Nie rozumiem takich Polaków

Obrazek użytkownika Zawisza Niebieski
Historia

Nazywają siebie patriotami, „prawdziwymi Polakami”, a historią, kulturą naszą się brzydzą, wiedzy o niej unikają jak diabeł święconej wody.

Polskę chcą widzieć od dnia chrztu Mieszka. A wcześniej co? Nasi ojcowie byli ślepi, jak to się zwykło określać w kulturze chrześcijańskiej,  św. Paweł oślepł, zanim mu nawrócenie otworzyło oczy, Mieszko też w młodości miał być ślepy. Otóż Polska nie powstała wraz z chrztem. Mieszko odziedziczył kraj już w pełni ustabilizowany, jeszcze niewielki terytorialnie ale już w Europie się liczący. Ekspansja Piastów zaczyna się w początkach wieku X, gdy na terenach Wielkopolski zaczęły powstawać grody o wałach nowej konstrukcji a z wielu grodków plemiennych pozostały tylko zgliszcza. W różnych grodach archeologowie umieszczają gniazdo Piastów. Mógł być to Kalisz, mógł być Giecz, ale nie Gniezno. Gniezno jako gród powstało stosunkowo późno, bo ok. roku 939/940. Gniezno było celem Piastów, nie kolebką, gdyż tam miał mieścić się silny dla Wielkopolski kult, wzmiankowanego przez Długosza a także innego polskiego XV w intelektualisty kanonika, rektora UJ, autora pierwszego polskiego traktatu o naszej ortografii Jakuba Parkoszowica, Boga podziemi, Nyja. Oni, kanonicy o przedchrześcijańskich bogach mówić się nie bali, a dziś napisz coś o nich, to w środowiskach o których piszę, nazwą cię „turbosłowianinem”, „neopoganinem”. Trudno nie zadać pytania tym ludziom, czy neopoganinem był również Długosz?

Ale nic, sięgnijmy dalej w naszą historię. Na naszej ziemi znajdujemy świadectwa wcześniejszych kultur. Czy to były kultury słowiańskie? To tylko kwestia tego, kogo Słowianinem nazwiesz. Jakie kryteria oceny przyjmiesz. Jeśli przyjmiemy kryteria genetyków, haplogrupa R1a, to nasza bytność na tych ziemiach jest od bardzo dawna, bo obecność tej haplogrupy (mutacji) stwierdzono u przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej datowanej na III tysiąclecie p.n.e. Do zabytków tego okresu na naszych ziemiach możemy zaliczyć kopce kujawskie koło Izbicy Kujawskiej. Tak głęboko sięgają korzenie naszej kultury, bezsprzecznie w wielu elementach odmiennej od kultury zachody, tylko czy tej odmienności mamy się wstydzić?

Nasza kultura opiera się na wspólnym uzgadnianiu rozwiązań problemów grupy, na szacunku dla kobiet, podczas gdy kultury celtycko-normandzkie, bo tak należałoby określić kultury germańskie opierają się na silnym wodzu, przywódcy, stąd pierwiastek męski ma tam większe znaczenie. Wystarczy podać prosty przykład. Na przyjęciu przedstawiamy gościom nowo przybyłe małżeństwo. Polak przedstawi, Pani i Pan Kowalscy. Anglik Mr & Mrs Smith. Mężczyzna czy kobieta idzie przodem, kobieta czy mężczyzna ważniejszy w parze? Tylko czy to jest gorsze? Jest inne i tylko inne.

Skąd się to bierze?

Sięgnijmy po Księgi henrykowskie, ich autor opat Piotr, Niemiec z pochodzenia, choć twierdzący, że naszą kulturę chciał poznać, podkreślając zasługi przybyszów z zachodu Europy stwierdził iż zawdzięczamy im młyny, umiejętność uprawy drzew owocowych a nawet umiejętność tańca. Zostawmy dwie pierwsze pozycje, skupmy się na tańcu. Czy Słowianie tańca nie znali? Jak najbardziej znali, tańczono podczas świąt, tańczono na weselach, Słowianie znali również tańce wojenne. Kościół był przeciwny muzyce, tańcu, bo to wszystko kojarzyło się im z wierzeniami przedchrześcijańskimi, było podtrzymaniem naszej przedchrześcijańskiej kultury, niekiedy wręcz przejawem grzesznej seksualności. Tańce przywiezione z zachodu były tańcami „oswojonymi”, kapłani niemieccy wiedzieli, że w nich „diabła” nie było a w słowiańskich mógł gdzieś się tam mógł kryć. Taka była polityka wprowadzania chrześcijaństwa, pogarda dla naszej kultury, jako kultury pogańskiej. Zwróćmy uwagę również na to, że osoby przeciwne wiedzy o naszej przedchrześcijańskiej kulturze równocześnie deklarują głęboki związek z Kościołem. Im też mówienie o tamtych czasach kojarzy się ze złym pogaństwem. Tylko czego się boją? Mitologię grecką znają, o Bogach Egipskich słyszeli, w czym gorsze są nasze przedchrześcijańskie moce? Tylko tym, że nasze?

Jednak należy również oddać hołd Kościołowi w Polsce i naszym ojcom. Bo pod ich wpływem wiele z elementów dawnej kultury przechowano w warstwie profanum, czyli we wszystkich obrządkach towarzyszących świętom takim jak Wigilia, Lany Poniedziałek, Zielone Świątki, Dożynki i wielu, wielu innych. Bo nie z zapisu dawnych ksiąg, a z pieśni i kultury ludowej dorobek naszych ojców dziś odtwarzamy.

Tak więc nie rozumiem was „prawdziwi Polacy”. Jesteście patriotami, dobrze, tylko którego kraju, jeśli naszej kultury, historii, korzeni poznać nie chcecie, naszej kultury promować nie chcecie, uważacie ją za coś gorszego, za pogaństwo?

Bo czym był akt palenia książek, figurek, w tym tak zwalczanego Harry Pottera? Bo to świat magii, szkodliwej dla dzieci? No dobrze, a o czym mówią bajki braci Grimm, przecież tam aż roi się od różnych magicznych stworów, wróżek, a od wieków je dzieciom czytamy.

