Gramatyka bełkotu

Obrazek użytkownika zetjot
Blog
Każdy ma pewne kompetencje i granice tychże kompetencji. Są jednak ludzie, ktorzy dzięki anonimowości jaką zapewnia internet, kompetencji nie potrzebują, bo mają je w nosie, a granic nie uznają, z braku charakteru, który granice takie by wyznaczał. Pozwalają więc swoim myślom hulać swobodnie i swawolić. Ponieważ jenak istnieje coś takiego jak efekt motyla, konsekwencje ich swawoli mogą się okazać nieobliczalne, bo słowa lubią wracać jak bumerang. Swoje indywidualne antagonistyczne wobec innych skłonności ludzie starają się jednak podpiąć pod jakieś ideologie, by uniknąć oskarżeń o dziwactwo. Stąd popularność takich ideologicznych szablonów jak tradycyjny antysemityzm, postępowość, europejskość/globalizm czy multikulturalizm pozwalające na odcięcie się od nielubianych grup społecznych a jednocześnie przysposobienie sobie nowej, bardziej atrakcyjnej tożsamości.
 
Opinia publiczna zdominowana przez kulturę masową posługuje się takimi niezbyt wybrednymi, prostackimi szablonami wygodnymi dla mediów
ignorując takie oczywistości, iż każda realna kultura musi być najpierw lokalna, by potem móc ekspandować oraz to, że pojęcie postępu jest kategorią motywowaną tylko mechanicznym upływem czasu i ignorowaniem kumulatywnego charakteru dorobku tradycji.
 
W tego typu zagrywkach zawsze przodowała lewica i postkomuna, bo tego typu ludzie nie mają hamulców moralnych, więc próbowali rekompensować sobie swoje urazy i deficyty kwalifikując Polaków jako antysemitów, faszystów czy Ciemnogród organizujący się w takie faszystowskie organizacje jak PIS czy RN. Dzięki takiemu odcięciu się i przybraniu pozy rzekomych Europejczyków mogli podreperować swoje samopoczucie.
 
Tu idealnie podłożyła się ostatnio pani Maria Czubaszek, najwidoczniej cierpiąca na demencję, która parę dni temu, nawiązując do swoich skłonności aborcyjnych, zaatakowała Wojciecha Cejrowskiego, że takiego dziecka sobie nie wyobrażałaby. I to miało służyć jak argument na rzecz aborcji. Biedna kobieta, kto o Czubaszek słyszał na świecie, podczas gdy Cejrowski jest cenionym, światowej klasy współpracownikiem National Geographic. Światowej klasy specjaliści polscy mają szansę, jak widać, tylko za granicą, co się wyraźnie okazało przy okazji badań nad przyczynami katastrofy smoleńskiej. W Polsce profesjonalistów zastępują celebryci dla ubogich, tacy jak Olbrychski, dr Lasek, czy rzeczona Czubaszek.
 
Głupota i złość są jednak zaraźliwe i te narzędzia wykorzystują inni frustraci, wskutek czego i na niezależnym portalu niepoprawni.pl pojawiają się tego rodzaju majsterkowicze, którzy, zgodnie z zasadą hierarchii dziobania, odreagowują swoje kompleksy, i przywalą Ukraińcom pałką faszysty czy antysemity, a nawet takiej chimery ideowej jak "żydobanderowiec".
 
Jak się nie ma odpowiednich narzędzi interpretacyjnych, to najłatwiej sięgnąć po zastępcze inwektywy nacechowane emocjonalnie. Tu szczególnie nadaje się antysemityzm, bo Żydzi nie cieszą się powszechną sympatią. Nietrudno domyślić się dlaczego. Żydzi mają trzytysiącletnią kulturę, a to daje niesłychaną przewagę nad innymi kulturami. Dzieci żydowskie wychowywane w tak bogatym kulturowo środowisku, stykające się na dodatek z obcymi kulturami, zyskują niesłychane atuty, więc pozycja jaką Żydzi zajmują w świecie nie powinna dziwić, bo posiadają olbrzymi potencjał. Kultura to jest potencjał podstawowy, pieniądze przychodzą naturalnie za nią. A prymusów, często aroganckich, nikt nie lubi.  
 
Stąd łatwość nadinterpretacji, przypisującej Żydom rozmaite negatywne cechy. Człowiek prosty nie tworzy skomplikowanych narzędzi interpretacyjnych w postaci wzorców, szablonów poznawczych stanowiących efekt rozpoznawania wzorców zależności występujących w realnej rzeczywistości, zadowala się prostymi szablonami przemawiającymi do wyobraźni, podrzucanymi mu przez innych. Ponieważ Żydzi są w świecie widoczni i aktywni, tworzy się prosty, poręczny i chętnie rozpowszechniany szablon przypisujący im określone skłonności. Gdy w postrzeganej przestrzeni pojawią się osoby, kojarzące się z żydowstwem, automatycznie przywołany zostaje wzorzec interpretacyjny " Ach, znowu ci Żydzi". A ponieważ w grę wchodzą także emocje, utrwala się silny stereotyp, który blokuje powstawanie i wykorzystanie realnych wzorców poznawczych i rozpoznawanie prawdziwych wzorców zależności w świecie realnym. Po co się przemęczać. W Chinach czy w Afryce nie znajdziemy Żydów i tam te schematy okazują swoją zbudowaną na iluzjach niemoc.
 
