Dziady jesienne, święto rodziny skupionej przy ogniu

Obrazek użytkownika Zawisza Niebieski
Kultura

W naszej kulturze katolickiej święto wszystkich świętych jest świętem poświęconym tym, których Kościół uznał za wzór dla żyjących - świętych. Dziady (Zaduszki) to reminiscencja naszych przedchrześcijańskich obrządków.

Dziś, ze względu na to iż na święto to poświęcamy jeden dzień wolny od pracy, zwyczaje przedchrześcijańskie przenoszone są na dzień 1 listopada.

Nasi przodkowie obchodzili 4 główne święta poświęcone Dziadom, czyli zmarłym przodkom, bo takie jest pierwotne przesłanie tego słowa. W roku świąt naszych przodków mieliśmy Dziady godowe, dziś przekaz tego święta obchodzimy w Wigilię Bożego Narodzenia, Dziady wiosenne, zachowane w formie zwyczaju odwiedzania grobów w czasie świąt Wielkanocy, Dziady letnie, to święto ze względu na natłok prac polowych praktycznie zanikło i właśnie obchodzone teraz Dziady jesienne.

W archeologii podział między obrządkami przedchrześcijańskimi i chrześcijańskimi wyznacza typ grobów. O ile przed chrześcijaństwem zarówno u nas jak i u sąsiadujących z nami Bałtów stosowano pochówek ciałopalny, o tyle w chrześcijaństwie pochówek stosowano pochówek szkieletowy, choć przejście między jedną a drugą formą pochówku było płynne. Pochówek szkieletowy wolno rozprzestrzeniał się po naszych ziemiach. Choć i wcześniej na naszych ziemiach istniała forma pochówku szkieletowego, tu za przykład można podać pochówek w Megalitach Kujawskich datowanych na 4300-3000 lat p.n.e. (Wietrzychowice, Sarnów). W bezpośrednim okresie przedchrześcijańskim stosowano jednak pochówek ciałopalny. Po śmierci zwłoki palono na stosie drewna, w którym ogień utrzymywano do momentu prawie całego spalenia ciała. Prochy po spaleniu zbierano do urny, niekiedy ciekawie zdobionej w formie twarzy ludzkiej, czy nawet chałupy i taką urnę składano do grobu rodzinnego, jedna obok drugiej. Nad takimi grobami usypywano kurhan, niekiedy dużych rozmiarów. Rytuały pochówku były różne. Spotykamy groby wielournowe, w których spoczywa jedna osoba, a w poszczególnych urnach składano różne części kostne, niezależnie kręgosłup, źebra, kończyny itd. (przykład cmentarzysko w okolicach Brudnic). Spotykamy również groby, gdzie w urnie spoczywają prochy jednej osoby. Mamy groby jednoosobowe i groby wieloosobowe, przypuszczalnie rodzinne.

Mało znany sposób pochówku zmarłych znajdujemy w kulturze Bałtów . Przykładem na to może być cmentarzysko pod Górą Zamkową w okolicy Szurpił. Cmentarzysko to należało do ludu Sudowa (Jaćwingowie). Zmarłego ubierano w uroczysty strój, wyposażano w ozdoby, broń, po czym ciało spalano na stosie pogrzebowym. Po dopaleniu wszelkie większe niedopalone fragmenty kości, metalowe ozdoby starannie cięto na niewielkie kawałki. Całość rozrzucano po polu cmentarnym. Tak więc, prochy mieszkańców danej osady spoczywały nie w grobach a na jednym wspólnym polu.

Nie raz słyszy się iż pochówek całopalny niszczy wszelkie informacje użyteczne dla bioarcheologów. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie stanu prochów po zmarłym otrzymywanych z dzisiejszych kreatorów. Te jednak po kremacji są mielone, stąd rodzina w urnie otrzymuje pył. Jednak w czasie palenia na stosie pogrzebowym, gdzie uzyskiwano temperatury rzędu 600-800 stopni kości nie ulegały całkowitemu zniszczeniu . Można z nich odczytać pewne informacje, jak przybliżony wiek, płeć zmarłego, część chorób na jakie cierpieli. Do takich wniosków doprowadziły m.in. badania bioarcheolog Moniki Dzierlińskiej (UW).