2
Twoja ocena: Brak Średnia: 1.9 (10 głosów)

Komentarze

To na Czerskiej zakończyliście już ten strajk
A może ty to łamistrajk jesteś.Co na to twój guru Michnik

Lekcja patriotyzmu inaczej dla patridiotów

Vote up!
7
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587407

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Tylko tyle z tego tekstu zrozumiałeś? Czyż nie mam racji mówiąc o elektoracie "podstawówka +"?

Wychowany na egzekutywach nie potrafisz sobie innego życia wyobrazić niż szkolenia partyjne i realizacja przewodniej myśli Polskiej Zjednoczonej Partii PiS. Bolszewickie to wzorce, oj bolszewickie, A miałeś taką okazję siedzieć cicho, przynajmniej swą niezdolnością do zrozumienia tematu byś się nie wykazał. Nie skorzystałeś i teraz czerwona ... wystaje.

Vote up!
3
Vote down!
-6
#1587412

Twój szczękościsk wiele mówi, o wiele, za wiele.
Czy to nie aby elektorat podstawówka ale minus

Vote up!
6
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587414

Nie pastw się nad "zawiedzonym", to tylko biedny człowiek taki "Miś o Bardzo Małym Rozumku" jak ten z 'Kubusia Puchatka". Podobnie jak miś z "Kubusia", "zawiedzonemu" długie słowa sprawiają wielką trudność, a co dopiero dłuższe teksty...

Vote up!
5
Vote down!
-5
#1587416

Vote up!
7
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587418

Artykuł z Rzeczpospolitej należałoby przeczytać w całości, ponieważ przedstawia konflikt pomiędzy wyborcami PiS i przedstawicielami opozycji z bardzo ciekawej perspektywy. 

Zacytuję kilka najbardziej istotnych fragmentów:

* postawy zwolenników partii opozycyjnych wobec zwolenników PiS są bardziej negatywne niż postawy zwolenników PiS wobec partii opozycyjnych. 

* zwolennicy partii opozycyjnych częściej dehumanizują wyborców PiS

* w im większej miejscowości mieszkają sympatycy opozycji tym mniej pogardzają wyborcami PiS

* im lepiej oceniają swoje warunki materialne przedstawiciele opozycji tym posiadają przyjaźniejszy stosunek wobec wyborców PiS. Najbardziej nienawidzą PiS ci mniej majętni z mniejszych ośrodków.

 

A jak te badania mają się do Pańskiej nienawiści wyborców PiS, Zawisza?

https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/190129838-Badania-Wieksza-nienawisc-po-stronie-zwolennikow-opozycji-niz-PiS.html

Vote up!
6
Vote down!
-4

AgnieszkaS

#1587419

cyt:

 "Najbardziej nienawidzą PiS ci mniej majętni z mniejszych ośrodków."

Zwłaszcza warszawskie słoiki z Saskiej Klempy,czyli gołodupce finansowe i intelektualne

Vote up!
7
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587422

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Miał rację Jarosław Kaczyński mówiąc, że nikt nam nie wmówi, że białe jest białe. To Pani widzi u mnie nienawiść w stosunku do zwolenników PiS? A nie widzi Pani "zakutych łbów" innych wyzwisk stosowanych przez kilku tu osobników. Nie widzi Pani jedynek stawianych za sam nick? Mam rozumieć, to jako jedyne oznaki miłości bliźniego na jakie stać zwolenników PiS? Dziwna to miłość.

Co do mojej oceny możliwości intelektualnych, niech Pani popatrzy sama. Ten sam tekst puściłem na Neon i na niepoprawnych. Na Neon wywołał ciekawą tematyczną dyskusję osób o różnych światopoglądach, preferencjach politycznych, którzy potrafią z sobą rozmawiać na temat artykułu w sposób w miarę kulturalny, posiadają wiedzę pozwalającą się wypowiedzieć.

Tak z ręką na sercu niech Pani oceni, czy moja ocena wpisów, obrazków od czapy wstawianych przez człowieka, który nie potrafi wypowiedzieć się w temacie tekstu wynika z mojej nienawiści do zwolenników PiS, czy jest rzetelną oceną zachowania i możliwości intelektualnych tego osobnika? Czy naprawdę tak trudno zrozumieć, że wypowiedzi takich osób, to nie jest mowa miłości.

Znalazła Pani tu wypowiedź merytoryczną w temacie tekstu, bo ja widzę tylko zaczepki, na które nie warto odpowiadać.

Vote up!
3
Vote down!
-5
#1587440

Neon i kultura?????

 

Tylko dlatego że masz wspaniałe poczucie humoru nie oceniam tego dowcipnego komentarza

Za wpis tez nie masz oceny bo mi cie szkoda
Ale obyś zawsze miał taki wspaniały humor.
Tak trzymaj a będzie dobrze

Vote up!
7
Vote down!
-2

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587442

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Jak sam widzisz, na Neon ludzie rozmawiali na temat, potrafili tekst przeczytać ze zrozumieniem posiadali wiedzę by w temacie się wypowiedzieć dla takich ludzi warto pisać. Nie wpadł tam żaden troll co pał nastawiał o Czerskiej jak pijany smęcił, tekstu nie pojął, bagna narobił, obrazków nawstawiał, o jakiś klępach bredził, z siebie idiotę zrobił.

Tak mnie ciekawi, czy pani Agnieszka dobrze się czuje w towarzystwie takich "inteligentów", rzeczywiście uważa, że tacy ludzie odzwierciedlają jej poczucie kultury porozumiewania się i miłości bliźniego? 

