Powyborcze reflesksje

Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

PO jak żadnej dotąd innej partii w Polsce po 1989 r. udało się ponownie wygrać. Jest to ewenement, biorąc pod uwagę bilans nieudolnych czterech lat rządów PO wraz z PSL. Wydawało by się, że zarówno prymitywny PR, granie Januszkiem, wreszcie katastrofa Smoleńska czy decicyt finansów pubiczych powinny przechylić szalę zwycięstwa dla PiS. Tak jednak się nie stało i chyba nawet lepiej.
Wiadomo lepiej wygrać i rządzić, niż ciągle być w opozycji. Jednak obecna sytuacja nie jest specjalnie ciekawa. Co więcej, mam nadzieję, że nie będzie trzeba terapii szokowej, aby bardziej ludziom uzmysłowić jak beznadziejnie jest. Co mnie martwi, to fakt, iż po czterech latach ciągłym argumentem w dyskusji jest: “A bo Kaczor…”, przecież to żaden jakościowy agrument. PO od ponad 500 dni ma ’swojego’ prezydenta, więc teoretycznie jest wstanie uchwalać gotowe ustawy… i nie musi się oglądać na marginalną sektę oszołomów*, która jakby nie było jest drugą siłą w sejmie.
Można powiedzieć, że teraz PiS może grać na wykrwawienie się przeciwnika, bo na kogo będzie można zrzucić winę? A jak Tuskowi braknie głosów, będzie musiał prosić Palikota, który po swoich postulatach będzie żądał wysokiej ceny. Natomiast SLD nie będzie na rękę bliższa współpraca, bo PO pokazała, że jest gotowa przejąć bardziej wartościowych kandydatów, co tylko może jeszcze bardziej czerwonych pogrążyć. Mimo wszystko wolę SLD niż Palikota, bo ci pierwsi są bardziej przewidywalni. Z kolei PSL będzie skutecznie ograniczał Tuska w działaniu, stąd należy przypuszczać, że będzie nowe rozdanie ok. 2013 roku, kiedy jeszcze sondaże będą mocne… A wtedy chyba Donald ucieknie do Brukseli - plotki na ten temat krążą od dawna.
Co mie zdziwiło, to jednak wyborcy. Wszyscy wymagają a jak trzeba głosować, to nie ma komu. Idelanym przykładem jest tzw. Polonia, która w porażającej liczbie uczestniczyła w wyborach…
Ja osobiście skorzystałem z możliwości głosowania korespondencyjnego, co ograniczyło do minimum nakłady związane z głosowaniem. Kolejna refleksja związana stricte z ustawą, to JOWy do senatu. Co do tego mam nieco mieszane zdanie, ale co tam, trzeba być otwartym.
Wydaje mi się, że lepiej już było i Tusk będzie musiał albo zacząć działać albo przestać rządzić - innej opcji nie ma. Co prawda jest Polska w Budowie, ale nikt głośno nie mówi, że autostrady będą płatne i kogoś o minimalnym wynagrodzeniu nie bardzo będzie stać na częste przejazdy nowymi drogami… A z powodu złej sytuacji finansowej stawka VAT najprawdopodobniej pójdzie do górnej granicy.
Dlatego mam nadzieję, że nie będzie trzeba, aby Polska była drugimi Węgrami - liczę, że naród się w porę opamięta i przy następnych wyborach ukaże winnych tej sytuacji.
————-
* - idealny przykład języka konfrontacji, główny dialekt TVN24 i profesorka od robaków. Nie miałem zamiaru nikogo urazić. Celem było ukazanie parszywych metod poniżenia przeciwnika z racji braku dalszych argumentów.

Brak głosów

Komentarze

robert m

Niestety jak pokazał wczorajszy dzień,nasze społeczeństwo nie wyciąga wniosow z ostatnich lat,następne 4 lata dobiją tenkraj.

