Systemowe kneble, blokady, uzależnienia

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Nigdzie i nigdy nie jest tak, że człowiek jest niezależny od systemu. Są jednak różne stopnie tej zależności oraz , co jest najistotniejsze, kwestia czy taka zależność jest zjawiskiem powstałym spontanicznie czy też jest celowo zaplanowanym środkiem do wpływania na ludzi. Wszędzie są systemy ale system systemowi nierówny.

W peerelu uzależnienie było oczywiście z góry wpisane w system i gwarantem tej zależności zawsze była w ostatecznym rozrachunku, goła przemoc. Były różne formy tej przemocy - bardziej lub mniej bezpośrednie - jak upaństwowienie wszystkiego a przede wszystkim gospodarki - nawet prywatne rolnictwo usiłowano skołchozować a potem związano je dostawami obowiązkowymi, zakazem sprzedaży na wolnym rynku, następnie poprzez państwowe kanały zakupu i zbytu towarów rolniczych i dla rolnictwa.

W postpeerelu uzależnienie nie znika, jedynie jego formy się zmieniają. Znkają formy bezpośredniej przemocy instytucjonalnej takiej jak służba bezpieczeństwa czy cenzura, ale dzięki rozwojowi infrastruktury naukowej i medialnej opracowywane są nowe formy tym razem przemyślanej produkcji uzależnień, niezależnie od uzależnień powstających jako produkt uboczny np. od pomocy społecznej.

Pojawia się nowa forma przemocy symbolicznej, jak np. najpierw oskarżenia o antysemityzm, a następnie o udział sprawczy w holokauście i temu podobne manipulacje typowe dla gazety wyborczej i jej środowiska oraz jawna propaganda wykluczająca i poniżająca pewne środowiska społeczne (mohery, TVTrwam). Pojawia się nazistowska tendencja tworzenia bojówek do walki z przeciwnikiem politycznym - tu widać rolę redakcji Krytyki Politycznej oraz władz Warszawy, a ostatnio uchwalanie przepisów blokujących zgromadzenia. Pojawia się uzaleznienie wywołane zmasowaną propagandą i marketingiem nie tylko w sferze konsumpcjonistycznej ( banki, kredyty, style zycia) ale także w sferze politycznej (marketing proplatformerski). Wreszcie pojawia się przemoc przypominająca formy peerelowskie - jak ingerencje wysokich urzędników państwowych o charakterze cenzuralnym czy szantaż zatrudnieniowy.
Przemoc instytucjonalna objawia się także przy ustalaniu zmian strukturalnych i programowych w szkolnictwie.

Brak głosów