Przewrotne media

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

O mediach wypowiadane są najrozmaitsze bzdury. A to że są "upolitycznione". Upolitycznione ? Polityka to troska o dobro wspólne, więc dałby Bóg aby one były rzeczywiście upolitycznione. Widzą Państwo jaka to przebiegła manipulacja pojęciem ? Usłyszeć też można, że są one "upartyjnione". To jest trochę mniejsze kłamstwo, ale nadal kłamstwo, zważywszy na fakt, że w Polsce nie ma demokracji, a zatem nie ma prawdziwych partii, są tylko organizacje pseudopartyjne będące rozmaitymi emanacjami frakcji establishmentu postkomunistycznego, pełniące rolę buforów politycznych. Nawet PIS - partia opozycyjna i antysystemowa, ma bardzo ograniczone pole działania. Trudno więc powiedzieć, że media są upartyjnione. Są one po prostu głosem establishmentu.

I tu już tylko krok dzieli nas od prawdy - media nie ulegają ani upolitycznieniu ani upartyjnieniu, one są zawłaszczone przez establishment postkomunistyczny. W obieg puszczane są wersje propagandowe dla zmylenia opinii publicznej.

Tak więc stoi przed nami zadanie upublicznienia mediów, tak by stanowiły one forum publicznej debaty, edukacji i krzewienia kultury wyższej. Kulturę tworzą jednostki, ale upowszechniają ją instytucje. Polskie media są chore.a niektóre kanały telewizyjne jak np. TVPuls, TV4 czy TVPolo w ogóle nie powinny istnieć, bo to po prostu żenada.

Jednakże sprawa własności to tylko jeden z aspektów mediów. Drugim jest sprawa treści. Otóż niepostrzeżenie, wskutek rozwoju kinematografii, do mediów wtargnęła manipulacja, której charakteru sobie nie uświadamiamy w pełni, bo wydaje się tak naturalna. Otóż filmy, seriale karmią się sensacyjnymi narracjami opartymi na prywatnych, osobistych perypetiach indywidualnych bohaterów, zdominowanych przez seks i przemoc. Dodatkowo weźmy pod uwagę,że nie są to narracje oparte na faktach lecz czyste kreacje wyobraźni scenarzysty czy reżysera. W ten oto sposób z mediów wypchnięto sferę treści odnoszących się do zjawisk publicznych, zastępując ją sferą zjawisk prywatnych i to tych bardziej intymnych, bądź z niższej pólki. Tak oto dokonuje się niezwykle przewrotna i niebezpieczna rewolucja, stawiająca świat na głowie - ludzie przyzwyczajają się do wywlekania prywatnośći na forum publiczne, przy jednoczesnym spychaniu wątków publicznych na dalszy plan.  Sfera prywatna staje się oto nieoczekiwanie sprawą publiczną a sfera publiczna znika z pola widzenia. Ludzie zapominają o różnicy między światem realnym a wrtualnym i przenoszą wzorce wyobrażeń filmowych do swego realnego życia. Jak zsumujemy te i inne mankamenty współczesnej cywilizacji to włos jeży się na głowie.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)