Abp Życiński nie żyje

Obrazek użytkownika Nathanel
Kraj

Dzisiaj po południu, w Rzymie zmarł abp Józef Życiński, metropolita lubelski.

Powodem najprawdopodobniej był wylew krwi do mózgu. Miał 63 lata.

     Informację potwierdził pracownik Casa del Clero, w którym zatrzymał się arcybiskup .

- Zmarł dobry i niezwykły człowiek. Z poczuciem humoru. Był otwarty - powiedział na antenie TVN24 ks. Andrzej Luter.

Abp Józef Życiński był filozofem.

W 1997 roku został arcybiskupem metropolitą lubelskim.

         

              MEMENTO  MORI

   Nie znasz tylko dnia,miejsca ani godziny.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)

Komentarze

Historyk Sławomir Cenckiewicz oraz Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w swoich publikacjach twierdzą, że Józef Życiński był w latach 1977-1990 rejestrowany pod numerem 1263 przez Wydział IV KW MO w Częstochowie jako TW ps. „Filozof”. Materiały archiwalne zniszczono w styczniu 1990 r. „Filozofa” miał pozyskać naczelnik wydziału IV, ppłk Alojzy Perliceusz, a jego kolejnymi oficerami prowadzącymi byli: kpt. Stanisław Boczek (1978-1984) i por. Zbigniew Kalota (od 1984 r.) Z zachowanych akt lokalu kontaktowego SB o krypt. „Wanda” (Kraków, ul. Józefitów 15/7) wynika, że odbywano w nim spotkania z „Filozofem” (por. IPN Ka 0026/1067)

Cenckiewicz pisze o TW “Filozofie” w swojej najnowszej książce o Lechu Wałęsie (“Sprawa Lecha Wałęsy”). Cytuję za Niezalezna.pl:

“Józef Życiński był w latach 1977-1990 rejestrowany pod numerem 1263 przez Wydział IV KW MO w Częstochowie jako TW ps. “Filozof’. Materiały archiwalne zniszczono w styczniu 1990 r. ,,Filozofa” miał pozyskać naczelnik Wydziału IV ppłk Alojzy Perliceusz, a jego kolejnymi oficerami prowadzącymi byli: kpt. Stanisław Boczek (1978-1984), por. Zbigniew Kalota (od 1984). Z zachowanych akt lokalu kontaktowego SB o krypt. “Wanda” (ul. Józefitów 15/7 w Krakowie) wynika, że odbywano w nim spotkania z ,,Filozofem”. Por. IPN Ka 0026/1067″.

Informację potwierdza ks. Isakowicz-Zaleski. Znów cytuję Niezalezna.pl:

“Jak pisze ks. Isakowicz [w swoim blogu]: “Kościelna komisja historyczna milczy w tej sprawie, choć wie o tym od dwóch lat. Sam o tym informowałem w styczniu 2007 r. przewodniczącego Episkopatu Polski, ale dostałem tylko jednozdaniową odpowiedź. O sprawie od dwóch lat wie także ode mnie ks. kard. Stanisław Dziwisz, który z tego między innego powodu publicznie domaga się “betonowania akt IPN na 50 lat”. Jak znam życie, to po ujawnieniu tej informacji winnymi nie będą ani pracownicy komunistycznej bezpieki, ani ich tajni współpracownicy, ale tylko i wyłącznie historyk, który miał odwagę o tym napisać” – dodaje Zaleski”.

Niech odpoczywa w spokoju i Bóg mu wybaczy

Vote up!
3
Vote down!
0
#134061

Dycha dla Ciebie. A Nathanel...

pozdrawiam.

Vote up!
2
Vote down!
0
#134066

dla mnie PRAWDA jest najwazniejsza

pzdr

Vote up!
2
Vote down!
0
#134069

Jak najwazniesze określił poczucie humoru zmałego na które jak widać sam nie narzeka.

Nathanel

WYŁĄCZ TVN, WŁĄCZ ROZUM.

