Zabawy brzdąców z odbezpieczonym granatem

Obrazek użytkownika Zygmunt Zieliński
Kraj

Dla różnego rodzaju mazgajów i nieudacznikowi najmilszym zajęciem jest marzenie o sukcesach, jakie chętnie by zapisali w swoim diariuszu. To, że dziś ci marzyciele gotowi są pławić się w takim szczęściu kosztem Polski, nikogo nie dziwi, gdyż mnóstwo osób nazywających siebie politykami tę Polskę uważa co najwyżej jako boisko, na którym rozgrywają swój mecz. Przykre to, ale przywykliśmy, zatem jedno, co nam pozostało, nam, Polakom najzwyczajniejszego sorta, czyli którymi nikt się nie przejmuje, to patrzenie tym chłopcom, bawiącym się odbezpieczonym granatem, na ręce. Bo mogą być niebezpieczni.

Próbkę takich błogich marzeń, takiego snu o szpadzie i buławie, w końcu może być choćby pełna kabza, mamy poniżej:

Onet Wiadomości. 3 IV 2021

AGNIESZKA BURZYŃSKA ANDRZEJ STANKIEWICZ

Stan po Burzy. Walka o fotel premiera. Kurski atakuje Morawieckiego, a Dworczyk lansuje się szczepionkami [PODCAST]

„Rządowy pełnomocnik Michał Dworczyk otworzył kolejkę do szczepień dla 40- i 50-latków, ponieważ duża część 60-latków nie pali się do antycovidowych zastrzyków. Tyle, że obóz władzy wpadł w panikę, obawiając się wizerunkowego skutku tej operacji — część młodszych zaszczepiłaby się przed seniorami i ciężko chorymi. W rządzie doszło do wewnętrznego starcia, Dworczyk został zaatakowany i musiał się cofnąć. Całe to starcie to idealna ilustracja sytuacji na szczytach Zjednoczonej Prawicy. Dworczyk ma prosty polityczny cel: chce zostać premierem, budując swą pozycję dzięki sukcesowi szczepień. Nie wszystkim zależy więc na jego powodzeniu. Premierem chce też być Jacek Kurski, który coraz śmielej sobie poczyna dyskredytując w „Wiadomościach” Mateusza Morawieckiego. Działaniom premiera w sprawie walki z koronawirusem przygląda się bez życzliwości szef NIK Marian Banaś, kiedyś zausznik prezesa PiS, dziś na kursie kolizyjnym z partią władzy. Banaś udzielił ostrego wywiadu „Business Insiderowi”. Zasugerował, że rząd nie potrafi walczyć z pandemią, marnotrawi publiczne pieniądze na nietrafione inwestycje, upolitycznił prokuraturę i specsłużby do tego stopnia, że systemowo tuszowane są tam nieprawidłowości. Banaś zdobył się na tę wylewność ze strachu. Czego się boi? O tym wszystkim posłuchają Państwo w najnowszym odcinku podcastu „Stan po Burzy”, który prowadzą Agnieszka Burzyńska z „Faktu” oraz Andrzej Stankiewicz z Onetu”. P.s. dobrze, że wymieniono te dwa publikatory, przynajmniej widomo, kto w kotle pichci.

Może ten i ów w ekipie władzy, lub blisko niej harcujący „ambitnicy” oblizują się na schedę po Morawieckim, ale czy tak faktycznie jest, czy tylko podpowiadają im to ludzie via Onet służący nie wiadomo komu? Bo to, że ten „nie wiadomo kto” chciałby się pozbyć Morawieckiego, nie ulega kwestii. Podobnie Hitler byłby szczęśliwy, gdyby zabrakło Churchilla. Porównanie wcale adekwatne do tamtej i tej dzisiejszej sytuacji. Nie wchodzę w to, kto byłby lepszy, obecny premier czy oblizujący się na myśl o zajęciu jego miejsca osobnicy. Pewne jest jedno, że Morawiecki i Obajtek, to dla naszej opozycji i jej zleceniodawców zmora.

Dziennik. Gazeta Prawna z 8 III 2021. Tekst Tomasza Żółciaka i Grzegorza Osieckiego:

Koalicyjne napięcie nie maleje. Rząd z Ziobrą lub bez

PiS chce doprowadzić do przesilenia, by bez kłopotów wystartować z Nowym Ładem.

