jazgdyni - blog

Obrazek użytkownika jazgdyni
Blog

Mój poprzedni felieton wzbudził pewne zainteresowanie. Rzeczywiście – wiedza o jednostkach offshore, statkach niedużych, ale tak wyposażonych w technikę, że jeden taki bywa droższy niż pięć oceanicznych kontenerowców.

A na burcie nie mamy zwyczajowej dzisiaj 13 – 17 osobowej załogi, tylko zespół naprawdę wysokopłatnych specjalistów w ilości od 50 nawet do 100 gości. Jak wysokopłatnych? Paru tych...

4.7
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (11 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

Z całym szacunkiem, choć to zabrzmi nieskromnie, co da moim hejterom świeży zastrzyk paliwa wysokooktanowego, dosyć dobrze znam się na podwodnych konstrukcjach – czyli na tym, co zazwyczaj leży na dnie morza.

W przeważającej części są to wszelakie rurociągi i kable.

A jakby podejść do tego prosto, te instalacje to tylko linie przesyłowe.

 

 

Wczoraj, w samo południe, świetny komentator na Naszych...

4.8
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (17 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee

 

 

 

 

Oni już teraz z ekstazą wołają te słowa: - Trwaj chwilo, jesteś piękna – jakby nie wiedzieli, że Faust Goethego, gdy wypowie te słowa, to jego duszę zabierze Mefistofeles. Diabeł.

 

 

 

Nie przesadzam. Sam tę ekstazę, radość powodowana chciwością i zacieranie łapek powodowane uniesieniem z "cudownych czasów" widziałem.

Taka jest reakcja wielu – nieważne, czy czerwonych, różowych, czy...

4.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Humor i satyra

 

Konkretnie to tygodniowa suma wszystkich głupot. Proszę zauważyć, nie piszę cotygodniowa, bo jestem leń i bałaganiarz i nie mogę obiecywać, że zamierzam stworzyć cykl a'la Ziemkiewicz, czy Gadowski i co tydzień dostarczać papki na weekend. Choć oni głównie zajmują się jednym tematem, na który są napaleni.

 

Tytuł oczywiście zerżnąłem od książkowego groszoroba Toma Clancy'ego "Suma wszystkich...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Blog

 

Dobrze znamy utopijne dzieło George Orwella "1984". Przypomnę – napisał to w roku 1949. Ile z tego spełnia się po 70 latach?

Wyobraźnia może tworzyć nie tylko baśnie...

 

Naukowcy, w tym tak zwani futurolodzy i geostratedzy stworzyli więcej utopii przyszłych losów, niż najsłynniejsi bajkopisarze i autorzy powieści fantasy.

Cóż więc stoi na przeszkodzie, by spróbować stworzyć swój własny...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Gospodarka

 

 

Dzisiaj, 17 września 2022, w prorządowych mediach wielka feta i całodzienne wyciskanie tematu – uroczyście zostanie otwarty przekop Mierzei Wiślanej.

To wydarzenie ważne. Ważne przede wszystkim pod względem symbolicznym.

Zwyczajowa antypatriotyczna szumownia już od tygodnia wyje i poszczekuje, że to obiekt bez sensu, wyrzucanie pieniędzy, a wartość inwestycji bliska jest zeru.

To nieprawda....

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee

 

 

 

 

 

Bękart Europy... Wiemy kto nim jest.

 

Jest często spotykany typ ludzi, którzy, czy wtedy, gdy zrobią coś źle; albo gdy przegrają jakąkolwiek sprawę, nigdy nie przyjmują, że to oni właśnie, osobiście, są powodem takiego efektu, tylko bez końca będą poszukiwać winnego swojej porażki.

 

Odwieczna pogarda i nienawiść Prusaków do Polaków, która ze wzmożoną siłą wybuchła po upokarzającym...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (12 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Kraj

 

Wiemy to ze szkoły, że hitlerowskie Niemcy, już konkretnie planując wojnę, początkowo europejską, a potem światową, w pierwszym momencie postanowiły zaatakować Polskę i by na świecie usprawiedliwić ten akt, przeprowadziła Prowokację Gliwicką.

