Jesteśmy bezpieczniejsi. Inauguracja dowództwa V Korpusu wojsk USA

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

Wojsko Stanów Zjednoczonych na stałe w Poznaniu.

Dziś w USA został w Poznaniu reaktywowany V Korpus Armii Stanów Zjednoczonych z  oficjalnym jego ulokowaniem tj.wysuniętego stanowiska dowodzenia tego Korpusu. Liczy on dzisiaj prawie ok. 200 żołnierzy. Utworzenie w Polsce dowództwa V Korpusu zapowiedziano w umowie podpisanej w Warszawie 15 sierpnia przez szefa MON-u Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu Mike’a Pompeo.

Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky. Ogłaszając decyzję o aktywacji dowództwa Korpusu Pentagon zapowiedział, że wysunięte stanowisko dowodzenia znajdzie się w Europie. Całe dowództwo ma liczyć około 635 żołnierzy, część z nich będzie rotacyjnie służyć w Poznaniu.

Przypominam, że V Korpus jest czwartą tego rodzaju strukturą dowodzenia, istniejącą obecnie w ramach US Army. Przy czym, V Korpus jest ściśle związany z rozwojem sytuacji polityczno-wojskowej w relacjach Stanów Zjednoczonych i Europy, począwszy od amerykańskiego zaangażowania wojskowego pod koniec I wojny światowej, aż do zimnej wojny i kształtowania się sytuacji w okresie postzimnowojennym.

"Obecność wysuniętego dowództwa V. Korpusu Sił lądowych USA w Polsce jest gwarancją odstraszania ewentualnego agresora - powiedział w Poznaniu szef MON Mariusz Błaszczak. - Obecność V Korpusu w Polsce wzmocni współpracę i integrację USA i Polski; doprowadzi do łatwiejszego osiągniecia celów strategicznych i operacyjnych w tym regionie " - powiedziała dzisiaj w Poznaniu ambasador USA Georgette Mosbacher.

"Staliśmy się jednym z głównych sojuszników USA, ta współpraca przebiega modelowo - nie tylko korzystamy z bezpieczeństwa jakie daje NATO, ale sami gwarantujemy bezpieczeństwo poprzez nasz polski udział w całym systemie stworzonym w ramach NATO i bliską współpracę z liderem NATO - USA" - przypomniał Minister Obrony Narodowej.

W skład V Korpusu wchodzą następujące jednostki wojsk USA:

2 pułk kawalerii (Stryker)

12 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych

170 Brygada Piechoty

172 Brygada Piechoty

173 Brygadowa Powietrznodesantowa Grupa Bojowa

V Korpus Armii Amerykańskiej to potężna siła uderzeniowa i odstraszenia potencjalnego agresora - Rosję. Doborowe jednostki pancerno- zmotoryzowane, lotnicze i rakietowe Armii Amerykańskiej wspólnie z wojskami Rzeczypospolitej Polskiej oraz wydzielonych jednostek wojskowych NATO to wystarczająca siła militarna do ostudzenia Putina od zakusów uderzenia na Polskę. To gwarancja naszego bezpieczeństwa.

Żródło :

https://www.defence24.pl/oficjalna-ceremonia-reaktywacji-v-korpusu-w-fort-knox

https://niezalezna.pl/364974-inauguracja-dowodztwa-v-korpusu-wojsk-usa-to-gwarancja-odstraszania-ewentualnego-agresora

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

Tylko pełna integracja militarna i gospodarcza z USA może zagwarantować Polakom wolność gospodarcza i spoleczną. Bez USA Polska, nawt z Węgrami, nie jest w stanie w Europie przeciwstawić się niemiecko-rosyjskim interesom (Historia lubi się powtarzać patrz 17.09.1939)  Bez Polski i Europy Środkowo-Wschodniej USA zostaną z Europy w dużej części wyrzucone. Niemiecka Europa nie będzie wsparciem dla USA co doprowadzi do tego ze USA przestanie być dominującą siłą w Europie i o to chodzi Putinowi stąd takie wycie POlszewikom i różnego rodzaju sowieckiemu bydłu, agentury i zboczeńców z LGBT.

A Rosyjska "gadzinówka" nazwana NDP ( Niezależny Dziennik Polityczny) powielana przez pseudo polaków na pseudo polskich portalach, raczej prosto z sowieckiej agentury pisze : " To już jest koniec niepodległej Polski". Odpowiem tym sowieckim szmatom tak : - to jest " Początek prawdziwego bezpieczeństwa niepodległej Polski"

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1652362

Ważne, żeby faktycznie dbać o dobre stosunki z Węgrami. Na pewno będą siły które spróbują nas skłócić.
Jednak jak chodzi o pełną integrację militarną i gospodarczą z USA, to sprawa nie jest prosta.
Musimy się do nich uśmiechać, ale pilnować się jak przy rozmowach z Niemcami. Wszystkie mocarstwa i mocarstewka mają to do siebie, że krótkowzrocznie patrzą tylko na swój interes.
W USA wielu jest ludzi małego serca, podobnych do naszych "platfusów" (czy innych "pierunów"), odpowiedzialnych za zamieszki w swoim kraju, gotowych na wszystko w imię własnych interesów.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1652432

Opcja rosyjska znów dostała prztyczka w postaci rzeczywistości. Nic dziwnego, że histeryzują od dłuższego czasu.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1652370