IV RP Revisited

Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

IV Rzeczpospolita stała się dla niektórych synonimem reżimu komunistycznego, jeśli nie to faszystowskiego. Wódz Jarosław jawi się w tych wizjach, niczym Joker czy inna „cholera” zagrażająca ludzkości – w tym wypadku Polsce i Europie.

Choć rządy ciemności, krwawego a la jakobińskiego terroru trwały niespełna dwa lata, w tym tylko rok przewodził Imperium Zła sam Imperator Jarosław.

Celem tego wpisu jest przypomnienie skąd się wzięła IV RP oraz wskazanie ewentualnego sensu jej proklamacji. Na początku należy dodać, iż można znaleźć różne źródła pochodzenia tego określenia. Ja zechcę się skupić na istotnym momencie – tj. kadencja 2001 – 2005, gdy władzę w Polsce objęła koalicja SLD – UP. Wtedy właśnie doświadczyliśmy wielu elementów podporządkowania organów państwowych tym partiom – głównie SLD oraz widoczne ciągoty do wykorzystywania piastowanych stanowisk do robienia niejasnych interesów w ściśle zamkniętym gronie zaufanych osób. Oczywiście punkt przełomowy w tej materii stanowi komisja śledcza, powołana do zbadania tzw. afery Orlenu. Później było już tylko gorzej – kolejne komisje śledcze i coraz to większe przekonanie społeczeństwa o kompromitacji ówczesnej elity rządzącej.

W tym momencie dwie partie, wywodzące się z kręgów Solidarnościowych i prawicowych, jawiły się jako odpowiedź na narastające problemy i społeczne niezadowolenie. To oczywiście PiS i PO, które biorąc pod uwagę tamten okres czasu były umiarkowanymi partiami centro – prawicowymi o wyraźnych nurtach konserwatywno – liberalnych. W głębszej debacie Paweł Śpiewak użył zwrotu IV Rzeczpospolita w odniesieniu do koniecznych zmian w Polsce:

Myślenie o IV Rzeczpospolitej nie wynika z kaprysu znudzonego umysłu czy z woluntarystyczno-rewolucyjnych sympatii. Wynika z przekonania, że grozi nam nawet nie tyle katastrofa, ile miernota, prowincjonalizm, dryfowanie, poczucie bezradności, a przede wszystkim próżnia władzy (Rzeczpospolita, 23.01.2003)

Należy przypomnieć także cele, które zostały sformułowane:
- odnowa moralna w życiu publicznym
- oparcie o tradycje narodowe, przywiązanie do demokracji
- odbudowa zaufania społeczeństwa do instytucji Rzeczpospolitej
- przebudowa istniejących instytucji, likwidacja zbędnych urzędów
- zwalczanie korupcji
- likwidacja wpływu komunistycznej agentury na losy Rzeczpospolitej
- szczególna opieka prawna nad rodziną
- solidarność społeczna (vide Lech Kaczyński i PiS)

Obie partie jawiły się wówczas jako nowoczesne i przygotowane do władzy, przy czym ich postrzeganie było pozytywne. Żadna z nich za skrajną nie uchodziła. To miejsce zarezerwowane zostało dla LPRu czy innych Samoobron. Jednocześnie można śmiało nazwać obie partie anty-estabilischmentowymi, które chciały stawić czoła problemom naszego kraju.

Stąd nie powinno nikogo dziwić, że PiS po dojściu do władzy starał się w różny sposób i z różnym skutkiem te idee realizować, przejmując hasło IV RP jako własne, choć jeszcze niedawno było to w pewien sposób wspólne hasło, wynikające z woli wspólnej przebudowy Polski. PO przy tym była bierna, ponieważ niezadowolona wynikiem wyborczym nie chciała być drugim graczem.

Trudno ostatecznie stwierdzić, czy IV RP w ogóle powstała. Oczywiście praktyka pokazała, że idee ciężko jest przekuć na normy społeczne, jeśli społeczeństwo nie znajdzie odpowiedniego zrozumienia.Dużą rolę w tym procesie odgrywają media, które kształtują opinie i poglądy na różne sprawy. Jednym z czołowych propagatorów IV RP i twardych zasad był Zbigniew Ziobro, który chciał pokazać rządy „twardej ręki” w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwości. W wielu wypadkach to zniechęciło wielu do IV RP. Co ciekawe wskazywano na nadmierną inwigilację oponentów politycznych oraz wykorzystywanie służb w tych celach. W świetle działań rządów Tuska jawi się to jak kropla w morzu, no ale…

Co należy z całą pewnością stwierdzić – idee jakoby nie patrzeć były słuszne i co warto wspomnieć z przykrością – są nadal aktualne. Gdyby „duch IV RP” wprowadzony został w życie, to budowalibyśmy sprawniej i szybciej drogi wszelkiej maści, zwalczono by nadmierną administrację, wszelkie korupcjogenne „układy” i rozwiązania prawne, a także odbudowano by szacunek i zaufanie do instytucji naszego państwa, co mogło by się przyczynić do większej produktywności i wzrostu gospodarczego. Jak więc w tym świetle można być przeciwnikiem IV RP?

Warto dodać, iż pewnym dodatkowym elementem jest nie dosadnie, ale jednak sformułowany model konserwatywnej społecznej gospodarki rynkowej, gdzie pomaga się ludziom, aby mogli wspólnie pracować dla dobra narodu. Jak widać jest to dość kompleksowe podejście a nie tylko doraźny środek na ten czy inny symptom trawiący nasz kraj.

Oczywiście trzeba stwierdzić, iż taki układ może być niekorzystny dla zagranicznych firm, które traktują kraje Europy środkowo – wschodniej niczym terytoria do „kolonizacji” gospodarczej. Także kraje Europy zachodniej niekoniecznie cieszyliby się z rosnącej potęgi takiej Polski czy Czech – bo odbywało by się to ich kosztem.

