Radio WNET - Serwis Info 14-06-2021

Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz poinformowali o porozumieniu, programowym, które zawarły Prawo i Sprawiedliwość oraz ugrupowanie Kukiz’15. Porozumienie zakłada wzajemne udzielanie poparcia dla inicjatyw politycznych a także w kluczowych głosowaniach w Sejmie. PiS udzieli przykładowo poparcia dla istotnych dla Kukiz-15 projektów takich jak ustawa antykorupcyjna, ustawa o dniu referendalnym i o sędziach pokoju. Z kolei posłowie oraz szerzej środowisko Kukiz-15 będzie wspierać Polski Ład oraz wszelkie inicjatywy potrzebne dla niezagrożonego trwania obecnego układu politycznego w Sejmie.

x x x

W Carbis Bay w Kornwalii zakończył się szczyt G7. Kiedyś mówiło się, że jest to spotkanie przywódców siedmiu najbogatszych krajów świata, później, że najbardziej uprzemysłowionych, dzisiaj zostało z tego tylko G7. 

Siódemka liderów uzgodniła, że będzie w czołówce walki z pandemią a z konkretów obiecała przekazać ponad miliard dawek szczepionki najuboższym krajom świata. Ponadto nie zabrakło komunałów o wsparciu dla globalnych programów ochrony zdrowia, energii odnawialnej, infrastruktury i szkolnictwa. 

Pełni zadowolenia z powrotu stosunków międzynarodowych do stanu normalnego, po burzliwym okresie prezydentury Donalda Trumpa, przywódcy Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zapewnili, że ich klub bogatych demokracji będzie lepszym przyjacielem ubogich narodów niż zamordystyczne Chiny lub Iran.

Opuszczając Kornwalię, prezydent Joe Biden powiedział dziennikarzom, że jego środowe spotkanie z Władimirem Putinem nie ma na celu pogłębiania konfliktu, ale szukanie rozwiązań kwestii spornych. 

x x x

Media brytyjskie nie kryją niesmaku z powodu złamania przez Joe Bidena reguł zachowania się w obecności królowej Elżbiety .II, która przyjęła go na zamku w Windsorze Zszokowany kamerdyner następcy tronu księcia Karola ujawnił, że przedstawiany królowej Biden nie zdjął okularów przeciwsłonecznych, natomiast wszystkie media zwracają kąśliwie uwagę, że amerykański prezydent przekazał dziennikarzom o czym rozmawiał z królową, chociaż zgodnie z dworskim protokołem temat jaki porusza monarcha jest jego sprawą prywatną. 

x x x

W Brukseli obradują przywódcy krajów Sojuszu Atlantyckiego. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg ocenia spotkanie i dyskusję jako “punkt zwrotny” dla Sojuszu. Przyjęta ma być bowiem nowa strategia, która zastąpi obowiązującą z roku 2010. W opinii szefa Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego dokumenty przygotowane do zatwierdzenia przez zebranych w Brukseli liderów są korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, ponieważ potwierdzają zaangażowanie Sojuszu w rozwój kolektywnego bezpieczeństwa obejmującego obronę i odstraszanie całości terytorium NATO, w tym również wschodniej flanki, której najważniejszym elementem jest Polska. Prezydent Andrzej Duda nie krył przed rozpoczęciem obrad, że oczekuje dalszego wzmacniania bezpieczeństwa w regionie. Sugerował przy tym przysłanie kolejnych oddziałów.

Istotnym tematem wymiany poglądów jest stanowisko Sojuszu wobec Chin oraz szybkiego rozwoju ich potencjału militarnego. Według Jensa Stoltenberga Chiny “zbliżają się do nas szybkimi krokami co widać w cyberprzestrzeni i w Afryce”. Niepokojące są także wspólne manewry wojsk chińskich i rosyjskich, rozbudowa chińskiej marynarki wojennej oraz chińskie cyberataki. 

Mimo widocznego zaniepokojenia Sojuszu, dyplomaci w Brukseli uważają, że komunikat końcowy szczytu nie będzie określał Chin jako “nieprzyjaciela”. Niektórzy komentatorzy wyrażają nadzieję, że dzisiejszy szczyt ostudzi entuzjazm prezydenta Bidena do resetu stosunków z Moskwą.

Przed rozpoczęciem obrad plenarnych szczytu NATO prezydent Andrzej Duda spotkał się:  

  • z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, z którym omówił kwestie bezpieczeństwa i energetyki,
  • z inicjatywy strony amerykańskiej z prezydentem Joe Bidenem, z którym rozmawiał na temat współpracy polsko-amerykańskiej w kontekście szeroko rozumianego bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego naszego regionu,
  • z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem,
  • oraz z prezydentem Macedonii Północnej Stevo Pendarowskim. 

x x x

Prezydent Władimir Putin odrzucił jako “bezpodstawne” wszelkie sugestie jakoby Rosja prowadziła jakiekolwiek cyberataki przeciwko Stanom Zjednoczonym. “Gdzie są świadectwa. Pokażcie dowody. To już staje się farsą” - grzmiał Putin w wywiadzie udzielonym sieci telewizyjnej NBC i nadanym dzisiaj, dwa dni przed spotkaniem Biden-Putin w Genewie. 