Różnego rodzaju prowokacje, oszustwa i wiele innych działań tajnych, pozornych i skrajnie nieuczciwych, to metody działania zgranego duetu Rosja (ZSRR...

4.5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

 

 

Kilka dni temu, pod moim felietonem dotyczącym zagrożeń dla światowego ładu, rozwinęła się ciekawa dyskusja.

 

Dużo było o sztucznej inteligencji, wirtualnych pieniądzach, super-korporacjach, czy Europie pod niemieckim butem.

 

Bardzo interesującą uwagę przedstawił pewien szanowny kolega, który stwierdził, że obecnemu porządkowi świata najbardziej zagraża utworzona przez Chiny i Rosję grupa...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee

 

 

Drzewiej, jak mówili nasi dziadkowie, każde rozsądne plemię, jak już zdecydowało się na osadniczy tryb życia, to wokół swej osady budowali palisadę, potem mury, czy inne fortyfikacje, bo ci, którzy mogli się pojawić, w najgorszym wypadku silną grupą, zazwyczaj nie mieli przyjaznych intencji. Każdy obcy, to potencjalny wróg. A jeśli na dodatek zamiast grzecznie powiedzieć, na przykład dupa,...

4.75
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (12 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee

.

 

 

 

 

Wzburzyła mnie, i to mocno, informacja, że pan Adam Daniel Rotfeld, rocznik 1938, który już w 1989 roku w Sztokholmie zarządzał badaniami na pokojem (Russkij Mir?), potem za Kwaśniewskiego i Millera awansował, aż został, początkowo wiceministrem, a jak Cimoszko zwolnił miejsce, ministrem spraw zagranicznych. W roku 2015 prezydent Andrzej Duda powołał go do swojej gabinetowej Narodowej...

4.7
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (10 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee

Jeszcze niedawno starałbym się taką postawę i działania racjonalizować. Trzeba się tajniaczyć bo jesteśmy słabi, więc nie można odsłaniać wszystkich kart.

Historia nas nauczyła, w tym 123 lata, gdy jako państwo nie istnieliśmy, bo sąsiedzi nas rozdrapali i pochłonęli. Także powojenne czasy PRLu, gdzie bolszewicy ponad miarę (w ramach pomocy) doili nasz biedny kraj sprzedany w Teheranie i Jałcie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (15 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

 

Z Rosją od kilku miesięcy sytuacja dla nas jest prosta i jednoznaczna. Wszystko wiadomo i nie ma złudzeń. Choćby nie wiadomo jak hałaśliwie Korwin Mikke i internetowe onuce wrzeszczały i usprawiedliwiały bydlaka i jego naród, jak to mówią Ukraińcy, orków.

Tu trzeba się tylko zbroić, tysiąc czołgów, tysiąc armat i tysiąc rakiet, plus 300 tysięcy żołnierzy poziomu ekstra. I mury graniczne, gdzie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (13 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

...

 

Czy IV rewolucja technologiczna ma zrobić z nas dziadów?

 

Ten nieduży esej jest nieco przydługi jak na współczesny portal. Wiem, wiem. Czasy są takie, że zaledwie parę słów chce się przeczytać. Lecz mimo tego chcę się podzielić kompilacją pewnego scenariusza, który rozgrywa się wokół nas. Przynajmniej jak ja to widzę. Czasy mamy takie, że wokół krąży 70% kłamstw i tylko 30% prawdy w...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Kraj

 

 

 

 

 

Z tym synem to chyba przesadziłem.

Gdyby nawet w tym bunkrze zanim wydał ostatnie tchnienie spłodził syna, to miałby on już 77 lat.

A ten ma zaledwie 65 lat. Ten autor m.in. książki Einst in Danzig urodził się dokładnie 22 kwietnia 1957 roku. Fakt, wygląda dużo starzej, jak postarzały zgred.

Więc może wnuk, albo jakiś pociotek?

