"Mgła" oskarżenia

Obrazek użytkownika Nessun Dorma
Idee

Po dwukrotnym obejrzeniu filmu Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej nieustannie towarzyszą mi słowa suplikacji: "Święty Boże! Święty Mocny! Święty a Nieśmiertelny! Zmiłuj się nad nami."

Słyszę je nieustannie od kilku dni, zasypiam i budzę się z ich wołaniem. Prawda, którą odsłania ten zrobiony najskromniejszymi środkami wyrazu film jest wręcz porażająca.
Z pozoru 'Mgła" jest nie angażującym się w bezpośrednią ocenę opisywanych wydarzeń, obiektywnym i zrobionym z dziennikarskim dystansem zapisem wypowiedzi bohaterów filmu. W rzeczywistości jest poważnym aktem oskarżenia obecnego rządu Polski, mocnym i trudnym do podważenia dowodem, który kiedyś będzie przedstawiony na procesie sądowym, czekającym na odpowiedzialnych za zbrodnię i cały skandal, otaczający ubiegłoroczną, tragicznie zakończoną wizytę Prezydenta w Katyniu.
Film obnaża szereg podłości i cynicznego braku taktu najwyższych urzędników państwowych. O ich łajdactwie mówią kolejno odsłaniane przez rozmówców autorek filmu fakty. Wyścig premiera Tuska na miejsce katastrofy. Trzymanie Jarosława Kaczyńskiego przez czterdzieści minut w oczekiwaniu, by mógł wjechać na płytę lotniska w Smoleńsku i złożyć hołd poległemu bratu, Prezydentowi RP. Przygotowanie w tym czasie "cirque macabre" pojednania z Rosją na pobojowisku katastrofy. Bezwzględna eliminacja najbliższych współpracowników ś.p. Lecha Kaczyńskiego w nadgorliwej i niesmacznej akcji przejmowania obowiązków Prezydenta tuz po katastrofie przez Bronisława Komorowskiego. "Przeoczenie" rezerwacji miejsc dla członków kancelarii Lecha Kaczyńskiego wśród uczestników uroczystości pogrzebowych w bazylice Mariackiej w Krakowie. Przyjmowanie kondolencji po pogrzebie na Wawelu bez udziału najbliższej rodziny.
Wywożenie trumien z ofiarami katastrofy, w tym trumny Prezydenta na rozklekotanych ciężarówkach mają zapewne na sumieniu Rosjanie. I nie dowiemy się, czy zrobili to z bezmyślności, lenistwa i braku szacunku, czy też umyślnie, by jeszcze bardziej upokorzyć Polskę.
Film ujawnia wiele podobnie bulwersujących faktów.
Najcięższym oskarżeniem jest jednak zdemaskowanie roli, jaką w trakcie manipulacji i przygotowań do wizyty w Katyniu pełnił ambasador Rosji, absolwent sowieckiej Akademii Dyplomatycznej Grinin (odznaczony za zasługi przez Komorowskiego). Dopuszczenie go, jako strony w rozgrywanej przez rząd Tuska grze, mającej na celu wyeliminowanie Lecha Kaczyńskiego z udziału w uroczystościach jest najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną tragicznych wydarzeń.
Akceptacja przez polski rząd politycznych manewrów ambasadora Rosji, który "grał na nosie" Prezydentowi i jego kancelarii musiała być dla jego mocodawców jednoznacznym sygnałem: jesteśmy z wami, macie nasze przyzwolenie, by upokorzyć tego awanturnika, jątrzyciela, nie rozumiejącego na czym polega prawdziwe pojednanie i współpraca. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, czy wszystko zostało dopowiedziane do końca, a szczegóły wspólnie ustalone. Była jednak wstępna zgoda, której ukoronowaniem stał się niesławny uścisk z Putinem, już na miejscu kaźni.
"Święty Boże! Święty Mocny! Święty a Nieśmiertelny! Zmiłuj się nad nami."....jeszcze raz zdrada zostawia na kartach polskiej historii swoje podłe świadectwo.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

za tak mądrą recenzję. To samo czuję, ale nie mialem siły i talentu, by to jakos opisać.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

insurekcjapl

#122759

Cieszę się, że mamy podobne odczucia. Katastrofa smoleńska przewróciła cały nasz świat. Myslę, że w sytuacji zagrożenia niepodległości Polski powinniśmy się kierować zasadą: wszystkie ręce na pokład! Może nie wszystko jeszcze stracone!
dziękuję!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

http://www.nessundormablog.com

#122764

Cyt. Z pozoru 'Mgła" jest nie angażującym się w bezpośrednią ocenę opisywanych wydarzeń, obiektywnym i zrobionym z dziennikarskim dystansem zapisem wypowiedzi bohaterów filmu. W rzeczywistości jest poważnym aktem oskarżenia obecnego rządu Polski, mocnym i trudnym do podważenia dowodem, który kiedyś będzie przedstawiony na procesie sądowym, czekającym na odpowiedzialnych za zbrodnię i cały skandal, otaczający ubiegłoroczną, tragicznie zakończoną wizytę Prezydenta w Katyniu.
 