„Momentem przełomowym dla relacji wewnątrz koalicji będzie głosowanie nad tzw. zasobami własnymi UE, co pozwoli uruchomić środki z funduszu odbudowy. Do tej pory PiS był skłonny wybaczyć ziobrystom głosowanie na „nie” w tej sprawie, uznając, że poprze go opozycja. Premier Morawiecki uważał, że dopóki przez wybryki ziobrystów PiS nie przegrywa kluczowych głosowań, dopóty można je tolerować.

Od pewnego czasu widać jednak, że PiS nie zamierza odpuścić ziobrystom i chce zmusić ich do głosowania „za”. – Jarosław Kaczyński wie, że Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry traktuje to głosowanie jako element wybijania się na niepodległość i dążenie do samodzielnego startu w 2023 r. Oni chcą się zbudować na trupie PiS, podkreślając, że to PiS się zmienił, zdradził prawicowe ideały, a nie oni ‒ tłumaczy nasz rozmówca z rządu”.

QUIZY

Rzecz jasna, że to, co wyżej zacytowano, to komentarz prasowy, ale w końcu publikowany przez poważne medium. Dlatego stwierdzenie, że „Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry traktuje to głosowanie jako element wybijania się na niepodległość i dążenie do samodzielnego startu w 2023 r. Oni chcą się zbudować na trupie PiS, podkreślając, że to PiS się zmienił, zdradził prawicowe ideały, a nie oni ‒ tłumaczy nasz rozmówca z rządu” to jakaś paranoja lub pogwarka po sutej libacji.

Trudno wprost uwierzyć, że Ziobro, może i dobry na stanowisku, jakie zajmuje, mógłby snuć takie marzenia. To znacznie więcej niż mrzonki, o których wspomniano wyżej i jakie umilają sen wielu z totalnej. Ale Ziobro!? To wręcz głupie. Tak bardzo ta „niepodległość” Solidarnej Polski jest dziecinadą, że wprost nie chce się wierzyć. Natomiast w sumie dla Zjednoczonej Prawicy zabawa nader groźna.

Nie dość tego. Bo podobna wojna Bielana z Gawinem w Porozumieniu sprawia wrażenie miny, jaką ktoś z zewnątrz podłożył pod Zjednoczoną Prawicę. Pewnie są tam jakieś kwestie proceduralne związane ze sprawowaniem przywództwa w Porozumieniu, ale czynienie z tego problemu mającego decydować o być albo nie być Zjednoczonej Prawicy świadczy o niedojrzałości wojujących osób. Panowie, przykro mi, i przepraszam, ale tak jest.

Marcin Zawada. Onet Wiadomości. Plan przewrotu w Sejmie. Czy Gowin zdecyduje się obalić Kaczyńskiego 1 III 2021

„Wśród polityków różnych opcji pojawiają się informacje o scenariuszu, według którego na kilka miesięcy przed wyborami mogłoby dojść do nagłej zmiany władzy. Jarosław Gowin przy pomocy KO, PSL, SLD i być może Konfederacji miałby obalić rząd PiS i stworzyć gabinet techniczny. To mógłby być początek końca PiS”. Zapomniano o pani Lempart i strajkujących kobietach. Jak wszyscy to wszyscy. Koniec z dyskryminacją z powodu jednej z 58 płci.

Nie Gowin – czytamy gdzie indziej – a TO może zmieść rząd PiS! Szokujące NOWE dokumenty! Kaczyński tego nie zamiecie pod dywan. Oto jak to „szokujące” wydarzenie przedstawiają : Sebastin Wielechowski w SUPER EXPRESSie

„Jarosław Kaczyński ostatnio ma mnóstwo kłopotów. A to z prawem aborcyjnym, a to z podatkiem od mediów, a to z Jarosławem Gowinem. Teraz jednak doszło coś jeszcze. Właśnie ta sprawa, a nie Gowin, może zmieść rząd PiS! Chodzi o wypasione fury - konkretnie o trzy SUV-y dla SOP. Nowe szokujące dokumenty przedstawił senator Krzysztof Brejza. Zrobiła się wielka awantura. Jedno jest pewne: Kaczyński tego nie zamiecie pod dywan. Czy to będzie koniec rządów PiS?!”