Widzisz, portal chcąc być portalem na którym pojawią się ludzie tej klasy, co będą potrafili podjąć dyskusję na trudniejsze tematy nie patrząc na podziały światopoglądowe czy też polityczne a nie tylko o polityce bredzić musi oczyścić się z tych co go niszczą, co nic albo niewiele wnoszą a bagno robią.Ten trud na Neon podjęto i dziś sam widzisz efekty. Tam pod tekstem dyskusja na argumenty, tu trollowanie, Tam możesz zaprosić znajomych, pokazać co napisałeś. A tu? Ale mam nadzieję, że niepoprawni też tę pracę podejmą, pierwsze kroki już widać, z czasem stanie się portalem na którym Polacy nie będą bali się wchodzić, by ich banda trolli nie obsiadła,

Co do głosowania to mamy demokrację, głosuj sobie na kogo chcesz. Ja złodziejstwa, nepotyzmu, oraz ludzi, co mają Polaków w pogardzie popierał nie będę, i tych co jak szczury przed odpowiedzialnością za swe czyny uciekają postaram się w Polsce przytrzymać. Nie będę głosował na partię a na osobę. Zagłosuję na osobę co coś dobrego dla Polaków zrobiła, ma jakieś osiągnięcia. Popatrz Janina Ochojska, jaka piękna postać? Ale nie z mojego okręgu kandyduje. Na kogo miałbym głosować z PiS w moim okręgu? Na Ryszarda "Szmalcownika" Czarneckiego, czy też destruktora opieki zdrowotnej Radziwiłła?

Vote up!
2
Vote down!
-5
#1587446

cyt:

Tak mnie ciekawi, czy pani Agnieszka dobrze się czuje w towarzystwie takich "inteligentów", rzeczywiście uważa, że tacy ludzie odzwierciedlają jej poczucie kultury porozumiewania się i miłości bliźniego? 

No to teraz jedno pytanie
Jak ty się czujesz w towarzystwie takich tytanów  intelektu jak np.Wrzodak czy inny szmaciarz Paulus Aquarius
oraz wielu innych
Czy mam tu, na twoim blogu wkleić ich tfurczość
Pytam , czy chcesz tego
Czy mam obnażyć twój cynizm po raz enty
Chcesz tego
Nie obrazisz się jak wkleję ich kilkaset i zapytam gdzie byłeś i jak się czułeś

 

Na dzień dobry jeszcze gorące:

 

@Krystyna Trzcińska 07:21:16

"Paulus Aquarius nie jest Polakiem bo nie jest Słowianinem"!!!

JEBNIJ SIĘ W TEN SWÓJ SCHIZOFRENICZNY ŁEB CZŁOWIEKU!
JESTEŚ CHORYM CZŁOWIEKIEM KTÓRY NAWET W IMIENIU PAWEŁ ZNAJDZIE SPISEK

McDonald's i ile "cukru w cukrze"?

Paulus Aquarius 09.04.2019 17:21:07

Vote up!
6
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587450

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Cały wasz problem z moją osobą leży w tym, że na mnie nic nie macie więc nie strasz. Zawsze deklarowałem, że PiS to nie moja bajka tyle, że podaję argumenty a nie dlatego, że nie.Również nie jest moją bajką PO, bo obie te partię uznaję za sprytne rozwiązanie grupy trzymającej władzę stojącej znacznie powyżej Kaczyńskiego i Tuska. Zaś walka jest pozorna. W pewnych istotnych kwestiach, oczywiście nie dla Polski partie te głosują ręka w rękę. Nie łączę się w żadne grupy, no tylko z ludźmi z którymi współpracuję, na wasze ataki nie reaguję atakiem, a po prostu was ośmieszam, pokazuję obłudę pewnych zachowań.

Zwolennicy PiS stosują dość obłudną taktykę, sami kąsają, obrażają, stosują pomówienia (kim to ja już tu nie byłem?) później płaczą, że to oni są obrażani. Piękny przykład pani Agnieszka, która nie widzi ataków twoich, Jozia i innych ale mnie oskarża o nienawiść do wyborców PiS. Taka ucieczka atakiem.

Zaś co do osób jak p. Wrzodak. Czasami się z nim zgadzam, czasami nie, zaś z blogerem Paulus Aquarius o ile dobrze pamiętam to nie zamieniłem ani zdania. Zresztą jak widziałem to miał jedną tego typu wypowiedź, tę którą przytoczyłeś, zaś ty przynajmniej na moim blogu słowa obraźliwe zawierasz w prawie każdej wypowiedzi i masz ku temu popleczników, którzy tu taką mowę akceptują, czyli stają się wspólnikami w twojej mowie plugawej. Popatrz na strzałki poparcia. Czy człowiek kulturalny poparł by wypowiedź zawierającą słowa uznawane za obraźliwe?

Przykład wielokrotnie używanego "zakuty łbie" i wiele innych. Jak ci mówię, ja sobie z trollami znakomicie daję radę, zabijam ich śmiechem, zaś kłamców i producentów fakenewsów zabijam prawdą popartą dowodami. Stąd taka tu nienawiść do mnie. Kilku z blogerów to odczuło na własnej skórze. Szczególnie silnie pewien miły "piesek". I nie mówię tego złośliwie, bo jestem miłośnikiem psów.

Vote up!
2
Vote down!
-5
#1587458

@jazmig 21:05:32

"Niech pan przestanie pier.olić"

On nie pierdoli bo jest impotentem ...
...intelektualnym. ;)
On tylko wkleja teksty gdzie próbuje się wylewać pomyje na Rosję i wszystko co związane z tym krajem.
Dyskusja nie ma z taboretem sensu bo on ma tic tac'a zamiast mózgu :)

Najlepiej właśnie przypominać mu jakim jest frajerem - maksymalnie w kilku zdaniach - może się kiedyś ocknie, że nie warto być internetową prostytutką i trollować za hajs...

Rosja porzuca sojusznika

Paulus Aquarius

Vote up!
6
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587465

@Husky 19:05:41

znów mam się zniżać do kseroboyowego rynsztokowego poziomu?
Nie dzięki.
Wpadłem tylko splunąć wam w wasze kserokopiarskie ryje ;)

Chyba nie spodziewasz się, że ktoś czyta te wklejki i ma zamiar coś tu komentować?
Wy piszecie dla 4 osób -siebie samych, ździcha i kuli..
Wzajemne koło adoracji blogerów specjalnej troski :D
hahaha..

„Zrównoważony rozwój” i „chińskie NWO”.

