Czy da się leminga skłonić do logicznego myślenia ?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Najpierw założenia wyjściwe i tezy wyjściowe.

Gatunek ludzki jest skutkiem działania wielu milionów lat ewolucji. Wspólne badania z zakresu psychologii ewolucyjnej, kogniwistyki i neuronauk pozwoliły ustalić, iż ludzie żyli w dużych zbiorowościach, w których, żeby wspólpraca była efektywna, zmuszeni byłi do podejmowania licznych, złożonych interakcji. Te grupy i ci ludzie, którzy czynili to najskuteczniej, przetrwali dając życie kolejnym pokoleniom i przekazując genetyczne dziedzictwo zdolności do wspólpracy. Współpraca wymagała porozumienia, określania własnego stanowiska, negocjacji i uzgadniania stanowisk kompromisowych, co wiązało się z określonym stosunkiem emocjonalno-uczuciowym wobec partnerów, a następnie podejmowania wspólnych działań realizującego założone cele. W ten sposób kształtowały się kluczowe międzyludzkie relacje, takie jak prawda, miłość i wolność. 

PRAWDA, MIŁOŚĆ I WOLNOŚĆ  - trzy kluczowe relacje spoleczne kształtujące ludzki umysł.

Jak to udowodnić ? Skorzystajmy z matematyki.

Jak wiadomo, każda przestrzeń posiada trzy wymiary i podobnie dzieje się z przestrzenią społeczną, której wymiary stanowią wymienione trzy relacje międzyludzkie. Likwidacja któregoś z tych wymiarów automatycznie powoduje problemy społeczne, bo żeby stół stał stabilnie musi mieć trzy nogi.

Dowód drugi nosimy stale przy sobie. Ludzki mózg a konkretnie ludzki umysł składa się z komponentów takich jak komponent poznawczy, komponent emocjonalno-uczuciowy i komponent decyzyjno wolicjonalno-wykonawczy. I taki kształt ludzkiemu umysłowi nadała ewolucja. 

Popatrzmy jeszcze raz na te składniki struktury relacyjnej systemu społecznego: prawda, miłość, wolność. A teraz przyjrzyjmy się programom lewi-liberalnym, które oparte są na zasadzie równośći. Czy w pakiecie opisanym powyżej jest miejsce dla równości ? Oczywiście miejsca takiego nie ma, bo nie ma czegoś takiego jak równość, realna relacja równości. Równość jest jedynie objawem, aspektem relacji wolności. Ustaliliśmy w toku ewolucji i historii, że jesteśmy wolni, a wolność w społeczeństwie ma charakter głównie polityczny, bo to polityka wyznacza system w jaki żyjemy i ustaliliśmy, że każdemu z nas przysługuje, w demokracji, taka sama, czyli równa miarka wolności politycznej. Równa miarka wolności to nie to samo co równość.  

Tak więc próby budowania społeczności na bazie spekulacji związanych ze sztuczną kategorią "równości" muszą skończyć się niepowodzeniem i katastrofą. Nie buduje się domu poczynając od dymu z komina. 

*** 

I niech teraz któryś z lemingów spróbuje zakwestionować tezy wyżej podane.

Oczywiście może się zdarzyć, że niektóre lemingi nie pojmą sensu tego tekstu, bo nie ma tam nic o kształcie felg do samochodu lub kolorze lakieru do paznokci czy też o problemach z gburowatym szefem czy zrzędzącą, nieaktrakcyjną żoną, którą należałoby wymienić na nowszy model. Trudno, nie mogę zadowolić wszystkich, więc muszę się streszczać ograniczając się do języka, który lemingom może sę wydać abstrakcyjny, bo w krótkiej formie stara się zmieścić wszystko.. 

Przetestowałem ten tekst na naszej salonowej ulubienicy, pani Karolinie. W kazdej dyskusji, a szczególnie w dyskusjach o problematyce społecznej, jakie toczymy na forum s24, trzeba jasno sformułować założenia wyjścowe natury teoretycznej, z których potem będą wyciąganie konkretne wnioski w dyskusji. Takie tezy o społecznej naturze ludzkiej reprezentowanej przez pakiet kluczowych relacji społecznych obecnych we wszystkich ludzkich interakcjach sformułowałem i w każdej dyskusji muszą one być używane. Jeżeli ktoś ma wiedzę o innych sposobach ujęcia prawidłowości spolecznych to musi przedstawić założenia konkurencyjne.  

Lemingi nie wyciągają wniosków z najnowszej historii, która owe relacje wyłożyła nam na talerzu:

NIE MA WOLNOŚCI BEZ SOLIDARNOŚCI.

TYLKO PRAWDA WAS WYZWOLI.

UMIŁOWANIE WOLNOŚCI I PRAWDY.

Czy to krasnoludki podrzuciły ludziom te hasła czy też może objawiło się w ten sposób głębsze rozumienie rzeczywistości społecznej ? 

Skoro mówimy i uczymy się w szkole o przestrzeni fizycznej, to pojawia się pytanie o przestrzeń społeczną. Czy istnieje przestrzeń spoleczna, a jeśli tak, to z jakich wymiarów się składa ? Pytanie to jest odrobinę trudniesze od pytania o to, który kolor lakieru pani Karolina preferuje na swoich paznokciach. 

Ale jak zmusić leminga do respektowania logiki ? 