Vote up!
0
Vote down!
0

robert m

#190561

PO nie oplaca sie pelna kadencja, bo wtedy ktos moze sprobowac ich rozliczac. beda dazyli do wczesniejszych wyborow, aby stworzyc uczucie pospolitego ruszenia (typu wojna z niemcami etc.). pewnie miedzy czasie sondaze zaczna leciec, wiec wczesniejsze wybory za ok. 2-3 lata sa najbardziej prawdopodobnym rozwiazaniem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#190563

Społeczeństwo z wyników jest ogólnie zadowolone. Dla Polaków ważne jest to jak partia rządząca się "prezentuje". Platforma Obywatelska "zachowuje się podobnie jak PZPR. Na "zewnątrz" oficjalnie nie ma "zgrzytów" i dlatego ludziom się to podoba. Czy ktoś słyszał , żeby Tusk oficjalnie wyzywał Kaczyńskiego? To skłania do refleksji. Polakom i tak już za bardzo nie zależy na ekonomii. Kazda rodzina ma kogoś poza granicami kraju,kto musi ciężko pracować , żeby utrzymywać rodzinę w kraju. Coraz więcej rodzin decyduje się pozostać na stale poza granicami kraju.Dlatego w Polsce jest coraz mniejsze bezrobocie. fachowcy decydują się wyjechać. Nie mając pojęcia co tak naprawdę się dzieje w ich ojczystym kraju-wybory ich nie interesują. Polonia coraz częściej woli wchodzić na portale rozrywkowe typu DEMOTYWATORY niż na politykę ...i nie dziwie się.Poza tym Tusk ma dobra reklame.Prawie wszystkie portale internetowe sa w jego władzy.Google filtruje blogi antyrządowe (pewnie zarządzenie Tuska?). Od dzisiaj ja również nie będę się zajmował tym tematem , bo jest nudny i męczący. Lepiej "pooglądać sobie obrazki"

Pozdrawiam Niepoprawnych

Marcin

Vote up!
0
Vote down!
0
#190617

Wręcz przeciwnie warto byłoby skorzystać ze wzorca jakim jest doskonale rozgrywający swą kartę premier Węgier Pan Victor Orban. Nie ważne że mają pod "górkę" najważniejsze że znaleźli prawdopodobnie skuteczny sposób na podźwignięcie
kraju z kolan.
Najlepszą rekomendacją ich skuteczności jest wrzask komisarzy unijnych ..
Polacy , niestety w swej większości opowiedzieli się za kolejną porcją ułudy ..Widać doskonale "zakonserwowano" ich mózgi są niczym elewi na szkółce w wojsku ..
tzn:
- tępi , odporni na wiedzę i trudni do zaje-ania..

Co do reszty w pełni podzielam Twój tok rozumowania w tym i twe obawy..

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."/Z.Herbert/
/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#190616

Witaj Andrzeju!

Wiesz jak ktos cale zycie nauczony jest na kolanach, czy to moskwa czy bruksela to ma tak do konca zywota.

oczywiscie chcialbym tak wielkich i glebokich zmian jak na wegrzech, ale bez takich konsekwencji gospodarczych, ktore przeciez to zmiany rzadu doprowadzily.

im szybciec po sie "wykrwawi" (zuzyje) rzadzeniem tym lepiej.

polskiego interesu nie ma, bo i po co. kto by wtedy klepal po plecach i podkreslal europejskosc, cokolwiek mialo by to znaczyc...

niestety przykre ale prawdziwe, bedziemy jednak trwali w nadziei

ps. pamietam jak pisales mi o tym radnym z opola, patryku. szczere gratulacje dla niego!

Vote up!
0
Vote down!
0
#190680

http://c13007.mojasonda.pl/?arg1=wyniki
Małe zainteresowanie tą sondą. Ale może warto dać głos?

Vote up!
0
Vote down!
0
#190712

mnie dziwi tak duza ilosc glosow niewaznych. przeciez postawienie jednego krzyzyka nie jest trudne, drugiego na zoltej kartce tez.

biorac pod uwage, ze na pierwszej stronie byl pis, widac bylo jak byk czy glosowal oszolom czy nie..

dziwi mnie, ze ok 5% glosow jest niewaznych, to jakby 5 na 100 osob popelnialo blad. troche to duzo! tymbardziej ze na te wybory szly osoby zdecydowane, o czym swiadczy frekwencja.

np. w powiecie chelmskim odsetek glosow niewaznych to prawie 8%! Co ciekawe, najwiekszy procent glosow dostala Beata Mazurek z PiS, reszta daleko w tyle.

nie wiem, ale wyglada to podejrzanie.

ja glosowalem na kandydatke z srodka listy i widac ze poza mna i tatem nikt na nia wiecej nie oddal glosu. mam jednak pewnosc, ze moj glos byl wazny.

Vote up!
0
Vote down!
0
#190782