Radio WNET - Serwis Info 24-05-2021

Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęła wizytę państwową w Turcji. Program jest intensywny a głównymi tematami rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Recepa Erdogana są bezpieczeństwo regionalne, współpraca w ramach NATO, umowa zbrojeniowa oraz możliwości rozszerzenia współpracy gospodarczej. Wymiana poglądów prezydentów jest elementem przygotowań do czerwcowego szczytu Sojuszu Atlantyckiego. Andrzej Duda odwiedzi również polski kontyngent wojskowy w Turcji. Służy w nim 65 żołnierzy, którzy mają do dyspozycji samolot rozpoznawczy Bryza i wykonują loty patrolowe nad Morzem Śródziemnym i Czarnym. Towarzyszący prezydentowi minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup dronów bojowych Bayraktar. Polska kupuje cztery zestawy, czyli 24 bezzałogowe statki powietrzne uzbrojone w pociski rakietowe. Rozmowy o charakterze cywilnym obejmują współpracę banków centralnych oraz przemysłu motoryzacyjnego. Na jutro program wizyty przewiduje odwiedziny polskiej osady Adampol oraz spotkanie z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I.

x x x

Postanowienie TSUE w sprawie kopalni Turów jest “bardzo niebezpieczne” z punktu widzenia potencjalnych zagrożeń ekologicznych, bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz przyszłości rodzin 5 tysięcy pracowników. Rząd Polski nie może tego nie brać pod uwagę - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział również kontynuowanie negocjacji ze stroną czeską i przedstawienie nowych argumentów euro-trybunałowi. Jeszcze dzisiaj planuje rozmawiać otwarcie z premierem Czech Andrejem Babisiem. Premier Morawiecki obiecał, że ekran powstrzymujący przepływ wody, o który tak zabiegają Czesi powinien być gotowy już we wrześniu. Ponadto zwrócił uwagę, że zatrzymanie kopalni a więc i pompowni pogorszyłoby a nie polepszyło stosunki wodne. Podczas konferencji prasowej premiera dziennikarze wspominali o pojawiających się już negatywnych skutkach społecznych postanowienia TSUE. W odwiedzanych tłumnie przez Czechów przyjeżdżających do polskich sklepów na zakupy, bo ceny są niższe, pojawiły się już tabliczki “Czechów nie obsługujemy”. Regionalna “Solidarność” zapowiedziała blokowanie dróg oraz inne - nieujawnione - działania odwetowe.

x x x

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił wszcząć śledztwo w sprawie uprowadzenia do Mińska zarejestrowanego w Polsce samolotu linii Ryanair lecącego z Aten do Wilna. Będzie ono prowadzone w kierunku „użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów”. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 celem przechwycenia pasażerskiej maszyny i zmuszenia jej do lądowania.

x x x

Przed odlotem do Brukseli premier Mateusz Morawiecki powiedział, że podczas obrad Rady Europejskiej będzie wnioskował, aby wszystkie loty między Unią Europejską a Białorusią zostały wstrzymane.

x x x

Jutro w Brukseli o uprowadzeniu samolotu przez białoruski rząd dyskutować będą ambasadorowie państw NATO.

x x x

Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa napisała na Facebooku, że kraje zachodnie nie mają najmniejszych podstaw do twierdzenia, że są zaszokowane postępowaniem władz Białorusi, ponieważ swego czasu na prośbę Stanów Zjednoczonych zmuszono do lądowania w Austrii samolot, którym leciał prezydent Boliwii.

x x x

Łotewski minister transportu Talis Linkaits poinformował, że flagowy przewoźnik AirBaltic postanowił nie korzystać dłużej z przestrzeni powietrznej Białorusi. Białoruską przestrzeń omijają od dzisiaj samoloty linii WizzAir obsługujące loty z Kijowa do Tallina. Natomiast holenderskie linie lotnicze KLM poinformowały, że będą nadal latać nad Białorusią.

x x x

Dzisiaj wieczorem spotyka się w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie Rada Europejska. Unijni przywódcy mają omówić najważniejsze problemy bieżące: stan koordynacji działań w walce z Covid-19, kwestie związane ze zmianą klimatu, stosunki z Wielką Brytanią po wejściu w życie 1 maja dwustronnej umowy o handlu i współpracy oraz punkt określony jako “debata strategiczna na temat Rosji”. Przewidziana jest również dyskusja wokół wczorajszego uprowadzenia do Mińska przez białoruskie myśliwce MiG-29 zarejestrowanego w Polsce samolotu linii lotniczej Ryanair.

