Czy jest nam potrzebna UE?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Świat

Premier M. Morawicki powiedział wczoraj, że tak naprawdę UE jeszcze nie udzieliła żadnej pomocy w walce z koronawirusem jej poszczególnym członkom a wszystkie działania antykryzysowe podejmują państwa narodowe.

Powiedział dokładnie tak: "Niestety dzisiaj Unia Europejska nie dała jeszcze żadnego eurocenta na walkę z koronawirusem. Widać, że w takich bardzo trudnych czasach, najważniejsze są państwa, państwa narodowe, Polacy to doceniają, doceniają to wszyscy obywatele Unii Europejskiej, no bo niestety reakcje Unii Europejskiej są, może powiem - są jakie są, każdy może je zaobserwować, bo o tym, że to nie są nowe pieniądze wypowiedzieli się również członkowie Komisji Europejskiej, więc to pozostaje poza jakąkolwiek wątpliwością.

Jednak wierzę, że w sposób spóźniony, po odpowiedniej stymulacji, ona była również wczoraj, mówili o tym premier Hiszpanii, premier Włoch, premierzy Grupy Wyszehradzkiej wraz ze mną i kilku innych krajów, bardzo mocno podnosząc, że jeżeli Unia Europejska ma utrzymać zaufanie obywateli musi odpowiedzieć w sposób adekwatny (...) Poczekamy. Mam nadzieję, że (ta pomoc) będzie. Na razie odpowiedź jest po stronie państw narodowych i to warto, żeby wszyscy wiedzieli, warto żeby każdy to sobie też uświadomił, że walka z tymi przeciwnościami losu, zarówno od strony mechanizmów podażowych, popytowych, jak i fiskalnych odbywa się poprzez budżety poszczególnych państw członkowskich i tak samo działamy my" [1].

Oczywiście zaraz posypały się na niego głosy krytyki mówiące, że przecież UE już dała takie środki, ale zapomnieli dodać, że to są pieniądze już dane wcześniej beneficjentom a teraz tylko pozwolono wykorzystać je w czasie tego epidemicznego kryzysu a nie później. Z punktu widzenia UE jest to żadna pomoc wymagająca od niej wysiłku i przygotowania jakichś specjalnych funduszy na walkę z koronawirusem.

Chodzi tutaj o sławetne 37,3 mld euro, które niby UE wysupłała ze swojego budżetu a jest to po prostu kłamstwo. Oczywiście - jako kraj uzyskujący dotychczas dość dużą pomoc unijną - Polska w ramach przesunięcia własnych, już przyznanych przez UE środków ma otrzymać w dwóch transzach ponad 7,4 mld euro, najwięcej w Europie [2]. Tym niemniej dystrybucją tych środków zajmować się będą państwa narodowe a nie jakieś niepotrzebne biurokratyczne molochy unijne. Czyli jednak potrzebne są konkretne państwa, które są zdolne do natychmiastowej reakcji a nie unijnej inercji decyzyjnej.

O tzw. "solidarności unijnej" można teraz mówić raczej sarkastycznie. "Niemcy, Holandia i kilka innych państw nie zgadzają się na szerokie wykorzystanie Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM) czy wypuszczenie tzw. koronaobligacji jako panaceum na kryzys wywołany przez koronawirusa" [3].

W odpowiedzi m.in. na takie stanowisko i brak porozumienia unijnych liderów w sprawie niezbędnych w tej sytuacji działań antykryzysowych UE wypowiedział się lider opozycyjnej włoskiej Ligi Matteo Salvini, który stwierdził: "To nie Unia, ale nora żmij i szakali (...) Najpierw pokonamy wirusa, potem zastanowimy się nad Unią. I jeśli będzie trzeba, pożegnamy ją, nawet nie dziękując" (...) To szaleństwo. Unia potrzebuje następnych piętnastu dni, by zdecydować co robić, komu i jak pomóc. W stanie pełnego kryzysu, gdy ludzie umierają, teraz na zapalenie płuc, potem może z biedy" (...) "W Berlinie i Brukseli nie zrozumieli, że ludzie umierają" (...) "Jeśli taka jest Unia, to jest to obrzydliwość. A dajcie sobie siana" [4].

