Debata wrocławska: Crux Vincit!

Obrazek użytkownika Rybitzky
Kraj

Klaus Bachmann, naczelny publicysta wrocławskiej „Gazety Wyborczej”, napisał kilkanaście dni temu komentarz dotyczący tzw. sporu o krzyże we wrocławskim XIV LO. Zamieszkujący nasze miasto Niemiec wyraził przekonanie, że oto mamy początek polskiej wojny pokoleniowej, podobnej może i nawet do wydarzeń roku 1968 w Niemczech:

Mniej więcej 25 lat temu pokolenie rodziców uczniów, którzy teraz walczą o usunięcie krzyży z klas, walczyło o to, aby móc je powiesić. W latach 80. odbywały się widowiskowe akcje "obrony krzyża", budowy kościołów (na przykład w Nowej Hucie). Dziś do głosu dochodzi następne pokolenie i zdejmuje krzyże.

Nie wiem czy pan Bachmann był wczoraj w XIV LO. Jeśli czytał tylko artykuły swoich kolegów z wrocławskiej „GW”, to zapewne nadal tkwi w przekonaniu o słuszności swej tezy. Ja jednak udałem się wczoraj na debatę o krzyżach do „czternastki” i wiem, panie Bachmann, że symbolu chrześcijaństwa nie da się wyrugować z polskich szkół.

Jadąc do Liceum im. Polonii Belgijskiej wiedziałem, iż sytuacja nie jest zła. Znajomi informowali mnie, że zarówno uczniowie, jak i wielu pracowników szkoły jest zirytowana „inicjatywą” trójki uczniów z racjonalista.pl. Nie spodziewałem się jednak aż tak wielkiej prokrzyżowej (wiem, dziwny neologizm) mobilizacji.

Już początek debaty wskazał rzeczywiste nastawienie uczniów, którzy niemal wszyscy zjawili się obszernej auli. Podczas prezentacji uczestników dyskusji dużo większymi brawami nagrodzono stronę obrońców krzyża. A największy entuzjazm zapanował, gdy wymieniono nazwisko katechety, księdza Wojciecha Zięby.

Potem już poszło z górki. Razem z tatarstan1 rozglądaliśmy się zaskoczeni po sali, obserwując młodzież chichoczącą podczas wypowiedzi przeciwników krzyża. Widać było wyraźnie, że nikt się tu nie kwapi do zdejmowania krzyży. Nic dziwnego, że miny ekspertom zaproszonym przez „racjonalistów” (prof. Jan Hartman, dr Piotr Mikiewicz i Michał Syska) coraz bardziej rzedły.

Rozumiem rozgoryczenie światłych elit postępu. Jeśli cała sprawa (a wiele na to wskazuje) była prowokacją, to XIV LO nie wybrano przypadkiem. „Czternastka” wg rankingów jest jednym z najlepszych liceów w kraju i najlepszym liceum we Wrocławiu. To nie tyle „kuźnia elit”, co miejsce ich reprodukcji. Do XIV LO chodzą bowiem dzieci najważniejszych ludzi we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku: polityków, naukowców, dziennikarzy, artystów. Znaczna część zgromadzonych w auli uczniów będzie kiedyś decydowała o losach Wrocławia i Polski. I oto ci młodzi ludzie, zamiast, zgodnie z wyobrażeniami Bachmanna, „zdejmować krzyże”, wyśmiała zwolenników takiego rozwiązania.

***

Samego księdza Wojciecha Ziębę musze jednak ocenić bardzo nisko. Najpierw ustąpił on przecież przed żądaniami ateistów i przystał na propozycję umieszczenia krzyża tylko w sali służącej nauce religii. A podczas debaty był, bez wątpienia, najsłabszym ogniwem zespołu obrońców krzyża. Gdy zabierał głos to albo rzucał anegdotami, albo mamrotał coś bez większego sensu. A najgorszą rzecz ks. Zięba zrobił na końcu.

Gdy obrońcy krzyża miażdżyli jego przeciwników, zastawiałem się nad sposobem, w jaki debatę opisze „Wyborcza”. Przecież w ostatnich tygodniach jej dziennikarze zapewniali, że uczniowie „czternastki” nie marzą o niczym innym, jak o usunięciu z klasy krzyży. Tymczasem gdy doszło do konfrontacji, setki młodych ludzi witało argumenty przeciwników krzyża salwami śmiechu.