Żydzi nie są zresztą wyjątkiem. Podobnym potencjałem, nieco tylko hamowanym przez skłonności izolacjonistyczne dysponuje jeszcze starsza kultura chińska, ale ta nie stworzyła czegoś tak fundamentalnego jak Biblia. Chińska diaspora poza Chinami radzi sobie doskonale. A i w Chinach, w porównaniu z Rosją, Chińczycy, pomimo komunizmu, radzą sobie nieźle. Nic dziwnego, że prości ludzie nie są w stanie wytłumaczyć sobie przyczyn powodzenia Żydów czy Chińczyków, które to obie nacje często stają się kozłem ofiarnym w razie zamieszek społecznych w innych krajach, co szczególnie wykorzystywały władze carskiej Rosji, gdzie pojawiło się zjawisko pogromów. Carska Rosja przyczyniła się w olbrzymim stopniu do zniszczenia obu kultur, polskiej i żydowskiej, redukując liczne środowiska żydowskie do poziomu ciemnego chłopa rosyjskiego.
 
Żydzi cenią sobie kulturę i dlatego tak dobrze powodziło im się w Rzeczpospoltej, która oferowała parę cennych rzeczy - pokój i oryginalną kulturę splecioną z wolnością niespotykaną w innych częściach Europy. Stąd niezwykłe przywiązanie wielu Żydów do kultury polskiej i fascynacja nią, co jest powodem zazdrości wielu środowisk polskich, które są słabo zakorzenione w kulturze rodzimej, takich discopolaków. Podobne warunki jeśli chodzi o wolność jak w Rzeczpospoltej znaleźli Żydzi dopiero w USA, ale bez tej oferty kulturowej jaką zapewniała Rzeczpospolita. I o tym wszystkim warto pamiętać.
 
O ile antysemityzm można jeszcze uznać za rzecz naturalną, typowy objaw uniwersalnej ksenofobii prostych umysłów, o tyle rzeczą skandaliczną i obrzydliwą  jest coś, czego nie da się określić mianem filosemityzmu czy eurofilii, bo stanowi, co najwyżej, ich zdegenerowaną postać lub rozmyślną formę manipulacji, za którą ukrywa się ewidentny antypolonizm, używany jako pałka w walce politycznej. A jego skandaliczność polega przede wszystkim na tym, że, o dziwo, jego rozpowszechnianiem zajmują się osoby, określające siebie formalnie mianem Polaków. W tej kategorii mieszczą się rozmaite formy kłamstw na temat Jedwabnego, a wykwitem filmowym wydaje się być "Pokłosie", niekoniecznie rozpowszechniane przez ludzi związanych z żydostwem. Można więc w tej sytuacji spekulować i podejrzewać, czy "Pokłosie" i "Jack Strong", reżyserowane przez Pasikowskiego nie były przypadkiem elementem jakiejś politycznej transakcji wiązanej. Tego typu działania służą za przykrywkę do rozmaitych brzydkich, zakulisowych interesów cynicznych cwaniaków, tworzących klimat do wystąpienia reakcji w postaci wtórnego antysemityzmu. Zamiast więc bawić się w prostackie wycieczki antysemickie  należy poświęcić więcej uwagi objawom antypolonizmu, którym służą oskarżenia o antysemityzm. A antypolonizm nie jest tylko reprezentowany przez Żydów. Antypolonizm też jest produktem czy objawem wypaczonego, prostackiego wzorca poznawczego, rozpowszechnianego przez środowiska lew-lib i postkomunistyczne.
Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.9 (głosów:15)

Komentarze

Witaj

 

Świetna analiza.

Musimy to niestety zaakceptować, że wiekszość ludzi myśli zapożyczonymi kalkami. I na dodatek bardzo schematycznie uproszczonymi. Tak ciężko jest przecież myśleć samodzielnie, gdy przecież Mędrcy Syjonu już wszystko wyjaśnili.

Własne, oryginalne poglądy to cenny, ale rzadki towar.

 

Pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1454440

To jedna z najlepszych analiz, jakie ostatnio czytałem. Muszę jeszcze przemyśleć kilka "podtematów", które się tu wyłoniły.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2


#1454496

Tak mądrze wytłumaczyłeś "naprzyrodzoną" kulturę Żydow i nazwałeś ich "prymusami" na styku z prostackimi Polakami...Wytłumacz mi proszę czarodzieju dlaczego ten wybrany, kulturalny naród na codzień i na okrągło posługuje się przytoczonymi przez Ciebie prymitywnymi narzędziami  "antysemityzm" i "antypolonizm". Ja uważam, że te słowa - klucze stworzyli oni po to tylko, że nie potrafią odpowiedzieć w sposob merytoryczny  na stawiane im zarzuty, i chłoszczą każdego batem antysemityzmu...i po ptokach. Tak prymitywnie zachowują się Żydzi i w interpretacji błachostek i spraw poważnych. Kiedyś na salonie24 skomentowałem notkę Eli Barfbura, w ktorej polecał (reklamował) figurkę Żyda z garbatym nosem, ja tylko zażartowałem "jaki ma w tym geszeft..?" I zamiast merytorycznej kulturalnej odpowiedzi, zobaczyłem BANA ! Co do poważniejszych tematów, kilkakrotnie, rownież na salonie24, stawiałem problem żydokomuny...a mianowicie jej udział w latach 1939 - 1956 w zorganizowanej eksterminacji i zagładzie narodu polskiego. Mianowicie we współpracy z NKWD Żydzi najpierw uczestniczyli w wywozkach Polaków na Sybir (inna forma obozu koncentracyjnego) a potem w PRL-u żydowscy decydenci z UBP...KC PPR...prokuratury...Sady...Rząd...mordowali wszystkich z patriotycznego podziemia i tych bohaterów wracających z zachodu. Z ich ręki zostało zamordowanych dziesiątki tysięcy (a nawet setki) Polakow....

