Film „List z Polski” niechciany w Opolu

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kraj

Spotkanie z reżyserem Mariuszem Pilisem wraz z projekcją filmu organizowane przez NSZZ Solidarność Uniwersytetu Opolskiego, Klub Gazety Polskiej w Opolu oraz stowarzyszenie Stop Korupcji, miało się odbyć w środę 19 stycznia o godz. 17.00 w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego. Niespodzianie około godz. 13.00 okazało się, że spotkanie się nie odbędzie, bo władze instytutu nic o nim nie wiedzą.

Organizatorzy oczywiście rozmawiali wiele dni wcześniej z władzami instytutu, a konkretnie z osobami, które zasłaniały się „niepamięcią”. Teoretycznie nie byłoby dowodu na złą wolę, gdyby z ust dyrektor instytutu nie padło kilka zdań, w tym jedno: „ja wiem kim jesteście”. Organizatorzy rozpoczęli gorączkowe poszukiwania restauracji w Opolu, gdzie spotkanie mogłoby się odbyć. Na szczęście w ostatniej chwili dobrą wolą wykazały się najwyższe władze Uniwersytetu Opolskiego, dzięki czemu spotkanie odbyło się nieopodal w dawnym budynku głównym UO, w sali im. Braci Kowalczyków.

Spotkanie było bardzo ciekawe, obfitowało w niezwykłe, dosłownie sensacyjne informacje. Dopisała publiczność. Wkrótce w Internecie będzie dostępny materiał filmowy ze spotkania.

Odwoływanie w ostatniej chwili wielu różnorakich wydarzeń niepodległościowych nie jest niczym nowym. W Opolu borykamy się z wieloma takimi problemami. Wielu Szanownych Czytelników nie wie, ale Opolszczyzna jest najbardziej skomunizowanym województwem w Polsce. W skali całego kraju, to tu ugrupowania lewicowe oraz „różowe” mają największy procent głosów. Wystarczy na stronie Państwowej Komisji Wyborczej sprawdzić wyniki wyborów parlamentarnych czy prezydenckich.

W czasach komunizmu województwo opolskie było „województwem eksperymentalnym”, tzn. takim, w którym komunizacja przebiegała ze znacznie większą siłą niż gdzie indziej w Polsce. Właśnie tu, w „bezpieczne miejsce”, zostali przeniesieni wysocy rangą funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej po masakrze grudniowej na wybrzeżu. Nigdzie indziej weryfikacja esbeków po „Okrągłym Stole” nie była taką farsą jak na Opolszczyźnie, gdzie swoją pracę utrzymało 90 procent funkcjonariuszy. Weryfikacja trwała 3 dni, i odbyła się bez fizycznej obecności funkcjonariuszy.

Organizatorzy takich spotkań nie mają w Opolu łatwego życia. Opolskie środowiska medialne w dużym stopniu do myśli niepodległościowej ustosunkowane są nawet nie tyle nieprzychylnie, co wręcz wrogo. Środowiska te w 2008 roku potrafiły odwołać ze stanowiska nieprzychylnego „salonowi” Prezesa Radia Opole Marcina Palade. Są oczywiście pozytywne wyjątki od reguły, nie zmienia to jednak faktu, że na różne wydarzenia ze znanymi ludźmi ze świata polityki, nauki czy dziennikarstwa, nie przychodzi nikt z Instytutu Politologii, uznawanej za jedną z lepszych w Polsce. Nie przychodzą studenci, choć z akademików na salę spotkań mają 50 metrów. Oczywiście, takich problemów z salą nie było gdy Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego organizował rok wcześniej spotkanie z Januszem Palikotem. Studenci dopisali i szczelnie wypełnili salę.

Praktycznie nie funkcjonują na Opolszczyźnie mniejsze partie prawicowe, a z dużą słabością i brakiem silnego lokalnego lidera boryka się PiS. W Polsce głośno mówi się o łamaniu praw obywatelskich na Białorusi, ale to tutaj w Opolu 21 października 2010 roku funkcjonariusze policji wkroczyli bez nakazu prokuratury do biura Komitetu Wyborczego Polski Kierunek w Opolu, współzałożonego przez Kornela Morawieckiego i Adama Słomkę, zabierając wszystkie możliwe dokumenty konieczne przy rejestrowaniu komitetu wyborczego. „Na szczęście” wcześniej udało się komitetowi zarejestrować listę do Sejmiku Województwa. Nie wiadomo, czy ktoś poniósł konsekwencję tych bezprawnych działań.