Vote up!
2
Vote down!
0
#134070

Sdządze ze w obliczu śmierci zachował sie jak prawdziwy
katolik. Dziś jest rownież rocznica Smoleńska dla niektóych
z nas to dziń na refleksje i modlitwę.Mamy natto czasu
na podsumowanie życiorysów i dzialalnosci duchownych.
Osobiscie tą wiadomość w dniu dzisiejszym odebrałam jako znak i przestrogę dla kosciola i niektórych duspasterzy.

Wieczny odpoczynek racz MU dac Panie
A światłość wiekuista niechaj MU
świeci na wieki wieków AMEN

Vote up!
1
Vote down!
0
#134077

trafna refleksja

Vote up!
1
Vote down!
0

________________________________________________________________ "Nie martwcie się, jeśli nie stanowimy większości. Wszystko czego potrzebujemy, to mniejszość zamiłowana w rozpalaniu ognia wolności w umysłach ludzi." - Samuel Adams

#134079

Nie zyczymy nikomu śmierci i widzimy ludzi wielowymiarowo. Martwiliśmy się, że ks. Życiński nie oparł sie bezpiece, nie bardzo też ceniliśmy jego oblicze polityczne. Nie mniej starał się służyć Bogu i razem z nim modliliśmy się do Niego.

Vote up!
2
Vote down!
0

amica

#134096

...odszedł nagle; bez swojej wiedzy i zgody.

Jerzy Owsiak, autorytet moralny śp. JE Arcybiskupa Życińskiego, którego Zmarły tak cenił i którego wspierał nawet na przystanku Woodstock może teraz pokwestować na pogrzebie na dobroczynny cel walki z dziełami Ojca Dyrektora, którego Zmarły nie cenił, a żałobnicy z jego ulubionej Gazety Wyborczej mogą odśpiewać kadisz.

Vote up!
3
Vote down!
0

________________________________________________________________ "Nie martwcie się, jeśli nie stanowimy większości. Wszystko czego potrzebujemy, to mniejszość zamiłowana w rozpalaniu ognia wolności w umysłach ludzi." - Samuel Adams

#134081

BRAVO - Panie wybacz Mu Jego winy i przytul do Siebie

Vote up!
2
Vote down!
0

Teraz  z  duzym  wysilkiem  wysluchalem  wypowiedzi  chyba  najwiekszej zgnilizny  moralnej z  Kutzem, a duzy  to wysilek  mego systemu  nerwowego.  Kanalia  pasozytujaca  ciagle &

#134091

...odszedł nagle; bez swojej wiedzy i zgody.

 

od nagłej a niespodziewanej śmierci

zachowaj nas, Panie

Vote up!
1
Vote down!
0
#134199

TW "Filozof" mniej, co bez swojej wiedzy i zgody współpracowalł z SB. Teraz ktoś inny będzie go rozliczał.

Vote up!
1
Vote down!
0
#134080

Każde dziecko nad Wisłą wie, że żaden polski duchowny nie zwalcza lustracji tak twardo jak abp Józef Życiński. - Waldemar Łysiak

Wielu duchownych, szczególnie wysokiej rangi, stara się wpływać na nasze życie publiczne. Niektórzy z nich, jak np. arcybiskup Józef Życiński, wprost podważają sens lustracji. - Tomasz Sakiewicz

Niech mu ziemia lekką będzie... mimo wszystko

____________________________

Prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie i planowo ukrywać. Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią.- Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko

Vote up!
3
Vote down!
0
#134109

Szkoda człowieka był jeszcze w energicznym wieku,ale widocznie Pan tak chciał.Przykre tylko iż zostanie w myślącym społeczeństwie zapamiętany jako biskup elit a nie biskup swego ludu(tym był tylko w niedziele).

Vote up!
0
Vote down!
-1
#134114

... po Bierucie, nie płakałem po Breżniewie, nie płaczę po Rzycińskim, nie będę płakał po Maleszce...

