Wolność !? Wolność !? Gdzie tu wolność !?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Tyle się słyszy ostatnio o wolności, jednak problem w tym, że wiele się o wolności krzyczy, a niewiele rozumie. Żadnej więc w tym nie widać racjonalności.

No bo gdzie jest miejsce na racjonalność, gdy margines świadomych działań wynosi ok. 5%, a reszta, czyli, jakby ktoś nie umiał liczyć, 95%, przypada na działania nieświadome. Gdzie tu racjonalność, gdy zachowaniem sterują hormony zamiast trzeźwego umysłu ? Gdzie tu miejsce na wolność, skoro to ogon macha psem, a nie pies ogonem?

Znowu mi ten krzyk o wolności wygląda na stosowanie frazesów bez pokrycia, a raczej stosowanie ich do przykrycia czegoś innego.

A popatrzmy na wolność od strony racjonalnej. Wolność to nie jest moja subiektywnie odczuwana możliwość swobodnego oddychania, to jest relacja spoleczna objawiająca się w interakcjach z innymi. Gwarantem mojej wolności nie mogę być ja sam, bo skoro się jej domagam, to oznacza to, że sam jej sobie wziąć nie mogę. I tu niektórzy zwolennicy wolności wpadają w pułapkę, bo moją wolność może zagwarantować tylko wspólnota.

Tymczasem wolność, jako objaw relacji, występować może tylko w pakiecie z innymi formami relacji międzyludzkich, jako że przestrzeń spoleczna, jak to z przestrzenią jest, musi być wielowymiarowa. W tym pakiecie pierwsze skrzypce gra prawda, drugie miłość, a trzecie dopiero wolność. Chyba pamiętacie Państwo to słynne hasło “ Nie ma wolności bez S/solidarności”? A warto sobie też przypomnieć i inne hasło, z piosenki: “prawdy nam potrzeba” .

“Prawdy, prawdy po trzykroć, prawdy jako chleba,

Oto hasło na dzisiaj, tego nam potrzeba!

Niech słowo znaczy – słowo, a nie hasło puste,

I nie prawda odbita w szybie krzywych luster!”

Historia “Solidarności” najlepiej pokazuje, gdzie jest prawdziwe źródło wolności i nie pozostawia miejsca na wątpliwości, bo powyższe hasła pokazują nam jaka jest prawidłowa kolejność wartości w realnym życiu i którędy wiedzie jedyna droga do sukcesu.

 
Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:4)

Komentarze

Wolność bez prawdy i suwerenności ma znaczenie niewielkie, bo oznaczać może zgodę na dominacje obcych w zamian za reglamentowane uprawnienia dla nielicznych...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1521559