Samorząd, okiem Rafała Ziemkiewicza

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Rafał Ziemkiewicz w felietonie w "Do Rzeczy" jest zdania, że mimo skandalu z udziałem w roli głównej pana Smogorzewskiego w Legionowie, sprawa rozejdzie się po kościach, a ten pan może nawet ponownie wygrać wybory. Ciekaw jestem, czy tak się stanie rzeczywiście. Dlaczego Ziemkiewicz tak uważa ? Poczytajmy:

"Ponieważ takich Smogorzewskich, jak Polska długa i szeroka, jest jak nasiał. I społeczeństwo równie do nich przyzwyczajone, jak legionowskie "napalone" panie, którym prawił te swoiste komplementy. 

Pan Smogorzewski wpisuje się bowiem we wzorzec, który, jak pisałem już przed parunastu laty w "Polactwie", organizuje myślenie przeciętnego Polaka o sprawach publicznych - wzorzec pańszczyznianego folwarku. Na takim folwarku musi być przecież ekonom i ważne, żeby był "ludzki pan". A że se klepnie folwarczną dziwkę w kuper albo i co więcej - kto by się obrażał ? Ważne, że robotę daje. 

Na prowincji, gdzie lokalny włodarz jest ważnym, jeśli nie głównym pracodawcą, po jednej kadencji lub dwóch ma taką klientelę, że żadne wybory mu nie straszne. Kto podskoczy, jeśli armia urzędników, pracowników miejskich spółek i agend z rodzinami karnie stawia się przy urnach, lokalne media lukrują, bo z tego żyją ? Kto podskoczy ten się nie pozbiera." 

Też o czyms takim pisałem.  

https://www.salon24.pl/u/zetjot/902946,polacy-ofiarami-mitu-samorzadowego

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)

Komentarze

1 - bo powiaty to najwięksi pracodawcy na swoim terenie

2 - bo Komisje Wyborcze pilnują, by burmistrze wygrywali

3 - bo młodzi uznali, że lepiej wyjechać do UK, lub choćby do dużego miasta, niż się szarpać z postkomunistyczną mafią.

Tak wiec na miejscu zostali tacy, co mają biznesy na układach ze "smogorzewskimi", co są od nich zależni finansowo ( poprzez prace w powiecie, lub dotacje do swojego gospodarstwa ) i na końcu tacy, co to im wszystko jedno, bo jaki system by nie był, to i tak sobie dokradną, kogoś oszukają i wyjdą na swojego golfa3.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1573699

Pozdrawiam!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Romuald Kałwa

#1573727