Według rosyjskiego prezydenta zarzuty o ingerowanie w przebieg wyborów, o cyberataki i tym podobne to pustosłowie nie poparte żadnymi dowodami.

x x x

Po 12 latach rządów parlament izraelski odsunął od władzy “niezatapialnego” premiera Benjamina Netanyahu. Seria decydujących głosowań w Knesecie miała dramatyczny przebieg. Przeważył głos posłanki dowiezionej karetką ze szpitala po operacji kręgosłupa i ułożonej na podłodze. Nowy przewodniczący parlamentu zrezygnował z przemówienia, żeby przyspieszyć obrady i umożliwić chorej szybki powrót do szpitala. 

Wotum zaufania otrzymał nowy rząd utworzony przez konglomerat ośmiu partii i partyjek opozycyjnych od prawa do lewa. Po raz pierwszy w historii Izraela do koalicji rządowej weszło ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską. Nowym premierem został Naftali Bennett, lider niewielkiej nacjonalistycznej partii Jamina. 

x x x

FBI odzyskało lwią część okupu jaką zarząd amerykańskiego rurociągu Colonial  Pipeline wypłacił cyber-szantażystom, którzy sparaliżowali przesył paliw dla miast Wschodniego Wybrzeża USA. Cyber-agenci FBI przejęli niemal 64 z 75 wypłaconych bitcoinów, czyli około 2,5 miliona dolarów według aktualnego kursu. Ponadto przejęli infrastrukturę oraz serwery należące do szantażystów, co grupa DarkSide potwierdziła nie wdając się w szczegóły. FBI również zachowuje daleko posuniętą dyskrecję nie chcąc zdradzić ani taktyki ani tajników swego cyber-warsztatu. “Nie schowacie się już za kryptowalutami” - ostrzegł szantażystów Elvis Chan, cyber-agent FBI z biura polowego w San Francisco, który rozpracowywał kanał ewakuacji bitcoinów z okupu i zamiany ich na wypraną “papierową” gotówkę.   

x x x

W Wielkiej Brytanii ruszyła nowa telewizja informacyjna GB News. Jej szefem jest Andrew Neil chyba najlepszy dziennikarz polityczny w historii brytyjskiej telewizji znany z dociekliwych wywiadów z politykami. Neil zapowiedział, że GB News będzie piętnować obowiązującą ostatnio w zachodnich mediach kulturę zmuszania do myślenia na swoje kopyto i stygmatyzowania ludzi myślących inaczej. 

GB News ma być odtrutką na programy BBC News i Sky News, w który obowiązuje zasada jeśli się z nami nie zgadzasz, to powinieneś zostać napiętnowany, zmuszony do samokrytyki , powinieneś stracić pracę, nosić wór pokutny i popiół, a twoje imię powinno być szargane w mediach społecznościowych. Należy cię zmusić do przeprosin, których wcale nie musimy przyjąć” – wyjaśnił Andrew Neil dodając, że w GB News będzie panowała swoboda wypowiedzi uważana przez konkurencją za zagrożenie dla demokracji. 

Nowy kanał można oglądać w sieci pod adresem: www.gbnews.uk

Premiera: www.wnet.fm

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:9)

Komentarze

"Prezydent Władimir Putin odrzucił jako “bezpodstawne” wszelkie sugestie jakoby Rosja prowadziła jakiekolwiek cyberataki przeciwko Stanom Zjednoczonym."

 

 W tej chwili bardzo wstydliwa sprawa wychodzi u nas na wierzch. Rosyjscy, chińscy i nigeryjscy hakerzy wykradli około 300 miliardów dolarów z funduszy dla bezrobotnych EDD. Wielu Amerykanom nie wypłacono bezrobocia. Fundusze pochodziły z pożyczek rządowych, a więc dług publiczny USA odpowiednio się zwiększył. Ludzie, którzy stracili pracę pozostali bez środków do życia.

 

Dodam jeszcze, że "sprzątnie" po rosyjskim cyberataku SolarWinds może nawet kosztować USA około 100 miliardów dolarów.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1673280

Druga Korea

Gierek obiecał zbudować "drugą Polskę".

TW "Bolek" obiecał zbudować "drugą Japonię".

