tonymld - blog

Obrazek użytkownika tonymld
Idee

Niedawno jak co roku świętowaliśmy 3. Maja – Święto Konstytucji. Dzień wcześniej był dzień Flagi Rzeczpospolitej. W tym kontekście warto sobie zadać pytanie: Po co to wszystko? Czy żyjąc w czasach „końca historii” (vide Fukuyama) potrzebujemy jeszcze takich rzeczy? A może w ogólnie pojętej nowoczesności nie ma miejsca na tak archaiczne rzeczy jak patriotyzm? Czy też są to resztki ancien regime,...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

Nie wiem jak Państwo, ale ja mam wrażenie, że coś takiego jak polityka zagraniczna Polski nie istnieje. Może jednym z powodów jest tzw. „europeizacja”, która sprawiła iż pewne kwestie nie są rozstrzygane już przy pomocy ministra spraw zagranicznych a na poziomie konkretnych ministerstw (rada unii europejskiej) czy regionow. Inny aspekt stanowi znacząca zmiana kierunku przez Radosława Sikorskiego...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

Nie ulega wątpliwości, że Donald Tusk stosuje dziwne standardy w polityce. Zdymisjonował Gowina za to, że tamten posiada jakiekolwiek poglądy i potrafi je przedstawić. Tusk poglądów żadnych nie posiada. Jest niczym komuniści, którzy raz zdobytej władzy nigdy nie oddadzą.
W tym kontekście minister Nowak jawi się jako kwintesencja elity rządzącej Polską: elegancka, europejska, politycznie poprawna...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

Jak wiemy OFE stanowią tzw. drugi filar dla świadczeń emerytalnych. Jest to wynik reformy z 1999 roku, który wprowadza do polskiego systemu emerytalnego kapitałowe konto emerytalne. Wiadomo, że wraz z rosnącym starzeniem się społeczeństwa państwo nie będzie wstanie zapewnić godziwych emerytur.
Oczywiście nie jest tak, że wszystko funkcjonuje jak trzeba – choćby opłaty za prowadzenie i obsługę w...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Idee

Gdy rodziła się Solidarność (ta prawdziwa) czy też w trakcie II. wojny światowej, Polacy pragnęli wolności, dzięki której będą sami decydować o własnym losie, niezależnie od sąsiadów. Stricte teoretycznie po zmianie systemu (de facto renowacji komuny) mamiono nas wizją wolnej, normalnej Polski. Sprzedano nam ładny obrazek, natomiast rzeczywistość w której musimy dzisiaj żyć wygląda z goła inaczej...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

W tym wpisie zechce opisać postać naszego Pana Premiera – Donalda Tuska i jego braku zaradności w stosunku do służby zdrowia.

Nie jest on moim zdaniem idealną osobą do kierowania krajem, co najlepiej ukazuje przykład służby zdrowia. W tym wpisie zechcę udowodnić dlaczego tak jest. Jedną z ważniejszych kwestii jest fakt braku wcześniejszego doświadczenia, ale po pięciu latach powinien już umieć...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

IV Rzeczpospolita stała się dla niektórych synonimem reżimu komunistycznego, jeśli nie to faszystowskiego. Wódz Jarosław jawi się w tych wizjach, niczym Joker czy inna „cholera” zagrażająca ludzkości – w tym wypadku Polsce i Europie.

Choć rządy ciemności, krwawego a la jakobińskiego terroru trwały niespełna dwa lata, w tym tylko rok przewodził Imperium Zła sam Imperator Jarosław.

Celem tego...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

W głowach pewnych polityków po II. wojnie światowej zrodziła się piękna i szlachetna idea powołania do życia organizacji, która zapewni (zachodniej) Europie pokój i szansę na budowanie dobrobytu. Jak wiemy wszelkie idee po zmaterializowaniu osiągają różne, niekoniecznie chciane kształty.

Podobnie jest z Unią Europejską, która nie tylko zmieniła swój główny cel z organizacji gospodarczej na...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

Polska to taki dziwny kraj, w którym wiele rzeczy nie jest normalnych. Wydawać by się mogło, że zmiana systemu politycznego (na bliższy demokracji) powinna być kluczowym elementem do nowego uporządkowania. Czy nasze państwo zdaje egzamin?

Jest wiele dziedzin życia, które w Polsce funkcjonują według własnych, dziwnych reguł. Chociażby drogi i polityka państwa z tym związana – teoretycznie zapaść w...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

Dla każdego rządu wygranie kolejnych wyborów jest trudne i oznacza sporą akceptację dla danej ekipy. Donald Tusk jest silną postacią, której nawet katastrofa smoleńska, czy afery lub aferki nie potrafiły zaszkodzić. A wszystko dlatego, że umiał dzielić [różne grupy społeczne] i nimi rządzić [sterować].