I tylko za to jestem na cenzurowanym na salonie24....żaden mój  komentarz na ten temat tam nie przejdzie. Jak więc byś zakwalifikował rozdział "żydokomuna a martyrologia narodu polskiego" ?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

lem

#1454513

Stosowanie rozmaitego rodzaju pałek ideologicznych nie jest specjalnością Żydów. Przecież nie Żydzi rządzą Polską a pałki cieszą się niezwykłym wprost powodzeniem czy to w rękach platfusów czy lewaków. Skłonność do zbrodni mają wszyscy a uruchamiają ją spoleczne czynniki strukturalne, co widać w komunizmie czy nazizmie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2
#1454537

KŁAMANIE rodzą cudownie fantastyczne kłamlęta ...

ProKreacja Kłaman rozwija się w czteroPłciowych rodzinach - SKŁADających się z kłaman, kłamców, kłamanek i kłamczyń..

PoRody Kłaman odbiera aKUSZ(E/Ę)rstwo - edukowane w prokuratuLiskach medialnych...

Jakie zadania (?) polityczne otrzymują - oraz ZARAZem podtrzymują - Kłamanie, rodziny i rodzeństwo Kłaman ?...

Czyżby wolno nam było - się domyślać, jak najszybciej możemy - dla ratowania Ojczyzny, Polski - jak poDuchy dla wzruszonych "upadkiem komuny" i upadkiem „sprawiedliwych praw obywatelskich” ...

"upadki" nadają władzy pozycje maksymalnej , fundaMentalnej stabilizacji w pozie horyzontalnej platformy - umożliwiającej urzędniczym komunom władzy, której DOBROwolnie nigdy się nie oddaje, gdy "upadła" pozycja władzy umożliwia ekstra kierowanie kończyNami "prokuratur" ...

- Kończąc z Nami rozMowy roZwojowe o "gospodarce" i "administracji" w Polsce - przy Polakach...

Pozdrawiam + 5...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1454532

  Trzy tysiące lat "żydowskiej kultury"? Wybacz Zetjot, ale jeszcze sto lat temu była to prosta grupa religijna, jak dzisiaj muzułmanie w zachodniej Europie, oni za sto lat pewnie też staną się "narodem", muszą się tylko pojawić jacyś szowiniści, którzy stworzą muzułmańskie oblicze syjonizmu.

 Tutaj masz film produkcji izraelskiej pokazujący prawdziwe oblicze antysemityzmu:

https://www.youtube.com/watch?v=4NkjI8k9-6E

NOSZENIE JARMUŁKI WYRAŻA ŻYDOWSKĄ TOŻSAMOŚĆ

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1454534

 ja

zamiast dyskutować z Szanownym Autorem, który jak widzę znawcą historii 3 tysiącletniej narodu,
i wie wszystko "lepiej", 
pozwalam sobie teksty poniższe, znalezione w sieci wkleić, jak również tych kilka linków.

 

Opisują fakty, a ponoć z faktami się nie dyskutuje.

Choć dziś specyficzny  fakt przytoczę z mego życia.

Pozytywny - na temat Żydów.
A właściwie to tylko jednej przedstawicielki tego narodu.
 
Dziś właśnie, czyli 9 Grudnia przed wielu laty, Żydówka,
Pani Moszczyńska, sąsiadka mojej Mamy, w Niedzielę późną nocą, pomagała mi w przyjściu na ten łez padołek.

 
I jestem.
Dziękuję Ci Sąsiadko.

 
i
trochę
Żydem pewnie jestem też.
choć to nie ja prosiłem o pomoc.
 

T. Jeske-Choiński: Co Żydzi robili w Polsce?

Super User
1 week 1 day ago
Odsłony: 261
Share

 

BIBLIOTECZKA ŻYDOZNAWCZA.

TEODOR JESKE-CHOIŃSKI.


Co Żydzi robili w Polsce’

 

 

Przyszła chwila, w której Żydom było za cia­sno na ziemiach frankońskich i germańskich. Przez kilkaset lat gospodarowali w Hiszpanii, Francyi i Niemczech z taką swobodą, jakgdyby byli panami tych ziem. Uprawiali bez przeszkody handel nie­wolnikami i lichwę, bogacąc się coraz więcej.

Dłuższy czas znosił ich gospodarkę ubogi lud, wyzyskiwany przez nich bez litości. Wyzysk ich sprzykrzył sobie nareszcie biedak i zaczął się bro­nić pięścią przeciw chciwości żydowskich handlarzów. Stało się to po śmierci Karola III, zwanego Prostakiem (w r. 929 po Chrystusie Panu).

Żydzi niemieccy, zwąchawszy, co się święci, szukali dla siebie nowych, bezpiecznych schronisk. Znaleźli je… Dowiedzieli się, że na północy i wscho­dzie Europy mieszka naród słowiański (Polacy i Po­morzanie), naród gościnny, dobrotliwy, pobłażliwy dla obcych, nieproszonych przybyszów. I dowie­dzieli się, że Polacy i Pomorzanie, chociaż skromni w jedzeniu i strojach, posiadają bogate źródła za­robku. Dużo było u nich płodów: lasu, jezior, rzek, pasieki i bursztynu.

Więc powędrowali Żydzi do Polski i osiedli w jej wioskach i lasach. Z każdym rokiem pomna­żały się ich kolonie po roku 1000 po Chrystusie.

 

Większym bogatszym kupcom żydowskim było za mało zarobku z płodów: lasu, jezior, rzek, pasieki. Woleli handel niewolnikami, który przynosił im furę złota.