Z inicjatywy obecnej władzy – w uzgodnieniu z nadzwyczajną kastą –

cegiełka po cegiełce, budowana jest druga Korea. Niestety – druga Korea Północna.

***
Już – w ramach umowy międzynarodowej, zwanej potocznie Unią Europejską – zawarliśmy

w 2020 roku "zobowiązanie korealne", współdłużne – "nakładające na wszystkich dłużników

razem i na każdego z osobna odpowiedzialność za wykonanie zobowiązania w całości"

(Słownik języka polskiego i wyrazów obcych, Wydawnictwo Naukowe PWN Sp. z o.o.,

Warszawa 1996).

Tym razem nie chodzi o przymiotnik "korealny", lecz o przymiotnik "północnokoreański".

***
Ograniczenie jawności postępowań cywilnych

"Prezydent podpisał nowelizację k.p.c."
(Dziennik Gazeta Prawna, nr 112, poniedziałek, 14 czerwca 2021, str. B8)

https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8190385,duda-podpisal-nowelizacje-kpc.html

"Ograniczono prawo do jawności rozpraw"
(11.06.2021 na portalu bezprawnik.pl)

https://bezprawnik.pl/ograniczono-prawo-do-jawnosci-rozpraw/

"Apel o zawetowanie nowelizacji k.p.c."
(Dziennik Gazeta Prawna, czwartek, 10 czerwca 2021)

https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8186961,nowelizacja-kpc-posiedzenie-niejawne-ustawa-covidowa.html

Szerzej o konsekwencjach zmian kodeksu postępowania cywilnego, oraz wcześniejszych
– czerwcowych zmian – kodeksu postępowania karnego, pisze pani red. Magdalena Gałczyńska
(portal onet.pl, 14 czerwca 2021)
"PiS mocno ogranicza jawność rozpraw cywilnych. >>Ucierpią najsłabsi<<"

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jawnosc-rozpraw-cywilnych-ograniczenia-nalozone-przez-pis/2tkblnl,79cfc278

***
W 2015 PAD – obiecawszy reformę wymiaru sprawiedliwości – wygrał wybory prezydenckie.

4 lipca 2017 zwolennicy reformy wymiaru sprawiedliwości zostali napadnięci, a następnie

siłą usunięci z okolicy siedziby Sądu Najwyższego na Placu Krasińskich w Warszawie

przez funkcjonariuszy aktualnej władzy.

W 2020 Państwa głosami, PAD po raz kolejny wygrał wybory prezydenckie.

Co wiecie Państwo o postępach w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości w tym okresie?

W czerwcu 2020 PAD podpisał zmiany w kodeksie postępowania karnego.

Przed paroma dniami PAD podpisał zmiany w kodeksie postępowania cywilnego.

Zmiany te nie tylko nie idą w kierunku korzystnych dla społeczeństwa reform.

Zmiany te idą w kierunku wręcz przeciwnym – ku modelowi państwa totalitarnego.

Ustawa nowelizująca k.p.c. nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw, zatem proszę

chwilowo nie tracić czasu na poszukiwanie jej pełnego, oficjalnego tekstu.

***
Kupiwszy wczorajsze wydanie Dziennik Gazeta Prawna, wychodzę na ulicę. Niby normalny dzień.

Wszystko wydaje się w porządku. Ludzie przemieszczają się normalnym tempem.

Komunikacja miejska także. Nawet słońce świeci tam, gdzie powinno.

Jednak już wiem, że nie wszystko jest normalnie. Że pod pretekstem sytuacji epidemicznej,

małymi krokami, niepostrzeżenie, zbliżamy się do północnokoreańskiego modelu państwa.

Jest to model totalitarny. To naprawdę epidemia – nieznana dotąd w całokształcie

swych aspektów czerwona zaraza 2.0 – ogarnia naszą rzeczywistość.

Przypominają się słowa piosenki. Jedne z tych, których nigdy się nie zapomina.

Tylko nie chce się wierzyć, że od tamtego czasu minęły już całe dwa pokolenia.

"znów garby wyrosną jak niedoszłe pomniki

nowych klęsk w miastach nowocześniejszych"

"Zapałka", Jacek Kleyff, 1974

https://www.youtube.com/watch?v=zeeFNzwrc5A

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1673324

Da się żyć. Jak się pogorszy, to się będziemy zastanawiać. Zresztą ludzie w Korei kochają swego przywódcę, a u nas nie. Może więc nam nie grozi Korea Północna?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#1673328

Ludzie w Polsce nawet nie wiedzą, kto jest ich "przywódcą".

Warto też zrobić rzetelny sondaż poparcia dla "przywódców"
w aresztach śledczych.

Inny sondaż poparcia dla "przywódców" warto zrobić
pośród tych, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia
z "wymiarem sprawiedliwości".

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1673338