Wybaczycie?

Swoją drogą marnie z tą waszą religijnością, skoro to się teraz nazywa "wylew krwi do mózgu", a nie po prostu KARA BOŻA!

;-)

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://triarius.pl - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Vote up!
2
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#134119

Oj Tygrysie, Tygrysie, zaraz KARA BOŻA, a może tak zwyczajnie KTOŚ się wściekł.
Chyba rozumiesz KOGO mam na myśli.

Ceterum censeo Moskwa delendam esse
Andrzej.A

Vote up!
1
Vote down!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#134128

 ...a moja zona powiedziala. Pan Bog wie co robi. To KARA BOZA

POZDR.

Vote up!
2
Vote down!
0
#134151

Moja tez od razu stwierdziła że to znak : W miesięcznicę, w Rzymie. To tez przestroga dla reszty......
Dla tych co tak chetnie swego mistrza dziś opłakiwali w mediach.

Nathanel

WYŁĄCZ TVN, WŁĄCZ ROZUM.

Vote up!
2
Vote down!
0
#134192

Czyżby KTOŚ w Watykanie się wściekł na bezczynność naszego Episkopatu?
Oczywiście wylewy krwi do mózgu się zdarzają, nawet ludziom dużo młodszym.
To jednak przykre, gdy odchodzi człowiek, każdy człowiek, nawet taki, którego nie lubiłem i nie poważałem. Przykre zwłaszcza dlatego, że akurat Arcybiskup Życiński to winien wyspowiadać się ze swoich grzeszków współpracy z SB, a potem z GW i TVN niejako publicznie. Wtedy jego odejście, mam nadzieję, że do Domu Pana, było by po odpowiedniej pokucie w klasztorze, sytuacją naturalną.
Jedyny plus jaki widzę, to to, że GW i TVN straciły jednego z hierarchów Kościoła w Polsce, który ich wspierał.

Ceterum censeo Moskwa delendam esse
Andrzej.A

Vote up!
2
Vote down!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#134127

Czy dane nam jest przebaczać? Cz to aby nie megalomania i chciejstwo? Zawsze zastanawiałem się jak to jest z tym przebaczaniem i co to naprawdę znaczy? Czy możemy przebaczyć Kiszczakowi i Jaruzelskiemu śmierć 9 górników z kopalni Wujek?  Czy mamy prawo wybaczać w czyimś imieniu? Czy wiemy ile szkody wyrządził TW filozof współpracując z ubecją? Chrystus wybaczył tylko jednemu złoczyńcy na krzyżu - temu, który się ukorzył i przyznał do win. Nie ma przebaczenia bez odkupienia! Ja nie umiem przebaczać za kogoś i choć mnie osobiście niczego złego Życiński nie zrobił, to jego postawa nie godna jest postawy ani kapłana ani człowieka. Jako autorytet powinien wiedzieć, iż wielu wiernych słucha tego co mówi, a co mówił dokładnie pamiętam. Z punktu widzenia zwykłego śmiertelnika był szkodnikiem zarówno dla Kościoła jak i wierzących. Nie zamierzam więc sięgać po sofizmaty. Moja ocena tej persony jest jednoznaczna, a to że zmarł? cóż wszyscy umrzemy!

Vote up!
1
Vote down!
0
#134132

"- Ksiądz Józef Życiński był jedną z nielicznych osób w Kościele, która nie odmawiała spotkania z dziennikarzami, czy udziału w programie publicystycznym. Ale niesłusznie postrzegany był jako strona sporu politycznego - powiedział Tomasz Nałęcz w TVN 24.

Doradca prezydenta podkreślił, że arcybiskup polemizował z tymi, którzy chcieli chować się za religią w polityce. - Jest taka tendencja w polskiej polityce, a on z nią polemizował - wyjaśnił.

- Takiego głosu będzie niezwykle brakowało. Nie wszyscy Polacy wsłuchiwali się w głos arcybiskupa Życińskiego. Nawet ci, którzy się nie zgadzali z nim, musieli tych słów słuchać - uważa Nałęcz."