W pierwszym momencie przestraszyłem się nie na żarty. Dopiero, kiedy okazało się, że autorem rzekomego horroru jest Krzysztof Brejza można było swobodniej odetchnąć. Ten senator mógłby nawet obwieścić koniec świata, to mało kto by się tym przejął. Ale ta rzekoma wpadka Jarosława Kaczyńskiego została tak udramatyzowana, że warto dowiedzieć się jak to naprawdę z tym było:

Jeszcze tylko tego było potrzeba Jarosławowi Kaczyńskiemu. Nie od dziś wiadomo, że znaczna część wyborców nie lubi, gdy władza epatuje luksusem. PiS jednak zdaje się tym nie przejmować. Krzysztof Brejza właśnie przedstawił nowy szokujący dokument podpisany - z upoważnienia ministra spraw wewnętrznych i administracji - przez Macieja Wąsika, sekretarza stanu w MSWiA. - SOP kupuje m. in 3 luksusowe suv-y. Trwa kryzys, zaapelowałem więc do premiera Kaczyńskiego o anulowanie zakupów. Odpowiedź MSWiA: Nie anulują zamówień. Muszą teraz kupować, bo Platforma w latach 2011-2015 za mało limuzyn kupiła. Autentyk - informował na Twitterze senator PO, który już w listopadzie pytał Jarosława Kaczyńskiego, czy zamierza anulować zakup luksusowych SUV-ów. Wydaje się, że w pandemii koronawirusa zamieszanie z Jarosławem Gowinem zdecydowanie mniej wkurzy wyborców niż awantura z wypasionymi furami. Co dokładnie napisał Maciej Wąsik? - Brak systematycznych działań modernizacyjnych w obszarach floty samochodowej formacji realizującej zadania ochronne w latach 2011-2015, spowodował konieczność pilnego wdrożenia procesu jej unowocześnienia. Przestarzały i wyeksploatowany tabor samochodowy po Biurze Ochrony Rządu wymagał przeznaczenia środków finansowych - w stosunkowo krótkim czasie - na uzupełnienie braków oraz wymianę sprzętu transportowego - tłumaczył polityk PiS.

\

Co można by poradzić panu Brejzie? Ano, by nieco sięgnął pamięcią wstecz:

„Według tygodnika „Wprost” premier Donald Tusk traktuje rządowe samoloty jak taksówki. Od listopada 2007 roku do marca 2011 rządowymi samolotami z Warszawy do Gdańska leciał 175 razy i wydał na to ponad 6 mln złotych”

Czy te 3 suvy są droższe niż podróże Tuska? Jeśli tak, to rzeczywiście rozrzutność i zbędny luksus. A swoją drogą, to pan Brejza może jeszcze zaskoczyć jakimś genialnym planem, oczywiście kiedy po zwycięstwie totalnej opozycji zostanie premierem. Powiedzmy, ze posadzi służby specjalne na konie. Może nie będzie taniej, ale na pewno inaczej niż za czasów PiS, a o co innego tu chodzi?

A tak na poważnie, wszystkim z lewa i prawa warto podszepnąć, by się tak brzydko nie bawili, w dodatku i niebezpiecznie. Bo nie chodzi o to, kto będzie kolejny raz chciał zbawiać Polskę. Dajcie jej po prostu spokój, Spójrzcie na to, co robicie z boku, tak jak gdyby to robił ktoś inny, a zobaczycie jak bzdurne to wszystko jest, jacy bylibyście śmieszni, gdyby nie to, że to co robicie wcale nie jest śmieszne. W końcu ten granat, którym się bawicie może wybuchnąć. Może dla dobra publicznego nie byłoby to zresztą najgorsze.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:27)

Komentarze

... wielkie pieniądze, gdyż widać, że skoro się wyprowadzili z prestiżowego budynku  na Marszałkowskiej, to chyba coś cienko przędą.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Apoloniusz

#1668029

Z którego budynku się Onet wyprowadził? W dodatku na Marszałkowskiej?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

Alina

#1668465

W POlityce - tak było, by - nie było Polski i nie byłoby Polski.

Pozdrawiam. J. K. 

 

 

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1668067

Z poDatków Polaków ( na utrzymanie POlityków )...