Tak. Nawet   merdia nie odzywają się. Czyżby mocodawcy nie umieli wydać instrukcji9?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#122793

Zgadzam sie z Toba z tym co piszesz.Mysle jednak, ze zarowno ze strony rosyjskiej jak rzadu polskiego i medialnych chamow obrazajacych na kazdym kroku Kaczynskiego, to mowienie zeby zrezygnowal z wyjazdu bylo ich wspolna grą.Grą majaca na celu wmowic ludziom, ze jak padna slowa o zamachu, to przeciez oni zawsze beda mogli sie bronic, ze zniechecano Prezydenta do wyjazdu, wiec jaki zamach?. Wprawdzie wtedy trzeba sie bedzie przyznac jak traktowano Kaczynskiego, ale to zawsze mniejsze zlo niz przyznanie sie do zaplanowanego mordu.
Milczenie mediow na temat tego filmu jest rowniez wymowne.Powinno sie zrobic wszystko,zeby ten film w jak najwiekszej ilosci trafil do polskich domow i powinno sie ich robic wiecej, bo wychodzi na to, ze to jedyna droga przekazu.

10/10

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#122827

Film powinien być emitowany w godzinach największej ogladalności w telewizji. To, ze się tego nie doczekamy potwierdza najgorsze "teorie spiskowe"....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

http://www.nessundormablog.com

#122829

Mnie osobiście najbardziej ruszyły kondolencje na Wawelu-kto je chciał przyjąć wyciągając spocone łapki do uścisków. Kondolencje to zdaje się wyrazy współczucia okazywane najbliższym zmarłego!!Bronisław K., Donald T. i Radosław vel Radek S. najbliższymi prezydenckiej pary?
Szlag człowieka trafia!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Masaraksz

#122830

Moje odczucia sa prawie identyczne. Szacunek dla Tych , którzy zrobili ten film. Oszczędność środków wyrazu i mówienie faktami..., faktami, które niby znają wszyscy, którzy śledzili ten straszny dramat od godzin porannych kwietniowej soboty w dziesiątym dniu czwartego miesiąca roku 2010, ale w tym filmie te fakty zebrane razem i opowiedziane słowami OSÓB, które bezpośrednio uczestniczyły, daje w efekcie ogromnie silną wymowę zarówno dokumentalną, jak i emocjonalno-uczuciową. Nie sposób zmusić łzy aby nie napływały do oczu.
"Święty Boże, Święty Mocny, Święty a Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami", którzy musimy żyć pod jednym dachem z jawnymi zdrajcami najwyżyszych wartości i daj nam Siłę nie tylko przetrwania, ale i skutecznego działania....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#122835

kasiak000
szkoda, że dziś nie umiał wykorzystać doskonałej sytuacji p. Cymański w programie "kawa na ławę" i odpowiedzieć ripostą na głupoty kalisza i szejnfelda, pewnie nie oglądał tego dokumentu, a szkoda, powinien być zadany do obejrzenia każdemu posłowi z PiS, nie tylko dlatego, żeby demaskować kłamstwa ale również dlatego, aby niedoinformowanym głosującym na PO-prawnych PO-litycznie dać trochę do myślenia, na kłamstwo nie ma innej broni jak argument

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

lancet

#122838

od powietrza, głodu, ognia i WOJNY - wybaw nas Panie.

Myślę, że to nie przypadek użycie akurat tych strof.
Z resztą, nawiązuje do tego bezpośrednio, ostatnie zdanie w filmie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#122845

..bo NIE CHCĄ dopuścić do rozpowszechnienia filmu. Nawet gdyby padły fale krytyki ,zawsze jakiś tam procent społeczeństwa chciałoby ten film zobaczyć. Musieliby uwierzyć. A tak? W NAS siła - musimy sami użyczać innym - niech zobaczą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#122874

Dla tych, co nie kupili "Gazety Polskiej"

http://www.youtube.com/watch?v=TdlPOwURlZw

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

insurekcjapl

#122896

Alexola

...FILM MGŁA- OGLADAM NIEUSTANNIE NIE MOGĘ ZNALEZC TEJ CZĘSCI W KTOREJ KOMOROWSKI PREZYDENTOWAŁ SIĘ!!!!!!JESTESMY ZE WSZYSTKIMI SPRAWAMI NA CODZIEN TO NASZ SWIĘTY OBOWIĄZEK! CHRONIĆ I BRONIĆ OJCZYZNY ROZNYMI SPOSOBAMI BEZ WZGLĘDU NA MIEJSCE ZAMIESZKANIA.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Alexola

#122950

Dokładnie. Milczenie wszystkich 'dominujących' mediów jest kolejnym dowodem na prawdziwość treści zawartych w filmie. Pozdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#122898

zdrada pachołków moskiewskich na czele z p.rezydentem komoruskim.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#122909

Tak, to prawda - ten film jest aktem oskarżenia i powinien być użyty jako taki.

Doskonały artykuł, dziękuję.....10.

Pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#122964

 film na miarę cinema verite, dziękuję, muzyka de press powala.... od kilku dni mam przed oczami twarz andrzeja dziubka i słyszę z offu suplikację...

Bogu dziękuję, że pozwolił tyle czuć....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#123145