Swoją obserwację i wnioski z tego płynące oparłem ze...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

 

 

Dotarłem do pewnych informacji, które nie wiadomo dlaczego są poufne, a lekarze mówią o tym szeptem. Odnalazłem także dokumenty naukowe, które potwierdzają problem w skali ogólnoświatowej.

Widać, że wśród specjalistów nadal panuje jakaś panika i nie są w stanie przekazać opinii publicznej w prostych zdaniach sytuacji – czy kolejne mutacje wirusa COVID19, w tym obecnie aktywny OMICRON, będą...

3.45
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee

Od dawna, praktycznie od "świadomego" dzieciństwa, gdy byłem typowym "tadkiem-niejadkiem", chudzielcem w okularach, bardzo wybrednym w stosunku do tego co ma na talerzu, poprzez całą młodość, nadal będąc chudzielcem, bez grama tłuszczu na ciele, tak, że długo po dwudziestce, mając 188 cm wzrostu ważyłem 68 kilo, jadłem wyłącznie to, na co miałem ochotę – nie znosiłem mleka, lecz zsiadłe już tak...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

.

 

 

 

Bałtyk to przepiękne morze. I takie przyjazne. Uwierzcie wszyscy marzący o dalekich plażach. Poznałem ich większość i oświadczam, że nasze wybrzeże i nasze plaże są po prostu najfajniejsze. A minusy? Woda mogła by być nieco cieplejsza. Tak około 20 degC. No i ten pęd narodu na moje ukochane Sopoty, Kamienne Potoki, Krynicę Morską i na cały Półwysep Helski. Bywa bardzo tłoczno. Parawany...

4.85
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (8 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Gospodarka

 

Dziś krótka wrzutka, spowodowana nagłym wybuchem wściekłości.

 

Dlaczego nasze władze ciągle nas mają za społeczeństwo idiotów? Nie mówię o lemingach, bo to tłumaczy się samo przez się.

Dlaczego zachowują się jak rodzice: - ciiii, dzieci ciiii – potem wychodzą do drugiego pokoju, by rozważać wytłumaczenie tematu prokreacji nieletniemu. Bocian, czy może jednak kapusta?

Przecież oni widzą i...

4.8
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (11 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

 

Warto ciągle się uczyć i słuchać mądrych ludzi. A takim niewątpliwie jest generał Andrzej Kowalski, funkcjonariusz polskich służb specjalnych po upadku komuny, z karierą w UOP, ABW, a od 2006 do 2011 p.o. szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego i na koniec od 2015 do 2020 szef Służby Wywiadu Wojskowego.

 

Kanał telewizyjny Instytutu Pamięci Narodowej – IPNtv – nadrabia straty w naszej wiedzy...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

 

Gdy w szkole uczymy się przyrody, to poznajemy również świat drapieżników. Zwierząt które polują, napadają i żywią się mięsem ofiary.

One nie są bestiami. Po prostu natura w bardzo ważnym celu utrzymywania równowagi populacyjnej wymyśliła karniwory, czyli właśnie mięsożerne stworzenia.

Lecz bestie też są. Typowy drapieżnik, czy to lew, tygrys, krokodyl, boa dusiciel, gdy złapie ofiarę to ją...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Gospodarka

 

 

 

Poczułem się bardzo fajnie. Oto, dosłownie przed chwilą, TVP pokazała super nowoczesny tankowiec gazu skroplonego, m/t Lech Kaczynski.

 

Dla każdego marynarza, również już na emeryturze, to moment wzruszający.

A dla mnie szczególnie, bo właścicielem statku jest norweski armator Knutsen OAS – armator, dla którego przepracowałem 11 lat. [1]

 

 

Nie miałem specjalnie ochoty odchodzić z tej...

4.75
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (14 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Blog

 

     Gówniarz wreszcie zdobył tę maturę. Jakoś, sam nie wiem jak, przecisnął się przez te egzaminy. Mój synalek to cwaniak najwyższej kategorii i leń patentowy. Wiem, że najchętniej zostałby u mamusi, nic nie robił, udając, że robi biznesy. Oczywiście siedząc godzinami z kolesiami, jarając szlugi, albo coś mocniejszego, jak się trafi. Ale ja już mam go dosyć, a wyrzucić go tak po prostu do...