 -  Dla głodujących Dzieci Polaków ...

- "pinindzy" nie było - bo miało nie być...

Pozdrawiam. J. K.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1668071

Praktycznie cała totalna opozycja próbuje pokonać jednego człowieka.

 I nie dają rady

Prezes jest tylko jeden!.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0
#1668093

Nie wiem skąd się to bierze, ale w Polsce zawsze objawiają się ludzie ze skłonnościami do "napoleonizmu". Jeden dobry przywódca, gdy jest przecież dobrze, lepiej niż mogło by być, im nie wystarczy, Zamiast go wzmacniać, osłabiają. Ziobro to bardzo dobry minister sprawiedliwości. Tak uważam. Ale są różne poziomy zarządzania. I tu już różne kompetencje i uzdolnienia. Raz, by ogarniać całość, dwa, różne sprzeczne interesy pogodzić i pospinać, trzy, przewidywać, w interesie narodu, kilka, kilkanaście, a najlepiej kilkadziesiąt lat do przodu. W czym Ziobro, przecież dobry na swojej funkcji, miałby być lepszy od Prezesa w zarządzaniu całością ?. Czy na pewno była by to wartość dodana? Bardzo często "lepsze jest wrogiem dobrego" i kończy się źle, katastrofą. Ale ponieważ w wyborach samorządowych przeciwnicy systematycznie i totalnie wygrywają, byłbym za tym, by tu każdy próbował. Gorzej niż jest nie będzie, małe ryzyko. To a' propos Rzeszowa. Tak, "Prezes jest tylko jeden" :) Pozdrawiam.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

janksero

#1668116

Dzieła W.Szymborskiej razem z twórczością Olgi "Polacy to mordercy Żydów" Tokarczuk mają trafić na wieki,wieków amen do "Skarbca Ludzkości" .

Ten świat już dawno zszedł na psy.

Wisia "zabić Księży !" Szymborska :

"My członkowie krakowskiego Oddziału ZLP wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska działali wrogo wobec państwa ludowego,uprawiali - za amerykańskie pieniądze - szpiegostwo i dywersję".

 

https://twitter.com/AnitaSchelde/status/1380218317449924608

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1668150

Szymborska, którą się dziś apoteozuje i której lewackie jaczejki przyznały Nobla pisała wiersze wielbiące takiego mordercę jak Stalin, a nie chciała ich recytować nawet uczennica z tego powodu szykanowana. Tokarczuk nie jest lepsza, Dziś wystarczy być u nas byle czym, by sbierać kaury. Także dziś. 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1
#1668159

TEN DZIEŃ

Jeszcze dzwonek, ostry dzwonek w uszach brzmi.
Kto u progu? Z jaką wieścią, i tak wcześnie?
Nie chcę wiedzieć. Może ciągle jestem we śnie.
Nie podejdę, nie otworzę drzwi.

Czy to ranek na oknami, mroźna skrą
tak oślepia, że dokoła patrzę łzami?
Czy to zegar tak zadudnił sekundami.
Czy to moje własne serce werbel gra?

Póki nikt z was nie wypowie pierwszych słów,
brak pewności jest nadzieją, towarzysze…
Milczę. Wiedzą, że to czego nie chcę słyszeć –
muszę czytać z pochylonych głów.

Jaki rozkaz przekazuje nam
na sztandarach rewolucji profil czwarty?
– Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
Wzmocnić warty u wszystkich bram!

Oto Partia – ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.

Niewzruszony drukarski znak
drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
A to słusznie. A to nawet lepiej tak.”

Za: „Życie Literackie” nr 11/61 z 15 marca 1953 r.

Dnia 5.03.1953 roku zmarł Józef Stalina

ROBOTNIK NASZ MÓWI O IMPERIALISTACH

Nienawidzą naszego węgla.
Nienawidzą naszych cegieł i przędzy.
Nienawidzą tego, co już jest.
Nienawidzą wszystkiego, co będzie.

Naszych okien i kwiatów w oknach.
Naszych lasów i ciszy leśnej.
Nawet wiosny, bo to naszą wiosna.
Nawet szkoły z wesołymi dziećmi.

O, gdyby mogli – gdyby mogli… Wiemy.

