Gdzie jest prawda o czeciejerpe

Obrazek użytkownika zetjot
Blog
Uczepiły się mojej pamięci, jak rzep psiego ogona, słowa piosenki zaczynającej się od słów "Wsiadł do autobusu człowiek z liściem na głowie..." i nie chcą się odczepić. Wydaje mi się, że to duch wypędzonej z czeciejerpe kultury polskiej domaga się interwencji i egzorcyzmów, więc nie mam wyboru, muszę coś napisać.
 
Do określenia poziomu rozwoju społecznego rozmaici autorzy opracowują rozmaite skomplikowane wskaźniki. Określenie aktualnego  poziomu społeczeństwa polskiego nie wymaga aż tak skomplikowanej aparatury, jako że można się tu posłużyć gotowymi danymi z jednej dziedziny a następnie ekstrapolować je na resztę. W tym przypadku mamy bardzo prosty wskaźnik, namacalny i dostępny dla oka i ucha nieuzbrojonego w aparaturę naukową. Jest nim poziom popkultury.
 
Ograniczę się do ostatnich lat kilkunastu, żeby nie cofać się do lat komuny. Myślę, że dobrze oddaje  ten poziom, a może nie tyle poziom, co obraz początku równi pochyłej wyżej wymieniona piosenka. Tekst typowo polski, bo są tu resztki jakiejś autokrytycznej myśli biczowniczej skierowanej przeciwko rodakom, ubranej w nieporadną , domowej roboty konstrukcję słowną oraz odrobina muzyki.
 
Potem jest już tylko gorzej, pojawiają się rozmaite Maleńczuki z pretensjami, rap oferujący minimum muzyki z przerostem publicystyki ubranej w nieporadne rymy i równie nieporadny rytm albo disco-polo, w którym minimum słów i minimum muzyki na podkładzie upierdliwego rytmu służą wyłącznie jako pretekst do pokazania wypinających się sugestywnie skąpo odzianych panienek. Efekt jest widoczny w konkursach Eurowizji.
 
Na tle takiej powszedniości, żeby wrócić do czasów nieco wcześniejszych, tacy wykonawcy jak Rosiewicz czy bracia Golcowie, mogą uchodzić za geniuszy i zapewne dlatego trafiają oni na medialno-polityczną zaporę. A z okazji wczorajszego meczu z Irlandią, warto wykorzystać motyw irlandzki jako przestrogę dla Polaków przed lekcewazeniem kultury języka. Irlandczycy porzucili własny język, przechodząc na język okupanta i większość ludzi pochodzenia irlandzkiego, ale już nie narodu, mieszka w USA, a na Zielonej Wyspie tkwi marna resztka. 
 
Tak więc oto w Polsce króluje nie kultura. lecz kicz, w tym także w sferze politycznej, bo jak inaczej określić panowanie Plaformy czy innych wypustek establishmentu postkomunistycznego po r.1989. Nie twierdzę, że wizję Polski można sprowadzić do obrazu popkultury, ale system ocenia się po jego najsłabszym elemencie, a popkultura jest tym właśnie elementem.
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)

Komentarze

Ponieważ PO to nic innego jak polityczny kicz wymyslony przez służby specjalne za niemiecko-rosyjskie peiniądze  nie można po nim spodziewać się troski o polska kulturę...ich tylko na smietnik - i wtedy dopoiero można mysleć o zmianie sytuacji w kulturze także...

Vote up!
2
Vote down!
0

Yagon 12

#1495630

do poruszonego wątku kultury jest postać niejakiej Wioletty Kołek vel Kołakowskiej, która  nie dalej jak półtora miesiąca temu zwracała się do "buraczanej hołoty"- Polaków  o wsparcie dla swojego życiowego partnera T.Karolaka i jego teatru...

http://www.se.pl/rozrywka/gwiazdy/kolakowska-apeluje-do-buraczanej-holoty-o-pomoc-dla-karolaka_668561.html

Marek Koterski "użył" tej pani by zaprezentować  jak perfumować smród,  wczuła się w rolę, że aż do  teraz go rozsiewa, smród znaczy się...

Ponadto  znakomitą część ludzi zajmujących się zawodowo kulturą  można określić mianem tfu-rców...

Temat rzeka, ale odpowiedzi na temat: gdzie jest prawda o czeciejrpe - należy chyba jednak szukać w ruskich archiwach.

Duch kultury odrodzi się, gdy zniknie to całe przaśne obecnie  rządzące towarzystwo...

Niektóre aktorki - typu Janda są przekonane, że kulturalnie może być tylko pod rządami partii oszustów lub innych pokrewnych:" Niech wszystko rozwija się i kwitnie tak jak przez ostatnie 25 lat i niech nikt temu nie przeszkadza. Tylko raz zakłócono ten bieg wydarzeń i spraw podczas dwuletniego panowania PiSu nie chcę powrotu" , ale się pośliznęła na odpowiedzi posła Czartorskiego, który ją wypunktowł: http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/261832-czartoryski-do-jandy-w-dostepnych-dokumentach-mozna-szybko-zweryfikowac-pani-rzekoma-krzywde-z-czasow-rzadow-pis

Pozdrawiam

desmes

 

 

 

 

Vote up!
2
Vote down!
0
#1495636