x x x

Bruksela już rozmywa białoruski akt piractwa powietrznego. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził wprawdzie w specjalnym oświadczeniu wydanym w imieniu Unii Europejskiej, że białoruskie władze zagroziły bezpieczeństwu pasażerów i załogi zarejestrowanego w Polsce samolotu linii Ryanair, ale… ale najpierw należy przeprowadzić międzynarodowe dochodzenie, aby ustalić, czy doszło do naruszenia zasad międzynarodowej komunikacji powietrznej. Dopiero później Unia rozważy konsekwencje wobec postępowania Białorusi, w tym ewentualne podjęcie środków przeciwko osobom odpowiedzialnym za incydent. Jak widać zmuszenie samolotu pasażerskiego do zmiany kursu i lądowania pod lufami bojowego myśliwca MiG-29 to dla Unii Europejskiej nie jest oczywisty akt terroryzmu. Potwierdza się wczorajsza opinia europosła PiS Ryszarda Legutko, że protestować będzie głównie polski rząd i niebawem Unia będzie się od nas opędzać, bo przecież brukselska machina biurokratyczna musi iść naprzód. Dzisiejsze oświadczenie Borrella wskazuje, że w zderzeniu z białoruskim satrapą i wspierającym go moskiewskim carem skończy się na kredkach i rysunkach na asfalcie.

x x x

9 milionowa Osaka, drugie co do wielkości miasto Japonii, pada pod ciężarem czwartej fali epidemii koronawirusa. W szpitalach brakuje miejsc i respiratorów. Służba zdrowia jest na krawędzi załamania. Wyczerpani lekarze alarmują, że “system się wali” i apelują o odwołanie Olimpiady. Główną przyczyną lawinowego wzrostu zachorowań są zjadliwość i szybkość rozprzestrzeniania się brytyjskiej wersji koronawirusa oraz społeczne odprężenie przejawiające się lekceważeniem obostrzeń sanitarnych. Dobitnym przykładem jest fakt, że tylko połowa japońskich medyków jest w pełni zaszczepionych. Reszta odłożyła szczepienie na później, ale brytyjski wirus dotarł wcześniej. Czołowi specjaliści domagają się odwołania Igrzysk Olimpijskich. Ich zdaniem przyjazd 80 tysięcy ludzi z ekip sportowych całego świata to prośba o katastrofę. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy służba zdrowia nie radzi sobie z brytyjskim wariantem wirusa, a za rogiem stoi już hinduski wariant.

x x x

Mały Salwador, liczący niecałe 6 i pół miliona mieszkańców, postawił się zbolszewizowanej administracji waszyngtońskiej. W lutym w Salwadorze wygrała wybory partia “Nowe Idee” opisywana etykietkami: reformatorska, populistyczna i społecznie konserwatywna. Uzyskała kwalifikowaną większość w parlamencie bijąc na głowę rządzących dotychczas marksistów-leninistów oraz lewicowych liberałów. Kiedy posłowie zasiedli w ławach pierwszego maja to zaraz po zaprzysiężeni przeprowadzili szeroko zakrojoną czystkę politycznego establishmentu. Na pierwszy ogień poszło 5 sędziów sądu najwyższego i prokurator generalny. W odpowiedzi Biały Dom wysłał do stolicy San Salwador swego emisariusza, który zażądał od prezydenta 46 letniego Nayiba Bukele cofnięcia decyzji parlamentu. W odpowiedzi usłyszał, że decyzje posłów są nieodwracalne i w Salwadorze już nie będzie tak jak było. Odwet Waszyngtonu był szybki. Wstrzymano dotychczasową pomoc dla salwadorskich instytucji państwowych przeznaczając w zamian znaczne fundusze dla organizacji pozarządowych “prowadzących walkę z korupcją oraz monitorujących przestrzeganie praworządności i praw człowieka”. Prezydent Bukele odpisał na twitterze: “to znakomicie, że te organizacje społeczeństwa obywatelskiego dostaną pieniądze z zagranicy, ponieważ od mieszkańców Salwadoru nie dostaną już ani centa. Zaoszczędzimy”. Na razie po stronie administracji amerykańskiej panuje cisza. Premiera: www.wnet.fm

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:11)

Komentarze

Białoruś jest półkolonią rosyjską, a generacja moskiewskich KGB-istów będzie musiała wkrótce odejść. Jerzy Marek Nowakowski komentuje na temat uprowadzenia przez Białoruś samolotu Ryanair, czyli  aktu terroryzmu państwowego Rosji, dla Radia Wnet: 

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1671912

na orbitach ze szpinaku i tęczowych serków, a TSUE szarżuje jak rozgrzany wałach Robert Biedroń na wiewiórki, jaszczurki  i motyle by dorobić się potomstwa i jak nic wkrótce ogłosi UE gubernią Mińska... Brukselskie szaleństwo nabiera tempa. Już pisałam tu kilka dni temu, że karawana państw UE idzie dalej bez brukselskich "wodzów"  i nawet pieski z szacunku  jej nie obszczekują. Ale to szaleństwo Brukseli trzeba powstrzymać. Nie może tak być żeby kilkanaście tłustych kotów z tytułu autonamaszczenia  decydowało o losach milionów Europejczyków. Jest na to kilka prostych i wcale niekosztownych sposobów ale na początek potrzebna jest chęć obywateli Europy czyli przebudzenie. Fundusze UE-  ich zbieranie i rozdysponowanie na tym nie ucierpią, po prostu odpolityczni się system i uproszczą kryteria ich przyznawania. Schuman i Adenauer przestaną przewracać się w grobie , a cała Europa złapie zdrowy oddech. Dość już tego brukselskiego kitu, że marchewka jest owocem, a ślimak rybą. 

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1671984