Więc oczy mamy przenikliwe.
Więc serca mamy niełamliwe.
Więc czoła mamy nieustraszone.
Więc ręce mamy niezwyciężone.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1668162

Z tym że Sowieci pozyskiwali ludzi naprawdę (choć nie zawsze) utalentowanych, a teraz post- czy neo-marksiści już promują tfurców z łapanki. Kuda Tokarczuk do Szymborskiej?! 

Ongiś inteligentny Ilg wybrał Jej wiersze pod względem najwyższego lotu i okazało się, że jest to tomiszcze samych arcydzieł. Fakt, nie ma tam Boga: <pukam do kamienia: kto tam? "To ja, kamień" mówi kamień>, ale mistrzowsko połączona treść i forma czynią Szymborską najlepszą poetką na świecie. Proszę wskazać kogoś lepszego w dziejach ludzkości!? Ona miała świadomość co to klasa i jakość utworu, czego dowodem po Noblu był cieniutki tomik samych perełek pt. Trzynaście wierszy".

 I to jest ten paradoks: ta do ostatnich chwil komunistka/ateistka (przed śmiercią prosiła, żeby w intencji jej powrotu do zdrowia trzymać kciuki) zapisała się tyloma znakomitymi wierszami, że trudno je strzepnąć z ramion jak łupież; sorry, my Minde Service, Batory pamięta... !!!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-6

Zygmunt Korus

#1668291

Czy dzieciaczkom dał Pan na imię : jednej córci Wisława, a drugiej : Szymborska. Fajnie. Gratuluję.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

Apoloniusz

#1668452

jak na Szanownego Autora, przynajmniej dotąd potrafiącego z dystansu dobrze argumentować na temat menażerii ludzkiej. Cienko tym razem - wywód na podstawie mrówek co kumkają w zwierciadlanych odbiciach. Gdyby choć Autor trzymał lustro...! 

Obrona Zmorawieckiego z gminy Lubimy Lubawicz jest przykładem wiatrówki, co chciałaby wystrzelić jak armata. Zresztą takich funkcjonariuszy, wyjętych przez Prezesa z kapelusza, bez umocowania wyborczego, to sekwencja stała, nie do przyjęcia. Nie chce mi się dalej natrząsać nad innymi akapitami tego karkołomnego wpisu, ale plandemiczny czas już pokazuje, że tak płytko dookolnej rzeczywistości nie da się komentować, a będzie jeszcze bardziej zaskakująco. PiS z Naczelnikiem i koncepcją przetrwania poprzez "mniejsze zło" może wreszcie zakończy swój żywot. Oby. Dlatego tekst jak wyżej tak mi nie po drodze.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5

Zygmunt Korus

#1668290

To jest to 'mniejsze zło" Panu tekst Księdza Profesora nie po drodze, a mi na ten przykład Pańskie komenty nie po drodze, więc co by nie mówić, mamy remis.

Podejrzewam, że samo pisanie felietonie przez Księdza już nie po drodze, no ale tak tu na Nieoprawnych jest, że nawet Ksiądz ma prawa pisać "co komu nie po drodze".

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Apoloniusz

#1668453

Niemniej w tekście liczą się tylko fakty, podobnie jak  w życiu. . 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1668308

1. fakciki, bzdety 

2. zestawianie oraz interpretację

3. brak odniesienia do tła

4. uznawanie bankstera

5. przymykanie oczu na Nowy Ład czyli Antychrysta

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Zygmunt Korus

#1668420

Żeby nie wiem jak Ksiądz Profesor wyjaśniał, to temu gościowi nie o to chodzi. Wyraźnie.

Nawet Antychrysta przywołuje. Pęknę ze śmiechu. Kto jak kto, ale Antychryst na Niepoprawnych. To na WSNS przy KC mieli teologię, koniec świata panie Aniołek. Koniec świata.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Apoloniusz

#1668454

będę zobowiązana za odebranie poczty wewnętrznej.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1668433

Niestety, nie wiem jak to zrobić.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1668434

W PW, górny prawy róg  strony, na lewo od "wyloguj" :-)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1668437

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Tezeusz został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Czy powyższy materiał jest oficjalnym stanowiskiem Kościoła Katolickiego ?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6

Tezeusz

#1668440

Wypowiadam się jako prywatna osoba. Nie wiem w ogóle jaki sens ma takie pytanie? 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1668457