Handel niewolnikami nie był w owych czasach no­winą we wszystkich państwach Europy. Był w owych czasach aż do końca średnich wieków (do r. 1500 po Chr.) ohydny zwyczaj sprzedawania ludzi. Sprze­dawano jeńców wojennych, albo biedaków, którzy, zapożyczywszy się u jakiegoś kupca, nie mogli mu oddać długu. Tych kupionych ludzi, wywożono zwy­kle albo do Hiszpanii albo do Azyi. Wprawdzie nakazała chrześcijańska Ewangelia Święta miłować bliźniego jak siebie samego i wprawdzie starał się Kościół katolicki zniszczyć ten ohydny zwyczaj i robił wszystko, aby zrównać ludzi, ale długo trwa­ło, zanim dokonał tego dzieła. Bywało nawet, że ubogi, głodny, niezdolny do zarobku, sprzedawał sam swoją wolność za bochenek chleba.

Kościół katolicki bronił chrześcijan gorliwie przeciw Żydom, od r. 630-tego począwszy. Zakazał on na różnych zjazdach (koncyliach) biskupich sprzedawać niewolników Żydom i poganom. Ale Ży­dzi nie zwracali uwagi na jego rozporządzenia. Woleli znieść jakąś karę, niż pozbyć się bogatego źródła złota. Tu i owdzie znalazła się jakaś szlachetna du­sza chrześcijańska, która litowała się nad swoimi współwyznawcami. W Polsce, należała do nich królo­wa Judyta, matka króla Bolesława Krzywoustego. Nie szczędziła swoich pieniędzy. Wielu niewolników wy­kupiła z pod jarzma żydowskiego (umarła w r. 1085).

Wielkie zyski z handlu niewolnikami nie na­sycały chciwości Żydów. Złota, coraz więcej, jak najwięcej złota! — było ich hasłem po zburzeniu Jerozolimy. Do podłego ludokupstwa dołączyli je­szcze nikczemną lichwę.

Ten ich nowy sposób bogacenia się odnosił się we Wszystkich krajach tylko do inowierców, głównie do chrześcijan. Bowiem żydowskie księgi święte nie pozwalały Żydom łupić ich współwyznaw­ców. Żydowi nie wolno było krzywdzić Żyda, zni­szczyć swojego „brata” lichwą, ale za to było mu wolno wyssać chrześcijanina, którego nazywał „go­jem”. Nie tylko wolno mu było krzywdzić chrześci­janina, lecz rozkazano mu nawet wprost odzierać go ze skóry.

Żydom, którzy weszli do Polski około r. 1000, pomogła w szachrajskiej robocie dusza polska. Dawni Polacy, rozrzuceni na szerokich ziemiach, głównie w lasach, przywykli do skromnego życia; nie ubiegali się o pieniądze, nie zazdrościli obcym przybyszom ich sutego zarobku. Polak gościnny, hojny, dobrotliwy, brzydzący się chciwością, był doskonałym łupem dla Żydów. Łatwo takiego do­brotliwego i niechciwego gospodarza oszukać, wy­wieść w pole.

Do tej dobrotliwości i nieopatrzności pierwo­tnych Polaków należy jeszcze dodać ich nieznajo­mość duszy żydowskiej. . Nie wiedzieli, o czem Żydzi myślą, dokąd dążą, zmierzają.

Żyd umiał udawać życzliwego, poczciwego przy­jaciela i wdzięcznego przybysza dopóty, dopóki nie uczuł w obcym kraju mocnego gruntu pod stopami. I umiał ukrywać tajemnice swoich świętych ksiąg. I umiał jeszcze wślizgiwać się tak zręcznie do do­mów władców i możnych panów, iż zjednał sobie ich pomoc.

Bogatsi i przebieglejsi Żydzi uczepili się pol­skich władców i możnych panów, pomijając lud. Nie szczędzili pieniędzy, gdy ich rząd potrzebował, wiedząc, że pożyczki wrócą nie dziś to jutro do ich kabz z sutym procentem czyli lichwą.

Zjednawszy sobie poparcie polskich władców i możnych panów, rzucili się Żydzi bez obawy do swojej roboty, — do lichwy, przekonani, że władze, korzystające z ich pożyczek, będą na ich działal­ność handlarską spoglądały okiem zmrużonym.

Stało się tak w istocie. Lichwa żydowska niszczyła szlachtę i lud, a władze świeckie nie bro­niły swoich poddanych. To sarno działo się także w Hiszpanii, Frankonii, Niemczech i Czechach z tą tylko różnica, że Frankoni, Niemcy i Czesi otwo­rzyli Żydom bramy swoich państw na kilka wieków wcześniej, aniżeli Polacy, więc mieli dużo czasu do zbadania duszy judaitów. Praktyczniejsi zresztą byli od dobrotliwych Słowian, umieli gromadnie bronić swojego mienia i swojej skóry.

Nie tylko nie przeszkadzali nasi władcy Żydom -W robocie lichwiarskiej, lecz nadawali nawet bardzo wygodne dla szachrajów przywileje. Czynili to oczy­wiście nie z lekceważenia swoich poddanych, lecz dlatego, że nie znali duszy żydowskiej i jej pożądań. Bolesław Pobożny, książę kaliski, zaopatrzył Żydów (dnia 16 sierpnia 1264 r.) takim przywilejem, iż mo­gli szachrować swobodnie. Pozwolił im handlować bez nadzoru władzy chrześcijańskiej, brać wszelakie zakłady, choćby były ukradzione lub gwałtem wzięte, uprawiać lichwę, bronić się w sądzie w razie skargi chrześcijanina przysięgą żydowską i karał surowo chrześcijan, bijących się z Żydami, lub niepomagających im w jakiemś nieszczęściu; zakazał mieszać się chrześcijaninom do religii mojżeszowej i t. d-.