Ogień dla naszych przedchrześcijańskich ojców spełniał podobną rolę jak w czasach palenia na stosach. Przy czym nasi przedchrześcijańscy przodkowie nie palili żywych. Ogień miał oczyszczać, ułatwiać drogę do zaświatów ale również skupiać rodzinę. Ogień to dom, miejsce spotkania rodziny, stąd w naszej kulturze wiele było obyczajów związanych z ogniem, jak palenie ognisk, czy też całkowite wygaszanie i czyszczenie domowych palenisk, by w określone dni świąteczne przynieść do domu rytualnie rozpalony ogień. Tu przykładem pozostałości dawnych zwyczajów może być święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Dzisiejsze znicze, które stawiamy na grobach to ogień przy którym ma spotkać się rodzina, ta żyjąca i ci co odeszli. Stąd właśnie stojąc przy grobie zmarłych towarzyszy nam ogień, ogień palącego się znicza. I zupełnie nie zastanawiamy się nad jego znaczeniem. Bo czy zastanowiłeś się drogi czytelniku kiedyś, dlaczego przychodząc na grób kogoś z rodziny jedną z pierwszych czynności jakie wykonasz będzie zapalenie znicza? 

 

**********

prawa autorskie: jestem autorem tekstu i zdjęć. Zdjęcie, rekonstrukcja stosu pogrzebowego, muzeum archeologiczne Trzcinica

Ocena wpisu: 
2
Twoja ocena: Brak Średnio: 1.7 (głosów:15)

Komentarze

Niektórzy już z was dawno zmienili tylko obuwie. Szkoda tylko, że „kultura” wciąż ta sama.

 

Pomódlmy się w tych dniach za pomordowanych i znieważonych 

W  Dzien Zaduszny pamiętajmy o naszych BOHATERACH, Żołnierzach Niezłomnych, Przeklętych, Powstańcach Warszawskich! O tych co bronili Polski i ludzi prześladowanych przez Niemców i Sowietów pomimo groźby utraty własnego życia. 
Niech im dobry Bóg błogosławi.

 

 

1 i 2 listopada. Papierek lakmusowy człowieczeństwa. Daty, która, jak nożem, oddziela ludzi, od człekokształtnych czerwonych  ******nów.
 

ps.
Towarzysze :
@Zawisza Niebieski
@Jarosław Ruszkiewicz
@Hades
@Wican
@Nikander
@Kosiur
@Jacnacki
@Konrad Rękas 
@Jan Twardowski
@matterhorn 

etc.

WY  jako bezpośredni spadkobiercy sowieckiej i UB-eckiej  formacji zbrodniczej ujawnijcie, gdzie są ich groby!

 

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-6

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1608292

komunizujących judejczyków, przywiezionych na tankach sowieckiej armii?

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4
#1608294

No zobacz
Nic o bagienku
Nic o trollikach
Nic o Kaczynskim
Nic o PIS-ie
Nic o aferze nr.2999

Un jakiś chory czy co ?
8-))))))

pozdr.

no ale może się rozkręci ...jeszcze

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-4

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1608296

;)

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-4
#1608297

To nie są żadne "zwyczaje przedchrzescijanskie" tylko święto katolickie. Święto nie ogranicza się do elementu folkloru. Jakby jakiś niebieski debil miał nie zauważyć- jest różnica.

I jaka to "nasza kultura", skoro taki Zawisza to latami podkreślał, że nawet na mszy nigdy nie był. A jako faral ma motto o światopoglądzie przez "wiarę ojcow". Zawisza dumnie podkreślał, że nawet na mszy nie był. Po latach, by nie przegrać  w dyskusjach, udawał że był aż raz. Po kolejnych kilku latach znów kręcił zupełnie inaczej. Internet pamięta, ja również.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1608300

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Wielonikowcowi, Zawiedzonemu/Mind service... nawet pomyliło się i zwraca się do Polaków w sposób wyniesiony ze szkoleń. Per "towarzyszu". dla ciebie to pan Ruszkiewicz, pan Zawisza niebieski, pan Hades... Człowiek może wyjść z UB-ecji, Ubek z człowieka nigdy. 

Nie miałem najmniejszej wątpliwości iż przesłanie tekstu do was nie dotrze. Do tego trzeba trochę historii Polski znać. Na portalach polskich o tematach poruszonych w tekście można porozmawiać, tu wiadomo, przyjdą nierozgarnięte trolle i bagienko uczynią. Tak niestety jest na zatrollowanych portalach.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-10

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1608326

Uuu PAN ruska onuca zgrzyta resztkami uzębienia. 
Tak właśnie było,Tak to twoi przodkowie robili z Polakami, z Żołnierzami Niezłomnymi, z Powstańcami Warszawy z Bohaterami spod Monte Cassino!!! 
Wy czerwona zarazo, (PO)UB-ecka zarazo!!!
Raz się jeszcze Was PANOWIE Towarzysze z Szamba 24 pytam.
Gdzie są ich groby?
Gdzie ?