Nie da się, bo leming ma swoje zmory podrzucone mu przez popkulturę i te zmory przesłaniająu mu horyzont. Leming musi dostać w d... od historii i okoliczności i wtedy może, może zacząć myśleć. Ale najczęściej, zanim zacznie myśleć, demencja odbierze mu tę możliwość.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)

Komentarze

Każda relacja tworzy się w wyniku spotkania jednostek. A jakość relacji zależy od gotowości poszczególnych jednostek tworzących tą relację. Od wewnętrznego kapitału każdej jednostki.

Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem. Czyli drogą do prawdy, która uzdalnia do nowego życia.

Tylko prawda o sobie czyni człowieka wolnym. A tylko człowiek wolny zdolny jest do bezinteresownej miłości.

Tworzenie relacji opartej na Prawdzie, Wolności i Miłości możliwe jest tylko przez jednostki, które na drogę Prawdy odważyły się wejść.

Z ludzi głuchych nie da się utworzyć chóru, wydaje mi się jednak, że w przeważającej części lemingi tylko niedosłyszą. Warto więc próbować. I bardziej zapraszać niż skłaniać. Rozbierać mur, a nie dobudowywać.

Pozdrawiam.
dratwa3

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

http://ratujlasy.niepoprawni.pl/

#1596941

Cel szczytny (nawet dałem +) ale czy na prawdę wierzysz, że jest możliwe dotarcie do rozumu tak zacietrzewionego leminga, jak autor zalinkowanego bloga, który w chwili kiedy pokazuje najbardziej jakim jest lemingiem to innych o to oskarża (przy uciesze pozostałych)?

Ja myślę, że leming to taki typ co jest jak w letargu, klapki na uszach i nic więcej i takiemu czułymi słówkami klapek nie zdejmiesz - tu trzeba twardo otrzeźwieć typa z plaskacza po pyszczku i jest szansa, że z letargu się wytrąci i otrzeźwieje jego umysł.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1596955

By zrozumieć mechanizmy rządzące lemingiem, warto spróbować zrozumieć mechanizmy rządzące alkoholikiem.

Uzależnienie od alkoholu rodzi się z uzależnienia umysłu. Alkoholizm jest więc uzależnieniem wtórnym.

Nie każdy, kto ma zniewolony umysł jest alkoholikiem. Natomiast każdy alkoholik ma zniewolony umysł.

Alkoholik zazwyczaj przestaje pić dopiero wtedy, gdy osiągnie swoje dno. Gdy cały świat mu się zawali. Paradoksalnie, wtedy przestaje pić, gdy zabraknie mu pomysłów na niepicie. Gdy wyczerpie mu się cały wcześniejszy repertuar. Dopiero wtedy zdolny jest wysłuchać tego, co inni mają do powiedzenia.

Gdy specjaliści uznali fakt, że alkoholik przestaje pić dopiero wtedy, gdy osiągnie swoje alkoholowe dno, wpadli na pomysł, by te dno alkoholikowi podnieść na jak najwcześniejszym etapie jego staczania się. Czyli uświadomić mu istotę całego problemu jak najwcześniej, by zaoszczędzić mu dalszego cierpienia.

Faktem jest, że alkoholik przestaje pić początkowo ze strachu, a dopiero z czasem akceptuje nową, powoli odkrywaną rzeczywistość.

Znam jednak wielu niepijących ludzi uzależnionych, którzy bardzo żałują, że wcześniej nie byli w stanie przejrzeć. Po trosze nie chcieli, po trosze dlatego, że nie było im komu po ludzku tego wytłumaczyć.

Leming, podobnie jak alkoholik, jest zatrzaśnięty w swojej wewnętrznej twierdzy. Taką twierdzę jest w stanie otworzyć tylko spokojna relacja na zasadzie - „Jeśli chcesz…”.
Spory na argumenty nie działają. Działają natomiast autorytety. Dlatego z tęsknotą czekam na repolonizację mediów.

A póki co, pozostaje nam mrówcza praca twarzą w twarz.

Pozdrawiam.
dratwa3

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

http://ratujlasy.niepoprawni.pl/

#1596994

Wielkie dzięki za plusa :)

dratwa3

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

http://ratujlasy.niepoprawni.pl/

#1596996

Ja bym poszedł krok dalej, repolonizacja nie wystarczy. Zlikwidować wszystkie kanały poza TVP i TV Trwam. Żeby Polska była Polską!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#1597029

Repolonizacja wystarczy. Żeby Polska była Polską!

Pozdrawiam.
dratwa3

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

http://ratujlasy.niepoprawni.pl/

#1597032

W każdym społeczeństwie większość, to przygłupy myślące skrótami. W każdym są panie ograniczające się do lakieru do paznokci i panowie myślący tylko o dupie Maryni.

Problem w tym, ze przy okazji tych tematów obce media wciskają podprogowo wkręty polityczne dobre dla nich, nie dla Polski.

A ci prości ludzie to łykają. Bo niby dlaczego nie ?

Jak mi jedna pani wierząca w TVN wyskoczyła z Niemcami, to tak jej odpowiedziałem: Ale oczywiście, że Niemcy to najwięksi przyjaciele Polski ! Znamy to wszyscy z historii !

I wiecie, że widziałem w jej oczach jak mózgownica jej zaczyna zgrzytać ?

Ale co z tego ? Szybko wróciła do zaprogromowanego w niej przekazu TVN... oczywiście zmieniając temat, czyli dokonując manewru typowego dla wierzących w PO i TVN.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1597291