Nie podobało się to uboższej szlachcie i kmie­ciom, wyzyskiwanym przez lichwiarzów. Ale książę kaliski i inni za nim idący władcy omijali ich krzy­wdę. Nawet tak mądry i zasłużony król, jak Kazi­mierz Wielki, zwany królem chłopków, nie usunął, ani poprawił przywileju Bolesława Pobożnego. Ro­zumny i mądry Polak dzisiejszy, który nauczył się już zaglądać do ukrywanych tajemnic duszy żydow­skiej, zapyta zdziwiony po przeczytaniu przywileju Bolesława Pobożnego: co spowodowało tego księcia do takiej pobłażliwości i życzliwości?

Czego nie dostrzegały władze świeckie, to zrozumiały władze kościelne. Idąc. śladem Chrystu­sa Pana, zwalczał Kościół katolicki w początkach swojej działalności chciwość lichwy. Już w r. 314 na soborze W Arles i w roku 525 na soborze po­wszechnym w Nicei potępił lichwiarzów, ale ostrze­gał tylko księży. Z czasem jednak napominał wszyst­kich chrześcijan w ogóle i groził chciwcom ciężkimi karami. Ktoby z chrześcijan nie słuchał rozkazów swoich duszpasterzów, ten tracił prawo modlenia się w kościele; gdy umarł bez pokuty, odchodził z tej ziemi bez pogrzebu katolickiego.

Żydzi, których Kościół, jako nie należących do owczarni Chrystusowej, pominął, zatarli ręce z radości: uczuli się bowiem swobodniejszymi w ro­bocie handlarskiej, zadowoleni, że nie będą mieli przeszkód i że uprawa lichwy będzie tylko ich rze­miosłem.

Zawiedli się jednak…

W trzy Jata po ogłoszeniu przywileju Bolesława Pobożnego, zjechało się duchowieństwo polskie we Wrocławiu (w r. 1267) pod przewodnictwem kardy­nała Gwidona i skarżyło się na „przewrotność i nie- obyczajność” Żydów. Broniąc swoich owiec, za­broniło chrześcijanom pod groźbą ekskomuniki bratać się z Żydami: kupować w ich sklepach artykuły spożywcze i zakazało Żydom posługiwać się nie­wolnikami, parobkami i mamkami chrześcijańskimi i nie pozwoliło im brać udziału w urzędach polskich.

Drugi zjazd duchowieństwa polskiego, w Łęczycy 1285 r., rozkazał Żydom zwracać zastawione u nich, z kradzieży pochodzące rzeczy.

 

Najostrzej zabrał się do Żydów synod budeński (W Budzie, na Węgrzech w r. 1279). Usiłował on odciąć chrześcijan od wpływu Żydów, obawiał się bowiem, że chciwi przybysze nie tylko ich Wy­zyskują, lecz także gorszą, ucząc ich oszustwa.

Dobrze, uczciwie życzyło duchowieństwo pol­skie swojemu narodowi; wydrzeć go postanowiło ze szpon chciwych kupców żydowskich, nauczyć go poszanowania mienia bliźniego i uczciwości. Zasłużyło się rzeczywiście, udało mu się bowiem obrzydzić swoim ziomkom wszelakiego gatunku sza- chrajstwa. Aż do roku 1400 mniejwięcej nie było w Polsce ani jednego lichwiarza chrześcijańskiego.

Gospodarowali w Polsce Żydzi, gospodarowali także inni obcy przybysze.

Wiadomo, że wodzowi Mongołów, Dżengishanowi, zachciało się podboju całego świata. Ten ambitny awanturnik rzucił się w r. 1224 nasamprzód na Ruś i pobił księcia Mścisława nad Kalką. Co on rozpoczął, tego dokonał jego następca, Batuhan, który ujarzmił w r. 1237 całą Ruś. Załatwiwszy się z Rusią, posunęła się horda dzikich ludów W r. 1241 do Węgier. Toczyła się trzema szlakami, niszcząc, wszystko po drodze. Jeden z tych szlaków wił się przez Polskę, osłabioną W owym czasie, niezdolną wskutek podziałów kraju do jednolitej, zwartej obrony całego państwa. Wprawdzie stawiała szlachta małopolska po bohatersku czoło dziczy mongolskiej, bohaterstwo to jednak rozprysło się w bitwach z niezliczonymi zastępami żółtych diabłów. Pod Chmielnikiem legła na krwawemu polu znaczna część rycerstwa polskiego.

Posuwając się szlakiem polskim, spalili Tatarzy Sandomierz, Kraków i Wrocław, a dotarłszy do Lignicy na Śląsku, pobili wojska księcia Henryka Pobożnego.

Mimo tych klęsk dali sobie Polacy radę. Pa­dając, rozpryskując się, podnosiło się rycerstwo ciągle, stawiało Tatarom opór i wypędziło ich ze swojej ziemi. Zasłużyło sobie na zaszczytną nazwę „przedmurza chrześcijaństwa”.

Zwyciężyła Polska, ale to zwycięstwo groziło jej nędzą. Miasta, wsie, zamki, kościoły zburzyli Tatarzy, zagrabiali wszystko, co się tylko dało, wy­cięli mnóstwo rycerstwa i wzięli w okrutną niewolę (w jasyr) krocie niewolników, mężów i kobiet.