Jedak prędzej czy później zostaje osiągnięty punkt krytyczny, czyli coś co potrafi przelać...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Świat

Po wizycie Donalda w Brukselce dowiedzieliśmy się od Pana Schultza, iż nasz premier chciałby wprowadzić wspólną walutę już w 2015 roku, czemu dość szybko zaprzeczył nasz kreatywny księgowy, dla znajomych Vincent. W niniejszym wpisie zechcę przedstawić kilka uwag dotyczących wspólnej waluty.

1. Zobowiązania traktatowe

Zgodnie z dotychczasowymi traktatami, podpisując dwa traktaty członkowskie (...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Świat

Donald Tusk jako premier miał okazję kreować eurpejską politykę w ramach naszej prezydencji. Niestety jak można wyczytać w różnych źródłach nasza prezydencja do udanych nie należy. Mogło się wydawać co niektórym, że im więcej pieniędzy na nią wydamy, tym lepsze efekty ona przyniesie. Nie tędy droga!
Otóż widać to wyraźnie przy spotkaniach Eurogrupy (17), czyli państw które obecnie posiadają...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

Po ogloszeniu exposé przez Pana Premiera wielu dziennikarzy popadlo w ślepy zachwyt, jaki to Tusk stanowczy i wogóle. Ja nie podzielam tego entuzjazmu, ponieważ te obietnice zostały powtórzone, a jeśli chodzi o zdecydowane dzialania rządu, to każdy kto chociaż troche orientuje się w temacie wie, że na początku kryzysu zaczęto o tym dyskutować.

Co więcej, Tusk przespał czas, kiedy mógł najwięcej...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

Analizując obecne wydarzenia nie sposób ominąć konfliktu pomiędzy „ziobrystami” a „kaczystami” w kręgach PiS. Na ten temat można dużo rzeczy napisać, ja zechcę się skupić na tych, które moim zdaniem wydają się być najistotniejsze. Przede wszystkim należy odnieść się do koronnego tematu debaty, iż chodzi o kolejne już przegrane wybory. Dlatego należy od nich zacząć.

Tak więc faktycznie szóste...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

PO jak żadnej dotąd innej partii w Polsce po 1989 r. udało się ponownie wygrać. Jest to ewenement, biorąc pod uwagę bilans nieudolnych czterech lat rządów PO wraz z PSL. Wydawało by się, że zarówno prymitywny PR, granie Januszkiem, wreszcie katastrofa Smoleńska czy decicyt finansów pubiczych powinny przechylić szalę zwycięstwa dla PiS. Tak jednak się nie stało i chyba nawet lepiej.
Wiadomo lepiej...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

W tym tygodniu można było natrafić w sieci na dość ciekawą informację: otóż wyjątkowo w tym roku bardzo dużo młodych ludzi w wieku do 25. lat nie może znaleźć pracy. Wydawało by się dziwne, że gdy w nadwiślańskim kraju od ponad 20. lat kwitnie kapitalizm i wszystkim powinno żyć się lepiej.

Jednak z przykrością tak nie jest. Zastanawiam się czy nasze państwo myśli o swoich obywatelach, czy tylko...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Idee

Ciągle się zastanawiam, kiedy w Polsce będzie lepiej. W czasach afery Rywina, wydawało się, że przyjdzie ekipa co zrobi w tym kraju porządek. Do tego mieliśmy całkiem niezłe prosperity (pomijając dość wysokie bezrobocie). Gdy opuszczałem Polskę, wydawało mi się, że przyjdzie czas, że będzie warto i do czego wracać. Bo przecież musimy się w końcu odbić od dna, nadrabiając zaległości z minionej...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

Na początku pragnę przeprosić za swoją absencję na blogach - natłok spraw osobistych no i poświąteczny kac organizacyjny są przyczyną tego stanu rzeczy. Jednak obserwując wydarzenia w Polsce, nie sposób się powstrzymać od powiedzenia: “Kur** dość”! A co mnie tak nastawia? Czy wynika to z negatywnego stosunku do partii rządzącej, czy może z braku rządzenia?

Po pierwsze, z przykrością pragnę...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

Od dłuższego czasu jestem przekonany, że polska polityka nie jest specjalnie istotna. Sprawy, którymi zajmują się media, są krótko mówiąc: bezprzedmiotowe. Chociażby wczoraj, podczas wyborów wielki problem był, że Pawlak nie miał dowodu a powinien okazać go komisji. A czy jak Obama przyjeżdża do jakiegoś kraju, to pytają go o dowód osobisty? Wydaje mi się, że mamy ważniejsze problemy.

