Joe Chal: - Turcja oskarża Niemcy o "ukrywanie terrorystów"!

Obrazek użytkownika Joe Chal
Świat
W czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył Niemcy, że są jednym z najgorszych krajów na świecie, ponieważ „ukrywają terrorystów" a rząd tego kraju nie odpowiada na żądania Turcji w celu przekazania podejrzanych biorących udział w zamachu w dniu 15 lipca tego roku.
 
Erdogan powiedział, że przekazał kanclerz Angeli Merkel od około 4000 dokumentów o podejrzanych przebywających w Niemczech, ale nie otrzymał w zamian żadnej odpowiedzi.
 
W środę Angela Merkel wypowiedziała się w mediach europejskich o poczynaniach Turcji w sprawie aresztowań dziennikarzy popularnej gazety Republika jako "bardzo niepokojące". 
 
W odpowiedzi  Erdogan powiedział, że Niemcy są bardziej zainteresowane w "wspieraniu grup terrorystycznych".
 
Ankara oskarża amerykańskiego kaznodzieję Fethullaha Gülena  za współudział w zamachu stanu w Turcji, mówiąc, że przewodzi on grupie o nazwie Fethullah Terror Group (FETO) – jednak Gülen zaprzecza temu.
"Wy Niemcy będziecie zapamiętani w historii jako grający podwójną rolę w wspieraniu terrorystów poprzez zaproszenie i udzielenie „gościny terrorystom", powiedział Erdogan w przemówieniu w pałacu prezydenckim w Ankarze.
 
"Jesteśmy zaniepokojeni, że Niemcy zmieniają swoje oblicze i stwarzają zaplecze dla organizacji terrorystycznej FETO ", powiedział zarzucając także Niemcom że udzielają  gościnności członkom zdelegalizowanej Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) i ultra-lewicowej Partii Wyzwolenia - Ludowemu Frontowi Rewolucyjnemu (DHKP-C).
 
"Niemcy stały się jednym z najważniejszych i goszczących w swoim krajów terrorystów", powiedział nie wspominając o tym, że Turcy tam mieszkający byli obiektami rasistowskich ataków.
 
Erdogan nie wspomniał jednak o których podejrzanych jemu chodzi i których rząd niemiecki powinien wydalić z Niemiec za udział w niedawnym zamachu stanu w Turcji. 
 
„Przypomnę tylko, że kilkudziesięciu dyplomatów tureckich uciekło do Niemiec i tam ubiegają się o azyl polityczny”.
 
Stosunki między Ankarą i Berlinem drastycznie popsuły się i są bardzo napięte w wyniku nieudanego zamachu stanu a Niemcy kilkakrotnie wyrażając zaniepokojenie i obawy o to, że Ankara chce zniszczyć wszystkich swoich przeciwników politycznych.
 
Merkel powiedziała, że "jest bardzo niepokojące, że wolność prasy i wypowiedzi są ciągle ograniczane" – dobitnym takim przykładem jest aresztowanie w poniedziałek 13 dziennikarzy bardzo popularnej tureckiej gazety opozycyjnej - Cumhuriyet (Republika).
 
Wśród aresztowanych są m/innymi: redaktor naczelny Murat Sabuncu i jego doradca redakcji i publicysta gazety Kadri Gursel.
 
Były redaktor naczelny gazety Can Dündar, który został skazany na karę więzienia w poprzednim procesie przebywa obecnie w Niemczech, ale i on jest ścigany tureckim nakazem aresztowania.
 
Jak donoszą media wielu podejrzanym osobom za udział w tureckim zamachu stanu a przebywającym poza granicami kraju unieważniono paszporty wydane przez Turcję.
 
 
W artykule tym wykorzystano ogólnie dostępne informacje znajdujące się w necie jak i źródła własne. 
4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.7 (7 głosów)