Nauczka z lat rządów Platformy czyli o psychomanipulacji

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Lata rządów Platformy dały nam nauczkę dostarczając sporo wiedzy o technologii manipulacji socjotechnicznej i powinny być ostrzeżeniem dla następnych pokoleń. Mieliśmy do czynienia z propagandą medialną wiążącą się z warunkowaniem reakcji emocjonalnych na rozmaite zjawiska społeczne, które określiłem jako “czipowanie lemingów'.

Oprócz takiej ściśle politycznej manipulacji mamy też do czynienia z manipulacją z zakresu politpoprawności np. w przypadku promocji homoseksualizmu, mającej na celu stworzenie pozytywnego wizerunku homoseksualisty i powolne, zakamuflowane oswajanie nas z tym zaburzeniem, co możemy zauważyć choćby w telewizyjnym serialu “Rodzinka”.

Chciałbym tu podać przyklad mechanizmów, jakie tu mogą być wykorzystywane. Otóż znany neurobiolog Antonio Damasio przeprowadził serię eksperymentów pokazujących, jaki może być wpływ mechanizmów nieświadomych na ludzkie zachowanie.

Eksperyment przeprowadzono na facecie, który cierpiał na uszkodzenie funkcji mózgu nie pozwalające na nauczenie się czegokoliwiek nowego, a poza tym był całkiem normalny. Oprócz niego w eksperymencie wzięły udział dwie osoby grające role dobrego i złego człowieka na wzór dobrego i złego policjanta. Eksperyment powtarzano w rożmaitych wariantach i okazało się, że mimo iż facet nie był w stanie świadomie zapamiętać osób grających owe role, to jakimś sposobem, na widok twarzy osoby grającej rolę złego policjanta reagował negatywnie, ale nie będąc świadomy przyczyny. Nie pomógł nawet przewrotny pomysł, by w roli złego obsadzić atrakcyjną dziewczynę. Widać więc, że mimo iż świadomy umysł tu nie działał, to informacja została zakodowana w komponencie emocjonalnym.

Tak więc mamy poważne powody, by pilnować tego jaki jest przekaz medialny. Media muszą być pod czujną kontrolą społeczną.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)