Inna sprawa...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

Ze smutkiem należy stwierdzić, że nasza kochana RP stoi nad przepaścią i już prawie ma wykonać “postępowy” krok na przód. W roku 2005 zostały rozbudzone wielkie nadzieje, ambitne plany i programy poszły niemal w zapomnienie. Debata publiczna przypomina wzajemne wylewanie na siebie pomyj, a media, które powinny w jakiś sposób pozytywnie kształtować te procesy, i w razie potrzeby ucywilizować, same...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

W dniu dzisiejszym została zarejestrowana nowa partia polityczna, zwana Ruch Poparcia, utworzona przez byłego posła PO, który szerzej znany jest publiczności jako naczelny błazen polskiej polityki wraz ze swoimi słynnymi show no i oczywiście z gadżetami…

Zdaję sobie sprawę, że dzień dzisiejszy zasługuje na większą uwagę z innego względu - 26. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszko. Nie wiem...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

Z przykrością należy stwierdzić, ze język nienawiści, o który o zgrozo PO oskarża PiS przyniósł owoce, bynajmniej nie takie, jakich by się można było spodziewać. Widać ciągle wmawianie społeczeństwu, kto jest zły oraz ze taki ktoś nie ma prawa do funkcjonowania do życia, przeniosło się z “niewinnych” sloganów w czyny niepochlebne.

Od 2005 roku nasza debata polityczna przybrała na agresji,...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

Piękne hasła słyszeliśmy w trakcie kampanii prezydenckiej, a to “Zgoda buduje” bądź “Polska jest najważniejsza” a celem pokojowej konfrontacji miało być zakończenie wojny polsko - polskiej

i przystąpienie do działania dla dobra kraju… Jednak okazuje się, że proponowana zgoda, jest swego rodzaju samą w sobie kością niezgody.

Otóż wypowiedzi JP zamiast być tym bardziej karane i niedopuszczalne,...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

Szanowny Panie Prezydencie,

na wstępie mojego listu pragnę nadmienić, iż nie jestem Pańskim wyborcą. Co więcej, należę do grona osób, które choć uważają, iż “Zgoda buduje, bo Polska jest najważniejsza” nie specjalnie są zadowolone z wyniku wyborów.

Jednak jednoczenie w żaden sposób nie zamierzam odbierać Panu mandatu nadanego przez naród.

Zapewne zna Pan dokładnie wyniki wyborów jak i pewna...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

Nasuwa się zasadnicze pytanie, które często pojawia się w wypadku polskich sondaży - na ile one są prawdziwe?

Oglądając wieczór wyborczy w jednej z polskojęzycznych telewizji, podano pierwszy sondaż (Homo Homini z godz. 19:30), w którym różnica pomiędzy dwoma faworytami była wręcz duża - rzędu 14% różnica! Czy to prawda jest ciężko powiedzieć. Jednak w świetle innych sondaży, np. OBOP owa różnica...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

Gdy w 2005 roku skompromitowane SLD oddawało władze, wielu z nas miało nadzieję, że nowa Polska, w której sprawiedliwość to nie tylko semantyczne hasło, stanie się wkrótce naszą Polską.

Niewątpliwie, sam fakt odsunięcia lewaków od władzy stanowi Istotny element w modernizacji naszego kraju. Z tej perspektywy nam się udało. Jednak jak wiadomo, rewolucja ma to do siebie, że lubi pożerać swoje...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

Biorąc pod uwagę liczbę oraz wagę wpadek Pana Namiestnika Komorowskiego ogarnia mnie przeświadczenie, iż wpływ mają na to trunki wysokoprocentowe. Nie jest to zarzut wyssany z palca. Pan hrabia, jako koneser dziczyzny z pewnością lubuje się w trunkach wyskokowych, a mając jako bliskiego przyjaciela pana, którego nazwiska nie wypada wymienić, dostęp do wszelkiej maści alkoholi stoi otworem.

...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

W niniejszym wpisie zechcę się odnieść do fałszywej moralności naczelnego błazna II. Irlandii. Ów jegomość kilka dni temu na łamach swojego bloga zadał publiczne pytanie dotyczące rzekomych trzech milionów złotych odszkodowania, które ma otrzymać Marta Kaczyńska, córka pary prezydenckiej. Na krytykę takiej postawy składa się wiele czynników, które powinny być rozpatrywane z perspektywy ludzkiej...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Idee

Wszelkie wydarzenia, które ciężko jest wyjaśnić zwykłym przyczynowo - skutkowym tokiem myślenia budują swoiste mity. Szczególnie, gdy pewne informacje przypadkowo lub celowo nie są ujawnianie.

Wtedy włącza się w głowie żaróweczka dająca znak, że coś tu nie pasuje i ktoś może coś kombinować. Takie niejasności, niedopowiedzenia tworzą mity, które pomagają zrozumieć zaskakujące i nie do końca jasne...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika tonymld
Blog

0
Brak głosów

Strony