Koronawirus i państwa z dykty

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Od paru miesięcy opisując upadek systemu demolioberalnego staram się przewidzieć wystąpienie kolejnych czynników przyczyniających się do upadku. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo motyw czterech jeźdźców apokalipsy nie jest motywem nowym, bo w suplikacjach jest wyraźnie mowa – „od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas, Panie”. Tak więc wystąpienie koronawirusa nie jest niczym zaskakującym, lecz zaskakujące mogą być jego społeczne efekty.

Czeka nas więc przewartościowanie wielu poglądów.

Kryzys wywołany pandemią wskazuje na kluczową rolę państwa i wszelkich jegio instytucji w ograniczaniu jej zasięgu i organizowaniu życia w nowym ukladzie. Koncepcje ekstremalnych wolnorynkowców zdecydowanie zostaną odesłane do lamusa. Wolny rynek nie uratuje firm zagrożonych bankructwem z powodu koronawirusa.

Globalizacja będzie miała mniej zwolenników, bo ujawniło się ryzyko związane z zakłóceniami dostaw, a państwa będą bardziej skłonne chronić swoje rynki i chronione firmy przed zakłóceniami.

Nastąpią też zapewne zmiany w postawach politycznych, bo jaskrawa staje się niewydolność UE w obliczu kryzysów wymagających szybkiej reakcji, a zdecydowana postawa polskiego rządu znajdzie odzwierciedlenie zarówno w słupkach poparcia w polityce wewnętrznej jak i na forum międzynarodowym. Nastąpiła więc weryfikacja zdolności UE do zajmowania się kwestiami wymagającymi szybkiej i realnej reakcji. Państwa z dykty starej unii zaś okazały swoją dysfunkcjonalność.

Nastąpią też zmiany w podejściu do rozmaitych problemów szczegółowych, takich jak kwestia fake newsów czyli kwestia kłamstwa i oszustwa w przestrzeni publicznej. Od pewnego czasu oczywiste staje się dla mnie, że kwestia ta będzie musiała znależć rozwiązanie ustawowe.

A na koniec odrobina zgryźliwości. Czy wyobrażają sobie Państwo, co to by się działo w Polskce, gdyby rządziła Platforma ? Pamiętacie, jak w trakcie finału WOŚP w Gdańsku platformerskie państwewko z dykty zwaliło się na łeb Pawła Adamowicza ? Nie ulega wątpliwości, że ten scenariusz by się powtórzył w większej tylko skali.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

mają "wolnorynkowcy - libertarianie" pisujący na naszym blogu - w obecnym momencie historycznym.

Nie chodzi mi o "wyzłośliwianie się", a raczej o pokerowe - "sprawdzam"!

Pozdrawiam serdecznie,

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1621868

Powinni pokazać, jak wolny rynek chroniłby ludzi przed koronawirusem.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1621870

"samo się zlikwidowało"  zgodnie z życzeniem obywateli - kreśli Mrożek w dramacie Ambasador (http://www.e-teatr.pl/pl/realizacje/2992,streszczenie.html)

Cenię rozważania tego dramatu na temat wiary, honoru i ludzkiej kondycji, mając różnorodne zastrzeżenia wobec samego Mrożka.

Ambasadora polecam.

Serdecznie pozdrawiam,

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1621886

Gdzież się podział pan Jurek ze swoimi milionami zebranymi przez dzieci? Roty Niepodległości prowadzą zbiórkę na respiratory, czy pan w czerwonych spodniach nie mógłby czegoś odpalić? Aaaa co to - to NIE! Wysyła wolontariuszy: "wielu z was polegnie, ale dzielnie to zniosę..."

Specjalność pana Jurka. Wysyłać innych.

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-wosp-wlacza-sie-w-pomoc-jerzy-owsiak-tlumaczy-4354571

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1621910

https://tvn24.pl/ciekawostki/tak-mieszka-owsiak-pokazuje-swoj-115-metrowy-luksusowy-apartament-ra391039-3349367

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1622429

"Gdzież jest Król, co na rzezie tłumy te wystawia?

Czy dzieli ich odwagę?

Czy pierś sam nadstawia???"

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1623018