Rzecznik SN przyznaje że TK nie może oceniać prawidłowości wyboru konkretnej osoby

Obrazek użytkownika zuberegg
Kraj

Dziś miała miejsce konferencja prasowa rzecznika SN, dotyczyła ona wniosku posłów PiS którzy chcą by TK zbadał konstytucyjność przepisów na podstawie których wybrano obecną prezes SN Małgorzatę Gersdorf.. Oglądałem ją spokojnie, aż do jej 12 minuty, w której to minucie rzecznik SN wypowiedział następujące słowa..  

W mojej ocenie (TK) może orzekać jedynie o zgodności ustaw i innych aktów prawnych z konstytucją. Nie co do tego czy wybór tej, czy innej osoby był prawidłowy czy nie..stwierdził rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, odpowiadając na pytanie dziennikarza. 

Rodzi się więc pytanie następujące. Na jakiej podstawie sędziowie TK orzekali w sprawie wyboru sędziów do Trybunału?

Gdzie był wtedy Sąd Najwyższy  i jego rzecznik? Dlaczego wtedy nie wygłaszali takich opinii? Dlaczego dopiero teraz, gdy sprawa dotyczy szefowej SN wygłaszają taki pogląd?

Nie słyszałem by kompetencje TK się zmieniły....

Przypomnę że były prezes TK Rzepliński nie dopuszczał np.  sędziego Morawskiego do orzekania. Uznawał że jego wybór był niezgodny z konstytucją. Na jakiej podstawie to czynił???

Poniżej link do całej konferencji, cytowane słowa padają tuż przed 12 minutą.... 

 ]]>http://wyborcza.pl/7,82983,21442594,konferencja-malgorzaty-gersdorf-pierwszej-prezes-sadu-najwyzszego.html]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)

Komentarze

Większość orzeczeń TK było od początku wadliwych, koniunkturalnych. Pozostałe balansowały na granicy prawa i bezprawia.

Vote up!
6
Vote down!
0

#1534230

Mularczykowi i 49 kolegom którzy podpisali ten wniosek, właśnie o to chodziło, aby TK stwierdził że nie może rozpatrzyć procedury wyboru prezesa SN. Do tego samego zmierza wniosek Ziobry w którym pyta, czy trzej sędziowie TK wybrani w 2010 roku zostali wybrani prawidłowo przez Sejm. Nie chodzi tu o nic innego, tylko o to, aby TK stwierdził, że ocena wyboru tych sędziów TK przez Sejm jest poza jego kompetencją. Następnie Ziobro weźmie tę odpowiedź TK i walnie Timmermansa w łeb.

A co trzeba zrobić z Rzeplńskim, który tej oceny wyboru sędziłw TJ dokonywał - nie wiem. Może jakiś procesik? Przestępstwo urzędnicze? Działanie poza kompetencjami pełnionego urzędu?

Ogólnie mówiąc - podoba mi się to.

Oczywiście nie chodzi o odwołanie Gersdorf. PiS po raz kolejn wali prętem w klatkę z małpami. Od razu zaczęły szaleć.

Vote up!
4
Vote down!
0

Traczew

#1534234

Dokładnie o TO chodzi! Niestety, konstytucja stanowi, że Rzeplińskiego nie można postawić przed Trybunałem Stanu.

W perspektywie jest doprowadzenie do konkluzji, że Trybunał Konstytucyjny nie miał prawa blokować UCHWAŁY sejmu o rozpoczeciu lustracji. 

Vote up!
3
Vote down!
0

#1534235

"wydaniem wyroku "

Vote up!
4
Vote down!
0

gość z drogi

#1534239

IM wolno ! A nam nawet własnego zdania nie wolno prezentować, bo to jest podważanie niezawisłości i próba wpływania na 'jaśnie nam niezawisły".

Vote up!
3
Vote down!
0

#1534241

i tak się do tego przyzwyczaili,ze nadal nie rozumieją,ze PRZEGRALI,ze dostali czerwoną kartkę od wyborców,że po prostu 

ich nie chcemy i mam nadzieję,ze uda się nam ich rozliczenie,za Wszystko,za zmarnowane 8 lat,za Amber Gold i kilka tysięcy innych afer

nocne pozdrowienia :)

Vote up!
4
Vote down!
0

gość z drogi

#1534242

Moim zdaniem chodzi o pozbycie się tej ...pani z mięsnego (z lat 70tych ub wieku.) Nie rozumiem dlaczego rzecznik SN zakłada, że chodzi o odwołanie tej pani  per se we wniosku do TK? TK rozstrzygnie czy brak umocowania w ustawie o SN procederu wyboru prezesa jest zgodne z Konstytucją i tyle.  Zgodnie z zasadami nie jest bowiem dotyczy pozycji umocowanej konstytucyjnie i te regulaminy SN nie są ustawą. Na marginesie takie łamanie prawa jest w Polsce powszechne - ustawy są oglónikowe  i większość uregulowań de facto to są rozporządzenia ministersw - a ministerstwa to nie władza ustawodawcza! Jest to istotne kiedy rozporządzenia stanowi o prawach i gwarancjach konstytucyjnych.

