Jak przestałem być wielbłądem

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Zawsze mnie rozśmieszały pretensje postkomunistów do statusu elity. Oni - elita, a ja - plebs.

Mam, z racji wykształcenia i charakteru pracy zawodowej, dobre rozeznanie w rozmaitych środowiskach i te mity wyznawane przez lumpenelitę wydawały mi się tylko celową grą na zniszczenie wizerunku przeciwnika na prawicy.

Więc tym bardziej rozśmieszyły mnie wyniki badań socjologa dr Macieja Gduli związanego z Krytyką Polityczną, który podjął badania środowisk związanych z PISem w miejscowości, którą określił, dla zachowania anonimowości, jako Miastko. Co wielce zabawne, to badania te wskazują, że oni tak naprawdę zdawali się myśleć i przypisywać sobie status elity. Rzeczywiście, mógł temu sprzyjać 70letni okres, gdy panowanie Sowietów, a potem postkomunistów, taki status im formalnie dawało.

Kiedyś powiedziano, że koń jaki jest każdy widzi. Teraz konie zniknęły z przestrzeni publicznej i zapomniano o tym powiedzeniu.

Tak więc mimo śmieszności tych badań miały one tę zaletę, że już nie muszę udowadniać, iż nie jestem wielbłądem z Ciemnogrodu czy Kaczogrodu. Wielbłądem więc już nie jestem, a papiery wystawiła mi sama Krytyka Polityczna, której o coś takiego nigdy przedtem bym nie podejrzewał.

A na potwierdzenie tego, że oni naprawdę we własną propagandę uwierzyli, zacytuję założenia badawcze opisane w rozmowie dr Gduli w tygodniku “Do Rzeczy”. Aż trudno mi uwierzyć, że tak oczywiste rzeczy trzeba było badać. Oni okazali się durniejsi niż ustawa przewiduje.

“Słuchaliśmy, co o PIS i polityce myśli zarówno klasa ludowa – ludzie żyjący z rolnictwa oraz robotnicy – jak i klasa średnia. Sprawdzaliśmy, dlaczego popierają partię rządzącą. Okazało się, że wyborcy PIS wcale nie są przegranymi transformacji, niedorajdami – jak się zazwyczaj myśli o PIS-owcach. Nie dlatego głosują na PIS, że im w życiu nie wyszło. W każdym razie nie tylko tacy ludzie głosują na PIS. Partia ta wśród swoich zwolenników ma także całkiem dobrze sytuowanych przedstawicieli klasy średniej, przekonanych o tym, że mają kontrolę nad własnym życiem.

/.../

Te osoby nie mają poczucia, że do tej pory były na marginesie i dopiero dzięki PISowi zyskują godność. Zarówno klasa ludowa, jak i średnia uważa, że jest coraz lepiej, a PIS jest po prostu wehikułem, który pozwala im realizować własne aspiracje.”

No, wystarczy dowodzenie, że Ziemia nie jest płaska. Trzeba też jeszcze zwrócić uwagę na jeden aspekt tych badań i postawić pytanie, co skłoniło Krytykę Polityczną do ich podjęcia. Sądzę, że to poczucie realizmu pojawiło się tylko dzięki temu, że lewica straciła bezpośredni wpływ na władzę w r. 2005 i miała sporo czasu na przemyślenia.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:13)

Komentarze

 ...poczucie realizmu.... -  bez przesady ! Daleko jeszcze do tego.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0


#1556683

No ale żeby w Khrytyce Politycznej takie rzeczy się pojawiały, to rzecz nieoczekiwana.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1556686

Rakowski też w pewnym momencie pozował na "obiektywnego intelektualistę", takiego troskliwego analityka. Biada temu kto naiwny.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0