 

Papierek lakmusowy człowieczeństwa. jak sie oddziela ludzi, od człekokształtnych czerwonych  ******nów.
 

ps.
PANOWIE Towarzysze :
@Zawisza Niebieski
@Jarosław Ruszkiewicz
@Hades
@Wican
@Nikander
@Kosiur
@Jacnacki
@Konrad Rękas 
@Jan Twardowski
@matterhorn 

etc.

WY  jako bezpośredni spadkobiercy sowieckiej i UB-eckiej  formacji zbrodniczej ujawnijcie, gdzie są ich groby!

Pozdrowienia dla Jozia z Londynu który "ogląda" twój portal zza szyby.
I jeszcze ci w pysk prawdę tam napisał

Pozdrowienia dla czerwonego pomidora który ogląda nasz portal zza szyby niestety

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-5

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1608333

Nie zawiodłeś nas jednak

Mamy i te trolliki i to  bagienko

Brakuje afery PIS- nr. 2999

No i coś o Kaczynskim mi tu też brak

Czekamy z wielką niecierpliwością

Całą naprzód !!!!!

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-4

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1608337

teologiem, polskim patriotą i historykiem. No po prostu Rebeliantka w spodniach. ;)

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-5
#1608341

a ty cóż, nadal nie wyrosłeś z przezywanek. No cóż, niektórzy w rozwoju intelektualnym zatrzymują się na poziomie dzieciństwa, ale z kalectwa śmiać się nie należy.

Zadałeś pytanie "od kiedy to kultura katolicka jest "nasza" dla potomków komunizujących judejczyków". Odpowiedź jest prosta, od kiedy Hamptuś, zawiedzony, Husky i kilku innych za "patriotów" tu robią. Kopiują gdzie się da teksty o wyklętych, zdjęcia, bo sami na te tematy niewiele mają do powiedzenia, ani własnego zdania nie mają.

Jak widać zawiedzony zdjęcia z archiwum rodzinnego wyciąga, "nieźle" twoi ojcowie się zabawiali.

Zawiedzony: również dołączam się do życzeń dla Joszki "czerwonego pomidora który ogląda nasz portal zza szyby niestety". Również dla ciebie, co oglądasz polskie portale zza szyby musisz oglądać, niestety.

Husky, poczekaj, przeją święta, będzie o aferach. Dojna zmiana między PO i PiS spowodowała, że teraz PiS kradnie. Więc jest o czym pisać, tyle, że nie w święta. A Kaczyńskiemu też dajmy chwilę odpocząć, on jeszcze do siebie dochodzi, jak my na psikusa zrobili bo cukierka skąpił. :)

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-9

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1608379

cyt:

A Kaczyńskiemu też dajmy chwilę odpocząć, on jeszcze do siebie dochodzi, jak my na psikusa zrobili bo cukierka skąpił. :)

 

Ty czerwony skunksie
Czyli ten psychol pod domem to ty.Nieźle się obnażasz idioto.

Ale to nic nowego, to żeś psychol niech świadczy to że reprezentujesz portal psycholi i dewiantów,Spadkobierców tych przywiezionych na ruskich tankach.
A na koniec skończony czubku to powiem ci że mam dłużej już konto niż JzL i czekam na stosowną chwilę być ci pojechać równo.
Pozdrów burdelmamę i czerwonego spiryta i niechaj mnie frajer pocałuje w zacną cześć ciała

Odmaszeruj !!!!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-6

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1608387

Czyż nie tłumaczyłem wam moje trolliki, że układ jest jeden, wy wyjecie, ja się śmieję. Trzech wysila pustostany i znów status "zaorany". Daliśmy wam szansę na Neon na rozmawianie z Polakami, z ludźmi, którzy nawet na trudniejsze tematy są w stanie podjąć dyskusję i co? Znów wykop i pac w wasze bagienko, "diupą trę o trotuar", kończąc boleśnie w waszym błotku. Repertuar wasz skromy, czerwony, ruska onuca, UB-ek... piana z ust płynie, pomyśleć nie pozwala. Tyle waszego, że pałki ze wszystkich nicków postawicie.

