Politpoprawne "URz-Historia"....

Obrazek użytkownika zuberegg
Historia

Po pierwszym bardzo ciekawym numerze URz-Historia, czekałem na numer następny....I się doczekałem, temat przewodni "IIRP-Nasza Duma"-okładka jednak każdego średnio znającego historią musi przyprawić o uśmiech politowania. Są na niej trzy osoby Piłsudski, Kwiatkowski, Grabski-brakło miejsca dla postaci najważniejszej, bez której IIRP by nie było.....Z tego też powodu zrezygnowałem z zakupu miesięcznika, dziwi aż tak karygodna indolencja historyczna...

Przecież dziecko wie że gdyby nie Komitet Narodowy Polski, popierany przez rządy m.in. Francji, USA, Włoch, Wlk. Brytanii to nikt Polski by nie uznał. To dzięki temu Komitetowi na czele którego stał oczywiście Roman Dmowski sprawa naszego kraju była obecna w Wersalu. Przebieg konferencji w Wersalu przebiegał pod dyktando USA, Francji, Wlk., Brytanii, dla tych państw głosem Polski był głos Dmowskiego-bez niego niepodległość pozostała by tylko mrzonką, to Dmowski wprowadził Polskę w skład państw zwycięskich po pierwszej wojnie światowej.

Wszytko inne co działo sie w naszym kraju było tego następstwem, za plecami Dmowskiego w drugim szeregu należy wymienić ludzi którzy dopełnili tylko działa Dmowskiego-Paderewski, Korfanty, Grabski, Haller, Piłsudski.

Forowanie Piłsudskiego jest tym bardziej dziwne iż mamy maj, w tym właśnie miesiącu dokonał on przewrotu majowego. skandalicznego kroku uderzającego w państwo, dzięki zdroworozsądkowej polityce narodowców uniknęliśmy wojny domowej, niestety udany przewrót spowodował iż Piłsudski mógł juz bezkarnie kreować swój wizerunek, jego obóz wprowadził cenzurę-zakaz krytyki Marszałka. O haniebności zamachu majowego świadczy czyn kpt. Więckowskiego-legioniście który zmuszony wybierać wierność państwu, a wierność Piłsudskiemu-popełnił samobójstwo. Zamach majowy jest najczarniejszą kartą II RP.....Odbijał sie on czkawką jeszcze długo później-w trakcie II wojny światowej przeciwnicy Piłsudskiego odsuwali kolejnych wiernych mu dowódców. Jeśli za działalność do 1926 r. należy uznać iż jego działalność, uzupełniała pracę Dmowskiego i jego wizję, tak po 1926 Piłsudski musi być postrzegany wyjątkowo negatywnie-doprowadził do ogromnych podziałów co miało wpływ na nasza obronność w trakcie II wojny.

Tym bardziej smuci mnie okładka URz-Historia.....Jak można pominąć twórcę powrotu Polski na mapę Europy?!!

Jednak widać iż młodzi ludzie nie dają się mamić propagandzie- Roman Dmowski, Jan Paweł II, rotmistrz Pilecki – to pierwsza trójka kandydatów na Polaka Wszech Czasów,wybieranego przez internautów w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej, której celem jest wyłonienie najwybitniejszego rodaka. polakwszechczasow.pl

Liczę iż Dmowski wróci na należne mu miejsce

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Może Dmowski kojarzy się z Giertychem?
Nie chodzi mi o Jędrzeja (ten był OK), dziadka Romana Giertycha tyko o jego wnuka,który w pewnym momencie się(tu następuje wulgaryzm,który po apelu redakcyjnym nie uchodzi).
To mi przyszło akurat do głowy,ale mogę się mylić.
A tak na serio, to pomijanie przez lata Dmowskiego zrobiło swoje.Nie chcę umniejszać zasług Piłsudskiego,gdyż są blogerzy,którzy dodają sobie splendoru słowami marszałka.
I niech tak zostanie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

markiza

#257501

Oczywiście, masz 100% racji. Lata pomijania Dmowskiego zrobiły swoje, dzis znów jest on be. A trzeba pamiętać iz kult Marszałka zaczęto wbijać w głowy juz w latach trzydziestych z pomocą cenzury i pałek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

zuberegg

#257552