Dziady jesienne, święto rodziny skupionej przy ogniu

Obrazek użytkownika Zawisza Niebieski
Kultura

W naszej kulturze katolickiej święto wszystkich świętych jest świętem poświęconym tym, których Kościół uznał za wzór dla żyjących - świętych. Dziady (Zaduszki) to reminiscencja naszych przedchrześcijańskich obrządków.

Dziś, ze względu na to iż na święto to poświęcamy jeden dzień wolny od pracy, zwyczaje przedchrześcijańskie przenoszone są na dzień 1 listopada.

Nasi przodkowie obchodzili 4 główne święta poświęcone Dziadom, czyli zmarłym przodkom, bo takie jest pierwotne przesłanie tego słowa. W roku świąt naszych przodków mieliśmy Dziady godowe, dziś przekaz tego święta obchodzimy w Wigilię Bożego Narodzenia, Dziady wiosenne, zachowane w formie zwyczaju odwiedzania grobów w czasie świąt Wielkanocy, Dziady letnie, to święto ze względu na natłok prac polowych praktycznie zanikło i właśnie obchodzone teraz Dziady jesienne.

W archeologii podział między obrządkami przedchrześcijańskimi i chrześcijańskimi wyznacza typ grobów. O ile przed chrześcijaństwem zarówno u nas jak i u sąsiadujących z nami Bałtów stosowano pochówek ciałopalny, o tyle w chrześcijaństwie pochówek stosowano pochówek szkieletowy, choć przejście między jedną a drugą formą pochówku było płynne. Pochówek szkieletowy wolno rozprzestrzeniał się po naszych ziemiach. Choć i wcześniej na naszych ziemiach istniała forma pochówku szkieletowego, tu za przykład można podać pochówek w Megalitach Kujawskich datowanych na 4300-3000 lat p.n.e. (Wietrzychowice, Sarnów). W bezpośrednim okresie przedchrześcijańskim stosowano jednak pochówek ciałopalny. Po śmierci zwłoki palono na stosie drewna, w którym ogień utrzymywano do momentu prawie całego spalenia ciała. Prochy po spaleniu zbierano do urny, niekiedy ciekawie zdobionej w formie twarzy ludzkiej, czy nawet chałupy i taką urnę składano do grobu rodzinnego, jedna obok drugiej. Nad takimi grobami usypywano kurhan, niekiedy dużych rozmiarów. Rytuały pochówku były różne. Spotykamy groby wielournowe, w których spoczywa jedna osoba, a w poszczególnych urnach składano różne części kostne, niezależnie kręgosłup, źebra, kończyny itd. (przykład cmentarzysko w okolicach Brudnic). Spotykamy również groby, gdzie w urnie spoczywają prochy jednej osoby. Mamy groby jednoosobowe i groby wieloosobowe, przypuszczalnie rodzinne.

Mało znany sposób pochówku zmarłych znajdujemy w kulturze Bałtów . Przykładem na to może być cmentarzysko pod Górą Zamkową w okolicy Szurpił. Cmentarzysko to należało do ludu Sudowa (Jaćwingowie). Zmarłego ubierano w uroczysty strój, wyposażano w ozdoby, broń, po czym ciało spalano na stosie pogrzebowym. Po dopaleniu wszelkie większe niedopalone fragmenty kości, metalowe ozdoby starannie cięto na niewielkie kawałki. Całość rozrzucano po polu cmentarnym. Tak więc, prochy mieszkańców danej osady spoczywały nie w grobach a na jednym wspólnym polu.

Nie raz słyszy się iż pochówek całopalny niszczy wszelkie informacje użyteczne dla bioarcheologów. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie stanu prochów po zmarłym otrzymywanych z dzisiejszych kreatorów. Te jednak po kremacji są mielone, stąd rodzina w urnie otrzymuje pył. Jednak w czasie palenia na stosie pogrzebowym, gdzie uzyskiwano temperatury rzędu 600-800 stopni kości nie ulegały całkowitemu zniszczeniu . Można z nich odczytać pewne informacje, jak przybliżony wiek, płeć zmarłego, część chorób na jakie cierpieli. Do takich wniosków doprowadziły m.in. badania bioarcheolog Moniki Dzierlińskiej (UW).

