlatego tak istotne jest podtrzymywanie w naszej pamięci pieśni jako dziedzictwa narodowego, także pięknych pieśni harcerskich.

Dla przykładu pieśń: „Matczyne ręce”. Autorem pieśni Matczyne ręce jest Adam Kowalski, dziennikarz, kompozytor i kapitan Wojska Polskiego. Pieśń „Matczyne ręce” po raz pierwszy ukazała się w wydanym w 1937 r. Śpiewniku "100 pieśni żołnierskich", redagowanym przez Adama Kowalskiego. A oto pieśń „Matczyne Ręce” – śpiewa Janusz Zakrzeński. Opublikowana 16 Maja 2017 r. przez Moja Ojczyzna:

Pieśń „Matczyne ręce” duża popularnością cieszyła się we wszystkich jednostkach wojskowych, a także w grupach harcerskich i zasługuje aby na stałe zapisać się do kanonu polskiej pieśni żołnierskiej i harcerskiej. Więcej pięknych polskich pieśni znajdziesz na tej stronie: https://www.polskatradycja.pl/piesni.html

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630477

Film przedstawia codzienność harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). Materiał nakręcono podczas Ogólnopolskiego Zlotu Zastępów Harcerskich oraz Patroli Wędrowniczych - Puszczańskie Harce w maju 2016 roku. Filmowy document opublikowany 2 kwietnia 2017 r. przez ZHR, a zatem:

Co niezwykle ważne harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) lubią i potrafią jeszcze śpiewać:

Święty Ogień

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630478

Lubię kiedy młodzi ludzie w noc ciepłą, gwiaździstą, niezapomnianą, wdzięcznie z serca śpiewają! Spędźmy zatem jeszcze trochę czasu przy ognisku z ZHR-em, z ową nostałgią za którą tak mocno, często tęsknimy, im b. się starzejemy, z największą radością i przyjemnością (na szczęście bez względu na wiek):

Skautowa lilijka

Wiklina

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630479

....ta pieśń wojskowa: „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, napisana prawdopodobnie pod koniec roku 1942, waratuje Cię pewnikiem z opresji. Ta pieśń skomponowana specjalnie dla członków polskiego podziemia, pomoże Ci przetrwać te najtrudniejsze chwile, błogosławionej i naturalnej tęsknoty. Za autorów pieśni: „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” uważa się Stanisława Magierskiego, Bronisława Króla i Krystynę Krahelską. Dziś tę znaną i jakże kochaną kołysankę, wykona dla nas ZHR Skarżysko, bo prawdziwą miłość, wolność, służbę i pamięć krzyżami się mierzy. Pieśń opublikowana 11 listopada 2011 r. przez Zaczy:

Z płyty "Więc szumcie nam jodły piosenkę" wydanej przez harcerki i harcerzy ZHR Skarżysko dla upamiętnienia piosenek śpiewanych przez żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich "Ponurego" i "Nurta". Pieśń, tekst, wykonanie na stronie: https://www.polskatradycja.pl/piesni/wojskowe/dzis-do-ciebie-przyjsc-nie-moge.html

Dziś do Ciebie przyjść nie mogę - tekst

 

1. Dziś do ciebie przyjść nie mogę,

Zaraz idę w nocy mrok,

Nie wyglądaj za mną oknem,

W mgle utonie próżno wzrok.

Po cóż ci, kochanie, wiedzieć,

Że do lasu idę spać.

Dłużej tu nie mogę siedzieć,

Na mnie czeka leśna brać.

Dłużej tu nie mogę siedzieć,

Na mnie czeka leśna brać

 

2. Księżyc zaszedł hen, za lasem,

We wsi gdzieś szczekają psy,

A nie pomyśl sobie czasem,

Że do innej tęskno mi.

Kiedy wrócę znów do ciebie,

Może w dzień ,a może w noc,

Dobrze będzie nam jak w niebie,

Pocałunków dasz mi moc,

Dobrze będzie jak w niebie,

Pocałunków dasz mi moc

 

3. Gdy nie wrócę, niechaj z wiosną

Rolę moją sieje brat.

Kości moje mchem porosną

I użyźnią ziemi szmat.

W pole wyjdź pewnego ranka,

Na snop żyta dłonie złóż

I ucałuj jak kochanka,

Ja żyć będę w kłosach zbóż.

I ucałuj jak kochanka,

Ja żyć będę w kłosach zbóż.

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630480

Ta piosenka, to nasza - Polaków historia, i nasze losy. Zamiast opisu, oddam głos żonie autora słów i muzyki tej piosenki Pani Danucie Magierskiej, która po latach tak wspominała: "Piosenkę tę, zwaną ‘Kołysanką Leśną’ napisał i melodię do niej stworzył mąż mój - Stanisław Jacek Magierski, magister farmacji, żołnierz Armii Krajowej.

Było to zimą 1943 roku. Gnieździliśmy się z całą 6-cio osobową rodziną w dwóch maleńkich pokoikach przy ul. Bernardyńskiej 24 na II piętrze (w Lublinie - dop.mój), rozkładając na noc legowiska. (...) ....Pianino stało w małym pokoiku, w którym była jeszcze kanapa. Mąż grał. Chłopcy siedzieli na kanapie i podłodze. Śpiewaliśmy cichutko wszystkie stare piosenki wojskowe, ludowe, harcerskie, długo, długo. Zapominaliśmy o grozie wojny, niewoli, sieroctwie, udręce okupacyjnego życia.