Lepiej jak M. Salvini bym tego nie ujął.

Ale również prezydent Włoch Sergio Mattarella podczas orędzia do narodu wezwał Unię Europejską do podjęcia zdecydowanych działań w walce z koronawirusem. Sergio Mattarella wyraził nadzieję, że Wspólnota "zda sobie sprawę z zagrożenia jakim pandemia jest dla Europy, zanim będzie za późno (...) Niezbędne są nowe wspólne inicjatywy, które zastąpią przestarzałe mechanizmy, niezdolne stawić czoła dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się Europa" [5].

Również tydzień temu premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał Unię Europejską, aby w związku z pandemią koronawirusa opracowała „nowy plan Marshalla”. Miałby on pomóc odbudować europejską gospodarkę i usprawnić walkę z ekspansją SARS-CoV-2. Nie spotkało się to z żadną reakcją UE, więc Hiszpania "poprosiła w końcu NATO o pomoc w uzyskaniu masek zdrowotnych – obecnie najbardziej poszukiwanego produktu na świecie – ale także respiratorów i szybkich testów, co potwierdził szef hiszpańskiej obrony narodowej, gen. Miguel Villarroya. I chociaż NATO nie dysponuje dużymi zapasami wymienionych materiałów, to jednak pakt wojskowy w wyjątkowych sytuacjach upoważnia uzyskanie ich od innych państw członkowskich" [6].

Ogólnie UE nie sprostała wyjątkowej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Inercja, brak solidarności unijnej, biurokracja, brak empatii, ignorancja i arogancja UE wskazuje, że po epidemii musi nastąpić głęboka reforma UE i zmiana jej kierunku rozwoju. UE w dzisiejszej walce jest zupełnie niepotrzebna a do tego niemrawo nieskuteczna: wracają granice międzypaństwowe, pomoc obywatelom finansowana jest przez budżety narodowe, od poszczególnych narodowych systemów ochrony zdrowia zależy ich efektywność, wszelkie decyzje podejmują lokalne rządy nie oglądając się na jakąś sztuczną formę abstrakcyjnej sztuki jaką jest współczesna UE.

Zauważmy, że piewcy obecnej UE pochowali się w zaciszu gabinetów, nie widać ich nigdzie... gdzie Frans Timmermans , gdzie Guy Verhofstadt i inne tego typu persony? Nie ma ich i wypłyną po epidemii przekonując nas, że teraz to już nadszedł czas "na więcej Unii w Unii". To - wedle mnie - będzie kompletnie niewiarygodne i absurdalne stwierdzenie, bowiem po epidemii winniśmy wrócić do państw narodowych, do Europy Ojczyzn, jaką była m.in. EWG.

Te wszystkie instytucje obecnej unii w stylu PE, KE i inne są zupełnie niepotrzebne i tyle. To tylko balast, który powoduje stopniowe zatapianie naszego europejskiego kontynentu, naszej łacińskiej cywilizacji.

[1] https://wpolityce.pl/polityka/493208-premierue-musi-wlaczyc-sie-w-walke-ze-skutkami-koronawirusa

[2] Zobacz szerzej: https://wpolityce.pl/polityka/491256-kuzmiuk-po-decyzji-ke-opozycja-musiala-przezyc-cios

[3] https://forsal.pl/artykuly/1463824,nie-bedzie-unijnej-bazooki-przeciw-kryzysowi-niemcy-i-spolka-zglaszaja-weto.html

[4] https://niezalezna.pl/319206-salvini-nie-przebiera-w-slowach-ue-to-nora-zmij-i-szakali-pozegnamy-ja-nawet-nie-dziekujac

[5] https://www.tvp.info/47309709/koronawirus-prezydent-wloch-wzywa-ue-do-podjecia-zdecydowanych-dzialan-w-walce-z-pandemia-wieszwiecej

[6] http://fpg24.pl/artykuly/czytaj/rosja-pomaga-wlochom-hiszpania-prosi-o-wsparcie-nato-czy-unia-europejska-slabnie

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:19)

Komentarze

Unia Germańska wypieła się na członków w tak trudnym czasie Przytulia kasę i nie spieszy się z pomocą Kolejny raz Niemcy wyciulali europejczyków
Przegrali wojnę grabili mordowali a reszta im wpłaca składki ?

