KRESOWE UROCZYSTOŚCI [3]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kultura

Kędzierzyn – Koźle na Śląsku Opolskim

Kresowianie z Kędzierzyna – Koźla oraz ze Śląska Opolskiego serdecznie zapraszają wszystkich chętnych na XIII Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej, które odbędą się w Parku Pojednania w Kędzierzynie-Koźlu w dniu 5 czerwiec 2016 r. godz. 15.00-20.00. W programie wiele szczególnych atrakcji, w tym wystąpienie chóru „Echo Kresów” z Kędzierzyna – Koźla, program Wojciecha Habela, aktora z Krakowa, „Kamraty ze Ślonskiej Chaty” z Gminy Pilchowice, Zespół „Perła” z Doliny na Ukrainie, „Tyligentne Batiary” z Bytomia oraz „Sokoły” z Kędzierzyna – Koźla.

Organizatorzy zadbali także o stronę historyczno – naukową kresowych uroczystości. Oto tematyka poszczególnych prelegentów, którzy wystąpią na specjalnej konferencji 4 czerwca 2016 r. w Kędzierzynie-Koźlu:

1. dr Lucyna Kulińska – Kraków: „Stan bezpieczeństwa ze strony OUN ludności polskiej na terenach objętych operacją Wisła”.

2. prof. Czesław Partacz – Koszalin: „Ideologia i praktyka nazistowskiej OUN, a wartości europejskie”.

3. prof. Stanisław Nicieja – Opole: „Miasta kresowe”.

4. prof. Bogusław Paź - : „Czy Bóg mógł zapobiec ludobójstwu, którego dokonała UPA na Kresach?- odpowiedzi racjonalistycznej filozofii Leibniza i Hegla”.

5. prof. Leszek Jankiewicz – Warszawa: „Ponowna próba ustalenia wielkości strat ludności południowo- wschodnich województw II Rzeczypospolitej poniesionych na skutek ludobójstwa popełnionego przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939 – 1947”.

6. dr Andrzej Zapałowski – Rzeszów: „Wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski na granicy z Ukrainą”.

7. dr Renata Pomarańska – Katowice: „Tradycje historyczne źródłem ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich”.

8. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – Kraków: Sprawy aktualne

9. mgr Szymon Solak - Kędzierzyn-Koźle: „Ludobójstwo ukraińskie na Chełmszczyźnie i Podlasiu w latach II wojny światowej i powojennym 1939 – 1950”.

10. płk Dariusz Raczkiewicz – Warszawa: „Ludobójstwo, czystki etniczne, męczeństwo - prawne spojrzenie na terminologię używania w odniesieniu do zbrodni popełnionych na Polakach przez banderowców w latach 1039 – 1947”.

11. mgr Józef Wyspiański – Lubin: „Fałszywe i tendencyjne relacje w dokumentach ukraińskich”.

 

OFIAROM – PAMIĘĆ I CZEŚĆ

POLSCE I UKRAINIE – PRZYJAŹŃ I ZGODA

OUN, UPA I SS GALIZIEN – HAŃBA I POTĘPIENIE

Prosimy o wystawienie pocztu sztandarowego. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa: tel. 692 275 947, 694 220 647, e-mail: skkk2013@wp.pl

]]>www.kresykedzierzynkozle.home.pl]]>

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)