Dobrze jest umieć dużo pieśni, dużo wierszy pięknych, wesołych, smutnych kiedy się czeka na pociąg, na autobus, na dziewczynę, jak się spóźnia, kiedy pada deszcz, w namiocie, kiedy smutno. My, jak byliśmy młodzi, nie wiedzieliśmy, że będziemy śpiewać w niewoli, w obliczu śmierci, niepewności jutra. Umieliśmy śpiewać, a godzina śpiewania nie wiadomo jaka komu pisana. Aż jednego dnia chłopcy zapytali czy pan magister nie ułożyłby dla nich piosenki. Więc obiecał. I napisał.".....

(...) ......Kołysanka miała nieco inną, nieco trudniejszą melodię, ale ta już powędrowała z ust do ust, tak dawno, że i zmiany trudno naprawić uchwycić. Ot, żyła już odtąd swoim własnym życiem ‘w kłosach zbóż’. Powędrowała z Bernardyńskiej 24 w polskie lasy i pola."..(...)”. - Danuta Magierska - Wspomnienie z lat okupacji, 1967 r. Pieśń opublikowana 28 grudnia 2011 r. przez szasad, a zatem:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630481

Ciekawy materiał. Zimowisko Hufca Harcerek i Zuchów "Akacja" Mielec ZHR. Gorąco polecam. Opublikowany 14 marca 2013 r. przez Ania Balcerzak, a zatem:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630482

Ładna piosnka, idealna na spotkania z przyjaciółmi przy ognisku w letnią, cichą noc, a nawet na spokojne, ciche i samotne wieczory z gitarą. Opublikowana 13 kwietnia 2012 r. przez Halo777:

Dym z jałowca łzy wyciska,

Noc się coraz wyżej wznosi,

Strumień drobną falą błyska,

Czyjś głos w leśnej ciszy prosi, ciszy prosi, ciszy prosi.

 

Żeby była taka noc,

Kiedy myśli mkną do Boga,

Żeby były takie dni,

Że się przy Nim ciągle jest,

Żeby był przy tobie ktoś,

Kogo nie zniechęci droga,

Abyś plecak swoich win

Stromą ścieżką umiał nieść.

 

Ogrzej dłonie przy ognisku,

Płomień twarz ci zarumieni,

Usiądziemy przy nim blisko

Jedną myślą połączeni, połączeni.

Tuż przed szczytem się zatrzymaj,

Spójrz jak gwiazdy w dół spadają,

Spójrz jak drży kosodrzewina,

Góry z tobą wraz wołają, wraz wołają.

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630483

Katarzyno Tarnawska dla Ciebie i dla nas wszystkich, którzy kochamy wartości i wysokie, te najwyższe loty. Piękna pieśń, piękna modlitwa, wyśpiewana z głębi mocy młodych, czystych, gorących, wiernych serc. Opublikowana 29 kwietnia 2019 r. przez Henryk Karpowicz:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630484

Piosenka z podręcznika "Muzyczny świat" do klasy 5. Gorąco polecam wszystkim, kto ma tylko troszkę więcej czasu: Opublikowana 29 listopada 2012 r. przez Psp Grodków:

Wygasa ognisko, otula je mgła

Świerszcz na swych skrzypeczkach

nocny koncert gra

A więc wszyscy razem zawtórujmy mu

Dobranoc, dobranoc spokojnego snu

 

I zatoczmy kręgiem w koło

Rzućmy czar w ognisko

Nich się spełnią nam marzenia

Niech się spełni wszystko

 

Żeby jutro było słońce

Ptak mógł w gniazdo wrócić

Żeby wierzba nie płakała

I przestała smucić

 

Wygasło ognisko, jeszcze w oczach blask

Senne drzewa szumią, więc my jeszcze raz

Zanućmy cichutko, zawtórujmy im

Dobranoc, dobranoc niech się dobrze śpi

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630485

Tej pieśni harcerskiej nikomu nie trzeba reklamować. Opublikowana 13 Marca 2015 r. przez Mefiu 3, a zatem:

Ogniska już dogasa blask,

braterski splećmy krąg,

w wieczornej ciszy, w świetle gwiazd

ostatni uścisk rąk.

 

Kto raz przyjaźni poznał moc,

nie będzie trwonić słów.

Przy innym ogniu, w inną noc

do zobaczenia znów.

 

Nie zgaśnie tej przyjaźni żar,

co połączyła nas.

Nie pozwolimy by ją starł

nieubłagany czas.

 

Kto raz przyjaźni poznał moc,

nie będzie trwonić słów.

Przy innym ogniu, w inną noc

do zobaczenia znów.

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630486

Gorąco polecam ten piękny, krótki film o ZHP, o doświadczeniach, o wyzwaniach i niezwykłej przyjaźni, która trwa i która nigdy się nie kończy. Opublikowany 16 czerwca 2018 r. przez Filip Przyłucki:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630487

W tym krótkim poradniku trójka młodych zapaleńców stara się z powodzeniem sprostać Waszym wymaganiom i rozwiązać największy problem harcerzy przed obozem, czyli co spakować, a czym nie zawracać sobie wcale gitary. Jedziesz na obóz, oglądaj koniecznie! Opublikowany 19 lipca 2018 r. przez Oboźny Vlog:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630488

Patriotyczna piosenka harcerska powstała w 1982 roku na kursie instruktorów starszoharcerskich w Perkozie. Wykonywana przez niezależne środowiska harcerskie w czasach PRL kiedy próbowano podporządkować harcerstwo ideologii komunistycznej. Słowa i melodia: Cezary Chełchowski. Pieśń opublikowana 17 Marca 2017 r. przez Moja Ojczyzna:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1630489