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0
#1623552

UE to faktycznie jest niemal w całości projekt niemiecki i po części francuski. Oczywiście pomijam tutaj inspirowanie powstania tego molocha przez zwolenników jednego rządu światowego. Na dzisiaj to najwięcej na Unii zyskali właśnie Niemcy a my tak się cieszyliśmy w 2004 roku. Wtedy głosowałem przeciw i mam czyste sumienie.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1623559

Włochy i Hiszpania giną a unijne kacyki mówią że muszą mieć 15 dni na podjęcie decyzji czy im pomóc czy nie. Niemcy Francja i Belgia zablokowały szybką pomoc dla tych krajów. To jest koniec UE. Z tego Brukselskiego burdelu niedługo ucieknie ostatni alfons Tusk

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1623612

   Witaj! Nieprzypadkowo Niemiecka "unijna federacja" ma zbieżne interesy z Rosyjską federacją. Na walucie Ojro, tylko Niemcy zbili kapitał.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1623663

Napisałeś "Wtedy głosowałem przeciw i mam czyste sumienie." Ja podobnie, też w tej kwestii mam czyste sumienie.

Jeszcze tak nie dawno PAD chciał wpisać Unię do polskiej konstytucji. Mam nadzieję, iż koronawirus go z tego całkowicie wyleczył.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1623848

- to nie Unia Europejska jest zła tylko ludzie którzy tam rządzą nie wiadomo z czyjego polecenia - (patrz. np. rudy morderca).

Jak to się dzieje że inni tolerują tą szmate i zdrajce ! - dobrze że przynajmniej teraz z powodu koronowirusa mu ręki nie podają.

Doszło do tego że już Niemcy upominają tych przeklętych sku*wysynów z platformy ubywatelskiej z Polski aby nie atakowali w tak bezpardonowy i perfidny sposób "własnego kraju " ! ! !

Po raz kolejny apeluję do Rządu Polskiego aby dla zmylenia komunistów tworzył lipne partie polityczne a'la lewicowe aby czerwonemu bydłu i zagubionym Polakom którzy omyłkowo głosują na nich rozproszyć i osłabić w ten sposób głosy wyborcze.

Nie śpijcie bo czerwone ku*wy spiskują i knują 24 h na dobę przeciwko nam Polakom w czym przodują antypolskie tefałenowskie bandyty.

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

Polko i Polaku zacznij działać dla Polski zanim znowu obudzisz się na Syberii albo nad dołem Katyńskim.

Konfederacja to bolszewicko-faszystowska agentura i zdrajcy.

#1623563

Biedni wyborcy, co oni mają rozumieć z przekazu opozycji, która mówiła, że wybory są niebezpieczne dla życia starszych, a teraz gdy PiS wprowadził głosowanie korespondencyjny dla osób 60+ to ogłaszają kolejny koniec demokracji w Polsce...

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0
#1623589

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Leszek1 został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Przprszm, l prsz n wcskc nm kt. ltwn, w pstc zdlng glswn dl krslnj grpy ldz, m n cl tylk dcc ldz mldszych. Gdyby ntncj byly czyst, t wszyscy mgl by krzystc z tych dgdnn, nwt Plcy mszkjcy z grnc Psk. nglcy n dzl swch bywtl n lpszych grszych.

W Plsc PRL jst fndmntm Rzczypspltj.

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1623645

   Witam! Wszyscy elektronicznie? Coś przypomina kolejne minione fałszywki wyborcze Rosyjskich serwerów, kolejnych komunistycznych rządów niedalekiej przeszłości w Polsce. Nawet Ruski szkolili u siebie komisje PKW. Na, to obecnie nie ma przyzwolenia.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1623666

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Leszek1 nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Zgoda. Ale dlaczego wykluczasz falszywki w odniesieniu do systemu majacego wykluzyc z glosowania mlodych ludzi?