Paulus Aquarius 04.09.2017 19:14:45

Vote up!
6
Vote down!
-2

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587466

Panie Zawisza, 

Wspomniałam o badaniach Uniwersytetu Warszawskiego ze względu na pewne komentarze, które umieścił Pan na "Gadaczce" dwa dni temu. Nie od dwóch dni, lecz od lat, używa Pan sformułowania "PiS-owski troll" i podkreśla, że zwolennik PiS, czyli "troll" (określenie również często  używane przez głównego admina Neon) jest na bardzo niskim poziomie intelektualnym - podstawówka+. Wielokrotnie na Neon pisał Pan o braku jakichkolwiek umiejętności u Jarosława Kaczyńskiego. Na pewno Pan pamięta długie listy uświadamiające Polakom, czego Kaczyński nie potrafi robić. No i posiadanie kota zamiast trzech żon i gromady dzieci - czym może zdecydowanie pochwalić wielki Narodowiec, Korwin Mikke-  miało na celu wzbudzenie pogardy dla tak nietradycyjnego i pozbawionego typowo męskich zainteresowań osobnika. Gdyby to jeszcze nie był kot, tylko pit bull terrier na łańcuchu, to nie drwiłoby się z tego faktu. 

To, co Pan zbiera na Niepoprawni w tej chwili jest efektem tego, co Pan zasiał. Epitety otrzymane są równie dehumanizujące jak epitety wcześniej rozdane. Pogarda i szyderstwo, nawet uwidocznione na sposób trochę bardziej gładki i wyszukany,  pozostają pogardą i szyderstwem. 

Gdybym nie znała towarzystwa na Neon, to być może zaakceptowałabym Pańska charakterystykę, iż jest to miejsce ścierania się wielkich intelektów- nobliwe i pełne kurtuazji. Tymczasem, a pamiętam to również z mojego doświadczenia, szlachetne z pozoru charaktery, po zdjęciu mask, niejednokrotnie pokazały swe prawdziwe, przerażające oblicza, swoją nienawiść, chamstwo, prymitywne nieokrzesanie i agresję mającą znamiona  psychozy.

Obserwuję teksty publikowane na Neon i Niepoprawni. Zazwyczaj notki, które wywołują ciekawą i na poziomie dyskusję  na Niepoprawni nie budzą zainteresowania na Neon i odwrotnie. A więc Pański przykład niczego nie dowodzi. 

Jeśli chodzi o komentarz na temat stosunku Kościoła do książki dla dzieci i młodzieży "Harry Potter", to całkowicie podzielam Pańskie poglądy. Oczywiście nie znalazłby Pan zrozumienia u osób takich, jak neonowy "miarka", który wszędzie eksponuje satanizm. Nie widzi go tylko przy oglądaniu własnej twarzy w lustrze.

Vote up!
4
Vote down!
-3

AgnieszkaS

#1587479

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Zacznijmy od "trolli". Ja z reguły posługuję się zdrobnieniem "trollik". Kto to jest troll internetowy? To osobnik który wpada na blog nawsadza zdjęć rysunków zupełnie nie związanych z tekstem, jak tutaj zdjęcie HGW, obraża gości, gospodarza, nic do dyskusji nie wniesie, narobi bałaganu. Zaś PiSowski trolli to taki gość jak wyżej opisałem, który promuje poglądy PiS. Takie same trolle mamy w PiS jak i w KO. W  żadnym przypadku nie odnosi się to do poważnych zwolenników PiS, których szanuję, choć poglądów nie podzielam. Moim celem administrowania na Neon jest to, by mogli się tam wypowiadać ludzie o różnych poglądach, ostatnią rzeczą którą pragnę to byłoby gdyby portal przejęli zwolennicy jednej partii. Jeśli popatrzy Pani na moje administrowanie promuję dobre teksty bez względu na poglądy autora, jeśli tylko te poglądy jest w stanie logicznie uzasadnić. Często są to teksty zawierające poglądy diametralnie różne od moich poglądów.

Jak Pani wie, u mnie na blogu nigdy nie było cenzury, jeden wyjątek KerenOr, no ale to inna sprawa. Potrafię rozmawiać z ludźmi o różnych poglądach, mam cierpliwość nawet do naruszających zasady, bo wiem, że z czasem podporządkują się zasadom. Zawsze staram się załatwić sprawę w sposób kulturalny z najmniejszą szkodą dla adwersarza. Pamięta Pani oskarżenie o to, że wypromowałem swój tekst w czasie Pani dyżuru? Myślę, że sprawę załatwiliśmy jak dwójka kulturalnych ludzi. Mam nadzieję, że i Pani ma takie zdanie. Jarosław Kaczyński z pewnością dla mnie nie jest osobą kryształową jakimś wzorem wielkiego polityka. Można się śmiać, gdy ktoś diametralnie łamie głoszone przez siebie zasady, jak np. poseł Pięta, czy córka prezydenckiej pary, albo też liczne grono polityków PiS, co już drugą, trzecią żonę mają ale nadal na ustach katolickie zasady, w kościele w pierwszym rzędzie.

Mówi Pani o pogardzie, szyderstwie, w przypadku trolli ma Pani dwie metody, albo wejść w spór na jego zasadach, mizerne efekty, bo sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem. Jedyna skuteczna metoda to ośmieszyć, a wtedy może to wyglądać jak szyderstwo. Ludzi poważnych zawsze traktuję poważnie. A co do tego czy notki będą wzbudzały zainteresowanie, to tylko kwestia znalezienia grona ludzi o podobnych zainteresowaniach, nie poglądach. Zobaczymy. Ale jak pewnie i sama Pani widzi, jest tu dość duże grono ludzi, co nie piszą, zaś w komentarzach własne frustracje wyładowują. Zaś tematyka, która jak Pani napisała znajdują to zainteresowanie jest przerażająco monotonna i przerażająco jednostronnie naświetlona. Opinię tę wydaję choćby na podstawie tekstów o strajku nauczycieli. To nie jest dyskusja. Ja osobiście w tej sprawie głosu nie zabrałem.