Ogień dla naszych przedchrześcijańskich ojców spełniał podobną rolę jak w czasach palenia na stosach. Przy czym nasi przedchrześcijańscy przodkowie nie palili żywych. Ogień miał oczyszczać, ułatwiać drogę do zaświatów ale również skupiać rodzinę. Ogień to dom, miejsce spotkania rodziny, stąd w naszej kulturze wiele było obyczajów związanych z ogniem, jak palenie ognisk, czy też całkowite wygaszanie i czyszczenie domowych palenisk, by w określone dni świąteczne przynieść do domu rytualnie rozpalony ogień. Tu przykładem pozostałości dawnych zwyczajów może być święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Dzisiejsze znicze, które stawiamy na grobach to ogień przy którym ma spotkać się rodzina, ta żyjąca i ci co odeszli. Stąd właśnie stojąc przy grobie zmarłych towarzyszy nam ogień, ogień palącego się znicza. I zupełnie nie zastanawiamy się nad jego znaczeniem. Bo czy zastanowiłeś się drogi czytelniku kiedyś, dlaczego przychodząc na grób kogoś z rodziny jedną z pierwszych czynności jakie wykonasz będzie zapalenie znicza? 

 

**********

prawa autorskie: jestem autorem tekstu i zdjęć. Zdjęcie, rekonstrukcja stosu pogrzebowego, muzeum archeologiczne Trzcinica

2
Twoja ocena: Brak Średnia: 1.7 (15 głosów)

Komentarze

Niektórzy już z was dawno zmienili tylko obuwie. Szkoda tylko, że „kultura” wciąż ta sama.

 

Pomódlmy się w tych dniach za pomordowanych i znieważonych 

W  Dzien Zaduszny pamiętajmy o naszych BOHATERACH, Żołnierzach Niezłomnych, Przeklętych, Powstańcach Warszawskich! O tych co bronili Polski i ludzi prześladowanych przez Niemców i Sowietów pomimo groźby utraty własnego życia. 
Niech im dobry Bóg błogosławi.

 

 

1 i 2 listopada. Papierek lakmusowy człowieczeństwa. Daty, która, jak nożem, oddziela ludzi, od człekokształtnych czerwonych  ******nów.
 

ps.
Towarzysze :
@Zawisza Niebieski
@Jarosław Ruszkiewicz
@Hades
@Wican
@Nikander
@Kosiur
@Jacnacki
@Konrad Rękas 
@Jan Twardowski
@matterhorn 

etc.

WY  jako bezpośredni spadkobiercy sowieckiej i UB-eckiej  formacji zbrodniczej ujawnijcie, gdzie są ich groby!

 

Vote up!
10
Vote down!
-6

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1608292

komunizujących judejczyków, przywiezionych na tankach sowieckiej armii?

Vote up!
8
Vote down!
-4
#1608294

No zobacz
Nic o bagienku
Nic o trollikach
Nic o Kaczynskim
Nic o PIS-ie
Nic o aferze nr.2999

Un jakiś chory czy co ?
8-))))))

pozdr.

no ale może się rozkręci ...jeszcze

Vote up!
9
Vote down!
-4
#1608296

;)

Vote up!
6
Vote down!
-4
#1608297

To nie są żadne "zwyczaje przedchrzescijanskie" tylko święto katolickie. Święto nie ogranicza się do elementu folkloru. Jakby jakiś niebieski debil miał nie zauważyć- jest różnica.

I jaka to "nasza kultura", skoro taki Zawisza to latami podkreślał, że nawet na mszy nigdy nie był. A jako faral ma motto o światopoglądzie przez "wiarę ojcow". Zawisza dumnie podkreślał, że nawet na mszy nie był. Po latach, by nie przegrać  w dyskusjach, udawał że był aż raz. Po kolejnych kilku latach znów kręcił zupełnie inaczej. Internet pamięta, ja również.

Vote up!
8
Vote down!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1608300

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Wielonikowcowi, Zawiedzonemu/Mind service... nawet pomyliło się i zwraca się do Polaków w sposób wyniesiony ze szkoleń. Per "towarzyszu". dla ciebie to pan Ruszkiewicz, pan Zawisza niebieski, pan Hades... Człowiek może wyjść z UB-ecji, Ubek z człowieka nigdy. 

Nie miałem najmniejszej wątpliwości iż przesłanie tekstu do was nie dotrze. Do tego trzeba trochę historii Polski znać. Na portalach polskich o tematach poruszonych w tekście można porozmawiać, tu wiadomo, przyjdą nierozgarnięte trolle i bagienko uczynią. Tak niestety jest na zatrollowanych portalach.

