Końska dyfamacja

Obrazek użytkownika Kuki
Blog

Wczorajszego wieczora telewizja Jewish News One puściła na żółtym pasku:

A Polish champion horse entered in an Arizona horse show has offended some local Jewish residents because his name pogrom... (informacja pochodzi ze strony: http://www.jta.org/news/article/2012/02/26/3091852/a-horse-named-pogrom )
Nie zajmowałbym się tym (bo na widok żółtego humor mi się tylko poprawił), gdyby nie  notka pana dyżurnego Barbura: KLEJNOTY POLSKIEJ HODOWLI. Autor napisał ją na poważnie, a komentuje na wesoło (zmiana wytycznych?). Podobno to taka fikuśna prowokacyjka, ale "co wolno wojewodzie... itd."

Wiadomość zacytowało wiele mediów żydowskich i nieżydowskich, i z pewnością nie w celu, żeby wspólnie się pośmiać. Żarty nie mieszczą się w breaking news.

Widzi pan tę galerię sztuki ludowej na parapecie? To produkty folkloru. Rzeźby, figurki, malunki. Co one przedstawiają? Wizerunek Żydów. Jaki wizerunek? Komercyjny, taki jaki się dobrze sprzedaje, bo po co ktoś by to robił? Co on przedstawia? Postacie o chytrych pyskach, z zakrzywionymi nosami, odziane w chałaty. Obowiązkowo z jakimiś workami i autentycznymi polskimi monetami w łapach, albo przy stosach monet. Pożądany jest też jakiś świecznik żydowski, menora. Skąd ja to mam? To wszystko pochodzi z Polski, głównie z Warszawy. Mam pytanie: czy ta sztuka wyraża pozytywny stosunek do przedstawianych w niej Żydów? Czy utrafia w gust i oczekiwania nabywców? Czy jest wyrazem filosemityzmu? O tym, czy gdzieś jest antysemityzm, czy nie, naprawdę nie rozstrzygają wypowiedzi elit politycznych czy intelektualnych, ale codzienna rzeczywistość.

http://przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/oczy-szeroko-otwarte

Przy okazji przypomniał mi się temat sprzed 6 lat, na który zareagowałem znalezieniem dzieł wybitnych artystów żydowskich i nieżydowskich, którzy przedstawiali w swoich dziełach Żydów tak, jak przedstawiali, a nie jakby chciała ADL. I te obrazy Żyda w sztuce nie odbiegają daleko od polskiego folkloru. Nie zachowało się jednak nic z tego wpisu w Gablotce (2006).
Okazuje się, że temat jest ciągle aktualny:
http://wyborcza.pl/1,75475,11172689,Zyd_z_pieniazkiem_podbija_Polske.html
http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/dlaczego_polacy_chca_zyda_z_pieniazkiem_19364

Widać, że jak się kogoś nienawidzi, to każdy sposób jest dobry, żeby rozpowszechniać o nim złą opinię [patrz: dyfamacja (z łac. defamacja)].

http://walizka.salon24.pl/395189,klejnoty-pana-eli-barbura

PS
Tak ważnej informacji o Pogromie z wczoraj nie ma na stronie telewizji Jewish News One dzisiaj. Ktoś się połapał, że konie mogą się uśmiać?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

tam też mogą być urażające żydowską wrażliwość utwory:

--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#231249

p. Barbur zabawia się teraz w wymyślanie imion dla zwierząt - Grzmot, Buzdygan... a ja uważam, że Barbur to doskonałe imię dla osła, podobnie jak Zygmunt (bez obrazy III-go Wazy)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231252

bo jesli p. Barbura Grzmotnąć Buzdyganem, to będzie Pogrom :)
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#231253

dzięki. to powinno iść na żółtym pasku! :))))))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231255

Masz dyszkę (bom obiektywna), ale bez komenta, bo jeszcze Ci pamiętam bezzasadne ataki na moje wpisy!

