Rekonstrukcja historyczna

Obrazek użytkownika Budyń78
Kraj
Z kilkunastu bardzo bulwersujących spraw, z których każda powinna wywołać trzęsienie ziemi wszędzie, lecz przecież nie w Przenajświętszej Rzeczypospolitej, najbardziej poruszyła mnie jedna informacja związana z protestami, towarzyszącymi symbolicznemu rozpoczęciu budowy nowego budynku ECS w Gdańsku.
Oto bowiem przeczytałem, że gdy demonstrantów, którzy przyszli tam zresztą z bardzo różnych stron i powodów, zaatakowano gazem, oficjele tłumaczyli zagranicznym gościom, że oglądają oni rekonstrukcję historyczną.

Z jednej strony trzeba uznać to za wyjątkową bezczelność, z drugiej coraz częściej chyba każdy z nas łapie się na podobnym odczuciu. Wrogowie klasowi, wrogowie postępu, odpowiedzialność grupowa - wszystko ćwiczone już przecież. Latkowski już zapewne pisze nowy film o porannej wizycie ABW, a Biedrzyńska szykuje się już do kolejnej roli. Nie wie tylko, czy zagra Starucha, czy autora strony "Antykomor".

Czytam sobie, wydaną nakładem Frondy książkę "Strachy z gazety. 20 lat przestróg dla Polski" prof. Kucharczyka i znajduje tam teksty, które tak zajmują w ostatnich tygodniach niezależnych publicystów z okolic "Rzepy". Dwie Polski, strasznie, faszyzm - jakby to było coś nowego. A przecież "Wyborcza" tę samą płytę odtwarza praktycznie od 1989 roku, zmienia się tylko czarny (czy raczej brunatny) charakter. Nawet echa przemówień Hitlera i klimat Trzeciej Rzeszy został już kiedyś odnaleziony, tyle, że wówczas - symboliczną jeszcze - pochodnię nieśli Niesiołowski z Łopuszańskim.

Więc powtórka z rozrywki, z rozrywki powtórka. Trzecia RP w pigułce. Z jednej strony strasznie - coraz lepsze, ale przecież wcale nie nowe. Ani Platforma, ani przyjazne jej media nie liczą już na zdobycie nowych wyborców. Starych zaś utrzymać muszą właśnie tym strachem. Tym samym, którym wychowywali elity przez ostatnich 20 lat. I tylko rządzących Polską trumien coraz więcej.

Nawet dzisiejsze sensacyjne ujawnienie listów Kamińskiego nie zaskakuje chyba nikogo, kto się jeszcze takimi sprawami przejmuje. Platforma ma swoje Starachowice, lecz ma też bezczelną pewność, że wszystko wolno, bo ostatniej deski ratunku nikt nie pyta, z jakich pieniędzy została kupiona. I faktycznie, media już rzuciły się do ataku... na Kamińskiego. "Gdzie dowody?" pytają, mając je przed nosem.

Macierewicz jeszcze nie używa wprost słowa zamach, jednak warto zauważyć, że w ostatnich tygodniach wprost mówi o tym, o czym wspominał przy okazji wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim. Że w pierwszych dniach śledztwo prowadzone było według korzystniejszych dla nas zasad. I że coś stało się na pokładzie samolotu, gdy ten zaczął już podnosić się i zdawało się, że uniknie najgorszego. W mediach zaś cisza, zamiast dotychczasowego stawiania na równi podbudowanych naukowo hipotez z bredzeniami o kosmitach.

Wszystko niesamowicie przyspiesza. Przed nami sezon protestów społecznych i kampania wyborcza. Niektórzy komentatorzy uważali, że PiS przegrał swoją szansę, otwierając wojnę na zbyt wielu frontach naraz. Donald Tusk tych komentarzy zapewne nie czytał. Albo też czytał, ale wie, że z pewnych względów nie musi się obawiać o swój wyborczy wynik. Czy i po najbliższych wyborach głosy niesłuszne znajdą się na wysypiskach? Paradoksalnie szansą na uczciwe lub przynajmniej uczciwsze głosowanie jest afera wałbrzyska, po której może uda się sprowadzić do Polski zagranicznych obserwatorów. Chociaż... Zawsze będzie można na ich oczach dosypać/odsypać trochę kart i powiedzieć im, że to tylko rekonstrukcja historyczna.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Oni sami są niestety rekonstrukcją historyczną i to w jak najgorszym stylu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Nie jestem pewien czy podążam we właściwym kierunku , więc na wszelki wypadek nie zbaczam z kursu.

#160724

Sympatyczka p.p. Kaczyńskich

Osoby, które posiadają odpowiednie "rekwizyty" (niekaralność, nieposzlakowana opinia, itp), a sądzę, że jest takich wśród nas wielu, powinny koniecznie ubiegać się o zasiadanie w komisjach. Obywatele powinni dwójkami czy trójkami patrolować okolice lokali wyborczych jako straż obywatelska i reagować na wszelkie próby kupowania głosów np. za alkohol, podjeżdżające do głosowania autobusy, itp. Należy również zwracać uwagę na osoby, które z lokali wyborczych coś wynoszą, a w przypadku podejrzeń, powiadomić policję. Nie wiadomo czy można liczyć na obserwatorów OBWE. Poświęćmy tę dobę (bo mam nadzieję, że nie dwie) dla dobra demokracji w naszym kraju. Byliśmy na Krakowskim i wiemy, że są nas dziesiątki tysięcy. Musimy sobie "wywalczyć" uczciwe wybory! Precz z niewidzialną ruką!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sympatyczka p.p. Kaczyńskich

#160733

Czytam Pana i wreszcie mogę zrozumieć stanowisko, albo jak kto woli pogląd. Do tej pory wg. mnie przytaczał Pan , nie komentował, a tu mamy autorski pogląd.
Moja 10 za artykuł. Tak trzymać, więcej odwagi, więcej siebie.

germario

"Do bez-tęsknoty i do bez-myślenia,
Do tych, co mają tak za tak - nie za nie,
Bez światło-cienia...
Tęskno mi, Panie..."
CKNorwid

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

germario

POLSKOŚĆ to NORMALNOŚĆ !!!

#160734

Ciekawe jak daleko w tych "rekonstrukcjach historycznych" są w stanie się posunąć, bo "nieznani sprawcy" już byli w ostatnim okresie czasu w użyciu. Czy rekonstrukcja 13-12 wiadomego roku również wchodzi w grę. No chyba jednak takiego dowcipasa to by nawet lemingoza nie załapała.

Ceterum censeo Moskwa delendam esse
Andrzej.A

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#160736

Najścia antyterrorystów na mieszkania kibiców też pachną "rekonstrukcją". Nawet bardzo wierną.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#160738

10/10

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#160745

Dobosz

O

nieszczęsny Budyniu , zapewne wiesz , że miłośnikiem rekonstrukcji historycznych jest miejscowy prezydent zwany Budyniem , uważa on jednak ze ksywa nie oddaje jego wielkości i wymyślił sobie nową ,,Bob budowniczy '' Ty jednak nie wzoruj się na Bobie Pudingu

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Dobosz

#160874

Z racji tego "Budynia" bardzo mi się podobały niektóre hasła na tej demonstracji.
pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160964