Zabrakło w kraju pieniędzy i rąk do pracy. W trudnem położeniu znaleźli się książęta polscy, pozbawieni środków do zatarcia poniesionych strat. Trzeba było sprowadzić do spustoszonych ziem ja­kieś nowe, pracowite ręce.

Takie pracowite ręce znalazły się W Niem­czech.

Więc wysłali książęta polscy do Niemiec wer­bowników (Niemców), którym udało się namówić swoich ziomków do wędrówki na północ.

Nowi przybysze nie żałowali tej ucieczki ze swojej ojczyzny. Jak żydków, powitali książęta pol­scy także Niemców życzliwie i przyjęli ich hojnie, dali im kawały ziemi i samorząd; pozwolili im rzą­dzić się własnem prawem niemieckiem (magdeburskiem),’ zwolnili ich od wszystkich danin poddanych polskich, zadawalając się szczupłym czynszem zie­mnym.

Próżniakami nie byli Niemcy. Karczowali lasy, obsuszali bagna, uprawiali rolę, zakładali kolonie wiejskie i ogrody, odbudowywali zburzone miasta (Poznań, Kraków, Sandomierz, Lublin, Płock, Kalisz). Jedna ich część osiedliła się po Wsiach, druga W miastach.

Nie wszyscy przybysze niemieccy zajmowali się tylko pracą rolną. Część ich uprawiała w wię­kszych miastach handel, dorabiając się znacznych majątków, ale nie lichwą, po żydowsku, lecz praco­witością i zręcznością. Katolikami przecież byli, a katolikom zabronił Kościół szachrować lichwą, plamić się brudem bezczelnego wyzysku.

Kupcy niemieckiego pochodzenia bogacili się handlem bez szkody narodu rdzennego. Zarabiali oni i zarabiał także cały kraj. Przestali być zresztą po kilku pokoleniach Niemcami. Wsiąkłszy w Pol­skę, „wmieszali się”, jak o nich mówiono, W jej bo­gate ziemie, polszczyli się powoli i stali się Pola­kami już za panowania Kazimierza Wielkiego.

Powodzenie spolszczonych Niemców przeraziło Żydów, -wytrąciło bowiem z ich rąk znaczną część zarobku kupieckiego. Oni, Żydzi, przybyli do Pol­ski, aby pochłonąć cały jej majątek, a nowi kupcy weszli im -w drogę. Więc zebrali w sobie całą siłę handlarską i robili wszystko, aby wytrącić z rąk tych nowych kupców wszystkie lepsze „inte­resy”. Pożyczali bez namysłu bogatym panom, dro­bniejszej szlachcie i ubogim włościanom pieniądze na lichwę, zasypywali swoje sklepy tańszym ale gor­szym, tandetnym towarem, wciągali do swoich skle­pów i karczem rzemieślników i chłopów, wyłudzając od nich ostatni grosz.

Żydzi dokuczali ubogim Polakom już przed przywilejem Bolesława Pobożnego, ale skrzywdzeni chrześcijanie znosili cierpliwie ich zachłanność, aż do króla Jagiełły.

Aż do roku 1540 nie było w Polsce pogromów. Bywały tylko przed owym rokiem nie bardzo szko­dliwe bójki chrześcijan z Żydami. Można je nazwać kłótniami, burdami ulicznemi.

Ostro zabrał się do Żydów pierwszy Poznań jeszcze przed wstąpieniem na tron króla Jagiełły. Wielkopolska żachnęła się W r. 1347 na lichwę żydowską, zmniejszyła jej chciwość, albowiem „złość żydowska” —mówiła—marzy o tern, aby „chrześcijany nie tylko w wierze, ale także w bogactwie zawżdy poniżyła i skaziła”. W lat dwadzieścia potem (w r. 1367) Poznań, sprzykrzywszy sobie zdzierstwo Żydów, zemścił się za swoje krzywdy pogromem i wypędzeniem ich ze stolicy Wielkopolski. Za przy­kładem Poznania poszedł Kraków. W r. 1569 ska­rżyli się kupcy krakowscy na Żydów, „że uchylają się od kar, ukrywają złodziejów, chwytają tych, co im zawinili, wymierzają sobie sami sprawiedliwość, postępują wrogo przeciw chrześcijanom i dopusz­czają się bezprawi”.

 

Razem z królem Władysławem Jagiełłą przy­szły do Polski ciężkie czasy na Żydów.

Nowy król, świeży chrześcijanin, stał się gor­liwym katolikiem, był bogobojnym i nie. znosił pod swem berłem jakiejkolwiek obrazy wiary Chrystu­sowej. Niechęć do Żydów podnieśli w nim: ksiądz Budka, kanonik, uczony ksiądz Stanisław ze Skarbimierza, sławny kardynał Zbigniew Oleśnicki, mąż rozumny i odważny i arcybiskup Mikołaj Trąba.

Dowiedziawszy się od tych kapłanów, czem są Żydzi, cofnął Jagiełło w swoim statucie Wartskim (1425 r.) korzystne dla Żydów przywileje.

Zakaz ten nie był Żydom miły, bo pozba­wiał ich wielkich zarobków, poskromił ich bezecne lichwiarstwo. Przykucnęli oni na pewien czas. Ale ocknąwszy się ze strachu, zabrali się znów pota­jemnie do swojej roboty. Chyłkiem rabowali, co się tylko dało. W Małopolsce brali 54V4 procentu, a w Wielkopolsce 108procentu lichwiarskiego. Z biedaków, potrzebujących koniecznie pieniędzy, wyciskali aż 240 procent, co potwierdzały wyroki sądowe. Umieli oni omijać zręcznie prawa polskie, z czego uczeni Żydzi, piszący książki po polsku, cieszą się do dnia dzisiejszego. Przebiegli szachraje wyszukiwali lekkomyślnych chłopców, synów za­możnych ojców. Lekkomyślny i dziecinny jeszcze chłopak podpisywał bez wiedzy rodziców na wekslu niezwykłe procenty. Zasmakowawszy w pożyczce żydowskiej, która ułatwiała mu hulankę, brnął co­raz głębiej w bagnie długów. Niejeden z takich nierozważnych głuptasków przypłacał, gdy dorósł, swoją lekkomyślność nędzą, bo mu Żydzi zabrali cały majątek.