Ja nie eliminuje takiej mozliwosci i dlatego twierdze, ze jezeli juz mamy dopuscic do ew. oszustw - to na calego!

Nie tylko dla wybranych.  

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1623705

Dokładnie = 100 : 100

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

casium

#1623764

Zawsze podziwialem te cechy u Ciebie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1623854

Spiryto,Wrzodek,Kosiur i mały niebieski atlant gotowi do walki

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-1
#1623558

Podczas pandemii koronawirusa UE znowu nie zdała egzaminu. Urzędnicy od siedmiu boleści nie są wstanie podjąć jakiejkolwiek decyzji. Są tam ludzie nieudolni, karierowicze, idący tylko po kasę, sterowani przez Niemcy i Francję. Urzędnik w Brukseli musi robić to co każą, własna inicjatywa jest tępiona. Jeszcze trochę i się UE rozsypie. To samo było z kryzysem imigracyjnym.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Dodaj własny artykuł do naszego bloga http://bazafirmy.pl/blog/ . Wejdź do wybranej kategorii i kliknij "dodaj tekst"

#1623583

Ten kryzys pokazał "siłę" UE jej świetną "organizację i solidarność".
Oni chcieli budować armię europejską.
Plemię Pigmejów by im wpierdy spuściło.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1623590

O proszę! 
Agencja ratingowa Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. 

Opozycja kopana w tyłek ze wszystkich stron 

Pisałem to w czwartek  Po tym co się wydarzyło w Sejmie tej nocy nabrało mocy ... i nic nie straciło z aktualności. Siadając do gry w szachy dobrze by było żeby opozycja przynajmniej znała zasady gry.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1623587

Dzwonił kolega z północno-wschodniej Polski. Miejscowym producentom kończy się zapas drożdży, a w sklepach podobno są braki. 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0
#1623591

To nic innego jak dawne RWPG z przeniesiona stolica decyzyjna do Brukseli.Tu nie ma co wiecej polemizowac bo taka jest prawda.Bolszewizm pedalstwo i inne dewiacje.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1623599

Zgadzam się z Panem i pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1623603

W aktualnej formie tzw. Unia Europejska jest parawanem dla Niemiec i Francji w dojeniu pozostałych członków. Ozdobą tego parawanu jest PE, w którym nawet tacy przeciwnicy Unii, jak p-osły z PiS-u są zadowoleni z pełnego koryta. A to, co by nam w pełni wystarczało, to umowa z Schengen o wspólnych granicach, ułatwienia w podejmowaniu pracy w wybranym kraju, oraz ewentualnie obecność w NATO. Wszelkie umowy gospodarcze powinny być dwustronne. Nie byłoby teraz oglądania się za ewentualną pomocą Unii - czyli kogo? - w sprawie koronawirusa, nie byłoby dobijania polskiego rolnictwa itd. Tyle że obecny nasz rząd, czyli raczej ten rządzący z tylnego siedzenia, tego nie rozwiąże.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

Rafał Poniecki

#1623604

Jeśli przez koronawirus rozpadnie się Unia Europejska, to co się stanie ze zbiorową mądrością europarlamentarzystów opozycji? Czy teraflopy ich umysłów znajdą jakieś zastosowanie w naszym polskim grajdołku?

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1
#1623607

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Krzywousty nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Przynajmniej utracił ją u mnie. Zmienił się w maszynkę propagandową. Nie boję się powiedzieć że w swoim wczorajszym przemówieniu kłamał, kłamał i kłamał. Odnosiłem wrażenie że już teraz usprawiedliwiał i zwalał na "niebo" niehybne załamanie gospodarcze które w Polsce nastąpi. Nie bił się w piersi że popełnili kardynalny błąd i w latach największej po wojnie światowej prosperity zamiast odkładać pieniadze na czarną godzinę i zmniejszać dług jak Niemcy oraz wiele europejskich państw, rozdymali biurokrację i wydatki stałe czego nie da się teraz ograniczyć. Tworzył narrację że kryzys będzie wyłącznie dopustem bożym za który ani premier ani rząd ani partia władzy przecież nie mogą odpowiadać.... Naprawdę?