I tu, niestety, „Wyborczej” pomógł ksiądz Zięba, który swoim palikotowym happeningiem na koniec debaty zinfantylizował całą dyskusję. Wręczenie przez duchownego zabawek ateistycznym uczniom stało się dla dziennikarzy gazety głównym tematem. Pozwoliło im zasłonić właściwi sens tego, co wydarzyło się w auli XIV LO.

***

Na szczęście obok księdza byli mądrzejsi ludzie, przede wszystkim jego uczniowie. To właśnie dzięki młodzieży (także tej ateistycznej) debata stała na wysokim poziomie – jakże innym od tego, co zwykle obserwujemy w telewizji. To zdecydowanie lepiej, że taka dyskusja odbyła się w szkole, a nie w Sejmie.

I tak sprawa powinna być rozwiązana – na poziomie szkół. Podobne dyskusje (już niekoniecznie z udziałem kamer i mikrofonów) powinny się odbyć w każdej szkole. Nich sami uczniowie, rodzice i nauczyciele zadecydują, czy chcą widzieć krzyże na ścianach.

Brak głosów

Komentarze

Przepraszam, że się nie pojawialem tu ostatnio.

Vote up!
0
Vote down!
0
#40599

Nic nie szkodzi, grunt że napisałeś dobre sprawozdanie z ważnego spotkania.

Vote up!
0
Vote down!
0
#40611

Witam
Dziękuję z to sprawozdanie. Rzeczywiście przychylam się do coraz powszechniejszej opinii, iż cała sprawa była prowokacją, a do jej przeprowadzenia wykorzystano licealistów z racjonalista.pl.
Gazeta Wyborcza jest doprawdy
"intelektualnym tabloidem"...

A Panu życzę wytrwałości w walce o Rotmistrza Pileckiego we Wrocławiu.

Jako "toruński krzyżak" śledzę też strasznie proniemiecką ofensywę we Wrocławiu (choćby w sferze własności) i sądzę, że podobnie jak w Toruniu trafia ona w próżnię społeczną, chociaż...

Pozdrawiam

krzysztofjaw

Vote up!
0
Vote down!
0

krzysztofjaw

#40602

Temat oczywiście jak najbardziej na czasie to cd. batalii europejskiej a właściwiej należałoby to nazwać krucjaty przeciw krzyżowi i wyznawcom Jezusa Chrystusa .

W samym Wrocławiu wpływy i oddziaływanie GW jest rzeczywiście imponujące. Może nie jest zbiegiem okoliczności że gro prominentnych polityków zasiadających w ławach rządowych stąd właśnie się wywodzi.

Że w ogóle dopuszczono do owej debaty to już sukces gdyż pomimo faktu że nasz kraj zamieszkały jest w około 90% przez chrześcijan to mniejszość laicka jak na razie ( ewenement nie pasujący do pojęcia "demokracja" ) dyktuje swoje warunki jako nadrzędne dyrektywy wspierane a jakże głosem parlamentu EU ..

Pewnie za niedługo zaczną debatować ale już w sejmie o możliwości "zniesienia" Konkordatu bądź jego renegocjacji , umożliwiającej w trybie ustawowym przejęcie pod swe zwierzchnictwo Kościół katolicki w Polsce ...a zwłaszcza struktury kościelne itd.

Ktoś powie że to nie możliwe i ja tak sądzę ale myślę sobie że wielu z tych wrocławskich (PO - wskich) "germanofilów" chętnie by na coś takiego przystało.

Szkoda że nie ma zapisu (?) bezpośredniego z owego spotkania bo wówczas można by samemu ocenić tak podkreślany wręcz wypunktowany przez Rybickyego "intelekt" owego księdza katechety ..