"Łaski ci nie zabraknie, jeśi wytrwasz w skrusze, lecz skąd wziąć łaskę skruchy?" John Donne

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Petronela

#231281

zasadne czy bezzasadne, ale nie "ataki". to za duże słowo. proszę, bądź obiektywna

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231332

Jak dla mnie ,najbardziej porażający jest tekst z GW (podlinkowany). Przeczytałam i... takiego steku bzdur pseudonaukowo opakowanych dawno nie widziałem. Autorka podpisuje się - uwaga - "antropolożka kultury".
A to i tak małe piwo w porównaniu z treścią.
"Tradycja" (???) posiadania czy wieszania na ścianach "Żyda z pieniążkiem", dodam, że ponoć polska - sama idea jest groteskowa...
Rozważania podlane sosen źle przetrawionego freudyzmu dywagacjami o "mordzie założycielskim" popełniony przez.. Polaków na Żydach... bajędy o ekspiacji i projekcji.
Przy okazji, przemycony passus o tym, jak wzbogaciliśmy się (my, Polacy) na eksterminacji Żydów. To, oczywiście "fakt", na bazie którego buduje chwiejny jak domek z kart, pseudo-logiczny, wywód.

Byłoby śmiesznie, gdyby nie fakt, że ten szmatławiec wychodzi w nakładzie ponad 200 tysięcy (o ile pamiętam). Czytelników GW zbytnia rewerencją nie darzę, więc nie sadzę, ze są w stanie podążać za tokiem "rozumowania" autorki, ale znajdą tam wyżej wymienione "prawdy objawione", które im w głowach pozostaną.

I śmieszno, i straszno się robi, jak się o tym pomyśli.

"Pogrom" przy tym wysiada. ;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231286

[quote]"Fakt” (Ringier Axel Springer Polska) to wciąż najlepiej sprzedający się dziennik. Jego średnie rozpowszechnianie płatne razem w 2011 roku wyniosło 394 460 egz. To spadek o 9,8 proc. w porównaniu z 2010 rokiem. Na drugim miejscu jest "Gazeta Wyborcza” (Agora SA) – 305 861 egz. (spadek o 8,8 proc.), a na trzecim "Super Express” (Murator) – 174 322 egz. (spadek o 5,3 proc.). W pierwszej piątce są jeszcze: "Rzeczpospolita” (Presspublica) – 129 276 proc. (spadek o 8,4 proc.) i "Dziennika Gazeta Prawna” (Infor Biznes) – 91 554 egz. (spadek o 8 proc.).
Z kolei ukazująca się od września ub.r. "Gazeta Polska Codziennie” (Forum) średnio sprzedawała 31 387 egz.
http://www.press.pl/newsy/prasa/pokaz/28176,Kilkuprocentowy-spadek-sprzedazy-dziennikow-w-2011-roku [/quote]

PLUS INTERNET - PORTALE

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231517

O ile pamiętam jest tu chyba drobny haczyk - nie mam już czasu sprawdzać, więc może ktoś mnie wyręczyć - ale o ile mnie pamięć nie myli słowo "pogrom" funkcjonuje również w angielskim (tak, tak wygląda identycznie jak u nas, troszkę inaczej czytają). NA wyczucie, to chyba import z rosyjskiego, nie z polskiego - a znaczeni ma właśnie takie (i tylko takie), jakie nadają mu Żydzi.
Wiele to nie zmienia, natomiast - trochę tak.

Lecę .. czas mnie goni...

pozdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231295

"Pogrom" może niektórym kojarzyć się z pogromami Żydów (zwłaszcza żydowskiej staruszce, w którą nb. nie wierzę) , ale robienie z tego hucpy na cały Świat to działanie zaplanowane, bo o tępotę Żydów nie podejrzewam (żeby się nie narazić na zarzut antysemityzmu).
zapamiętałem, że na żółtym pasku był "pogrom", a nie "Pogrom", ale uważam, że to tylko "literówka". nie jestem wyznawcą teorii spiskowych.

Max, jest tłumaczenie Google
rout to pogrom, a pogrom to pogrom
i masz rację

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231343

... (zob. pięcioksiąg przygód Sokolego Oka J.F.Coopera). Znów okazuje się, że mam niepoprawne politycznie korzenie:):):)
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#231352

moją też.

Dorzuciłbym jeszcze powieści Jamesa Olivera Curwooda.

Pozdrawiam Niepoprawnie

krisp

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231402

Ba,pierwszy film, na jakim byłem w kinie to "Włóczęgi północy". Ale najlepszy jest Jack London. Nawet taki "rozrywkowy" "Bellew Zawierucha" (bo "Zew krwi" to klasyka). To oczywiście poza tematem.
Pozdrawiam!-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#231403

Za dzieciaka nieomal zwaliłam panią bibilotekarkę z krzesła pytaniem: "Czy są jakieś ksiażki Dżejmsa Kurwota"? ;))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231451

Bardziej niż tłumaczeniom, ufam oryginałom ;), więc "wzięłam i poszukałam":

"An organized, often officially encouraged massacre or persecution of a minority group, especially one conducted against Jews."