Jeśli chodzi o moje oceny, wpisów, komentarzy, to pewnie zdaje sobie Pani sprawę, że niewiele mają one wspólnego z wartością publikowanych tekstów a są za Nick. To mnie nie dziwi, dziwi mnie za to wysoka punktacja komentarzy zawierających wulgaryzmy, bo to świadczy nie tylko o poziomie autora ale i tego popierającego.

Vote up!
2
Vote down!
-4
#1587489

26 maja 2019 roku głosujemy na PiS !

Wszyscy zapamiętali ?? A?

No to jeszcze raz ! 26 maja 2019 roku głosujemy na PiS !

Dokończymy to , co się niezbyt udało wcześniej .

Innej opcji NIE ma, i przez najbliższe 20 lat nie będzie. Tyle czasu zajmie likwidacja postsowieckiej agentury i jej POpleczników

Vote up!
6
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587444

No to zaczynamy skoro jeden

podreperuje ci teraz ilosc komentarzy

@stanislav 15:35:04
// Gdyby ciebie przyszło uśpić- zgłaszam się na ochotnika.//

Zawszony żydowski szmaciarzu.
Chazarska gnido

SPIERDALAJ GNOJU

Dziś dzień D?

Paulus Aquarius 07.09.2018 16:19:14

 

Vote up!
7
Vote down!
-2

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587463

Skoro tak jest, to rzeczywiście nad tym trzeba będzie popracować, tylko o ile się dobrze orientuję to te osoby są osobami o mocno prawicowych poglądach. To jednak wrzuca kamyczek do ogródka pani Agnieszki która głosi iż to zwolennicy PiS są atakowanymi. A tak z drugiej strony, czy ty musisz do takich standardów zdążać? A może lepiej by było kulturalne rozmowy prowadzić? To samo można sobie wyjaśnić bez wyzwisk, szukania przodków w UB i SB? Czyżbym się mylił?

Vote up!
3
Vote down!
-2
#1587471

Daj sobie z nim spokój, to typowy, polityczny oszołom.
Z takim samym samo(zaparciem) biegał zapewne w pochodach pierwszomajowych , jak i po zebraniach partyjnych pzpr. Typowy wyznawca wszystkiego, co mu do pustego łba nawrzuca aktualna propaganda. Zero własnego myślenia. Nie wchodź z nim w dyskusję, bo tradycyjnie spróbuje Cię opluć, zwyzywać i obrazić.
Typowy internetowy młotek...Prymitywny język i prymitywny człowiek.

Vote up!
4
Vote down!
-4
#1587475

Jak starsi rozmawiają to wiesz co wtedy robią gówniarze

To won 

Vote up!
5
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587476

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Pragnę ci przypomnieć iż jest to mój blog i to ja decyduję kto ma wyjść a kto nie. Są narzędzia które mogą spowodować iż na tym blogu będziesz mógł sobie tylko poczytać. Brzydzę się cenzurą, więc ich nie stosuję, ale jeśli zajdzie konieczność...

Vote up!
2
Vote down!
-5
#1587493

cyt;

Są narzędzia które mogą spowodować iż na tym blogu będziesz mógł sobie tylko poczytać.

 

Oooo

Kapusta?

To takie genetyczne?

Pozostałości resortowe?

Nowy admin?

Vote up!
5
Vote down!
-2

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587496

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Sam widzisz. Gnojek przez całe życie nie miał nic nigdzie do powiedzenia i nikt z tym czymś się nie liczył. Na "Niepoprawnych" dostał prymitywny oszołom możliwość pałowania wszystkich , kogo nie rozumie i kto nie zgadza się z jego chorymi teoriami, więc pałuje na oślep z uśmiechem durnia na ustach.
Toż to nawet własnego nicka nie potrafi napisać poprawnie.

Vote up!
3
Vote down!
-5
#1587478

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

No cóż, portalowi chluby nie przynosi. A, że pałą sprawnie się posługuje, to chyba widać po ocenach.

Vote up!
3
Vote down!
-5
#1587491

 

Niezły odlot zaliczasz

To może innych klasyków wkleimy

Wrzodak,Ruszkiewicz,Kosiur i paru innych zjebów

Coś o UB i SB napiszemy

Jedziemy?

Mam juz ponad setke

Vote up!
5
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587477

Trudno jest się dziś Polakom porozumieć...to fakt. Też mam podobne  problemy...np.: po co dziś  Polakom  dogłębna wiedza o zwyczajach pogańskich  na naszych ziemiach ?

Wielką wagę przywiązujesz do pogaństwa...czy wyżej je cenisz  ..czy na równi z katolicyzmem?

Co do bajek...prawdopodobnie wychowywałeś się na braciach Grimm...,które w większości były agresywne i  głupie

Baśnie Andersena były bardziej ludzkie...może dlatego Polacy się nie rozumieją...bo czytano im inne bajki?

 

 

Vote up!
4
Vote down!
-2

Verita

#1587488

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

"Wielką wagę przywiązujesz do pogaństwa...czy wyżej je cenisz"

Jestem katolikiem, równie często piszę o wierzeniach, kulturze  przedchrześcijańskiej jak i o początkach chrześcijaństwa. W obu przypadkach jest to dla mnie tylko kultura, poznanie dawnych czasów, zrozumienie pewnych procesów jakie miały miejsce. Pogaństwo fascynuje mnie tylko i wyłącznie jako kultura ojców, nie jako wiara, którą mógłbym przyjąć. Jeśli piszę o Biblii to wyłącznie z punktu widzenia biblioznawstwa, nie nawracam nikogo na jakąkolwiek inną wiarę. 

 

Co do bajek i baśni, nie odegrały w mym dzieciństwie większej roli, za to dużą rolę odegrały książki takie jak Winetou, czy też Przygody Kołatka W. Barta, Ziemia Słonych Skał Sat Okha. Stąd może moje zboczenie do czasów prehistorycznych? :)

Vote up!
3
Vote down!
-5
#1587490

Jprd
Już większej obłudy i cynizmu tutaj nie znajdziecie.
Taaaak, katolik ale inaczej
Wierny sługa ze świątyni na Czerskiej
Wraz z ks.infułatem Tomaszem Lisem często po kolędzie chodzą.
Wieki zwolennika ostrego prawa w/s aborcji
Wielkorotny przypadkowy uczestnik Marszu Czarnych Szmat
Co za obłudna postać a właściwie byt internetowy.