Ile to razy chciałeś mi "pojechać" zawiedzony? Za każdym razem pojechałeś jak gołą d... po papierze ściernym i byłeś mocno "zawiedziony". Ale podpowiem ci szansę, w połowie tygodnia wyjeżdżam na urlop, daleko, dostępu do internetu raczej nie będę miał, bo jeszcze interfejsu "tam-tam - internet" nie wymyślono, ale kto wie, może? Będziesz miał szansę wygłupić się tak, że ja tego nie skwituję. Spróbuj, to może być twoja życiowa szansa.

Pozdrów Joszkę którego trafnie oceniłeś jako "czerwonego pomidora który ogląda nasz portal zza szyby niestety" [pisownia oryginalna] Choć powinieneś powiedzieć, iż on wszystkie polskie portale zza szyby. No cóż, niestety, taki sort.  A po całowanie które spirytowi proponujesz? Jeśli masz nieprzepartą potrzebę, zgłoś cię do Huskyego. On, sądząc po publikowanych zdjęciach takie zabawy lubi. Tam będziesz miał szansę.

Dam ci jedną radę, radę przyjaciela. Zanim w komentarzu się wygłupisz, wypij szklankę zimnej wody. Zwykle jeśli choć trochę tego "orzeszka" w bezskresnych przestrzeniach mózgoczaszki pozostało" to wystarcza.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-8

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1608402

Po raz enty matole cię ostrzegam ,nie prowokuj
Ja nie szukam zwady, ty kretynie tak
Po raz kolejny cię proszę
Chcesz prawdy?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-5

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1608403

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

tłumaczę  ci, że też nie szukam zwady, ale te twoje prawdy, to zbywam śmiechem. Jak sam widzisz na portalu dla Polaków nikt cię nie blokuje, jeśli nie używasz języka rodem z tutejszego bagienka oglądających polskie portale przez szybkę. Twoje teksty na Neon traktowane są zgodnie z zasadami, nikt cię nie ogranicza. Skopiujesz tekst, trafi do rubryki, "co piszą inni", napiszesz coś ciekawego, trafi na promocję a dalej oceniają czytelnicy. Wiem, że się mnie boisz, bo z jakiego innego powodu byś mnie banował? 

Tu w tutejszym bagienku dostajesz "małpiego rozumu", chcąc przypodobać się tutejszym .... jak mój czworonożny przyjaciel, gdy smakołyk zobaczy. Było myśleć, zanim opublikowałeś zdjęcie kochających się facetów, było myśleć gdy wyrzucałeś z siebie potok słów jakich można spodziewać się od pijanego śpiącego na ławce. Nie wiń mnie o to, że nie pomyślałeś, żeś zrobił z siebie, to co zrobiłeś. Poproś "zawiedzonego" by nie przypominał tego jak się skompromitowałeś. Ja tylko raz pokazałem jakim językiem się posługujesz. 

Ja ci mogę obiecać, że za każdym razem będę traktował ciebie jak każdego. Napiszesz głupotę, to pokażę to, napiszesz coś mądrego, to wypromuję. Od ciebie to zależy. I nic ci nie da cenzura, bo sam wiesz, że wtedy nie tylko ja ciebie obśmieję. 

Myśl, oceniaj konsekwencje swoich słów. Ale jeśli nie pomyślisz, to nie płacz, że ludzie się z ciebie śmieją.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-9

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1608415

Mam w doopie to pajacu co ty możesz lub nie

Ty jesteś tylko nikim

NIKIM

EOT

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-6

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1608421

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

ale jako właściciel psa mogę ci doradzić, co pewien czas mój piesek dostaje tabletki na odrobaczywienie i to pomaga. :)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-9

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1608422

Biblii, medycynie, technice, psychiatrii, prawie itd. to obawiam się, że prędziutko przejdzie po Tęczowym Moście...Chyba, że Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ci go odbierze. Wtedy ma szansę, że jeszcze pożyje.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4
#1608424

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Potrafisz coś powiedzieć na temat tekstu? Przyznam, że potrafię lepsze napisać czego już przykłady dawałem. Ten ot. średnia klasa, ale wiedza o naszych polskich zwyczajach jest.

Co do piesków, ten co mam jest trzecim w moim życiu. Nigdy nie kupuję rasowych wychodząc z założenia, że przyjaciel przychodzi sam i dwa pierwsze przyszły same. Pierwszy żył z nami 17 lat, drugi 11, jakoś wytrwały, no może były odporne. Ten co teraz mam, zresztą gdy wziąłem ze schroniska na Neon napisałem. Na razie młody, posłuszny, chętny do nauki, choć to pies do kochania, nie do służby. Ma jedno zadanie, pójść ze mną na długi spacer, z przyjemnością je spełnia.