#1556690

  Witam! PIS pozwala realizować własne aspiracje... Tak, to ważne, ale przede wszystkim przywrócił wartość i godność jednostki, bo wiara zawsze tkwiła głęboko w dużej większości społeczeństwa. To wreszcie oddech powiewu wolności, za który nasi ojcowie, dziadowie, przelewali krew. To wreszcie duma ze swojego kraju za który przeciętny Kowalski zaczyna być odpowiedzialny i postrzegany jako licząca się jednostka wnosząca swój wkład. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

ronin

#1556701

Czytam co piszesz, i mam dla Ciebie radę... Wyłącz choć raz na jakiś czas TV "Republika", wyrzuć do kosza "Gazetę Polską" i przeczytaj czasami tekst z innych źródeł...
Wyjdź na ulicę, porozmawiaj i posłuchaj ludzi... bo mam wrażenie, że opisujesz jakiś zupełnie inny kraj...
Jaki "powiew wolności" ?... Jaka duma?... Co Ty człowieku piszesz ?!.

"PIS pozwala realizować własne aspiracje..."...
"przeciętny Kowalski zaczyna być odpowiedzialny i postrzegany jako licząca się jednostka "...
To Twój "autorski" żart, czy cytaty z jakiegoś kabaretu ?.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6
#1556705

..to jeden z "najlepszych" , najwyżej ocenianych, niepoprawnych komentatorów. Albo "a nie mówiłem " nie docenia prawdziwych patriotycznych, magdalenkowych wartości...albo ronin popiera Scotch Whisky Association. Innej możliwości nie może być.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Verita

#1556708

   Prosty dla Ciebie przekaz. ABY to zrozumieć trzeba być po prostu POLAKIEM, tyle i aż tyle.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

ronin

#1556711

...żeby to wszystko zrozumieć, nie wystarczy być tylko POLAKIEM, trzeba być mądrym Polakiem, najlepiej przed szkodą...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4
#1556722

  Tak, tak.mądry...najlepiej na kolanach przed germańcami i sowietami, jak za Rudego. Szkodę, to Polsce zrobili i nadal próbują robić zdrajcy i kolaboranci za Judaszowe granty i srebrniki. To obce robactwo zostanie zmiecione zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

ronin

#1556725

A ja myślałem naiwnie, że "to obce robactwo miało być zmiecione" po wygranych wyborach parlamentarnych... Czyżbym się mylił ?. Teraz słyszę, że do "pełnego sukcesu" potrzebna jest druga kadencja i sukces w wyborach samorządowych...
Kłamcy...

PS. Nawet o tym nie wiesz, ale to TY jesteś na kolanach... a biorąc pod uwagę Twoją niewzruszoną, ortodoksyjną wiarę w bajki opowiadane przez delikatnie mówiąc, mało wiarygodnych osobników szumnie nazywanych politykami, masz znikome szanse na powstanie ...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4
#1556726

Ja pamiętam obietnicę zapoczątkowania procesu oczyszczania ! Rozmiary szamba odsłaniają kolejne akcje CBA, kolejne samozaorania przedstawicieli wymiaru (nie)sprawiedliwości.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0


#1556746

"A ja myślałem naiwnie, że "to obce robactwo miało być zmiecione" po wygranych wyborach parlamentarnych.."

Nie cierpię u polemistów braku refleksyjności, a taki brak zdradza powyżej zacytowana wypowieedź. Natychmiast po wybiorach można coś zrobić jeśli ma się magiczną różdżkę czarodziejską. Procesy społeczne trwają latami i nie wystarczy jak w samochodzie, włączyć pedał gazu.

Doradzam polemistom posługiwanie się odrobiną roztropności

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1556751

Panie "zetjot"...

Proszę nie manipulować faktami . Wydaje mi się, że ponad dwa lata po wyborach, to nie jest jak to Pan ujął "Natychmiast po wyborach"...
Uważam, że Pański optymizm, dziwnie graniczy z manipulacją. (Co zdarza się Panu nie po raz pierwszy)
Proszę o drobinę uczciwości w ocenie faktów.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3
#1556757

Antoni Macierewicz w „Wywiadzie z chuliganem” o TVN: Nie można udawać, że nie ma wrogów Polski, którzy chcieliby ją zniszczyć

(...)