Jest niby słówko especially, ale, obiektywnie patrząc, nie aż tak znaczące (a tym bardziej, jeśli się wie, że Polacy to antysemici są i już!). O wiele bardziej znaczące okazało się to, że nie chciało im się zainwestować w dobrego tłumacza. OK, znających polski w Jewish News One zapewne nie brakuje ;), ale widać znających nie tak, jak trzeba.

Morał: warto inwestować w tłumaczy. ;D

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231383

na poziomie źródła (JTA) skojarzono polskiego! konia o imieniu Pogrom (rout) ze znaczeniem "pogrom Żydów", funkcjonującym w obszarze anglojęzycznym.
już na tym poziomie powinien być zauważony absurd (bez dokładnej znajomości j. polskiego): nikt nie nazwałby konia "Pogrom Żydów" i wysłał go na wystawę - czyli działano z premedytacją.
informacja poszła w Świat (nie napotykając przeszkód) i o to zaangażowanym w hucpę mediom żydowskim chodziło, bo nie podały one czytelnikom kolorowych pasków na milionach!!! ekranów właściwego znaczenia imienia polskiego "araba".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231435

No ba! W końcu o kim my tu mówimy... ;)

Inna sprawa, że coś takiego powinno się skończyć kompromitacją JTA. Tylko jakoś nie widzę nikogo, kto mógłby w naszym imieniu podnieść larum.

A tak... my się tu śmiejemy, a fama rośnie...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231518

... antysemicki. Sam bylem świadkiem popisów niedoszłej laureatki Oscara (widocznie poza genami i znajomościami potrzeba tez nieco więcej talentu:):):) na premierze krakowskiej. Agnieszce Holland dzielnie basował ksiądz (?!) Boniecki, zżymając się, że ten film "cofa o tysiąc lat wszystko co... Tygodnik Powszechny zdziałał dla ulepszenia Kościoła" (sic!). Leprze jednak były głosy amerykańskie. Otóż okazało się, ze Gibson użył w filmie języka aramejskiego, ten zaś brzmi jak "psie szczekanie", a ponieważ może on być... pomylony przez nieoświecony plebs z hebrajskim, mamy do czynienia z antysemityzmem. Cóż za popis tolerancji!!!
Problemem też okazało się pokazanie w filmie Żydów w ogóle. Rzymianie z batami? OK, ale skąd Żydzi???? Wiadomo przecież ze Jezusa (pardon, czy przypadkiem nie Żyda???) wydali na śmierć (w sumie słusznie, ale to inny temat) jacyś Czukcze czy Aborygeni. Ci nie mają ogólnoświatowego lobby, wiec nie będą protestować.
Sprawa wraca co roku z okazji tradycyjnych dróg krzyżowych przed Wielkanocą. To skandal, że w przedstawieniach występuję postaci w chałatach, z brodami i pejsami! Nosów nikt raczej nie przykleja, ale i tak mamy do czynienia z poważnym przestępstwem. Najpierw droga krzyżowa, a za chwilę nowe Jedwabne! (Ciekawe, że nie niesiono tam krzyża, a jedynie... popiersie Lenina - niby też z bródką, ale przecież łysego!!!)
----------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#231297

"Krew jego na nas i na syny nasze!" wydają chyba też ci w chałatach, a nie ci w chitonach i tunikach. Ale to w sumie wraża propaganda Rzymian i dlatego Berlusconi musiał odejść!
Albo takie coś: "- To jest problem naszej tradycji narodowej. Bardzo boli mnie, gdy w Wielkanoc śpiewa się taką pieśń: "Otrzyjcie już łzy, płaczący, żale z serca wyrzućcie". Druga zwrotka brzmi: "Darmo kamień wagi wielkiej Żydzi na grób wtłoczyli. Darmo dla pewności wszelkiej zbrojnej straży użyli". Po soborze tego rodzaju zwrotka nie powinna w ogóle być śpiewana w Kościele." I zgadnijcie kto to mówi? Funduję nagrode w postaci pejsachówki albo innej koszernej. Tylko bez gugli proszę!

--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#231305

Tego zdania w Pasji nie ma. Ponoć Gibson tu się ugiął przed lobby...