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Tezeusz nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Jak Ksiądż sam pisze Pan o sobie cytuję : " profesor zwyczajny, dr hab. emeryt, były kierownik Katedry Historii Kościoła w XIX i XX wieku w Instytucie Historii na Wydziale Teologii KUL, wykładowca Akademii Polonijnej w Częstochowie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (germanistyka), w Seton Hall University (USA),ctc.." Z posiadanych stopni naukowych, dorobku naukowego z dziedziny Historii Kościoła Powszechnego wnioskuję,że księdza poglądy i doktryny nie są niezauważalne przez władze Kościoła Katolickiego w Polsce i Rzymie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Zielinskiski_(historyk) - stąd moje pytanie. Zapoznałem się także z wykładem Księdza w Bydgoszczy "„Katolicyzm polski w zmieniających się warunkach historycznych – rozbiory – komunizm – niepodległość”.

Moje pytanie ma szerszy kontekst i głębię głównie w zakresie katolickich poglądów, postaw prezentowanych obecnie w Polsce. Porównuję je z encyklikami świętego Jana Pawła II. Ale to już szerszy kontekst i inny temat. Dlatego pytanie jest zasadne no może bardzo spłycone - to moja wina.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

Tezeusz

#1668460

dzięki za obronę Kapłana

ukłony dla Profesora Księdza

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

gość z drogi

#1668462

Tezeusz, Przepraszam, ale oficjalne stanowisko Kościoła wyraża ten, kto jest do tego powołany. Nie przypominam sobie bym to ja był. Na uniwersytecie miałem obowiązek pracy naukowej, której wyniki winny być zgodne z nauką Kościoła. To wszystko. Nikt dotąd tej zgodności nie kwestionował. Zresztą nie poruszam w moich felietonach spraw dogmatycznych. Moje poglądy na sprawy polityczne i społeczne mają odniesienie do nauczania kościelnego, ale nie wyrażają oficjalnej nauki Kościoła. Powtarzam to, by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1
#1668474

Tezy i doktryny jakie biskupi polscy na mocy delegacji ustawowej zawartej w kan. 772 § 2, 804 § 1 i 831 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego podczas 328. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Licheniu w dniach 11-12 czerwca 2004 r., uchwalili „Normy dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych”. Normy te zostały zatwierdzone dekretem Stolicy Apostolskiej z 7 stycznia 2005 r.

Normy wydane przez KEP przypominają, iż od duchownych i członków instytutów zakonnych wypowiadających się w mediach wymaga się wierności nauce Ewangelii, rzetelnej wiedzy, roztropności i odpowiedzialności za wypowiedziane słowo. Winni oni cechować się troską o umiłowanie prawdy i owocny przekaz ewangelicznego orędzia. Jeśli nie są w danej dziedzinie wystarczająco kompetentni, powinni zrezygnować z występowania w mediach, zwłaszcza w kwestiach trudnych i kontrowersyjnych.

Informacje ww. uzyskałem w dyskusjach od wieloletniego przyjaciela mojej rodziny, Biskupa Pomocniczego jednej z większych diecezji w Polsce, specjalistę z prawa kanonicznego.

Bardzo intersujące są dokonania księdza Profesora jak np publikacja, którą nabyłem i chętnie czytam ""Historia Kościoła. Odbicie rzeczywistości Bożej w świecie" ..( Książka w sposób syntetyczny przybliża dzieje Kościoła począwszy od starożytności po wiek XX, któremu został poświęcony osobny rozdział, omawiający m. in. problemy Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej i Związku Radzieckim).

Ciekawe rozważania na temat "Magis amica Veritas… Coś o dyspucie na temat Holokaustu". Gratuluję historykowi Kościoła księdzu prof. Zygmuntowi Zielińskiemu nagrody naukowej prezydenta Lublina za książkę „Powroty minionego czasu. Zagnieżdżone w pamięci”. Posiadam tę publikację i chętnie czytam.

Pozdrawiam Księdza Profesora.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Tezeusz

#1668489

Za przypomnienie norm kanonicznych w odniesieniu do występowania publicznego duchownych dzięki wielkie. Dodam, że nigdy nie zostałem w tej sprawie napomniany. Dziękuję też zo dobre słowo. ZZ

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1668492