Co do sędziów  TK i tego słynnego art 139 w ustawie PO o TK  to Rzepiński i spółka orzekli że troche jest konstytucyjny a trochę nie , a na dodatek  wskazał konkretne osoby których dotyczyły te "trochę" co było już szczytem buty i rogancji.

Co do rzecznika widać na złodzieju czapka gore...

Vote up!
1
Vote down!
0

faxe

#1534249

Sama widzisz, gdzie by nie zaglądać - wszędzie wygodne bezprawie. To my mamy sądzić, że chodzi li tylko o usunięcie "sklepikary" !

Cały ten bardak wymaga naprawy. Nie może być tak, by prezydent dostawał wybór pomiędzy dwoma figurantami. Wybór, który może polegać ( w skrajnym przypadku) na : Rycho na prezesa a Zdzicho na wice - lub - Zdzicho na prezesa a Rycho na wice. 

Sprawy tyczące stanowisk konstytucyjnych MUSZĄ być ustawowo jasne, przejrzyste, wolne od wpływu korporacji.

 

Vote up!
2
Vote down!
0

#1534252

Chyba się nie zrozumieliśmy. Nie twierdzę, że nie ma bezprawia, przeciwnie 75%moich tekstów od lat dotyczy tego problemu.!  Napisałam tylko, że unormowania regulaminami i rozporządzeniami zamiast ustawą jest powszechne, aby zwrócić uwagę na skalę zjawiska a nie żeby to ignorować. Chodziło mi o to,  że  jakTK orzeknie,  o niekonstytucyjności to ten wybór nie ma mocy prawnej- umocowania w Konstytucji to konsekwencją będzie w takiej sytuacji pozbycie się tej pani - i uważam, że taki jest zamiar. A sklepikara i jej rzecznik wiedzą o tym dlatego ten drugi rżnie głupa i bredzi o orzekaniu przez  TK o wyborze konkretnej osoby, a nie o ocenie konstytucyjności wyborów ostatnich trzech I Prezesów  SN. Trzymam też kciuki za pozbyciem się tej "se rozjadę i fru.." sklepikary, czym szybciej tym lepiej. To żenada postawić takiej klasy osobę na takim stanowisku w kraju.

Krótko zdadzam się z Twóim komentarzem.

Pozdrawiam   

Vote up!
0
Vote down!
0

faxe

#1534303

Rozumiemy się świetnie! To raczej moja wina, że nie podkreśliłem kto jest winien uproszczonego podejścia do tematu. Środki masowego przekazu uwielbiają upraszczać temat i nadawać mu "twarz" konkretnej osoby. Tymczasem jest to problem "jajka i kury" ! Gersdorf jest produktem wadliwego systemu prawnego (widać jak wybrakowanym) , a Gersdorf (wraz z pozostałymi śmierdzącymi jajami) będzie walczyć o zachowanie systemu, którego jest produktem.

Pracowałem na uczelni na przełomie lat 70/80. Naiwnie myślałem sobie, że merytorycznie i moralnie nie można osiągnąć niższego poziomu niż "marcowi docenci" - MOŻNA ! - pewnie w tym celu trzeba się habilitować u takiego tępego aparatczyka.

Pozytywnym efektem występów Gersdorf et consortes, jest to, że społeczeństwo może zweryfikować swój pogląd na temat poziomu moralnego i merytorycznego tej sitwy. Szczególnie młodzi ludzie "łapią" ten dysonans (osoba - stanowisko).

Czytanie, w dniu 3 Maja Konstytucji, rozdawanie darmowych książeczek - przynosi efekty ! Młodzi widzą jak daleko praktyka została oddzielona (w celu zachowania status quo) od Ustawy Zasadniczej. 

Vote up!
0
Vote down!
0

#1534306

W obecnej sytuacji nie ma szans jej usunąć. Myślę że to działanie miało sprowokować środowisko sędziów do histerii i jak widać udało się:). Chodzi o to by było duze poparcie spoleczne dla reformy sądownictwa. Wtedy "kasta" będzie mogła sobie histeryzować do woli;)

Vote up!
2
Vote down!
0

zuberegg

#1534259

Poparcie i histeria III Władzy to jedno i wydaje się, że ludzie się budzą i widzą jaki to element ta kasta nadzwyczajna i reformatorzy mają poparcie.   Ale też wyrok TK jeżeli uznają wybory ostatnich trzech I Prezesów SN za niekonstytucyjne będzie miał konsekwencje - i są one oczywiste . pozbycie się tej pani. 

Pozdrawiam

 

Vote up!
0
Vote down!
0

faxe

#1534304

To nie są sędziowie, ale wyrafinowani PRZESTĘPCY, którzy wyspecjalizowali się aby interpretować prawo dla własnych korzyści materialnych i zleconych im celów politycznych. Mafię sędziowską należałoby postawić pod wymiarem sprawiedliwości na czele z prezes Sądu Najwyższego , ale w Polsce takowy nie istnieje, a zatem .........rozgonić . Tylko jak ????!! Może jedynie wariant turecki ???

Vote up!
3
Vote down!
0
#1534274