Vote up!
6
Vote down!
-2

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587495

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

A o kim ty piszesz? Bo rzeczywiście obłuda i twój cynizm, oraz pokłady kłamstwa są rekordowe.

Nie starczyło ci, że raz ci kłamstwa jak bura suka (twoje stwierdzenie) wykazano? Działasz zgodnie z zasadą rzucaj błotem, może coś się przyklei. Jesteś notorycznym kłamcą, to mogę ci powiedzieć w twarz. Jesteś człowiekiem pozbawionym honoru, bo po tym jak cię złapano na kłamstwie, otrzepałeś piórka i kłamstwa dalej. Moi przodkowie takiego płazem traktowali, tę samą przysługę tobie oddaję. Dla mnie jesteś zerem.

Proszę choć jeden dowód na to co napisałeś, np zdjęcie

Vote up!
2
Vote down!
-5
#1587519

Bezczelny człowieku

Dlaczego plagiatujesz nie swoje komentarze

 

http://zawisza.neon24.pl/post/146833,przeinaczanie-jezusa#comment_1512855

Vote up!
5
Vote down!
-2

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587525

z dużym zainteresowaniem.

Nasuwały mi się przy tym pewne komentarze, choćby na temat przedchrześcijańskiej wiary Słowian. 

Należy zacząć chyba od tego, że oryginalna kronika Thietmara z Merseburga została zniszczona podczas alianckich nalotów na Drezno w 1945. Nadal istnieje faksymile - z roku 1905 oraz dwunastowieczny rękopis z klasztoru w Corvey, różny nieco od kroniki drezdeńskiej, będący jednak, najprawdopodobniej, tekstem "poprawionym" przez Thietmara.

O kłamstwach Thietmara na temat Słowian - Lutyków, Wieletów, na temat "zdradzieckiej" polityki Bolesława Chrobrego wobec Niemiec, czyli zdradzieckiej polityki Niemiec wobec Bolesława - teraz pisać nie będę.

Z kronik Dytmara wynika jednak, że ludy Słowiańskie cechowało niezwykłe umiłowanie wolności.  Że religijność tych ludów miała charakter "rodzinny" - pozycja ojca była także pozycją przywódcy i "kapłana". Że, ponadto, obyczajem było budowanie i utrzymywanie domostw bez zamknięcia (bez zamków przy wejściach). Odmiennie niż czynili to Frankonowie.

Jednak - nie o tym.

Pojawia się, pod koniec twego wpisu taki akapit: "Bo czym był akt palenia książek, figurek, w tym tak zwalczanego Harry Pottera? Bo to świat magii, szkodliwej dla dzieci?"

I to porównanie Harry Pottera z bajkami braci Grimm.

Różnica polega na tym, że baśnie Grimm'ów, są z założenia - baśniami. To nie "instrukcja" działania, to bajka. Fantazja.

Natomiast "zaklęcia" z Harry Pottera (choćby słynne "niech moc będzie z tobą") są "podróbkami" czy "parafrazami" modlitw i błogosławieństw chrześcijańskich. Nie oszukujmy się - w tym jest ideologia. Czyżbyś tego nie zauważał Zawiszo?

Nie podejrzewam Cię o naiwność! Raczej o zupełnie świadome działanie dezinformacyjne - zamącić w głowach prawdziwie naiwnym czytelnikom. Porównując pogańskie, antychrześcijańskie "praktyki" z Harry Pottera do "magicznego", nierealnego świata bajek, np. ze znanym "zaklęciem" - słynnym - "stoliczku nakryj się", czy "kijami-samobijami".

A owe "palone figurki"! Ty rzeczywiście uważasz, że np. laleczki voodoo czy grenlandzkie tupilaki to takie niewinne, bez znaczenia "zabaweczki"? Że nie istnieją przedmioty, które mogą być związane ze złymi Mocami? Jak wiesz - przekaz informacji (zjawiska elektromagnetyczne), mimo że niewidzialne, istnieją realnie. I istnieją też "nośniki" informacji. Jeżeli czegoś nie znasz, nie rozumiesz - lepiej nie "korzystaj". Nie zjesz przecież nieznanych grzybów, owoców, roślin... Nie wypijesz nieznanej substancji...

No i wszystkie "praktyki" - amulety, znaki zodiaku, magiczne kamienie, wróżby z kart tarota... To, twoim zdaniem - coś bardzo "nowoczesnego", czy może - coś bardzo "archaicznego". Coś, co należałoby kontynuować, czy może - radykalnie "odciąć się"?

Dziwi mnie ponadto, że zarówno Darski, jak też "performer" na "Polstocku" - choć obaj palili Biblię - nie doczekali się jakichkolwiek komentarzy z twojej strony.

Est modus in rebus, sunt certi denique fines, quos ultra citraque nequit consistere rectum
[Jest miara we wszystkim i określone granice, przed i poza którymi nie może ostać się słuszność]
(Horacy, Satire I, 1, 106-107)

Pozdrawiam,
 

Vote up!
4
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1587492

Natomiast "zaklęcia" z Harry Pottera (choćby słynne "niech moc będzie z tobą") są "podróbkami" czy "parafrazami" modlitw i błogosławieństw chrześcijańskich.

-----------------------------

Pozdrowienie "niech moc będzie z tobą"( may the Force be with you) zostało spopularyzowane przez amerykański film "Gwiezdne Wojny", którego twórcą, w końcu lat 70-tych, był George Lucas. Moc (Force) składa się z ciemnej i jasnej strony. Tę jasną stronę charakteryzuje wyzbycie się pragnienia (non-attachment) tak bardzo charakterystyczny dla buddyzmu i taoizmu.   Ciemna strona mocy związana jest ze strachem I agresją. Moc to energia wszystkiego, co żyje we fantastycznym wszechświecie wykreowanym w "Gwiezdnych Wojnach".

