Co to jest ciemnota

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz
Idee

 

Polacy mają swoją myśl, swoją kulturę i swój charakter narodowy. To wszystko zostało wypracowane na przestrzeni ponad 1000 lat naszych dziejów przez historię i uwarunkowania geopolityczne – nie w sposób polityczny, lecz n a t u r a l n y. Twórcami kultury i charakteru narodowego była najpierw dynastia piastowska, potem szlachta, a na końcu inteligencja.

Piastowie stworzyli podwaliny państwa i narodu, ale nie zdołali wyzwolić się z zagrożenia niemieckiego. Przełomu w tym względzie dokonała bitwa pod Grunwaldem, po której polska szlachta stworzyła Rzeczpospolitą – na poziomie c y w i l i z a c y j n y m. Gdy przyszło zagrożenie moskiewskie, a wielonarodowe państwo zaczęło słabnąć i w końcu upadło, inicjatywę kulturotwórczą przejęła inteligencja. Próbowała przeróżnych sposobów na odzyskanie niepodległości, ale jej największym osiągnięciem była najpierw odbudowa niepodległego państwa polskiego w latach 1918 – 1939 a potem w czasie II wojny zorganizowanie fenomenu na skalę światową – Polskiego Państwa Podziemnego. Niestety, podczas tejże samej wojny i w PRL polskie siły kulturotwórcze zostały wymordowane, zneutralizowane i po raz kolejny poddane rusyfikacji/sowietyzacji.

Ciemnota, to przyssanie się do sztucznego świata i tkwienie w nim do końca, na zasadzie „żeby było tak, jak było, bo mnie było fajnie”. Ciemnota polega na niezrozumieniu lub nie przyjęciu do wiadomości, że świat prawdy istnieje, ma swoją niezmienną ścieżkę i swoją moc. Lekceważenie tysiącletniego dorobku narodowego i osobowego, który nas odróżnia i wyróżnia jest czystą jak wódka głupotą i wygumowywaniem własnej barwy na mapie oraz dobrowolną likwidacją polskiego głosu w eterze. I właśnie ta nieuzasadniona wstydliwość, nieuctwo, kundlizm, kunktatorstwo, niedocenianie lub wyśmiewanie własnej kultury i ogromnego wysiłku przodków jest niczym innym, jak najbardziej prymitywną ciemnotą.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

Wszyscy mają takie europejskie nazwy miesięcy, tylko my Polacy musieliśmy sobie swoje zacofane nazwy wymyślić, których inny wymówić nie potrafią - tak np. wrzesień, czerwiec, czy marzec.

Rosjanie mądrzy byli i sobie od giermańców nazwy wzięli.

 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1669447

Nie tylko my mamy własne nazwy miesięcy - 10 szt. + 2 obce  marzec i maj

Czesi mają jeszcze inne nazwy, zupełnie niepodobne nawet do naszych.

Germance zaś wzięły nazwy miesięcy od Rzymian - z łąciny

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

Alina

#1669456

Ten tysiącletni dorobek narodowy jest dziś czytelny dla pewnej części naszego społeczeństwa i ona jest tym  narodem w ścisłym znaczeniu, zawierającym w sobie żywą tradycję. Czyż osoby szczujące na Polskę na forum międzynarodowym można zaliczyć do tej świadomej narodowo części społeczeństwa żyjącego w granicach Polski. Jeśli tego nie zrozumiemy zawsze będą takie wybory, jak te, które zaśmieciły obie izby naszego parlamentu i zawsze będą przedstawienia . w reżyserii pani L. i na marszach równości. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1669510

A co niby mają zrobić dzieci i wnuku budowniczych Władzy Ludowej ?

przecież oni od 3 pokoleń byli uczeni pogardy do Polski.

Oni mieli dobrobyt dzięki pluciu na Polskę i służeniu Moskwie.

 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1669684

@ junak

Co maja zrobić? Uczyć się. Uczyć, we własnym interesie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ryszard Surmacz

#1669757

Ale niby czego się uczyć ? Miłości do ojczyzny ? Niby od kogo ? Od tych, którymi gardzą ?

To stracone pokolenie, taki nowotwór postkomunizmu, który trzeba separować od urzędów, szkół i wszystkiego co państwowe.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1669816