Vote up!
5
Vote down!
-10
#1608326

Uuu PAN ruska onuca zgrzyta resztkami uzębienia. 
Tak właśnie było,Tak to twoi przodkowie robili z Polakami, z Żołnierzami Niezłomnymi, z Powstańcami Warszawy z Bohaterami spod Monte Cassino!!! 
Wy czerwona zarazo, (PO)UB-ecka zarazo!!!
Raz się jeszcze Was PANOWIE Towarzysze z Szamba 24 pytam.
Gdzie są ich groby?
Gdzie ?

 

Papierek lakmusowy człowieczeństwa. jak sie oddziela ludzi, od człekokształtnych czerwonych  ******nów.
 

ps.
PANOWIE Towarzysze :
@Zawisza Niebieski
@Jarosław Ruszkiewicz
@Hades
@Wican
@Nikander
@Kosiur
@Jacnacki
@Konrad Rękas 
@Jan Twardowski
@matterhorn 

etc.

WY  jako bezpośredni spadkobiercy sowieckiej i UB-eckiej  formacji zbrodniczej ujawnijcie, gdzie są ich groby!

Pozdrowienia dla Jozia z Londynu który "ogląda" twój portal zza szyby.
I jeszcze ci w pysk prawdę tam napisał

Pozdrowienia dla czerwonego pomidora który ogląda nasz portal zza szyby niestety

Vote up!
7
Vote down!
-5

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1608333

Nie zawiodłeś nas jednak

Mamy i te trolliki i to  bagienko

Brakuje afery PIS- nr. 2999

No i coś o Kaczynskim mi tu też brak

Czekamy z wielką niecierpliwością

Całą naprzód !!!!!

 

Vote up!
7
Vote down!
-4
#1608337

teologiem, polskim patriotą i historykiem. No po prostu Rebeliantka w spodniach. ;)

 

Vote up!
7
Vote down!
-5
#1608341

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

a ty cóż, nadal nie wyrosłeś z przezywanek. No cóż, niektórzy w rozwoju intelektualnym zatrzymują się na poziomie dzieciństwa, ale z kalectwa śmiać się nie należy.

Zadałeś pytanie "od kiedy to kultura katolicka jest "nasza" dla potomków komunizujących judejczyków". Odpowiedź jest prosta, od kiedy Hamptuś, zawiedzony, Husky i kilku innych za "patriotów" tu robią. Kopiują gdzie się da teksty o wyklętych, zdjęcia, bo sami na te tematy niewiele mają do powiedzenia, ani własnego zdania nie mają.

Jak widać zawiedzony zdjęcia z archiwum rodzinnego wyciąga, "nieźle" twoi ojcowie się zabawiali.

Zawiedzony: również dołączam się do życzeń dla Joszki "czerwonego pomidora który ogląda nasz portal zza szyby niestety". Również dla ciebie, co oglądasz polskie portale zza szyby musisz oglądać, niestety.

Husky, poczekaj, przeją święta, będzie o aferach. Dojna zmiana między PO i PiS spowodowała, że teraz PiS kradnie. Więc jest o czym pisać, tyle, że nie w święta. A Kaczyńskiemu też dajmy chwilę odpocząć, on jeszcze do siebie dochodzi, jak my na psikusa zrobili bo cukierka skąpił. :)

 

Vote up!
5
Vote down!
-9
#1608379

cyt:

A Kaczyńskiemu też dajmy chwilę odpocząć, on jeszcze do siebie dochodzi, jak my na psikusa zrobili bo cukierka skąpił. :)

 

Ty czerwony skunksie
Czyli ten psychol pod domem to ty.Nieźle się obnażasz idioto.

Ale to nic nowego, to żeś psychol niech świadczy to że reprezentujesz portal psycholi i dewiantów,Spadkobierców tych przywiezionych na ruskich tankach.
A na koniec skończony czubku to powiem ci że mam dłużej już konto niż JzL i czekam na stosowną chwilę być ci pojechać równo.
Pozdrów burdelmamę i czerwonego spiryta i niechaj mnie frajer pocałuje w zacną cześć ciała

Odmaszeruj !!!!

Vote up!
8
Vote down!
-6

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1608387

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Czyż nie tłumaczyłem wam moje trolliki, że układ jest jeden, wy wyjecie, ja się śmieję. Trzech wysila pustostany i znów status "zaorany". Daliśmy wam szansę na Neon na rozmawianie z Polakami, z ludźmi, którzy nawet na trudniejsze tematy są w stanie podjąć dyskusję i co? Znów wykop i pac w wasze bagienko, "diupą trę o trotuar", kończąc boleśnie w waszym błotku. Repertuar wasz skromy, czerwony, ruska onuca, UB-ek... piana z ust płynie, pomyśleć nie pozwala. Tyle waszego, że pałki ze wszystkich nicków postawicie.