Każdy ekonomista wie że kryzys jest cykliczny a jego powód za każdym razem jest inny i nie do przewidzenia. Nie ma znaczenia że tym razem jest to zaraza... Zawsze jest jakiś powód i zawsze nie ten którego się wypatruje.

Nie będę wymieniał wszystkich kłamstw z jego wczorajszego przemówienia. Wystarczy to pierwsze: premier wielokrotnie powtórzył że takiego bezrobocia w USA jakie opublikowano ostatnio, jeszcze nigdy w historii USA nie było. Miało to pokazać jak tragicznie jest już w USA a jak stosunkowo wciąż dobrze w Polsce. "A tam Murzynów biją..." chciało by się powiedzieć.

Może więc wytłumaczę. Otóż co miało miejsce w ostatnim tygodniu w USA, to nie historyczne bezrobocie, a historyczny przyrost bezrobotnych. Bezrobocie wciąż jest niskie. W ubiegłym tygodniu przybyło w USA 3,3 miliona nowych bezrobotnych. Fakt - wielki przyrost. Rekordowy. Ale biorąc pod uwagę 165 mln zdolnych do pracy, spowodowało to wzrost bezrobocia do poniżej 6%.

6% to nie jest żadne straszne bezrobocie o jakim premier Morawiecki krzyczał. W poprzednich kryzysach zawsze było powyżej 10% a bywało i ponad 20%. Jednak premier nie mówił że takie bezrobocie bedzie. On mówił że już teraz w Stanach panuje rekordowe bezrobocie!

Co premier z naciskiem podkreślał jest świadomym kłamstwem. Jako ekonomista dobrze o tym wie. Wie a mimo to kłamie. Dlaczego? Dla mnie jest to powodem by nie wierzyć w żadną inną rzecz o której mówi i o której zapewnia. Szkoda bo nie widzę obecnie alternatywy dla PiSu, a stawanie przed wyborem mniejszego zła jest strasznie ciężkim wyborem.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-7
#1623617

 37,3 mld euro w ramach pakietu środków mających złagodzić wpływ pandemii na gospodarkę.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-03-14/unijne-pieniadze-na-walke-z-koronawirusem-polska-dostanie-wiecej-niz-inni/

Klepiecie w klawiaturę chyba już tylko dlatego, że nie macie nic lepszego pod ręką do klepania!

Minęły 2 tygodnie od podjęcia decyzji o przyznaniu a już pinokio płacze! Spokojnie - pieniądze dojdą będzie ok, a jak nie dojdą to wówczas kłapaczki w ruch?

PS

Panie krzysztofiejaw - skutecznie wspina się pan jak Syzyf do celu. Tym celem jest urobienie gliny do wyjścia z UE?

Tylko spróbujcie to was Naród wydmucha w niebyt!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

casium

#1623620

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika nick nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

No, Morawiecki, kiedy on mówi prawdę? Mówi, że UE Polsce nic nie dała na walkę z kolonawirusem?Polska dostanie z UE AŻ 32,7 mld zł na walkę z kolonawirusem. PiS chciałby już te pieniądze? Przecież nawet nie ustanowili jeszcze prawa jak pomagać.Cały czas wypinają się na Unię, ale pieniądze z UE to jak najbardziej.Biorą i łżą w żywe oczy.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-8
#1623642

"Polska dostanie z UE AŻ 32,7 mld zł na walkę z kolonawirusem. "

Nie potrafisz ogarniać i interpretować tego co do ciebie dociera.

UE żadnych nowych środków nam nie daje, bo te pieniądze są częścią sumy pieniędzy przyznanej Polsce w budżecie na lata 2014-2020 a decyzja obecna pozwala te środki inaczej wykorzystać niż było to zapisane, czyli na walkę z epidemią.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0
#1623660

UE skasowana.

EWG reaktywowana.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Brian

#1623779

Kto pamięta ?

 

Jedyny niemieckojęzyczny film, jaki lubię

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1623780

Potem gdy zorientowalem sie ze ten eastern byl z DDR zaczalem sam mowic: dobry Indianin? Martwy Indianin.(made in DDR)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Brian

#1623792