Co do Huskyego skarżył się iż ma coś w d... Tabletki na odrobaczywienie z pewnością nie zaszkodzą. Widzisz, cały problem, że głupota zaraz do człowieka wraca. Popatrz na posła PiS Artura Zawiszę. Dwa razy jednego dnia zostać zatrzymany bez prawa jazdy? No ale nie na darmo PiS prokuraturę sparaliżował. Zaraz go "ułaskawią".

Widzisz Hamptusiu poza sprawami zawodowymi potrafię różnymi ciekawymi dziedzinami się zająć, o nich napisać. Poza historią, techniką, pierwszymi wiekami chrześcijaństwa, również fotografią zwierząt żyjących w naturze i inną się zajmuję , no ale tu publikacja zdjęć stwarza pewne problemy. Moje zdjęcia na Neon możesz zobaczyć. Każdy artykuł tu je zdobi.

Zamiast ośmieszać się trollowaniem można coś ciekawego robić, spróbuj, naprawdę nie boli. No a zaoranie was? To prawie rzecz automatyczna, zobacz jak Husky dziś rozpacza. Sam już nie wie co ma z siebie wyrzucić. Na polskim portalu rozmawia jak człowiek, a przy was małpiego rozumu dostaje, czerwone, oczy mu zalewa i za pajacyka robi.

Ale może nie wiesz, Joszko spragniony rozmawiać na Neon powrócił. Witamy go tam z otwartymi rękoma. Chrześcijański to obyczaj przebaczać i dać szansę. Będzie pisał kulturalnie, poczytamy. Zbłaźni się jak ostatnio zawiedzony we wcieleniu "Rozumu w serwisie", wyleci. Ty jak widzę odwagi nie masz. Napisz coś sensownego, zapraszam, z przyjemnością na polskim portalu Neon przeczytamy, ocenimy. :)

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-10

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1608439

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-3
#1608454

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Powiadom mnie, jak dojdziesz do wniosku, że to ja mordowałem niewiniątka za czasów Heroda. Na razie to śmiech za tobą goni. Widzisz, udaje ci się, jak jesteś damskim bokserem, nerwowo Rebeliantkę wykańczając. Na trolla jest jedyna metoda, ośmieszyć go, wykazać jakim jest pustostanem. Widzisz jak na twoim przypadku to dobrze działa. Wyjesz, kłamiesz, kręcisz, rzucasz czym popadnie i słyszysz tylko śmiech. Może pójdź, ktoś ci z rodzinki meliskę zaparzy, to dobre na uspokojenie starganych trollich nerwów. Na antykatolicką ofensywę to można  było coś ugrać jakieś 5 wieków temu, dziś w ustach wykształconego człowieka tylko śmiech wywołuje. Chłopie, zajmij się czymś pożytecznym, może komuś pałeczkę postawić, ot zajęcie do twojego umysłu dostosowane.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-8

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1608458

Kogo chcesz nabierać, parchu, na swój polski patriotyzm? Idź straszyć niemoty na leonku.Tam waszej parze może ze dwie osoby uwierzą, Zmywaku... ;)

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3
#1608464

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

ośmieszasz się jak Andy aandy, co w każdym oponencie bolszewika widzi. Rozumu nie staje, słów brakuje to swój pustostan słowami "zmywaku", "parchu" zakrywasz ale jego mimo to widać. Śmieszny jesteś człowieczku co go prezywanki bawią. Ja co do swojej polskości wątpliwości nie mam, na 5 pokoleń wstecz ją sprawdziłem, ale takiej polskości, co wiarą w "zamach smoleński" się nie ośmieszam. Dziś już nawet PiS mówi, że tam była katastrofa, znów z was "naród głupi co wszystko kupi" zrobili. Widziałeś cytat z Gowina? Wyj sobie trolliku wyj, im bardziej wyjesz tym więcej ludzi się z ciebie śmieje. No to, kim teraz będę? :) Jaką przezywankę Hamptuś wymyśli? 

Jak sam widzisz ja historię swego kraju znam i znam takie rzeczy, których niewielu na tym portalu zna. I tym tutejsze trolliki zaoruję?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-8

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1608467

Sprawdziłeś to na sobie matole

Widać , słychać i czuć

EOT

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-4

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1608430