Ile to razy chciałeś mi "pojechać" zawiedzony? Za każdym razem pojechałeś jak gołą d... po papierze ściernym i byłeś mocno "zawiedziony". Ale podpowiem ci szansę, w połowie tygodnia wyjeżdżam na urlop, daleko, dostępu do internetu raczej nie będę miał, bo jeszcze interfejsu "tam-tam - internet" nie wymyślono, ale kto wie, może? Będziesz miał szansę wygłupić się tak, że ja tego nie skwituję. Spróbuj, to może być twoja życiowa szansa.

Pozdrów Joszkę którego trafnie oceniłeś jako "czerwonego pomidora który ogląda nasz portal zza szyby niestety" [pisownia oryginalna] Choć powinieneś powiedzieć, iż on wszystkie polskie portale zza szyby. No cóż, niestety, taki sort.  A po całowanie które spirytowi proponujesz? Jeśli masz nieprzepartą potrzebę, zgłoś cię do Huskyego. On, sądząc po publikowanych zdjęciach takie zabawy lubi. Tam będziesz miał szansę.

Dam ci jedną radę, radę przyjaciela. Zanim w komentarzu się wygłupisz, wypij szklankę zimnej wody. Zwykle jeśli choć trochę tego "orzeszka" w bezskresnych przestrzeniach mózgoczaszki pozostało" to wystarcza.

Vote up!
4
Vote down!
-8
#1608402

Po raz enty matole cię ostrzegam ,nie prowokuj
Ja nie szukam zwady, ty kretynie tak
Po raz kolejny cię proszę
Chcesz prawdy?

Vote up!
6
Vote down!
-5
#1608403

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

tłmczę  c, ż tż n szkm zwdy, l t twj prwdy, t zbywm śmchm. Jk sm wdzsz n prtl dl Plków nkt cę n blkj, jśl n żywsz język rdm z ttjszg bgnk glądjących plsk prtl przz szybkę. Twj tksty n Nn trktwn są zgdn z zsdm, nkt cę n grncz. Skpjsz tkst, trf d rbryk, &qt;c pszą nn&qt;, npszsz cś ckwg, trf n prmcję dlj cnją czytlncy. Wm, ż sę mn bsz, b z jkg nng pwd byś mn bnwł? 

T w ttjszym bgnk dstjsz &qt;młpg rzm&qt;, chcąc przypdbć sę ttjszym .... jk mój czwrnżny przyjcl, gdy smkłyk zbczy. Był myślć, znm pblkwłś zdjęc kchjących sę fctów, był myślć gdy wyrzcłś z sb ptk słów jkch mżn spdzwć sę d pjng śpącg n łwc. N wń mn t, ż n pmyślłś, żś zrbł z sb, t c zrbłś. Pprś &qt;zwdzng&qt; by n przypmnł tg jk sę skmprmtwłś. J tylk rz pkzłm jkm językm sę psłgjsz. 

J c mgę bcć, ż z kżdym rzm będę trktwł cb jk kżdg. Npszsz głptę, t pkżę t, npszsz cś mądrg, t wyprmję. d cb t zlży. nc c n d cnzr, b sm wsz, ż wtdy n tylk j cb bśmję. 

Myśl, cnj knskwncj swch słów. l jśl n pmyślsz, t n płcz, ż ldz sę z cb śmją.

Vote up!
3
Vote down!
-9
#1608415

Mam w doopie to pajacu co ty możesz lub nie

Ty jesteś tylko nikim

NIKIM

EOT

Vote up!
8
Vote down!
-6
#1608421

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

ale jako właściciel psa mogę ci doradzić, co pewien czas mój piesek dostaje tabletki na odrobaczywienie i to pomaga. :)

Vote up!
4
Vote down!
-9
#1608422

Biblii, medycynie, technice, psychiatrii, prawie itd. to obawiam się, że prędziutko przejdzie po Tęczowym Moście...Chyba, że Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ci go odbierze. Wtedy ma szansę, że jeszcze pożyje.

Vote up!
8
Vote down!
-4
#1608424

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Ptrfsz cś pwdzć n tmt tkst? Przyznm, ż ptrfę lpsz npsć czg jż przykłdy dwłm. Tn t. śrdn kls, l wdz nszych plskch zwyczjch jst.