Tą samą drogą, co król Władysław Jagiełło, szli jego dwaj następcy, Jan Olbracht i Aleksander (od r. 1492—1506).

Śmierć króla Aleksandra wróciła znów Żydom ich przywileje, nadane im od Bolesława Pobożnego. Mogli znów handlować po swojemu, co znaczyło odzierać ze skóry ludność rdzenną, chrześcijańską. Bowiem król Zygmunt I, niepokojony bezustannie kłopotami pieniężnymi, stukał bardzo często do szkatuły bogatego Żyda. Był nim Ezofowicz (Józe­fowicz), przebiegły, mądry spekulant. Tak opanował króla, iż go król uszlachcif i mianował ministrem, podskarbim wielkim litewskim.

Co zaczął znów Zygmunt (pobłażliwość dla Żydów), to dokończył jego syn, król Zygmunt Au­gust.

Dał on Żydom, czego chcieli, do czego dążyli, bo autonomię czyli pełną swobodę ruchów. Siedzieli teraz Żydzi w Polsce, jak u siebie, we własnym domu i handlowali po swojemu, drwiąc z praw swoich dobrodziejów i gróźb swoich nie­przyjaciół.

 

Nie tylko handlowali. Wodzowie ich, uczeni W piśmie, głównie rabini, prowadzili lud żydowski do takiego celu, o jakim władcy polscy od Mieczy­sława Starego począwszy, aż do Zygmunta Augusta i jego następców nie mieli pojęcia. Kto chce wie­dzieć, dokąd Żydzi zmierzają, ten powinien znać koniecznie ich dawniejsze, pradawne życie i ich księgę, zwaną Talmudem.

Wiadomo dziś każdemu, kto zna historyę, że Żydzi, rozproszeni po całym świecie, nie przestali być narodem zwartym, jednolitym. Mieli swoich własnych wodzów, swój własny rząd po upadku Je­rozolimy i byli temu rządowi posłuszni, jak wierne pieski. Rząd ich urzędował nasamprzód jawnie w Babilonie aż do 500-nego roku po Narodzeniu Chrystusa Pana, potem przeniósł się potajemnie do Hiszpanii, z Hiszpanii do Niemiec, z Niemiec do Francyi. Rządom tym chodziło o to, aby się Żydzi trzymali ciągle kupy, aby się nie rozpryskiwali na setki drobnych odłamów, nie bratali się z inowiercami i nie zapominali o swojej wierze. Uczyli ich rabini, że tylko Żyd zna wiarę prawdziwą, że tylko Żyda Bóg kocha, że zrobi go panem całego świata, jeżeli będzie Mu posłusznym.

Na razie nie sklecili Żydzi polscy ze swoich wszystkich kolonii jednej całości, zadowalając się odrębnemi gminami, z czasem jednak złączyli te gminy w jedną całość, W osobne państwo. Państwu temu rozkazali wodzowie żydowscy być nieubłaga­nym wrogiem chrześcijan, łupić ich bez litości, aby ich zniszczyć.

Obłudni, przebiegli wodzowie żydowscy starali się otumanić chrześcijan, udawali kłamliwie uczci­wych obywateli, posłusznych rządowi polskiemu. Na ich Zjeździe w Lublinie (w r. 1581) zabronili Żydom dzierżawić polską mennicę, żupy solne i pobór czo­powego i zagrozili im, gdyby nie byli posłuszni roz­kazowi zjazdu, klątwą. Kłamali tak podstępnie, aby odwrócić uwagę rządu polskiego od działalności żydowskiej. Przeklinali niby swoich współwierców, a właściwie cieszyli się, gdy się dowiedzieli, że się ich „wyklęci” bogacili. Bowiem celem ich obrad było osłabiać Polaków, a wzmacniać swoich ludzi.

Było Żydom w Polsce, jak u Pana Boga za piecem. Nie czuli wcale niewoli wygnania, braku własnej świątyni. Mieli po całym kraju mnóstwo bóżnic, zakładali swoje szkoły i drukarnie, stawali przed swoim własnym sądem, omijali zręcznie pra­wa polskie, szwargotali po swojemu żargonem, nie uważając za potrzebne uczyć się języka polskiego. Niemcy, Ormianie, a nawet Tatarzy spolszczyli się i zasłużyli sobie na godność obywatela polskiego, a owi wygnańcy zapomnieli o tern, że są tylko ob­cymi przybyszami. Tak im wygodnie było w Pol­sce, iż poeci ich hebrajscy sklecali rymy na jej cześć. Jeden z nich zaczął swój poemat słowami: „Polsko, królewska ziemio, w której od wieków żyliśmy szczęśliwi’*…

Należało się spodziewać, że tej, „Polsce, Kró­lewskiej ziemi, w której od wieków żyli szczęśliwi” Żydzi będą wdzięczni za jej gościnność i dobro­tliwość. Mieli przecież wszystko, czego pragnęli.

