Już czas napisać czarno na białym kto był oprawcą a kto był Ofiarą

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Jest to moim zdaniem najpiękniejszy kompleks monumentalny naszej stolicy, .....no naturalnie poza Grobem Nieznanego Żołnierza i Pomnikiem Powstania Warszawsiego 1944. Zapraszam zatem każdego Warszawiaka, niepoprawnego blogera, ciekawskiego i nie tylko na Skwer Wołyński, na zielonym (bynajmniej nie piep....., jak w pewnej pisence) Żoliborzu. Tam szybko osobiście można się przekonać, jak b. piękne, zaciszne i skłaniające do zadumy i zamyślenia jest to szczególne dla Kresowian miejsce. Byłem tam osobiście tylko trzy razy, ale stale mam je w najdrobniejszych szczegółach przed oczami i b. często wracam tam z przyjemnością i z dumą w swoim sercu i w myślach.

A jeśli jeszcze człowiek ruszy głową, poruszy własne serce, uruchomi mechanizm swojej wyobraźni, to nie trudno wtedy zobaczyć oczami duszy, te piękne polskie pułki Wojska Polskiego, idące szeroką autostradą na wschód, z ostrymi bagnetami i chylące dumnie sztandary, przed Męczennikami Wołynia i Kresów, przed bohaterskimi żołnierzami 27 Wołyńskiej DP AK, których święta krew i relikwie są tam w urnach, tak licznie złożone.

Naturalnie nikt o zdrowym rozumie nie życzy sobie nowej, krwawej wojny z Ukrainą, a jednak bywa niestety i tak niekiedy, że kiedy wróg w próg, to Brachu nie masz wtedy wyboru, ale stajesz mężnie w obronie własnej żony i dzieci, wiekowych rodziców, wreszcie własnej ojczyzny. Historia ma to do siebie, że kołem się toczy!

I po temu także Pani Katarzyna Sokołowska opublikowała 31 marca na CitizenGO petycję skierowaną do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Glińskiego pt. „Pomnik Ofiar rzezi na Kresach w Warszawie - już czas napisać czarno na białym kto był oprawcą a kto był Ofiarą!”. Oto treść tej ważnej petycji:

 

Adresat/Adresaci petycji: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Piotr Gliński

Szanowny Panie Ministrze

Zwracamy się do Pana z prośbą o spowodowanie zmiany na Pomniku ku czci Ofiar Zbrodni OUN-UPA, znajdującym się na Skwerze Wołyńskim w Warszawie.

Prosimy o zawieszenie tablicy z której będzie jasno wynikać, że pomnik wzniesiono ku czci polskich Ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Kresach.

Zbrodnia oddziałów UPA wspieranych przez miejscową ludność ukraińską w latach 1943-1947 pochłonęła min. 250 tys. polskich ofiar: mężczyzn, kobiet, starców i dzieci zamieszkałych w Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu oraz w województwach lubelskim i krakowskim.

Na pominku widnieją jedynie słowa modlitwy, z których nie wynika kto był oprawcą a kto Ofiarą tej straszliwej zbrodni:

„Wszechmogący Wieczny Boże, Ojcze ludów i narodów, błagamy Cię, przyjmij dar świadectwa wiary, męki i śmierci synów naszego Narodu umęczonych i zamordowanych na Wschodzie; uczyń ich ofiarę posiewem wolności i pokoju; Ojcze Najmiłosierniejszy, przez przyczynę Matki Zbawiciela pomóż nam przebaczyć; broń nas od wojny, nienawiści i niepamięci. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen".

W obliczu wszechobecnego zakłamywania historii ze strony ukraińskich władz, nieprzyznawania się do dokonanych zbrodni, zrzucania winy za ludobójstwo na Polaków, upamiętniania naszych oprawców i „bardzo dobrze” funkcjonujący banderyzm na terenie Ukrainy, obawiamy się że przyszłe pokolenia Polaków mogą mieć narzucone od lat powoli przygotowywane i „dopieszczane” kłamstwo.

Panie Ministrze, prosimy Pana o zareagowanie w tej jak ważnej dla nas Polaków sprawie. Nie ma Narodu bez historii a w tej chwili robi się wszystko aby zapomnieć o tych bolesnych dla nas wydarzeniach i robi się wszystko aby oczyścić z win naszych oprawców.