O „okrągłym stole”:
     Rozpoczęciu obrad „okrągłego stołu” towarzyszyło morderstwo księdza, w czasie okrągłego stołu też mordowano księży, zabijano naszych przywódców duchowych. To było „porozumienie i walka”, jak mówił pan Jaruzelski. Tylko że ta „walka” to była walka skrytobójcza, chodziło o to, żeby pozbawić nas najbardziej wartościowych ludzi, a innych zepchnąć na margines i zostawić tylko postkomunistyczną elitę, teraz nazywającą się liberałami.

O elitach III RP:
     Elita z natury odnosi się do kogoś lepszego w danej dziedzinie. Ci ludzie są lepsi tylko w kłamstwie, w oszustwie, w niszczeniu polskości, w grabieży, w bogaceniu siebie samego, w cynizmie – w tym są naprawdę znakomici.

(...)

Źródło: niezalezna.pl - http://niezalezna.pl/215460-antoni-macierewicz-w-wywiadzie-z-chuliganem-o-tvn-nie-mozna-udawac-ze-nie-ma-wrogow-polski-ktorzy-chcieliby-ja-zniszczyc

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1556794

 niektóre obietnice wyborcze, ale to wszystko.

Ja z racji wykształcenia i pracy zawodowej, podobnie jak Zetjot,  też mam spore rozeznanie odnośnie tego co się dzieje i jak wyglądają zmiany przeprowadzone przez dobra zmianę, a zwłaszcza najbliższe otoczenie.

Niestety jeśli chodzi np. o administrację rządową, to zupełnie nie ma powodu do zachwytu, a raczej jest poważny powód do niepokoju! Otóż zmiany jakie zaszły nie są wcale zmianami, a kontynuacją podbudowaną PRowskimi tanimi gadkami. PIS zaakceptował większość z kadry kierowniczej poprzedniego układu - aktywistów pełoskich i namaścił ich do kierowania, tak jak poprzednio peło-peezel.

Ta ww. kadra, pomimo że poprzednio pluła i wyśmiewała PIS, aż wstyd powtarzać, i wysługiwała się układowi, teraz wiernopoddańczo chodzi na klęczkach za szefostwem pisowskim, a oni to akceptują i hołubią to sprzedajne, lansersko-cwaniackie tałatajstwo.

Czy ta kadra jest wiarygodna - z pewnością nie, czy coś zmieniło się w ich podejściu do pracy - oczywiście nie, zatem nie robią nic innego niż robili poprzednio, czyli w zasadzie nic, no poza licznymi wyjazdami zagranicznymi za słuzbowe pieniądze oraz ciągnięciem maksymalnej korzyści ze stanowicha!

Oczywiście można nie zauważać tego, i PRowsko klepać, że jest dobrze, w zasadzie lepiej niż było, ale w tym ważnym sektorze aktywności to nieprawda! Piszę te słowa nie dlatego, aby niepotrzebnie krytykować, czy też z zazdrości, tylko ponieważ bardzo mnie to boli. Niestety nadal nie jest tak, że politykę danego resortu kreuje przełożony, chociaż dostaje za to pieniądze, tylko kreują ja pracownicy (przełożeni często nie maja wiedzy, a zazwyczaj chęci do pracy), na których barki sprytnie spycha się wszelką odpowiedzialność za wszystkie sprawy.

Wiele osób, które głosowało na PIS jest rozczarowanych, a ostatnimi decyzjami jeszcze bardziej!

Cóż, nadal jednak mam nadzieję, że będzie lepiej, także w ww. dziedzinie - tak, ale podobno tylko głupi ją mają, zatem ...?