Vote up!
7
Vote down!
-3

AgnieszkaS

#1587505

Cieszy mnie, że pojawiła się osoba odnosząca się merytorycznie do tekstu, nie do spraw pobocznych, za co Pani dziękuję.

Harry Pottera czytałem w oryginale dla praktyki w języku angielskim nie zwracając uwagi na ew odniesienia do modlitw, ale stwierdzenie "niech moc będzie z tobą" pojawiło się w filmie Gwiezdne Wojny, nie w Harrym Potterze. Nie znam innych odniesień do modlitw katolickich użytych w Harrym Potterze.

Jeśli chodzi o moje podejście do różnych figurek czarnej i białej magii, nie wierzę w nie. Dla mnie jako katolika tego typu wierzenia to pogaństwo, ciekawe jako kultura bez znaczenia w sferze duchowej. 

Jestem z tego pokolenia, gdzie jeśli się już zaznaczało coś w książce, to robiło się to ołówkiem, by później wytrzeć, dlatego dla mnie trwałe podkreślanie, pisanie w książkach to bolesne barbarzyństwo, również palenie książek w tych kategoriach odbieram.

Co do kronikarzy, to od dawna piszę, że naszą historię spisywali ludzie którzy nie nasze, czy to Polskie czy to Słowiańskie interesy reprezentowali i nawet jeśli byli uczciwi, to widzieli to ze strony swoich przekonań. Nad tym od dawna ubolewam. Wystarczy popatrzeć nawet na przywołane przeze mnie Księgi Henrykowskie, gdzie istnienie tańców słowiańskich całkowicie pominięto, przedstawiając nas jako kulturę którą tańców trzeba było uczyć.

Vote up!
3
Vote down!
-2
#1587511

Ma pani rację co do odniesienia się "niech moc będzie z tobą" do innych religii niż katolicyzm, choć rzeczywiście to stwierdzenie może kojarzyć się z katolickim "Bóg z wami".

Vote up!
4
Vote down!
-5
#1587512

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Sprzeciw wobec zła, wobec satanizmu, okultyzmu jest całkowicie słuszny, nie ma tu nic gorszącego.

Książki niosące z sobą zło zasługują na odrzucenie, a jedną z form takiego odrzucenia jest ich spalenie – powiedział w rozmowie z serwisem fronda.pl ksiądz Stanisław Małkowski pytany o spalenie w Gdańsku ezoterycznych książek oraz pogańskich amuletów i talizmanów.

http://www.pch24.pl/ks--malkowski--ksiazki-niosace-zlo-zasluguja-na-odrzucenie--jedna-z-form-odrzucenia-jest-spalenie,67359,i.html#ixzz5m8e47p00

Również filmy...jak Harry czy Gwiezdne... które oprócz krociowych zysków, jakie przynosi większość z tych produkcji , nie wnoszą nic dobrego do kultury, powinny zniknąć z wielkich ekranów i  to jak najszybciej.

Zaklęcia o mocy nigdy nie skojarzą się prawdziwemu katolikowi z Bogiem....czy to już wpływ tych pozornie niegroźnych upodobań prehistorycznych?

Vote up!
4
Vote down!
-5

Verita

#1587518

To niech sobie je Pani odrzuca, ale prywatnie. Gdyby wdrożył odgórnie takie praktyki, to od nowa obowiązywałby nas indeks ksiąg zakazanych, a w praktyce oznaczałoby to spalenie dzieł literatury pięknej, takich jak "Władca Pierścieni" J.R.R.Tolkiena.

Vote up!
4
Vote down!
-6

AgnieszkaS

#1587526

Wprawdzie Tolkien był podobno wierzącym katolikiem, ale choć potwierdził, że jego dzieło jest chrześcijańskie w duchu, to równocześnie zaprzeczał jakoby była to bezpośrednia chrześcijańska alegoria, jak krytykowana przez niego pod tym względem Narnia jego przyjaciela, C.S. Lewisa.

 https://ksiazki.wp.pl/syn-autora-wladcy-pierscieni-byl-pedofilem-kosciol-w-wielkiej-brytanii-ma-dzis-moralnego-kaca-6316465462302337a

Vote up!
4
Vote down!
-3

Verita

#1587537

 Pani odrobinkę zboczyła z tematu. Nic nie szkodzi. "Magia jest magią", ale wcale to nie znaczy, że  fantastyka zajmująca się tymi tematami ma być palona, bo jakiemuś księdzu tak się przywidziało. Każdy może dokonać wyboru i nikt nie jest zmuszony do czytania literatury, która mu nie odpowiada. 

Tolkien był katolikiem. Natomiast Lewis był ateistą. Lewis przeszedł na katolicyzm pod wpływem Tolkiena. Prawdą jest, że Tolkien nie lubił "Opowieści z Narni", ponieważ cenił spójność, konsekwencję, uporządkowanie i logikę w świecie fantazji.  "Opowieści z Narni " w mniemaniu Tolkiena były zupełnie pozbawione koherencji. Lewis pomieszał wątki z kilku różnych pogańskich mitologii z wątkami chrześcijańskimi i to właśnie Tolkiena raziło.

 

Vote up!
4
Vote down!
-4

AgnieszkaS

#1587538

 

Bo my jesteśmy tacy bliźniacy,

którzy szukają życia bez pracy.

Łatwo dostanie kto jest bogaty

chleba, kiełbasy, ciastek, herbaty. …

baty … baty… baty …

 

My jesteśmy tacy dwaj,

tacy dwaj na cały kraj.

A odważnym., dzielnym zuchom

wszystko musi ujść na sucho.

… ucho … ucho … ucho …

https://www.youtube.com/watch?v=6b82c0HFyZo

https://www.youtube.com/watch?v=yegqVr_4UHY

https://www.youtube.com/watch?v=B9UeJVgJJ3w

Vote up!
5
Vote down!
-5

Verita

#1587571

Nie spodziewam się, że nasza dyskusja przejdzie na tak infantylny poziom. Czyżby był to efekt braku merytorycznych argumentów? Nienawiść do braci jest u Pani głęboko zakorzeniona i to z zupełnie urojonych powodów. Ten brat, który został przy życiu, jest człowiekiem skromnym i nie pragnie  bogactwa. Ja ten wierszyk zmienię aby lepiej  oddawał polityczne realia w Polsce:

 

Albośmy to jacy tacy, chłopcy zawadiacy,

Co unikają ciężkiej  pracy.