 

Serwus niepoprawni blogerzy i wszascy mili sympatycy spraw kresowych i nie tylko, ja podpisałem tę cenną i b. potrzebną petycję: „Pomnik Ofiar rzezi na Kresach w Warszawie - już czas napisać czarno na białym kto był oprawcą a kto był Ofiarą!” na CitizenGO, jeszcze dziś przed południem. Myślę, że to bardzo ważna sprawa i dlatego zachęcam Cię do do podpisu pod nią. Oto właściwy Link: http://www.citizengo.org/pl/45807-zmiana-na-pomniku-ludobojstwo-na-kresach-na-ludnosci-polskiej-zostalo-dokonane-przez?tc=ty&tcid=34631280

Zbieramy zatem podpisy, w tej chwili 629 osób poparło tę petycję. Raz jeszcze chcę gorąco zaapelować do wszystkich Kresowian, do niepoprawnych blogerów i do ludzi dobrej woli o żywe popracie tej sprawy.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

W środę 5 kwietnia otrzymałem maila tej treści: „Sz. P. Sławomir Tomasz Serdecznie dziękuję za podpisanie petycji ‘Pomnik Ofiar rzezi na Kresach w Warszawie - już czas napisać czarno na białym kto był oprawcą a kto był Ofiarą!’ adresowanej do Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Piotr Gliński.

Potrzebuję Państwa pomocy w zebraniu jak największej liczby podpisów. Wysyłajmy informację o petycji do krewnych i znajomych! Aby udostępnić petycję na Facebooku, wystarczy kliknąć: http://www.citizengo.org/pl/45807-zmiana-na-pomniku-ludobojstwo-na-kresach-na-ludnosci-polskiej-zostalo-dokonane-przez?m=5

I - co ważne - załączam wzór wiadomości e-mail, którą mogą Państwo przesłać dalej. Raz jeszcze dziękuję! Wspólnie możemy pozytywnie wpływać na rzeczywistość. Katarzyna”.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1536655

Szanowna Pani! W imieniu prezesa Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu Szczepana Siekierki informuję, że SUOZUN zwróciło się do z pismem z dnia 11.10.2016 r. do pana dr Jarosława Szarka, prezesa IPN KŚZpNP w Warszawie o wydanie decyzji i zainstalowanie tablicy pamięci na omawianym pomniku, zgodnie z intencją Uchwał, Senatu z dnia 7 lipca 2016 r. i Sejmu z n dnia 22 lipca 2016 r., oddającej hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1942-1945.

Na powyższą prośbę SUOZUN otrzymał pismo z dnia 3 listopada 2-16 roku, od pana prezesa IPN i Komisji ŚZpNP, z powołaniem się na poprzednie pismo, gdzie napisał on między innymi: „odnosząc się do Pańskiego postulatu, aby pomnik poświęcony ofiarom zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów przy ul. Gdańskiej w Warszawie, uzupełnić inskrypcją jednoznacznie definiującą intencje wzniesienia tego upamiętnienia, a jednocześnie zgodną z treścią Uchwały z dnia 22 lipca 2016 r. proponuję następującą redakcję napisu: POMNIK OFIAR LUDOBÓJSTWA DOKONANEGO PRZEZ NACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH NA OBYWATELACH POLSKICH II RP NA TERENIE WOJEWÓDZTW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH W LATACH 1942-1945.”

Mając takie stanowisko prezesa dr Jarosława Szarka, Stowarzyszenie otrzymało propozycję odsłonięcia tablicy w dniu 11 lipca 2017 roku w dniu Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Kwestia umieszczenia tablicy został również uzgodniona z panią Prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, otrzymano taką zgodę.

Stowarzyszenie uważa, że o szczegółach i programie z organizacjami kresowo-kombatanckimi będziemy się kontaktować mailowo (narubiezy@op.pl lub telefonicznie.+48 71 337 53 59)

Powyższy tekst to fragment listu otwartego SUOZUN we Wrocławiu opublikowanego w swoim czasopiśmie historyczno-publicystycznym nr 150/2017 (ISNN 1230-4387) na stronach 2-3.

Stowarzyszenie w roku kalendarzowym wydaje 6 numerów czasopisma historycznego "Na Rubieży". Koszt wraz z wysyłką w kraju za cały komplet kosztuje 45 zł, a za granicą plus koszty wysyłki.

Wpłata na konto: 16 2030 0045 1110 0000 0035 8620

Z poważaniem, Wiesław Tokarczuk

P.S

Z listu Pana Wiesława Tokarczuka z Czwartku, 6 Kwietnia 2017 r. do mojej żony Marii. S. T. Roch

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1536657