Wielka szkoda że na takie spotkanie nie został wcześniej zaproszony ktoś z braci duszpasterskiej np: ks.dr hab. Piotr Natanek by wesprzeć na siłach owego katechetę..
Z pewnością byłaby o wiele ciekawsza dyskusja .

pozdrawiam
............................
http://andruch.blogspot.com/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#40607

[quote=Rybitzky]
I tu, niestety, „Wyborczej” pomógł ksiądz Zięba, który swoim palikotowym happeningiem na koniec debaty zinfantylizował całą dyskusję. Wręczenie przez duchownego zabawek ateistycznym uczniom stało się dla dziennikarzy gazety głównym tematem. Pozwoliło im zasłonić właściwi sens tego, co wydarzyło się w auli XIV LO.[/quote]

Licealistom zabawki, ale dorosłym książki:

[quote]Ten brak najlepiej widać było na końcu, gdy dla rozlużnienia atmosfery ks. Wojciech Zięba wręczył wszystkim uczestnikom debaty książkę J. H. H. Weilera (ortodoksyjnego Żyda) "Chrześcijańska Europa", a młodzieży także pięknego, wielkiego, różowego, pluszowego misia i dwa pistolety.[/quote]

http://terlikowski.salon24.pl/144798,antykrzyzowe-smutasy

Vote up!
0
Vote down!
0
#40613

Komuniści zamiast krzyży wieszali Stalina, a potem Cyrankiewicza i Gomółkę (potem już wisiał tylko orzeł bez korony). Po *(-tym pojawiły się akcje wieszania krzyży w szkołach, urzędach, nawet w sejmie, na co "lewica laicka" rozpętała histerię strachu przed "państwem wyznaniowym". Ostatecznie krzyże były niechętnie i z obrzydzeniem tolerowane. Teraz pojawiła się akcja zdejmowania krzyży (bo lewica nie ma już nowego pomysłu, a socjaldemokratyczna UE daje jej zaplecze), a ich obrona jest tylko reakcją.

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#40620

http://popis.salon24.pl/144707,licealisci-z-wroclawia-relacja-gw
http://jakub-kumoch.salon24.pl/144815,hurra-gazeta-wyborcza-jest-po-mojej-stronie

Vote up!
0
Vote down!
0
#40624

Już "GW" o to zadba. Brak krzyża, to dopiero początek prawdziwego pojednania....
Ciekawe, że w tym (celowo robionym) bałaganie umyka, iż krzyż jest symbolem dobrowolnej ofiary, cierpienia i śmierci za w s z y s t k i c h ludzi. Nawet za Michnika :):):) To musi zresztą wyjątkowo drażnić samozwańczych zbawców i proroków :):):)

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#40629

]]>http://tinyurl.com/lista-odcinkow]]> Instytucja podległa Gronkiewicz, ZOM(O?) usuwa podstępnie pod osłoną nocy z 20/21-listopada br. w Warszawie , Krzyże upamiętniające tragicznie zmarłych Polaków. To się dzieje w demokratycznym państwie(?) i to robi władza "reprezentująca" społeczeństwo w przeważającej większości katolickie. Czy to jest test na to jak zareagujemy, gdy masoneria będzie zrywać Krzyże w polskich szkołach ? (retransmisja programu interwencyjnego TV Trwam), pozdrawiam ............................ ]]>http://andruch.blogspot.com/]]>
Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#40655

po prostu wyśmiać ich postępowe nowinki!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#40667

Jestem ostatnio pod wrażeniem kilku tekstów p. Rymkiewicza jego niezwykle trzeżwego postrzegania dzisiejszej POLSKI i do tego też niedawno oglądając na YOU TUBE cykl nie emitowanych programów z cyklu " POD PRĄD " jako swoista odtrutka do tego chłamu telewizyjnego. Wpadłem też tam na PORAŻAJĄCY wywiad z byłym sowieckim agentem opisującym krok po kroku metody wynaradawiania , sabotażu ideowego innymi słowy jak zniszczyć czły naród bez jednego wystrzału.... TO POWINNO LECIEĆ W TV RZĄDOWEJ NA OKRĄGŁO !!! A nie leci.....Za to Wyborcza i różne TVN-y lecą wg scenariusza opisanego w " SENSACYJNY WYWIAD Z AGENTEM " !!!!

Vote up!
0
Vote down!
0

Można czasami okłamać parę osób albo od czasu do czasu oszukać wszystkich wokół, ale nie da się oszukiwać wszystkich bez przerwy. Abraham LINCOLN Nikt nie jest beznadziejniej zniewolony, Niż ci którzy błędnie wierzą iż są wolni. Johann Goethe

#116421