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#231318

ale ja w kościele rzymsko-katolickim lat temu parę z wielkim zapałem jako arcykapłan bynajmniej nie Jowisza na całe gardło wrzeszczałem! I jeszcze dodawałem "No zejdź z Krzyża, zejdż!" I wyobraź sobie nikt nie protestował, listów do gazet nie pisał (fakt, GW jeszcze nie było), tylko publiczność szczelnie kościół wypełniająca brawo biła! Antysemici jedni!
Pozdrawiam
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#231319

W Polsce, a w każdym razie w środowiskach katolickich, i dziś Ewangelia obowiązuje, nikt nie ośmiela się jej cenzurować - wprost. Bo z flanki ten i ów oczywiście próbuje. Jeszcze rok temu uczestniczyłam (jako widz) w tzw. misteriach wielkopostnych i występujący w nich ludzie też krzyczeli słowa wykrzyczane przez napuszczony lud współczesny Jezusowi. Bo przecież "tak było", że powtórzę za bł. Janem Pawłem II.
I ja pozdrawiam

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#231321

ale ja w kościele rzymsko-katolickim lat temu parę z wielkim zapałem jako arcykapłan bynajmniej nie Jowisza na całe gardło wrzeszczałem! I jeszcze dodawałem "No zejdź z Krzyża, zejdż!" I wyobraź sobie nikt nie protestował, listów do gazet nie pisał (fakt, GW jeszcze nie było), tylko publiczność szczelnie kościół wypełniająca brawo biła! Antysemici jedni!
A zdanie to to w jakiejś takiej książce, dość grubej widziałem zdaje się...
Pozdrawiam
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#231320

Dlatego jest mowa o ugięciu się Mela.
Sorki, jeśli dopowiadam oczywistość.

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#231322

6 lat temu też o tym rozmyślałem:
http://dalekopis.blox.pl/html/1310721,262146,169.html?3
na tej stronie oprócz Wielkanocy jest coś więcej

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231335

że te słowa jednak są w filmie, ale poprawni politycznie ich nie tłumaczą.

Jeśli Pasja jest antysemicka, to i Ewangelia jest antysemicka. Tylko co to znaczy? Niejedną pieczeń chce się na tym ogniu upiec, w tym zdyskredytowanie Biblii. Niedawno była próba jej ocenzurowania, i to w kościele protestanckim, w Anglii. Na szczęście owi pastorzy się z tego wycofali - tuż przed opublikowaniem wersji poprawionej/poprawnej.
Na tej fali zabrania się też głoszenia prawd biblijnych, dotyczących choćby kwestii obyczajowych. Wyrok na jednego pastora już zapadł - zastraszanie działa. W jakich czasach my żyjemy? Zamiast stosować się do Prawa Bożego czy naturalnego, lewactwo chce wywrócić je na lewą stronę.
Jan Paweł II po obejrzeniu Pasji powiedział krótko i węzłowato: "Tak było". Oczywiście zaraz puszczono wieść, że to nieprawda. No i dyskusja...

Ech, wątek goni wątek - i mnie poniosło...

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#231363

Co na ten temat mówi KSIĄDZ Waszkinel?: "- Chciałbym dożyć czasów, żeby Biblia Tysiąclecia wyszła bez śródtytułów od redakcji przesyconych antyjudaizmem, typu "Przewrotni Żydzi", "Jezus odrzucony przez swój naród". To niezgodne z samym tekstem Biblii, z soborem, ale jakoś nikomu to nie przeszkadza. Mogę to tylko porównać z napisami "Żydzi do gazu"."
Takie czasy....
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#231371

Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego ocaleni plują na swych wybawców. Jaki mechanizm tu działa? Bo przecież to nie jest przypadek odosobniony, sama znam co najmniej dwa (mam na myśli osoby publiczne)...

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#231378


-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"
Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#231399

Chyba :)
Kaczmarski jest niesamowity.
I Ty też, Dixi :)

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#231409

... że..... ja to widziałem w filmie...To pewnie ten "wyssany z mlekiem matki antysemityzm":):):).
P.S>
Mam do "Pasji" swoje zastrzeżenia, ale nie z tej puli:):):)
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#231348

wyżej to wyjaśniam. słowa są, ale w języku nieznanym przeciętnemu widzowi.
do "Pasji" nie mam zastrzeżeń, bo to nie jest typowy film - on jest poza jakąkolwiek klasyfikacją. i jest przejmująco prawdziwy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231351

To moim zdaniem "biblia pauperum" (ze wszystkimi zaletami, ale też i wadami takiego ujęcia tematu). Wyjątkowo sugestywna, więc skutecznie propagująca chrześcijaństwo, dlatego wywołuje taka...hmmm... pasję u wrogów tegoż:):):)
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#231355

" Krew na nas..." - ta scena była w filmnie, ale ją usunięto pod naciskiem opinii publicznej żydowskiej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231324

Elżbieta

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231325

  Ks. Weksler zapewne miał takie samo zdanie jak jego przyjaciel arcybiskup. Wypowiedź znam z TVP, a przed kamerą, ksiądz żydowskiego pochodzenia nie miałby odwagi wyrazić takiej opinii. Jeszcze nie wtedy,  tym bardziej, że był to czas kiedy film wchodził na ekrany w Polsce.