W tym sensie niepopieranie idei IV RP wydaje się być antypolskie, ponieważ większość postulatów odpowiada oczekiwaniom Polaków jak i jest zgodna z polską racją stanu. Niestety brak szerszego zrozumienia jak i myślenia o wspólnocie wydaje się w dzisiejszych czasach rodzajem oszołomstwa i nieeuropejskiego zaścianku.

Na pewno trzeba odnowy Polski, jakiegoś przebudzenia. Stąd wszelkiej maści marsze społeczne i obywatelskie wydają się ostatnią szansą dla naszego kraju, aby wreszcie coś się zmieniło. I wcale nie chodzi tu o supermację jednej czy drugiej partii politycznej. Chodzi o to, aby rozmawiać o sprawach ważnych a nie błahych. A najwięcej rozmawia się o rzeczach najmniej istotnych i to najbardziej boli.

Idea odnowy czy odrodzenia w tym kontekście wydaje się być zasadna. Ślepe twierdzenie, że państwo zdaje egzamin wydaje się być krótkowzroczną próbą udawania, że jest dobrze i nic nie trzeba ulepszać. Niezależnie czy III RP czy IV RP władza nie może być arogancka. Jej zadaniem jest służba dla kraju, życie dla polityki a nie z polityki. Przykłady niekompetencji oraz niezaradności państwa polskiego pokazują, że jest wiele rzeczy wymagających zmian.

Brak głosów

Komentarze

bo wielu ludzi, czasem zdawałoby się będących na bieżąco - plecie bzdury w tym temacie.
10

Vote up!
0
Vote down!
-1
#299072

W tym sensie niepopieranie idei IV RP wydaje się być antypolskie, ponieważ większość postulatów odpowiada oczekiwaniom Polaków jak i jest zgodna z polską racją stanu.

To nie wydaje się tylko tak jest, dla partii dla której "Polskość to nienormalność", atak na IVRP utożsamianą z PiS-em i personalnie z Panem J.Kaczyńskim stał się programem tej partii.

Tragedia Smoleńska a konkretnie oddanie prowadzenia śledztwa stronie Rosyjskiej dobitnie pokazuje gdzie Tusk i jego "partia miłości" ma sprawy własnego(?) Państwa.

To ya.

Vote up!
0
Vote down!
-1

To ya.

#299084

Nie będzie IV RP bez lustracji, bez odsunięcia od jakiegokolwiek wpływu osób umoczonych.

Czy zgłaszający ma odwagę się ujawnić i uzasadnić swoje postępowanie.

germario

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
1
Vote down!
0

germario

POLSKOŚĆ to NORMALNOŚĆ !!!

#299166

- przekaz (patrz foto).Ludzie ponad 70% informacji odbierają wizualnie a nie w przekazanej im treści.Świadczy to o wysokim kunszcie "tonymid" i fachowym przygotowaniu do siania fermentu i dezinformacji w Polsce.Dlategio proszę administrację o zainteresowanie się tym wpisem i wpisującym (w miarę możliwości ustalenia pochodzenia tego wpisu jak i osoby z którym kontaktuje się "tonymld" poprzez prywatną pocztę.

Vote up!
0
Vote down!
0

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#299170

Czy musicie po raz kolejny walić w kogoś per agentura? Opamiętajcie się! Z takim działaniem to prawdziwa agentura nawet nie musi istnieć. A pułkownicy sobie mogą spokojnie popijać koniaczek w kantynie, bo Wy odwalacie za nich całą robotę.

Artykuł jest niezły, a negatywne oceny świadczą o niezrozumieniu. IVRP była dobra, lecz nie była idealna, i by ją wprowadzić naprawdę i trwale trzeba wiedzieć gdzie były błędy.

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

Vote up!
0
Vote down!
0

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

#299171

A ode mnie po "dyszce" dla Ciebie za każdy akapit Twojego komentarza... razem 30 punktów... ;)

Pzdr,
Hun

Vote up!
0
Vote down!
-2
#299177

w miarę możliwości ustalenia pochodzenia tego wpisu jak i osoby z którym kontaktuje się "tonymld" poprzez prywatną pocztę.

Poczta prywatna jak sama nazwa wskazuje jest prywatna. Nikt poza nadawcą nie ma do niej wglądu. Sugerowanie, że może być inaczej uważam za duży nietakt. Oflagowanie wpisu tylko dlatego, że zdjęcie Ci się nie podoba jest mało poważne.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#299175

Witam,

anonimowy nie jestem, wystarczy wygooglac - wszytkie wpisy na blogu niepoprawnych sa takze na moim osobistym blogu -> blog.witka.net

istnieje tez mozliwosci do wyslania pw, ale jakos zaden oburzony nie raczyl sie pofatygowac.

ponadto klikajac na profil uzytkownika mozna sie tego dowiedziec. ale jesli ktos wszedzie szuka podstepu, to szczerze tej osobie wspolczuje. idac ta droga moglbym snuc podobne oskarzenia, ze ktos celowo proboje nas sklocic itp. chyba jednak w tym wypadku chodzi o zwykla nadgorliwosc.

faktycznie lid tekstu i zdjecie moga byc szokujace co dla niektorych, ale chyba jestesmy na tyle dorosli, ze sobie poradzimy. to nie sa zdjecia cial ze smolenska.

celem bylo ukazanie tego, do jakiego paradosku sprowadzono idee 4 rp i w jaki sposob okazuje sie ona potrzebna jak nigdy wczesniej.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#299202

Warto zastanowić się KTO wymyśla i wtłacza do głów podobne "ideologię". Po co to robi i jakie ma z tego korzyści.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
-1

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#299215