Joe Chal: - Szwecja będzie odsyłać podejrzanych o terroryzm do Niemiec!

Obrazek użytkownika Joe Chal
Świat

W maju szwedzka policja aresztowała na międzynarodowym lotnisku Arlanda w Sztokholmie podejrzanego o terroryzm obywatela tureckiego. Osoba ta oczekuje w wiezieniu i niebawem zostanie wydalona na zasadzie ekstradycji do Niemiec.

23-letni mężczyzna jest oskarżony o rekrutacje do organizacji terrorystycznych, jak również za to, że podróżował do Iraku w celu przyłączenia się do kurdyjskiej grupy ekstremistycznej PKK, która widnieje na liście Unii Europejskiej jako organizacja terrorystyczna. Sąd rejonowy w Attunda w pobliżu Sztokholmu, podjął decyzję o jego ekstradycji do Niemiec, gdzie jest on poszukiwany za zbrodnie.

Niemcy wydały europejski list gończy na podstawie którego podejrzany został zatrzymany podczas kontroli paszportowej.

Aresztowany jest oskarżonym o dokonanie dwóch przestępstw terrorystycznych. Zarzuca się jemu nakłanianie kobiety aby wstąpiła do PKK a gdy ta się zgodziła to została  umieszczona w zorganizowanym przez tą grupę obozie szkoleniowym dla terrorystów. Kobiecie tej powierzono obowiązki wartownika na pierwszej linii frontu w północnym Iraku.

„PKK – oficjalnie Kurdyjska Partia Pracy, ale nieoficjalnie jest uznana jako Międzynarodowa Organizacja Terrorystyczna!”

23-latek jest również oskarżonym o "przygotowanie do poważnego zbrojnego przewrotu" i w tym celu wyruszył do Iraku w aby dołączyć do swojej grupy PKK. W momencie aresztowania powiedział szwedzkim władzom, że mieszka we Francji i że postawione mu zarzuty są motywowane politycznie, bo "Niemcy współpracują z Turcją".

"Podejrzany zaprzeczył jakoby uczestniczył w dokonaniu jakiejkolwiek zbrodni a szwedzki organ ścigania dopatrzył się, że w europejskim liście gończym istnieje szereg formalnych uchybień i to oznacza, że nie jest możliwe, aby użyć go jako podstawy do decyzji sądu rejonowego w celu skazania. Będziemy się odwoływać ", powiedział jego adwokat Thomas Olsson.

Ten przypadek nie jest jedynym jaki zaistniał w tym kraju i dotyczy dwóch podobnych zatrzymań na lotnisku Arlanda w ostatnich miesiącach. 35-letni mężczyzna został oskarżony o to, że jest członkiem PKK i został zatrzymany w połowie kwietnia, ponieważ jego nazwisko zostało umieszczone na międzynarodowej liście nakazu aresztowań. W innym przypadku w tym samym miesiącu 25-latek został również aresztowany na lotnisku w związku z podejrzeniem o naruszenie nowej szwedzkiej ustawy antyterrorystycznej zabraniającej pod groźba kary więzienia podróży w celu przyłączenia się do grupy terrorystycznej.

Ustawodawstwo antyterrorystyczne, który zostało przegłosowane przez parlament szwedzki w marcu tego roku wyjaśnia, że osoby podejrzane, które mają zamiar podróżować do innego kraju w celu przeszkolenia terrorystycznego lub chcą dokonać terrorystycznego czynu mogą zostać skazani do dwóch lat więzienia.

W przepisach tych określono również, że ci, którzy finansują grupę terrorystów mogą być skazani na dwa lata za kratkami, albo do sześciu lat, jeżeli przestępstwo to jest recydywą.

W artykule tym wykorzystano szwedzkie doniesienia medialne jak i źródła własne.

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.6 (głosów:12)