 Upieram się, że to jednak biskup powiedział:)

 I jeszcze jedno:

 Zwróciłam uwagę, że ksiądz Weksler kolejny raz kłamie na temat pewnego faktu związanego z Jedwabnem:

"...

Jak ocenia Ksiądz zachowanie Episkopatu w sprawie Jedwabnego? - To bolesne, że nie pojechał tam żaden biskup. Gdyby Jan Paweł II wiedział o tym wszystkim, to odezwałby się jakimś pięknym tekstem, w którym by wyraził swój żal. Przecież on reagował na wszystkie tego typu wydarzenia. Kochał Żydów, to byli jego najbliżsi przyjaciele. Myślę, że ktoś tam celowo Jana Pawła II o tych wydarzeniach nie poinformował. Bo gdyby był taki list, to musiałby go ktoś oficjalnie przeczytać. Nabożeństwo odbyło się potem w warszawskim kościele, ale to w tym kościele mieściła się długo księgarnia z brudnymi, antysemickimi książkami.

Postawa Kościoła wobec Żydów i judaizmu to weryfikacja samego Kościoła. Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm. Więc jeżeli ja spotykam wciąż w Kościele antyjudaizm, to jak mam spotkać Jezusa? ..."

 

  Osobiście uczestniczyłam w  tym nabożeństwie i wiem, kiedy się odbyło. W Warszawskim kościele Wszystkich Świętych zebrali sie polscy biskupi, by oddać hołd żydowskim ofiarom z Jedwabnego. 

 Było to 28 V 2001roku, po dwóch miesiącach: 10 VII odbyły sie uroczyste obchody rocznicy wydarzeń w Jedwabnem. Tam również pojechałam. Lubię "dokumentować" ważne wydarzenia.

 

 I jeszcze drugie "jedno":

 Ks. Weksler,  w nawiązaniu do oporu rabinów, odnośnie krzyzy na piersich kapłanów odwiedzajacych Ścianę Płaczu, stwierdził:

 Bo w cudzym domu trzeba sie dostosować do obyczajów gospodarza.

 Warto zapamiętać te słowa w odniesieniu do naszych "gości", zwłaszcza tych nieproszonych.

Pozdrawiam:)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231347

Gdy lubelskie seminarium "wizytowali" starsi w wierze bracia arcybiskup nakazał wynieść krucyfiks.... Był Wielki Czwartek.
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#231349

znam górali językoznawców specjalizujących się w antroponomastyce...
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#231339

tego watku (czyli topiku, jak powiedzieliby MWzWM), to oczywiście żydowska kawaleria istniała:

--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#231345

 "Pryklili my papachami jarmołki..."

Zadziwiające, a zwłaszcza, ze  Kozacy pogardzali Żydami wyjątkowo.

 

  Przypominam sobie opowieści o Kozakach, którzy w 1905 łupili polskie zaścianki. Ludzie demontowali werandy domów, żeby upodobnić je do chłopskich chat.

 Dobrze, że Bohun nie ukrywał jarmułki pod papachą. Chybabym nie przeżyła:)

 

  A tak, na marginesie: jaki to "plastyczny" ten naród, zmienia swój wizerunek w zależności od okoliczności...

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231356

Rudy Domogarow z pejsami?! Rozpacz... :))

--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#231358

To nie musi być tak, jak sądzisz. Kozacy byli już za cara "specjalistami" od pogromów. Ja wiem, że "oni wszędzie się wcisną", ale...
No i znów ujawniłem się jako mossadowiec:):):)
------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#231359

Przeczytajcie Państwo, dlaczego:
http://niepoprawni.pl/blog/5462/wiecej-o-zydowskiej-wrzawie-w-arizonie-na-temat-polskiego-araba-pogrom

**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
[ts@amsint.pl]

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#231408

jest taki jeden ulubieniec Salonu - AKA "Holocausto", ale to muł i wałach

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231437