Oczywiście te i inne kontrowersyjne wydarzenia uchodzą sprawcom bezkarnie. Lokalne towarzystwo wzajemnej adoracji nie przejmuje się krytyką, bo takowej w głównym nurcie obiegu informacji po prostu nie ma. Ktoś niedawno powiedział, że gdyby na Prezydenta Opola ponownie kandydował Leszek Pogan (obecnie przebywający w więzieniu były wojewoda i prezydent miasta był głównym oskarżonym w „aferze ratuszowej”, która rozsławiła Opole na całą Polskę w związku z szeregiem przestępstw korupcyjnych czołowych lokalnych polityków SLD), to miałby wielką szansę na reelekcję. Czytelnikowi to może wydawać się niemożliwe, ale takie mamy lokalne społeczeństwo. Dwadzieścia lat indoktrynacji nie poszło na marne. Czy za taki stan rzeczy należy obarczyć winą wyłącznie tendencyjne media i zdradliwych polityków? Daję słowo, ale wielu moich opolskich znajomych ma gdzieś Polskę i jej suwerenność. Wszelkie spory z nimi, wątpliwości czy niewygodne pytania np. w sprawie katastrofy smoleńskiej, narażają dyskutanta na znaczne obniżenie komfortu psychicznego. Trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie, ale wielu Polaków suwerenność Polski obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Jak słyszałem z ust pierwszych nie odbyło się bez małej demonstracji. :)))
Potwierdzasz ?
Sapere Aude

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sapere Aude

#127193

nigdy dość przyzwoitości i honoru

Nie był pan w Lubuskim?,mateczniku wszelkiej maści ubeków,sb-ków,ormo,politruków i wszelkiej swołoczy,tak że nie tylko w Opolu,w Zielonej górze ,czy Gorzowie nawet niema klubu Gazety Polskiej,o innych podobnych inicjatywach nie wspominając,pisałem kilkukrotnie ,aby się ktoś skontaktował ze mną ,na przykład w sprawie wyjazdu na jakąś manifestację ,albo zorganizować grupę jak Naszość i echo,tu nikt nie chce się narażać,większość ludzi jakich znam,uważają Jaruzelskiego za bohatera,tylko niektórych przekonałem do innej wersji,przedtem miał 100% fanów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

nigdy dość przyzwoitości i honoru

#127231

Jest już najwyższy czas, zająć się osobnikami w tym "niemieckim" województwie. Gdzie są tam Polacy??? Czyżby te chałtury w heimacie niemieckim, przewróciły wam w głowach???Czyżby ta antypolska nagonka, skołtuniła resztki polskiej lojalności. Myślicie, że wielkie Niemcy na was czekają??? Zawsze będziecie tylko parobkami, niezależnie I-II czy III grupy??? Możecie mącić do czasu, aż ktoś wam powie dość i kto was będzie chciał??? Ja nie rozumiem, by kilku deklarowanych Niemców, zdominowało prawdziwych Polaków, przywracających te ziemie do macierzy, zgodnie powojennym porządkiem??? Przecież to Niemcy, odebrali nam, połowę naszego terytorium na wschodzie, dziś tak nam dziękują, że my pozwoliliśmy zastać na swojej macierzy, lojalności do kraju zamieszkania wymaga zwykła przyzwoitość, dwulicowość powinna być piętnowana??? Pzdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#127262

Chyba zauważyłeś że materiał ze spotkania jest już dostępny i można pooglądać i posłuchać . Fakt z takim sprzętem jaki teraz mam do dyspozycji to i tak chyba cud że coś z tego można jeszcze zmontować. Wyjątek stanowi jedynie aparat FOTO i dyktafon.

A w kwestii tych wielu "oporników" jakich nie mało w naszym mieście , też bym się tym faktem specjalnie nie przejmował. Trzeba po prostu zakasać rękawy i... robić swoje.

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."
/Z.Herbert/

/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#127274