Niemcy, Ormianie i Tatarzy, przypatrzywszy się dobroci Polski, ukochali ją, spolszczyli się, szli z nią ręka w rękę, a oni Żydzi, obdarowani tak hojnie, nienawidzili swoich dobrodziejów, gardzili ich wiarą, wysysali ich lichwą i oszustwem, podkopywali swo­im nieuczciwym sposobem handlowania, handel chrześcijański i moralność kupców katolickich, sta­rali się przyswoić sobie całe mienie inowierców — słowem — byli podstępnymi wrogami Polski.

Nie tylko wrogami, ale nawet szpiegami. Ile razy Polska chwiała się w czasach wojennych, w wal­ce z Rosyą, Turcyą i Szwedami, Żydzi, myśląc, że już ginie i nowi władcy ją zagarną, służyli gorliwie najeźdcom, dostarczali im Wiadomości o ruchach wojsk polskich. Mnóstwo szpiegów żydowskich mu­siało być podczas najazdu Szwedów, bo w razie przeciwnym nie byłby był szlachetny hetman Czar­necki kazał ich wieszać gromadnie w różnych mias­tach, a kancelarya królewska nie byłaby była ogło­siła rozkazu, nie pozwalającego Żydom opuszczać swoich domów, żeby „nie mogli donosić Wiadomości do nieprzyjaciela”. Nawet krakowscy Żydzi, tak blizcy tronowi polskiemu, sprzeniewierzyli się swo­im dobrodziejom, czego dowodem konfiskata ich majątków na rozkaz króla Jana Kazimierza (w roku 1658).

Nie koniec na tern…

Nadszedł wiek ośmnasty, podatny dla chciwo­ści różnego gatunku szachrajów i dla podłości pod­łych łotrów. Zbyt wesołe życie za panowania kró­lów Augusta Mocnego i III-go osłabiło cnoty rycer­skie i chrześcijańskie i wstrząsnęło państwem polskiem, otoczonem zewsząd nieżyczliwymi mu sąsia­dami.

Rozumniejsi i prawi mężowie polscy ostrzegali rząd przed grożącą mu klęską i domagali się wzmo­cnienia wojska polskiego i skarbu królestwa. Bis­kup Kijowski, Samuel z Ossy Ozga, napominał kró­la W r. 1740, aby się zajął wojskiem i skarbem i zwrócił uwagę na gospodarstwo żydowskie, nisz­czące mieszczan i włościan.

Bezpieczeństwo każdego państwa zależy od jego wojska, wojsko zaś nie może istnieć bez pie­niędzy. Nie było w Polsce trudno o grosiwo. Dość było podnieść stopę podatków: czopowego, szelążnego, pogłównego, monopolu tytoniowego, papiero­wego, młynowego i t. d., aby starczyło na wszystkie potrzeby królestwa. Obliczono, że samo czopo­we, czyli podatki z szynków, przyniosłoby rocznie 11,250,000 złotych. Te szynki, młyny i różne monopole były w wie­kach siedemnastym i ośmnastym w ręku Żydów i przyniosły im ogromne zyski. Stać ich było na większe podatki, ale chciwość ich nie chciała onych płacić.

 

Podniesienie podatków zależało od sejmów. Wiedzieli o tern Żydzi i starali się zepsuć ich ro­botę.

 

Wiadomo, że za panowania Augusta III, przez całe lat trzydzieści, doszedł do skutku tylko jeden sejm (pacyfikacyjny w r. 1737). Wszystkie inne padały — rozbite. Ta klęska była dziełem Żydów. Przekupywali oni kilku nikczemnych posłów, dawali im łapówki, aby zrywali sejmy. Takich łotrów nie brakło W czasach, W których lekkomyślni i nieucz­ciwi posłowie zapominali o obowiązkach obywatela polskiego i katolika.

 

Świetny interes robili Żydzi na przekupstwie nikczemnych posłów. Nieszczęsne „nie pozwalam” kosztowało ich tylko 250,000 zł. p., a do ich kabzy sypało się około szesnastu milionów.

 

http://niepoprawni.pl/comment/1451699#comment-1451699

 

 

 

http://www.obiektywnie.com.pl/artykuly/antypolonizm-telefon-zydowki-do-radio-maryja.html

 

 

 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1454543

Tekst wklejony  przez Pana zawiera swoistą interpretację historii, opierającą się na lekkim zezie. historiozoficznym. Interpretacja może być jak muzyczka - lekka, łatwa i przyjemna, więc należy z nią postępować ostrożnie, jak z owym telefonem do Radio Maryja.

Lubię opierać się na własnym doświadczeniu, więc podam przykład z lat wczesnych 90-tych, gdy po Polsce krążyły listy Żydów. Na pewnej liście znanych postaci publicznych, rzekomo zawierającej spis Żydów znajdowały się nazwiska moich znajomych, aktywnych politycznie w owym czasie, którzy z żydostwem nie mieli nic wspólnego. Oczywiście był to efekt uboczny głupoty politycznej środowisk solidarnościowych i tajnych  paktów z postkomunistami, dla których takie listy były bardzo przydatnym narzędziem do odwracania uwagi od realnych mechanizmów władzy. A realne mechanizmy władzy związane były z interesami robionymi nie tylko przez Żydów.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1454562

Zamiast toczyć wojenki ideologiczne tego typu, wolę takie lekarstwo na bełkot i wszystkim polecam:

https://www.youtube.com/watch?v=Tj9NrebludM&list=PLC3C3C0CDB8D94AB0&index=1

Nie jest to tak dobre jak na oryginalnej płycie, niestety, danie musi być odpowiednio podane, ale lepszy rydz niż nic.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#1454570

 

 

 
 

 

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1454544