Ten tylko wolny kto jest bogaty,

Ma władzę, prestiż, w banku lokaty...

Na gołodupców kręcimy baty!

Korwin, Liroy i Braun,... Korwin, Liroy i Braun.

 

Nam potrzeba, aj waj, aj waj, 

Splądrujemy cały kraj, aj waj.

Tak odważnym, dzielnym zuchom

Wszystko musi ujść na sucho,

Rosja ma przy ziemi ucho!

Korwin, Liroy i Braun,... Korwin, Liroy i Braun.

 

 

 

Vote up!
5
Vote down!
-3

AgnieszkaS

#1587617

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Chyba nie rozumiecie, wiecie, co to jest nienawiść..a skromność braciszka nie ma tu .znaczenia.

To nie jest odejście od tematu...bo braciszkowie w magiczny sposób dostali się do okrągłego stołu i do władzy. (linki)

Piosenkę śpiewają obaj braciszkowie na filmie o tym jak kradną księżyc. ...i Polskę też rozkradali i pozwalają

 innym nadal okradać. Nienawidzę złodziejstwa zaprzaństwa, kłamstwa...a braci kocham, zwierzątka też...tylko nie lubię psów w salonie ...bo ich miejsce jest w budzie.

Jakich merytorycznych argumentów trzeba na rozkradanie Polski i nie pociąganie do odpowiedzialności złodziei?

 

Vote up!
3
Vote down!
-5

Verita

#1587629

"Chyba nie rozumiecie, wiecie, co to jest nienawiść..."

Czy przed oczami się Pani dwoi i troi, czy może jest to jeden z tych wyświechtanych retorycznych pokazów własnej niemocy. Od Tolkiena i Lewisa bardzo szybko przeskoczyła Pani- a może to powinno być w liczbie mnogiej, Panie- do braci Kaczyńskich. Mam wrażenie, że każdy rozpoczęty temat, nie istotne czy to będzie właściwe odżywianie, czy artykułowanie własnych kruchcianych obsesji, zakończy się na manifestowaniu nienawiści do rządu i Kaczyńskiego. Ja wiedźmy na miotle lubię, ale tylko w bajkach.  

Vote up!
5
Vote down!
-4

AgnieszkaS

#1587634

Otworzyła lodówkę a tam  Kaczyński
Aż strach co będzie jak zajrzy do zamrażarki
No ale na takie "schorzenie" cierpią te z totalnej od żydoBrauna

Vote up!
5
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587637

Są ludzie dla których nienawiść do obecnego rządu jest motorem napędowym całego ich życia. A gdyby ich zapytał, czy istnieje gdzieś na świecie idealne państwo z idealnym rządem (idealnym z ich punktu widzenia- czyli takim, który wszystko może :)), to nie potrafiliby na to pytanie odpowiedzieć. 

Vote up!
3
Vote down!
-3

AgnieszkaS

#1587640

Z tego żyje np. taki zakuty łeb

I jak widzisz Agnieszko, ten piesek rasowy Husky nieźle go zaorał , skoro o nim pisze w co drugim komentarzu

Pewnie do końca życia i jeden dzień dłużej będzie go "wspominał"

Tuskoid i to taki encyklopedyczny. Un to niczym wzorzec z Severs

Vote up!
2
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1587652

pod  moim wyjaśnieniem stosunku Tolkiena do  twórczości Lewisa nie mają pojęcia, o czym mowa.

Vote up!
4
Vote down!
-3

AgnieszkaS

#1587638

Sławni Autorzy, których publikacje zostały uznane za niezgodne z doktryną katolicką i umieszczone na indeksie:

 

Allan Kardec

Dante Alighieri

Joseph Addison

Gabriele D’Annunzio

Francis Bacon

Honoré de Balzac

Simone de Beauvoir

George Berkeley

Biernat z Lublina

Giovanni Boccaccio

Augustin Bonnetty

Giordano Bruno

Giacomo Casanova

Daniel Defoe

René Descartes

Denis Diderot

Louis Duchesne

Alexandre Dumas (ojciec)

Alexandre Dumas (syn)

Desiderius Erasmus

Gustave Flaubert

Anatole France

Andrzej Frycz Modrzewski

Galileusz

Edward Gibbon

André Gide

Thomas Hobbes

Balthasar Hubmaier

Victor Hugo

David Hume

Jan Kalwin

Immanuel Kant

Johannes Kepler

Mikołaj Kopernik

John Locke

Alfred Loisy

Marcin Luter

Niccolò Machiavelli

Maurice Maeterlinck

Karl Marx

Adam Mickiewicz

John Milton

Michel de Montaigne

Monteskiusz

Owidiusz

Blaise Pascal

Mateusz Pretoriusz

François Rabelais

Mikołaj Rej

Samuel Richardson

Jean-Jacques Rousseau

Antonio Rosmini-Serbati 

Markiz de Sade

George Sand

Jean-Paul Sartre

Baruch de Spinoza

Stendhal

Laurence Sterne

Emanuel Swedenborg

Jonathan Swift

Andrzej Towiański

Wolter

Émile Zola

Huldrych Zwingli

Benjamin Franklin

Vote up!
5
Vote down!
-3

AgnieszkaS

#1587646

To zapewne po to aby nie mnożyły się następne  pierścienie i ich władcy.  Po owocach ich poznacie…

Okazuje się, że najstarszy syn J.R.R. Tolkiena sam padł ofiarą molestowania w dzieciństwie. Dochodziło do niego w latach 20. w jego rodzinnym domu.

https://kultura.onet.pl/wiadomosci/syn-jrr-tolkiena-byl-molestowany-w-dziecinstwie/w4t8zxh?utm_source=detal&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne

Vote up!
1
Vote down!
0

Verita

#1588021