 

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1556729

Dlatego, pilnie potrzebna jest wymiana samorządu i sejmików. Bez tego, bez ograniczenia do dwu kadencji, nie zbudujemy fundamentu rządzenia.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1


#1556747

Czego więcej i ile jeszcze władzy potrzebuje PIS, by cokolwiek zrealizować ze swoich obietnic wyborczych ?. Mają sejm, mają senat, mają prezydenta... chcą jeszcze samorządów i sejmików.
Czego jeszcze więcej potrzebuje PIS...?.

Pełnia władzy nie wróży nic dobrego, to powinien wiedzieć każdy wyborca i każdy Polak .
To już przerabialiśmy...

PS. Zapewne następnie, dla utrwalenia władzy potrzebne będą POP PIS w każdym zakładzie pracy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#1556787

Od czasów sławetnego badania środowiska słuchaczy Radia Maryja, kiedy to kupiłem sobie beret(filcowy, bo żona nie chciała mi zrobić moherowego) znowuż oczywistość. Jako "moherowy beret" jestem katolikiem nowoczesnym(w praktykach religijnych to często nowe ruchy-neokatechumenat, charyzmatycy), w zakresie konfesji ludzie żywo interesujący się współczesnymi eksploracjami teologicznymi, społecznymi, z antysemityzmem mniejszym niż w środowiskach GW, jestem osoba otwartą, pochodzącą niekoniecznie z małej miejscowości, wykształconą. Jeśli taki był wynik badań profesora Lipińskiego nie dziwne są wyniki Gduli. Nawet jeśli jest to oczywistość, to jednak miło, że są takie badania. Bardzo cacy też, że są badania poprawne, zachowujące "moherowe" pensum uczciwości

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Onufry Zagłoba

#1556733

Dwa lata to jest może dużo czasu z perpspektywy łątki jednodniówki. Natomiast dwa lata z perspektywy konieczności nadrobienia wszystkich strat poniesionych od roku 1939, pamiętacie? był taki rok, to jest jak mgnienie oka.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1556782

Panie "zetjot", to staje się już żenujące...
PIS nie zajął się na dobre żadną z obietnic wyborczych, a Pan tu wyjeżdża z 39 rokiem ?
Pis rozlicza dopiero (zdaje się) 4 kamienicę w Warszawie i żadnego z przestępców zamieszanych w afery związane z przejmowaniem tych kamienic:).
Wie Pan ile takich kamienic jest w Warszawie, że nie wspomnę o całej Polsce ?.
Powtarzam... ŻENADA !!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2
#1556788

A może Pan zajmie się choćby jedną kamienicą w jakimś mieście, zobaczymy ile Panu zajmie rozsupłanie wszystkich problemów ?  Jednoosobowo to ja sobie mogę w parę minut napisać notkę, a potem przez kolejne kilkanaście minut dopracowywać, ale to nie jest rozwiązywanie problemów.

Opowiadasz Pan wierutne bzdury nie licząć się z podstawowym czynnikiem jakim jest czas.Poza tym każdy problem wymaga zaangażowania odpowiednio licznego personelu. Teraz policz se Pan ile problemów zostało rozwiązanych w każdej dziedzinie i ile ludzi do tego trzeba było zaangażować. Teraz proszę dodać do tego nowe problemy, za które trzba będzie się zabrać. Czy Pan weźmie udział  w tych pracach ?

Takich teoretyków od praktyki jak Pan to widzę przy jednym zajęciu - kury szczać prowadzać.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1556793

Pozostaje mi tylko powtórzyć... Żenada Panie "zetjot", żenada...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1556799

"Pozostaje mi tylko powtórzyć... Żenada Panie "zetjot", żenada..."

Jeśli mowa o powtarzaniu, to klasę trzeba było powtórzyć, w podstawówce.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1556828

To prawda, mógł Pan, ale teraz to już chyba za późno...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1556848