O komentowaniu bytów urojonych

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Irytująca jest ta nonszalancja z jaką ludzie traktują język i jego różne składowe, fonetykę, gramatykę, leksykę czy semantykę. Cuda ludzie potrafią z tym językiem wyczyniać, tylko dlaczego w błędnym kierunku ? Szczególnie uczulonym trzeba być na semantykę, bo wszystko inne może brzmieć mile dla ucha i wydawać się bezbłędne, a my zostaniemy wpuszczeni w maliny.

Warto więc uważnie przysłuchiwać się wypowiedziom niektórych ludzi i monitorować język jakim się posługują i nie stracić czujności.

Słyszałem niedawno wypowiedź redaktora Pawła Lisickiego, a więc osoby odpowiedzialnej, który powiedział coś takiego:

“Opozycja zachowuje się jakby utraciła zdolność racjonalnego myślenia.”

“Utraciła”? Jak można utracić coś, czego się nie posiada?

Racjonalne myślenie to, wg najnowszych kryteriów neuronauk, nie tylko działanie aparatu poznawczego ale umiejętność, bazująca na czynniku emocjonalno-uczuciowym, wyboru wariantów dostarczonych przez komponent poznawczy. A te warianty odnoszą się do polityki będącej domeną realizacji dobra wspólnego. PO-czesna i dobro wspólne ? Nie ma dwóch rzeczy bardziej od siebie odległych.

Przejdźmy dalej, do mojej ulubionej pańci Cipcialskiej z PO-czesnej. Nie będę ukrywał, że takich typów nie trawię. Drogie panie zróbcie coś, by pani Cipcialska zniknęła z ekranu, bo wzmaga mizoginizm. Otóż owa resolutna osóbka wygłosiła z właściwą sobie swadą coś takiego:

“ Sytuacja wskazuje na konieczność powrotu do demokracji.”

Dokładnie ten sam model rozumowania, co w pierwszym przypadku.

“Powrotu”? Do czego?

Jak można powrócić do czegoś, czego nie było ?

Oj, Cipcialska, faktycznie nie utraciłaś zdolności racjonalnego myślenia, bo nią nigdy nie dysponowałaś.

Nie ma wprawdzie bytów idealnych, ale istnieje minimalny zbiór cech, których dalsza redukacja rodzi tylko bezsens. Racjonalne myślenie nie ogranicza się do składnika poznawczego a demokracja to cały zbiór pewnych warunków.

Tymczasem nie żyjemy w ustroju demokratycznym lecz w postkomunizmie. Więc jest rzeczą irracjonalną poslugiwanie się terminem “demokracja”. Podobnie irracjonalne jest posługiwanie się terminem “kapitalizm” czy “wolny rynek”.

Z kapitalizmem mieliśmy do czynienia gdy klient poszukiwał towaru, czyli gdy popyt generował podaż. W bardziej rozwiniętym kapitalizmie popyt nadal generował podaż, ale technologia pozwalała na szybszą i szerszą produkcję i towar zaczął szukać klienta czyli podaż zaczęła szukać popytu. Obecnie, w wyniku błyskawiczego rozwoju technologii i rozwoju marketingu to podaż stymuluje sztuczny popyt, a w wyniku tych zmian kapitalizm został zastąpiony przez konsumpcjonizm.

W związku z tym nie ma też wolnego rynku. Marketing i banki dostarczające kredyty i tworzące stronę podażową sztucznie stymulują popyt, tak jak przy in vitro sztucznie stymuluje się organizm kobiety do produkcji jajeczek. Rynek jest sterowany a nie wolny.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (10 głosów)

Komentarze

O święta naiwności! Jak można wymagać od Pipsztyckiego, Kodowskiej et consortes używania słów zgodnie z semantyką. Wszak owi przedstawiciele gatunku Homo (ledwo)sapiens na co dzień posługują się czymś, co człowiek, jako tako (wg dawniejszych standardów), wykształcony nazywa nowomową. Obawiam się również, iż zasady logicznego myślenia, wyciągania wniosków, etc. są im równie obce, jak złodziejowi - uczciwość.

Vote up!
4
Vote down!
0

Janina otęska

#1509697

Ich suflerzy POdsuwają im historyczne "oficerskie" POlitycznie prowadzące  -  konspekty ...

– skrypty z krypty -> Josefa. Goebbelsa : 

 - „Kłam­stwo pow­tarza­ne ty­siąc ra­zy sta­je się prawdą.” 

Oni  (PO) - czytają , czy tają, że  cytują  „słusznie” - > to co widocznie usznie - nacierane medialnie,  trafiać ma   do publiki  - jako „prawda”  POczynanananana…  z kłamstw pubLicznych  -> aplikowanych  POtysiącKroć

Coś „teoretycznie racjonalne” ( dla  POlitycznie zorganizowanych grup przestępczych – antypolskich )   -  nie jest  w praktyce - racjonalne teorEtycznie

Oczywiście dla  kapitału naprawdę ludzkiego…mającego  budować lepszą  LUDZKOŚĆ … nieziemską …

Pozdrawiam : (+5)

J.K.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1509701

Nie ma jak logiczne myslenie i uwazny odbior drugiego. Dzisiejszy "homo ??? " niewystarczajaco wyksztalcony a przy tym calkowicie opanowany przez oglupiajace go media jest istota calkowicie zagubiona. Brak umiejetnosci wyciagania syntezy z owych informacji czyni go podatnym na wszelaka manipulacje i nie pozwala na samodzielne myslenie. Czlowiek taki wpada w roznorakie ograniczenia umyslowe, a nawet powazne choroby psychiczne.

pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
0

chris

#1509741

Zawsze prowadzi do sporu i to takiego gdzie miejsce argumentów zajmują obelgi,grubiaństwa i rękoczyny. Choć w przypadku przywołanej pani to obstawiam inny motyw czyli ów szczególny brawurowo przymilny typ wywołujący w innym historycznym kostiumie burzliwe oklaski i dobrotliwie kpiący uśmieszek na twarzy Wielkiego Przywódcy. Co wymaga ekstremalnego bezwstydu ,niewrażliwości i przełykania z entuzjastycznym zachwytem wszelkiego świństwa. Naprawdę tak mi się ta pani kojarzy. Myślę że za niewygórowanym wynagrodzeniem zeżarła by żwawo choczo i z przymlaskiem g..o dowolnego pochodzenia i konstytucji. Też rodzaj głupoty ale szczególny.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1509760