4.85
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (8 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

 

 

 

Dziś tylko krótkie pytanie: może ktoś wytłumaczyć, dlaczego tak ciężko załatwić możliwość eksportu produktów rolnych z Ukrainy, dokładniej z portu w Odessie nad Morzem Czarnym?

 

Coś mi tu brzydko pachnie. Wygląda na to, że właściwie nikt po prostu nie ma chęci pomóc Ukrainie z tym morskim eksportem. I to nie tylko UE, lecz także USA. Czyżby wszyscy są takimi materialistami, a nikt w tym...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Blog

 

 

 

Niby nic. Każdy, kto pracował i szczęśliwie dożył starości, w końcu przecież przechodzi na emeryturę.

Ludzie morza więc też.

Lecz tu jest nieco inaczej, niż klasyczni, jak to nazywają marynarze, lądowcy.

Dla pływającego kupę lat po morzach, kiedyś z krótkimi urlopami, to jak przejście z jednego świata do innego.

 

 

 

 

 

 

Konkretnie nie planowałem, że akurat w takim właśnie momencie,...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

Piszę to oglądając wywiad Roberta Mazurka z rosyjskim dysydentem, jednym z tych niewielu, który nie ma oczu zasnutych krwawą mgłą, mieszkającym w Stanach, JURIJEM FELSZTYŃSKIM.

 

Jako skromny bloger (wielu twierdzi, szczególnie ci promoskiewscy, że nieskromny) mam gorzką satysfakcję, że tak mądry Rosjanin potwierdza w pełni moje przemyślenia o naturze Rosji i ocenie rozwoju sytuacji na świecie, w...

4.9
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (6 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Kraj

 

 

 

 

 

 

Wreszcie to usłyszałem!

Sprawa fuzji Orlenu i Lotosu wywołała wściekłe wycie niemal całego obozu polskiej opozycji. Z wielu powodów: - rozwala lokalne układy towarzysko – biznesowo – mafijne; powoduje wściekłość patronów (i pracodawców także) w Moskwie i Berlinie; i emocjonalnie najgorsze – potworny żal po utracie tak wspaniałego złotego jajka, bo już byli w ogródku, już witali się z...

4.9
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (10 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Blog

 

 

 

Jestem strasznym bałaganiarzem. Dlatego lwią część emerytury spędzam na ustawicznych poszukiwaniach.

Nie zawsze taki byłem. Dobrze pamiętam, gdy jako student lubiłem mieć wszystko p

oukładane i zorganizowane. Na wykładach robiłem szybkie notatki. W domu czytałem polecane podręczniki. Zakreślałem kluczowe zdania i paragrafy. A wtedy ponownie robiłem notatki – teraz już pełne, sumujące...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Humor i satyra

 

 

 

 

 

 

Jak tu nie kochać Ukraińców?

Wszystkich tych, co będą judzić, zniesmaczeni wytykać tym maluczkim z kresów człowieczkom (jak Niemcy nam) badziewiarstwo, od tej chwili uważam już bezdyskusyjnie za pucybutów (pucyonuców?) Putlera.

I już!

 

 

W Mariupolu prawdziwa tragedia. Tu nie ma nawet milimetra miejsca na jakieś śmiechy – chichy. Bohaterowie, jak ci w Termopilach, ciągle nie dają...

4.65
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (13 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee

 

 

 

Wszyscy wiemy dobrze co to była Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Lecz podejrzewam, że pewnie niektórzy nigdy nie słyszeli o Rzeczpospolitej Trojga Narodów. Oto ona w pełnej krasie w roku 1658 [4]

 

*****

 

We wielu głowach polskich patriotów – optymistów, wiem o tym, bo rozmawiamy, a to dzisiaj główny temat, spoglądamy nie tylko na tragiczne dla Ukrainy i stan zagrożenia Rzeczpospolitej, ale...

3.3
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.3 (11 głosów)

Strony