C d psków, tn c mm jst trzcm w mm życ. Ngdy n kpję rswych wychdząc z złżn, ż przyjcl przychdz sm dw prwsz przyszły sm. Prwszy żył z nm 17 lt, drg 11, jkś wytrwły, n mż były dprn. Tn c trz mm, zrsztą gdy wząłm z schrnsk n Nn npsłm. N rz młdy, psłszny, chętny d nk, chć t ps d kchn, n d słżby. M jdn zdn, pójść z mną n dłg spcr, z przyjmnścą j spłn.

C d Hskyg skrżył sę ż m cś w d... Tbltk n drbczywn z pwnścą n zszkdzą. Wdzsz, cły prblm, ż głpt zrz d człwk wrc. Pptrz n psł PS rtr Zwszę. Dw rzy jdng dn zstć ztrzymny bz prw jzdy? N l n n drm PS prkrtrę sprlżwł. Zrz g &qt;łskwą&qt;.

Wdzsz Hmpts pz sprwm zwdwym ptrfę różnym ckwym dzdznm sę zjąć, nch npsć. Pz hstrą, tchnką, prwszym wkm chrzścjństw, równż ftgrfą zwrząt żyjących w ntrz nną sę zjmję , n l t pblkcj zdjęć stwrz pwn prblmy. Mj zdjęc n Nn mższ zbczyć. Kżdy rtykł t j zdb.

Zmst śmszć sę trllwnm mżn cś ckwg rbć, spróbj, nprwdę n bl. N  zrn ws? T prw rzcz tmtyczn, zbcz jk Hsky dzś rzpcz. Sm jż n w c m z sb wyrzcć. N plskm prtl rzmw jk człwk, przy ws młpg rzm dstj, czrwn, czy m zlw  z pjcyk rb.

l mż n wsz, Jszk sprgnny rzmwć n Nn pwrócł. Wtmy g tm z twrtym rękm. Chrzścjńsk t byczj przbczć dć sznsę. Będz psł kltrln, pczytmy. Zbłźn sę jk sttn zwdzny w wcln &qt;Rzm w srws&qt;, wylc. Ty jk wdzę dwg n msz. Npsz cś snswng, zprszm, z przyjmnścą n plskm prtl Nn przczytmy, cnmy. :)

 

Vote up!
2
Vote down!
-10
#1608439

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Pwdm mn, jk djdzsz d wnsk, ż t j mrdwłm nwnątk z czsów Hrd. N rz t śmch z tbą gn. Wdzsz, dj c sę, jk jstś dmskm bksrm, nrww Rblntkę wykńczjąc. N trll jst jdyn mtd, śmszyć g, wykzć jkm jst pststnm. Wdzsz jk n twm przypdk t dbrz dzł. Wyjsz, kłmsz, kręcsz, rzcsz czym ppdn słyszysz tylk śmch. Mż pójdź, ktś c z rdznk mlskę zprzy, t dbr n spkjn strgnych trllch nrwów. N ntyktlcką fnsywę t mżn  był cś grć jkś 5 wków tm, dzś w stch wyksztłcng człwk tylk śmch wywłj. Chłp, zjmj sę czymś pżytcznym, mż kmś płczkę pstwć, t zjęc d twjg mysł dstswn.

Vote up!
2
Vote down!
-8
#1608458

Kogo chcesz nabierać, parchu, na swój polski patriotyzm? Idź straszyć niemoty na leonku.Tam waszej parze może ze dwie osoby uwierzą, Zmywaku... ;)

 

Vote up!
6
Vote down!
-3
#1608464

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

śmszsz sę jk ndy ndy, c w kżdym pnnc blszwk wdz. Rzm n stj, słów brkj t swój pststn słwm &qt;zmywk&qt;, &qt;prch&qt; zkrywsz l jg mm t wdć. Śmszny jstś człwczk c g przywnk bwą. J c d swjj plskśc wątplwśc n mm, n 5 pklń wstcz ją sprwdzłm, l tkj plskśc, c wrą w &qt;zmch smlńsk&qt; sę n śmszm. Dzś jż nwt PS mów, ż tm był ktstrf, znów z ws &qt;nród głp c wszystk kp&qt; zrbl. Wdzłś cytt z Gwn? Wyj sb trllk wyj, m brdzj wyjsz tym węcj ldz sę z cb śmj. N t, km trz będę? :) Jką przzywnkę Hmptś wymyśl? 

Jk sm wdzsz j hstrę swg krj znm znm tk rzczy, których nwl n tym prtl zn. tym ttjsz trllk zrję?

Vote up!
2
Vote down!
-8
#1608467

Sprawdziłeś to na sobie matole

Widać , słychać i czuć

EOT

Vote up!
7
Vote down!
-4
#1608430