No i zaczął się sabat chazarobolszewickich komentatorów!

Vote up!
2
Vote down!
0
#134142

komar

Takim stwierdzeniem posłużyłby się na pewno Roch. Arcybiskup Życiński jako filozof i sługa Boży na pewno wyjaśniał niejednokrotnie w swoich homiliach. Jest mi przykro, że musiał prostować ją podpowiedziami SB." Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy", znamy przecież to powiedzenie i powiedział "sprawdzam". Kończę ..
Arc.Życiński jako filozof znał "MULTIWERSUM" prof. DEUTCHA
" t.zw. Fizyczna możliwość powtarzania się w nieskończoność". Można sprawdzić. Dość ciekawa.

Śmierć to śmierć. Ale????

Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0

komar

#134148

Kosciół Gazety Wyborczej doznał poważnego uszczerbku.

Vote up!
2
Vote down!
0

Jerzy Zerbe

#134257

ale pozwalacie przykryć symboliczną tragedię Młodego Polaka ckliwym opłakiwaniem TW Filozofa, który oprócz donosicielstwa zasłynął ostatnio popieraniem bezczelnych lewackich zakonników vide Wiśniewski:
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101216/LUBLIN/910175383

zapomnijcie o laurkach dla celebryty - rozpropagujcie ten apel proszę - krzyknijmy głośno: STOP Anty-Polonizmom !!!

proponuję zorganizować kampanię za bezwzględnym ściganiem antypolonizmów (najlepiej z urzędu) i z rozmachem sabotować wszystkie inicjatywy, mające na celu stawianie agresywnych mniejszości ponad prawem. Polska ma od 1939r. niekończący się SHOAH i zwracanie uwagi na jakikolwiek inny jest w naszej rozpaczliwej sytuacji ABSURDEM... dajmy aktywny odpór Sowietom i wyrwijmy się z getta POprawności!!!

więcej u mnie na blogu o "żniwach Grossa":
http://sosenkowski.nowyekran.pl/post/2208,zniwa-grossa

- niech Bóg zlituje się nad Narodem, który tak ostentacyjnie opłakuje wysławianych przez okupanta zdrajców, a zapomina o bohaterach spośród swoich...

PS.
z góry oświadczam, iż wybaczam donosicielowi o pseudonimie Folozof, ale nie zamierzam celebrować jego zgonu - są Ważniejsze Rzeczy...

===
życie trwa dopóty, dopóki nie jest wszystko jedno

Vote up!
2
Vote down!
0

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

#134268

Jeden z Pokolenia JPII

Vote up!
1
Vote down!
0

Jeden z Pokolenia JPII

#134280

Znamienne jest to, że stało się to akurat 10.

Przypadek ?, czy palec Boży?

Cieszmy sie,że my jeszcze żyjemy i dane nam jest się nawrócić

Vote up!
1
Vote down!
0
#134316

To nie przypadek ,to Pan Bóg robi porządki w naszym Kraju nie mogąc patrzeć na to co się dzieje.

       Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0

Jerzy

#134379

Dla TVN pracuje ksiądz ....LUTER !!!!!! Nieprzypadkowo!

Nathanel

WYŁĄCZ TVN, WŁĄCZ ROZUM.

Vote up!
1
Vote down!
0
#134362

Niestosownym jest zamieszczać cytat z wrogiego nam ośrodka medialnego ,aby poinformować nas o czymś,co i tak już prawie każdy z nas wie.Zamilczmy o nich , a po jakims czasie ich nie będzie.

               Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Jerzy

#134437

Nie oglądam TVN od ponad 10 lat.

Klaniam sie.

Nathanel

WYŁĄCZ TVN, WŁĄCZ ROZUM.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#134484

I tylko o to mi chodziło,abyś propagował swoją własną maksymę.

                                              Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
1
Vote down!
0

Jerzy

#134491