Dlaczego ludzki mózg maleje i co to może oznaczać ?
Badacze ludzkiego mózgu podają, że masa mózgu, która w pewnym momencie osiągnęła poziom 1500 - 1800 g, zmniejszyła się o 150 g, a to jest sporo, bo ok.10%.
Czym to wytłumaczyć ?
Być może są to zmiany degeneracyjne, ale chyba najłatwiej wytłumaczyć to tym, że mózg, a dokladnie jego umysłowa struktura ma charakter społeczny, więc jego parametry zależą od społeczności, a konkretnie od systemu relacji społecznych, w jakie wchodzą jednostki. Jak wskazuje teoria ewolucji mózg rósł wraz ze wzrostem liczebności ludzkich grup i koiecznością radzenia sobie z rosnącą liczbą interakcji i relacji mędzyosobowych. Obecnie, skala skomplikowania tych relacji nie uległa zmianie, ale uległy zmianie inne czynniki związane ze strukturą społeczną.
W obecnej fazie cywilizacji siatka powiązań społecznych osiągnęła taką gęstość, że do radzenia sobie ze stopniem skomplikowania tej sieci zaczęto stosować rozmaite technologie oraz rozwiązania instytucjonalne. I tym oto sposobem tak rozbudowana siatka infrastruktury spolecznej zdejmuje z jednostki ciężar podejmowania rozmaitych decyzji. W niektórrych dziedzinach ta infrastruktura poszerza sferę ludzkich możliwości, ale w innych zdejmuje z jednostek niezbędną praktykę ćwiczenia np. umiejętności nawiązywania rozmaitych bezpośrednich relacji, co grozi katatstrofą (np. w rodzinie). Także instytucje państwowe przejmują rozmaite funkcje rodzin i jednostek - opieka społeczna, jugendamty, barneverdet, konwencje przemocowe. Instytucje stały się społeczną pamięcią zewnętrzną.
W ten oto sposób społeczeństwo, dzięki sieci urzadzeń pamięci zewnętrznej, stało się jednym gigantycznym supermózgiem, więc fizyczny, biologiczny mózg, odciążony, utracił pewne funkcje i zmalał. I tak oto spoleczność ludzka zaczęła przypminać owady społeczne, takie jak mrówki, termity czy pszczoły, które, pomimo niewielkich mózgów, zachowują się bardzo racjonalnie. Zagadką na tym etapie pozostaje pytanie o to, jak na ten supermózg wpłynie sieć internetowa.
Potwierdzenie tego zagrożenia znajdziemy w badaniach i tezach jaki stawia niemiecki neurobiolog i psychiatra, Manfred Spitzer, formułujący ostrzeżenia przed rolą cybersfery, prowadzacej do utraty pewnych podstawowych zdolności poznawczych i manualnych w pokoleniach żyjacych w cybersferze.
W takim supermózgu spolecznym, rola jednostki uległaby radykalnemu ograniczeniu. To zagrożenie przemawiałoby za zdecydowaną zmianą polityczną ograniczającą dominującą w ustroju demoliberalnym rolę gospodarki konsumpcjonistycznej, która generuje tego rodzaju trendy alienacyjne.
Widać, że coś jest na rzeczy, bo właśnie dowiedzialem się o znakomitej kampanii antysmartfonowej.
https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/400839-cenna-kampania-tramwajow-warsz...
Prof.Manfred Spitzer byłby zachwycony, ale taki wideoklip to, moim zdaniem, zaledwie początek niezbędnej, szeroko zakrojonej kampaniii skierowanej przeciwko całej cybersferze.
Pozwolę sobie zamieścić jeszcze komentarz do mego tekstu o edukacji demoliberalnej napisany przez @fishera:
"Według szeroko prowadzonych badań przez ośrodki w Wielkiej Brytanii i Norwegii począwszy od końca XX wieku spada poziom wskaźnika IQ w badanej populacji. Do dzisiaj spadek wyniósł już 7 punktów.
Wcześniej, przez cały wiek XX, wskaźnik IQ systematycznie rósł w tempie 3 punktów na dekadę (tzw. efekt Flynna).
Badania przeprowadza się na próbkach ludzi młodych dorosłych (18 - 20 lat), dlatego odwrócenie trendu należy przypisać pokoleniu urodzonemu po roku 1975.
Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia przyczyn załamania się wzrostu IQ, ale jedna z hipotez może wskazywać na współczesną doktrynę edukacji (wprawdzie celem testu IQ nie jest badanie poziomu wykształcenia, ale to model kształcenia decyduje o tym, w jakim stopniu kandydaci rozumieją zadania i potrafią się posłużyć odpowiednią metodą w celu znalezienia poprawnego rozwiązania).
Jest to jeden z możliwych skutków liberalnych koncepcji edukacyjnych."
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2917 odsłon
Komentarze
Nadchodzi epoka "idiokracji"?
7 Lipca, 2018 - 23:37
W przypadku mózgu "większe" nie musi oznaczać "lepsze". Tak twierdzi antropolog z University of Winsconsin dr. John Hawks zwolennik teorii o kurczenia się tego organu.
PS
http://natemat.pl/158991,mial-zone-dzieci-i-posade-urzednicza-okazalo-sie-jednak-ze-zyl-prawie-bez-mozgu-jak-to-mozliwe
casium
To po prostu mniaturyzacja.
7 Lipca, 2018 - 23:48
Wszystko się robi co raz mniejsze. Giganci wymarli, ostatniego zabił Dawid z procy, Zginął bo był duży i łatwo było trafić.
Pozdrawiam
...
8 Lipca, 2018 - 02:37
gdyby tak hurtowo przebadać naszych urzędników to wyniki też mogłyby być podobnie zaskakujące ;)
A gdyby tak jeszcze
8 Lipca, 2018 - 09:26
A gdyby tak jeszcze tutejszych nic nie mówiących amatorów ...
-))
Coś jest na rzeczy
8 Lipca, 2018 - 03:01
Ciekawe jak to wygląda geograficznie i czy np. społeczności o mniejszym nasyceniu technologią albo mniejszej presji konsumpcyjnej głupieją w takim samym stopniu. Albo mniejszym spożyciu "nowoczesnej żywności".
Poza tym mam wrażenie, że to głupienie dotyczy nie tylko kolejnych roczników - ludzie całkiem rozsądni jeszcze 20 lat temu dzisiaj potrafią być nie do poznania.
Ciekawe czy naukowcy
8 Lipca, 2018 - 07:55
zajmują się także badaniem wielkości innych organów i czy dostali jakieś granty na tego rodzaju badania? Czy badają np. organ o którym mówi "wierszyk" zaczynający się od słów dawniej młodzian w skóry odzian?
Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain
Dlaczego ludzki mózg maleje i co to może oznaczać?
8 Lipca, 2018 - 12:25
Według szeroko prowadzonych badań przez ośrodki w Wielkiej Brytanii i Norwegii począwszy od końca XX wieku spada poziom wskaźnika IQ w badanej populacji. Do dzisiaj spadek wyniósł już 7 punktów.
Wcześniej, przez cały wiek XX, wskaźnik IQ systematycznie rósł w tempie 3 punktów na dekadę (tzw. efekt Flynna).
Czym to wytłumaczyć ?
michael
Więc wygląda na to, co
9 Lipca, 2018 - 11:13
Więc wygląda na to, co zresztą wykracza poza demoliberalizm, że to społeczny supermózg z jego bogatą społeczną infrastrukturą zdejmuje z pojedyńczych jednostek sprzyjające rozwojowi wyzwania i zapowiada dewolucję ? Demoliberalizm tylko ten proces przyśpiesza ?
Proponuję autorowi i niektórym komentującym
8 Lipca, 2018 - 13:28
zwłaszcza zawodowym nazwijmy to naukowcom, poddanie się procedurze ważenia własnego mózgu - ot tak w celu uwiarygodnienia własnych wpisów, albo choćby dla jaj.
Chodzi oczywiście o ważenie mózgu po wyjęciu z głowy
8 Lipca, 2018 - 17:16
i położeniu tego narządu na szali dobrej wagi elektronicznej.
W przypadku kilkunastu chatbotów pojawiających się na naszych łamach ponowne przyłączenie rozumu ogranicza się do jednego złącza USB. W wielu przypadkach nie widać żadnej różnicy pomiędzy pracą z mózgiem wyłączonym a włączonym. Literatura zna szereg przypadków, w których przełączenie chatbota ze stanu off-line do stanu on-line powoduje przejście z języka polskiego na język rosyjski pisany dziwną cyrylicą 我是一個愚蠢的鞋子...
michael
Tak jest chyba wtedy, gdy
8 Lipca, 2018 - 17:29
kefas zmontowany jest z podzespołów huawei (華為)
michael